Godziny pracy Czym się zajmuje psycholog szkolny ADHD 10 sekretów na najlepszego ojca Rozwój psychiczny dziecka - lęki. Wpływ agresji w grach komputerowych na rozwój dziecka Uczeń z Zespołem Aspergera Jak się spierać, aby się nie pokłócić? Karać czy nagradzać dziecko. Kłamstwo u dzieci – jak je rozumieć, jakie strategie stosować? Moje dziecko przeżywa stres – wskazówki dla rodziców. Pamięć – instrukcja obsługi Planowanie nauki Jak przetrwać dzień sprawdzianu? Stres przed egzaminem – jakich błędów unikać: Trening uwagi W świecie emocji – złość Wybrane właściwości procesu zapamiętywania – materiały dla rodziców Zasady postępowania z dzieckiem z ADHD. Ryzyko dysleksji

Jak się spierać, aby się nie pokłócić?

Co jest najważniejsze? Kilka ważnych zasad:

• Staraj się kontrolować wyrażanie swoich uczuć, np. złości. Staraj się zawsze
    o tym pamiętać. W szybkim opanowaniu złości pomaga np. policzenie do dziesięciu, zgniecenie jakiejś kartki lub zapisanie tego, co mamy najgorszego do powiedzenia przeciwnikowi sporu, a potem zniszczenie zapisków.

• Staraj się nie obrażać osoby, z którą rozmawiasz.

• Próbuj nie podnosić głosu, to samo można powiedzieć cicho i spokojnie, a na pewno zostanie to lepiej przyjęte.

• Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, coś mówi, nie przerywaj, postaraj się uważnie słuchać.

Jak to zrobić? Krok po kroku.

• Zamiast się kłócić, zaproponuj rzeczową dyskusję. Spróbuj znaleźć takie miejsce
    i ustalić taki termin spotkania, aby każdy miał czas na spokojną rozmowę. Jeśli jest to niemożliwe, postarajcie się chociaż usiąść w zacisznym miejscu.

• Pozwól osobie, z którą rozmawiasz, przedstawić jej punkt widzenia. Nie przerywaj jej, staraj się wysłuchać i zrozumieć.

• Teraz Ty przedstaw, jak widzisz całą sprawę.

• Poproś przeciwnika, abyście wspólnie zastanowili się nad możliwymi rozwiązaniami. Na początku tylko zbierzcie te pomysły, nie oceniajcie ich.

• Później ustalcie, jakie cechy powinno mieć wasze idealne rozwiązanie.

• Wybierzcie, który pomysł najbardziej wam odpowiada.

• Ustalcie, jakie zadanie trzeba wykonać w ramach tego rozwiązania i kto to zrobi.

Omówione kwestie stanowią fragment publikacji

zawartej w materiałach wydawnictwa RAABE

„Trudne sytuacje w szkole podstawowej”