Zasady ogólne stroju ucznia Strój galowy

Regulamin stroju ucznia

Zasady ogólne stroju ucznia

Regulamin stroju ucznia

Strój  ucznia Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach powinien być wyrazem szacunku dla pracowników szkoły oraz koleżanek i kolegów, świadczyć o wysokiej kulturze osobistej uczniów i znajomości norm obyczajowych. Elementy stroju nie powinny nikogo rozpraszać, obrażać, prowokować czy też stanowić potencjalnego zagrożenia.

UBIÓR CODZIENNY

Strój codzienny ucznia na terenie szkoły powinien być skromny, schludny  i kompletny, a wygląd zadbany i czysty. W doborze stroju, fryzury, biżuterii należy zachować umiar pamiętając, że szkoła jest miejscem nauki i pracy.

Ubranie :
- nie powinno zwracać uwagi swym krzykliwym kolorem lub fasonem
- nie może zawierać nadruków związanych z subkulturami, prowokacyjnych  i obraźliwych, wywołujących agresję, reklamujących używki
 - nie może mieć niestosownych napisów, również w językach obcych
- dużych błyszczących aplikacji, ceki¬nów i podobnych ozdób.
Okrycia zakładane na ciało nie mogą być przezroczyste, a w zestawieniu mają zakrywać cały tułów.
W  okresie letnim, stosownie do pogody, dopuszczalne są krótkie spodnie  o długości nogawek do kolan lub parę centymetrów przed kolano oraz bluzki, koszulki, z krótkim rękawem lub bez rękawów(  nie na ramiączkach) , i niewielkim dekoltem.

W  szkole obowiązuje obuwie zamienne o podeszwie, niepozostawiającej  śladów na podłodze, spełniające wymogi bezpieczeństwa (właściwa przyczepność i stabilność).
 Fryzura ucznia musi być naturalna, schludna, bez farbowania włosów, wygolonych wzorów.
Długie włosy powinny być ułożone tak, aby nie przeszkadzały w pracy na lekcji.
 Biżuteria oraz wszelkie elementy dekoracyjne powinny mieć dyskretny, delikatny charakter ,kolczyki są dopuszczalne tylko w uszach- po jednym w każdym.

ZASADY OGÓLNE

Ubiór powinien być dostosowany do miejsca pobytu (lekcja, dyskoteka, wycieczka, teatr itp.) Na zajęciach odbywających się poza budynkiem szkoły organizator zajęć może dodatkowo określić obowiązujący strój, między innymi ze względu na bezpieczeństwo oraz powagę uroczystości.
 Do szkoły uczniowie przychodzą bez makijażu. Paznokcie maja być krótkie, czyste, bez  kolorowego lakieru.
 Na terenie szkoły uczeń nie może chodzić w nakryciu głowy (czapka, kaptur, chustka), z wyjątkiem sytuacji uzasadnionych zdrowotnie.
Po zajęciach sportowych obowiązkiem każdego ucznia jest zmiana stroju sportowego na codzienny strój uczniowski.

Osobami bezpośrednio oceniającymi strój ucznia są wychowawcy klas i inni nauczyciele. Uczeń powinien stosować się do ich uwag dotyczących niewłaściwego wyglądu.

Obowiązek wywiązywania się uczniów z noszenia odpowiedniego stroju będzie miał wpływ na ocenę zachowania.