Szkoła dla Rodziców PROGRAM „KAŻDY Z NAS MOŻE BYĆ DOBRYM RODZICEM” Program rozwijający kompetencje wychowawcze - informacje dla rodziców Typowe dla dzieci rodzaje emocji Charakterystyczne cechy emocji dziecięcych Jak emocje wpływają na przystosowanie psychiczne i społeczne dzieci? Różnice indywidualne w rozwoju emocjonalnym Równowaga emocjonalna CO WARTO WIEDZIEĆ O ALKOHOLU CZY POZWALAĆ DORASTAJACEMU DZIECKU NA PICIE ALKOHOLU W DOMU? ODDZIAŁYWANIE WYCHOWAWCZE RODZICÓW - ALKOHOL SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE, ŻE MOJE DZIECKO PIJE SZKODLIWE DLA TWOJEGO ZDROWIA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE SZODLIWA ENERGIA - materiały dla rodziców BUDOWANIE WARTOSCI U SWOJEGO DZIECKA - materiały dla rodziców JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA? Apel Twojego dziecka Wpływ telewizyjnych obrazów agresji na psychikę dzieci w młodszym wieku szkolnym Szkodliwe treści w sieci... Bezpieczny Internet-informacja dla rodziców 10 PORAD DLA RODZICÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU PRZEZ DZIECI Jak trafnie postępować z dzieckiem w okresie dorastania? JAK TRAFNIE POSTĘPOWAĆ Z DZIECKIEM W OKRESIE DORASTANIA CZ. II? RODZICU, JAK REAGOWAĆ NA KŁAMSTWO? WPŁYW TELEWIZJI NA WYCHOWANIE DZIECKA W WIEKU SZKOLNYM Co to jest DYSGRAFIA CO ZAMIAST KRZYKU – JAK MÓWIĆ DO DZIECKA, ABY NAS SŁUCHAŁO?

PROBLEMY WYCHOWAWCZY I NIE TYLKO...

SZKODLIWE DLA TWOJEGO ZDROWIA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE

Napoje energetyczne rozprowadzane są za pomocą sloganów: zwiększa wytrzymałość fizyczną, podwyższa zdolność koncentracji, poprawia rześkość. Ale, niestety nikt nie informuje nas na opakowaniu o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą spożywanie tych produktów. W obecnej chwili naukowcy biją na alarm. Lekarze apelują o wprowadzenie ostrzejszych regulacji związanych z energizerami. Coraz częściej emituje się raportyo potencjalnych problemach zdrowotnych związanych z piciem napojów pobudzających.

Z badań, przeprowadzonych na Podkarpaciu, wynika, że po puszkowane napoje, zawierające m.in. kofeinę, sięga codziennie 14 proc. gimnazjalistów. A 23 proc. uczniów przyznało, że pije je kilka razy w tygodniu. W sumie, w Polsce po tego typu trunki sięga blisko 70 proc. gimnazjalistów! Bywa, że nastoletni amatorzy słodkich trunków z kofeiną lądują w szpitalu. Takie przypadki były m.in. w Rzeszowie. Oto wypowiedź Ordynatora oddziału dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie-dr hab. n. m. Bartosza Korczowskiego: „Mieliśmy kilka przypadków nastolatków, którzy trafili na oddział z powodu zaburzeń rytmu serca czy drżeń mięśni o nieznanej przyczynie. Podczas rozmów z pacjentami okazywało się, że często sięgali po napoje pobudzające, dostępne w sklepach. Sytuacja jest alarmująca, bo zamiast po witaminy młodzież , w okresie dojrzewania, sięga po to, co ich niszczy". Częste picie napojów energetyzujących może docelowo prowadzić do: kłopotów ze snem, silnych bólów brzucha, może wywołać mocne bóle i zawroty głowy, nadmierne rozkojarzenie, a nawet kołatanie serca, mogą pojawić się stany lękowe, problemy z nerkami. Jeśli przedawkujesz z kofeiną licz się z: dreszczami, torsjami, wzrostem ciśnienia. Zaś fizycznymi objawami nagłego odstawienia kofeiny to rozdrażnienie, złe samopoczucie, mocne bóle głowy oraz senność.

Na koniec zastanawiano się dlaczego napoje energetyzujące nie mają zakrętki w przeciwieństwie do odżywczych napojów z witaminami, napojów izotonicznych dla sportowców? Firmy produkujące dokładnie wiedzą, że jak otworzysz taki napój to go już nie zamkniesz ,wiec w krótkim czasie wypijasz do dna. Dostajesz siłę, która po kilku godzinach raptownie spada zaś organizm wiotczeje, słabnie, w niektórych przypadkach pojawiają się dreszcze wiec znów się musimy wzmocnić tak w koło i nawet nie wiesz kiedy wpadłeś w uzależnienie.

Źródło: Internet

Opracowanie: Joanna Troll-pedagog szkolny