Zlot Samorządów Uczniowskich

Zlot Samorządów Uczniowskich

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z VIII ZLOTU SAMORZĄDÓW GLIWICKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

21 listopada 2012r.

 

 

 

 

      W Szkole Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach miało miejsce niecodzienne i ważne dla całej społeczności szkolnej wydarzenie: VIII Zlot Samorządów Gliwickich Szkół Podstawowych.

 

     Tegoroczny Zlot zorganizowano pod hasłem
„Moja pasja - moje życie”

 

      Od ośmiu lat, na przełomie listopada i grudnia, w Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach spotykają się młodzi samorządowcy z wszystkich gliwickich szkół podstawowych, wraz  z nauczycielami - opiekunami samorządów. Warto zaznaczyć, że liczba uczestników tych imprez to co roku około 120 - 150 osób. Spotkania  swą tematyką obejmują najważniejsze     i najbardziej „ palące” problemy młodych ludzi.

  Gośćmi każdego Zlotu Samorządów są zarówno przedstawiciele Kuratorium Oświaty  w Katowicach, reprezentanci Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice, jak i radni Rady Miejskiej, którzy z zainteresowaniem obserwują poczynania najmłodszych samorządowców.

   Zapraszani są również specjaliści i eksperci z dziedzin, których dotyczy aktualne spotkanie. Bardzo chętnie i wyczerpująco udzielają uczestnikom Zlotów wszelkich informacji oraz wielu cennych wskazówek i porad związanych z omawianymi zagadnieniami.

      Bardzo cennym walorem corocznych spotkań jest możliwość wymiany doświadczeń. Samorządy prezentując na forum Zlotu efekty swej pracy, organizowane imprezy, dokonania, często „kupują” pomysły innych i z powodzeniem wprowadzają je u siebie. Dzięki temu życie społeczności szkolnych staje się o wiele bogatsze i ciekawsze.

       Możliwość bezpośrednich kontaktów i współpracy młodych samorządowców oraz ich opiekunów to w opinii wszystkich biorących udział w corocznych spotkaniach jeden z najcenniejszych aspektów  uczestnictwa w Zlotach Samorządów Gliwickich Szkół Podstawowych.

VIII Zlot rozpoczęło  przedstawienie inicjatyw samorządów wynikających  z uczestnictwa w  VII Zlocie.

     Jeden z ciekawszych pomysłów przedstawił samorząd SP 9. Od dwóch lat  w ostatni weekend przed zakończeniem roku szkolnego nauczyciele wraz z uczniami organizują Noc Naukowców, podczas której około 100 – osobowa grupa uczniów klas 4-6 nie tylko nocuje w szkole ,ale przede wszystkim przeprowadza ciekawe doświadczenia i pokazy naukowe, zaprasza ciekawych gości, uczestniczy w konkursach, quizach i turniejach wiedzy, nocnych podchodach językowych i wielu innych atrakcjach.

Wstępem do I części imprezy i do dyskusji na temat pasji i zainteresowań  była prezentacja kilku tańców towarzyskich w wykonaniu uczennicy SP 9 i jej zespołu tanecznego.

Jako pierwsi z zaproszonych gości wystąpili członkowie grupy studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach „Silesian Greenpower”. Zaprezentowali uczestnikom Zlotu samodzielnie zaprojektowany i skonstruowany bolid o napędzie elektrycznym, który kilkakrotnie na międzynarodowych wyścigach zdobywał mistrzostwo świata  w swojej klasie. Opowiadali, jak ich dziecięce zainteresowania techniczne i modelarskie przerodziły się w sukcesy naukowe, które osiągają teraz, w dorosłym już życiu. Studenci szczegółowo odpowiadali na wiele pytań, które zadawali im młodzi samorządowcy.

      Kolejnym zaproszonym gościem miał być Pan Wojciech Szumiński – gliwiczanin, konstruktor bezzałogowego samolotu, który osiąga wspaniałe sukcesy i oceny na całym świecie. Niestety podczas Zlotu musiał odbyć podróż służbową do Indii, ale telefonicznie połączył się z uczestnikami i krótko opowiedział o źródłach swojego sukcesu i sposobu na życie. On również, podobnie jak studenci z grupy „Silesian Greenpower” już jako uczeń szkoły podstawowej pasjonował się lotnictwem                i budowaniem modeli latających.

  Po wystąpieniach przedstawicieli nauki i techniki przyszedł czas  na reprezentantkę świata artystycznego - Panią Annę Marię Buczek – popularną aktorkę młodego pokolenia. W niezwykle interesujący sposób przedstawiła swoją drogę życiową – od występów na szkolnych uroczystościach i akademiach, przez działalność w szkolnym kółku teatralnym przez obiecującą karierę aktorską, role u znkomitych reżyserów po pracę pedagogiczną jako profesor w wyższej szkole aktorskiej. Tu również pytaniom uczestników Zlotu nie było końca.

 Przyszedł czas na i poczęstunek i przerwę, podczas której do zaproszonych gości ustawiły się długie kolejki po autografy.

 Następnym zaproszonym gościem – słynnym gliwiczaninem, przedstawicielem świata sportu – i to tak nietuzinkowego jak himalaizm, miał być Pan Janusz Gołąb – uczestnik  pierwszego na świecie  zimowego wejścia na Gasherbrum 2.

Niestety, okazało się, że nagły pilny wyjazd pokrzyżował mu plany, lecz w jego imieniu wystąpiła Pani Ewa Gołąb – jego żona. Przedstawiła uczestnikom Zlotu drogę życiową swojego męża, jego sukcesy, ale i porażki, które w tak ekstremalnej dziedzinie, jaką jest himalaizm, często niestety kończą się tragicznie. Opowiedziała wszystkim wzruszającą historię człowieka, który dla spełnienia swoich pasji wciąż zmaga się z własnymi słabościami, dziką naturą groźnych gór i problemami dnia codziennego. W tym wszystkim towarzyszy mu jego kochająca i  drżąca podczas wypraw w góry o jego życie i zdrowie  rodzina – żona i dwoje małych dzieci.

      Młodzi samorządowcy oprócz zadawania wielu pytań mieli okazję obejrzeć specjalistyczny sprzęt alpinistyczny, którym Pan Janusz posługuje się podczas wspinaczek.

  Przyszedł czas na kolejną część imprezy – prezentację wyników ankiet przeprowadzonych na prośbę organizatorów Zlotu we wszystkich szkołach, których samorządy wzięły udział w imprezie. Na ich podstawie przedstawiono zebranym „MAPĘ PASJI I ZAINTERESOWAŃ UCZNIÓW GLIWICKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH”, która nie tylko dostarczyła szkołom ciekawych  i pożytecznych informacji, lecz  być może również posłuży władzom oświatowym naszego miasta   do lepszego rozeznania w potrzebach  i zainteresowaniach młodych gliwiczan.

    Na koniec głos zabrał zaproszony przez organizatorów Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach - Pan Piotr Pielka, który przedstawił zebranym działalność i szeroką ofertę zajęć skierowaną do uczniów gliwickich szkół, zapraszając na zajęcia do pracowni.

     Wszyscy goście, ich życiorysy i osiągnięcia stanowiły wspaniały przykład na to,  że pasje, hobby, zamiłowania realizowane już od najmłodszych lat,  z czasem przeradzają się w pełne sukcesów i spełnienia życie prywatne i zawodowe. Uczestnicy Zlotu mieli okazję poznania historii osiągnięć przybyłych gości oraz zadania im wielu pytań dotyczących ich dziecięcych pasji i fascynacji.

 Najważniejszym wnioskiem z VIII Zlotu Samorządów Gliwickich Szkół Podstawowych jest konieczność wspierania  i promowania uczniów, którzy chcą sposób czynny, regularny rozwijać swoje przeróżne pasje i zainteresowania. 

 I tak Zlot dobiegł końca, a jego uczestnicy pełni nowych wrażeń i wiadomości wrócili do macierzystych szkół, gdzie podzielą się świeżo zdobytą wiedzą  i doświadczeniami z koleżankami i kolegami.

Organizatorzy ZLOTU:  

Beata Śmietanka

Agnieszka Jarnutowska

Beata Król

Ewa Gołąb

Edyta Stanisławska

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 9  w Gliwicach

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć