Noc naukowców

Noc naukowców

 

 

„NOC NAUKOWCÓW” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 W GLIWICACH

 

 

     W Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach w nocy z piątku na sobotę (21.06/22.06) odbyła się  fascynująca impreza edukacyjno-rozrywkowa dla uczniów klas 4-6 – „III Noc Naukowców”, przygotowana i prowadzona przez grupę nauczycieli różnych przedmiotów. Zaczęła się o godz. 1900 w piątek i trwała do godz. 800 w sobotę. A oto krótki opis wydarzeń tej niesamowitej nocy.

     Dzieci w pełnym rynsztunku – z materacami, śpiworami, plecakami, a nawet ogromnymi walizami zjawiły się punktualnie o 1900 u bram szkoły. Po sprawdzeniu listy obecności (stawiło się ponad 100 osób), zostały podzielone na 10 drużyn i wylosowano dla nich nauczycieli – opiekunów poszczególnych ekip.

     Pierwsze zajęcia poprowadził Pan Tadeusz Stachura, prezes Gliwickiego Klubu Płetwonurków ASTERINA. Zabrał dzieci w fascynującą podróż wśród morskich głębin.   W umiejętny sposób wplótł w swą opowieść treści naukowe dotyczące ciśnienia, załamania i odbicia światła, funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego zmysłów w podwodnych warunkach. Zaprezentował również na jednym z ochotników kompletne, profesjonalne wyposażenie płetwonurka, szczegółowo omawiając zastosowanie każdego  z jego elementów. Dzieci były bardzo zainteresowane i żywo dyskutowały z zaproszonym ekspertem.

      Kolejne zajęcia poprowadziła Pani Barbara Pfutzner, która jest wybitną specjalistką w dziedzinie   japońskiej sztuki składania papieru – orgiami. Poprowadziła z dziećmi godzinne warsztaty, podczas których, dzięki jej wskazówkom oraz umiejętnemu czytaniu instrukcji i pracy zespołowej tworzyli skomplikowane  figury przestrzenne, jednocześnie mieli okazję obejrzeć ekspozycję wyjątkowych prac Pani Barbary.

     W tegorocznej „Nocy Naukowców” zechcieli wziąć udział studenci z Kół Naukowych Wydziałów Automatyki, Elektroniki i Robotyki oraz Chemii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jako pierwsi zaprezentowali swoje roboty członkowie Studenckiego Koła Naukowego ENCODER. Największe wrażenie na wszystkich zrobiła prezentacja modelu bionicznej dłoni stymulowanej ręka ludzką oraz zdalnie sterowana jeżdżąca platforma.

Po wysiłku umysłowym nastąpił  czas na wysiłek fizyczny. Profesjonalna instruktorka fitness – Agnieszka Szwed z Centrum Tańca i Ruchu Step – Dance przeprowadziła intensywne zajęcia taneczno ruchowe.  

 Wreszcie nastąpił długo oczekiwany moment – na salę wjechały pizza i napoje – dzieci były zachwycone. Najadły się do woli pizzą z  „Biesiadowa”.

     Nadszedł czas na kolejny punkt programu – prezentację klasycznej japońskiej sztuki walki mieczem Jaido w wykonaniu grupy pasjonatów tego sportu Komei Juku pod kierownictwem sensei Edwarda Pieczary. Walczący , odziani w tradycyjne japońskie stroje hakama i gi przepasane obi   i wyposażeni w katany oraz naginata dali spektakularny pokaz.

      Wreszcie  przyszedł czas na pokazy Koła Naukowego Wydziału Chemii Politechniki Śląskiej.

Przedstawiono dzieciom bardzo ciekawe doświadczenia:

- światła drogowe,

- reakcja niebiesko- złota,

- reakcje ze wskaźnikami pH,

- chemiczny kameleon.

   Nadeszła północ. Co 5  minut wychodziły z sali kolejne drużyny na nocne podchody językowe, którym towarzyszyły specjalne efekty świetlno – dźwiękowe, potęgujące wrażenie niesamowitości i tajemniczości. Zespoły  rozwiązywały  zadania przygotowane przez nauczycielkę języka angielskiego. Zamieszczono je w zaadresowanych do zawodników kopertach, ukrytych na trasie podchodów, oznaczonej specjalnymi znakami. 

   W tym samym czasie ekipy oczekujące na swój start miały okazję aby samodzielnie przeprowadzić doświadczenia  pod fachowym okiem chemików:

- żarłoczna miedź,

- ciecz superlepka (popularnie zwana „glutkiem” – każdy wykonanego samodzielnie kolorowego „glutka” mógł zabrać w woreczku do domu),

 - wstrząśnięty błękit.

      Młodzi naukowcy po wyczerpujących i emocjonujących podchodach zasłużyli wreszcie  na wypoczynek. Nadeszła pora snu. Po wykonaniu podstawowych czynności higienicznych wszystkie dzieci ułożyły się na materacach w śpiworach, na podłodze szkolnej sali gimnastycznej. Przeżyte emocje jeszcze długo nie pozwalały niektórym zasnąć…

     Po przebudzeniu, około siódmej rano przyszedł czas na krótkie podsumowanie  wydarzeń minionej nocy oraz ogłoszenie wyników rywalizacji między drużynami. Wszyscy uczestnicy „Nocy Naukowców” otrzymali słodkie nagrody i certyfikaty udziału w tej niezwykłej imprezie. Nie całkiem wyspani, ale zadowoleni i pełni wrażeń udali się do domów.

Autorki projektu „Noc Naukowców”:

Anna Kocyan-Stawarska – j. angielski

Agnieszka Jarnutowska - przyroda

 Beata Król – przyroda

Beata Śmietanka - matematyka

Magdalena Ratecka – religia.

 

Współpraca:

Marzena Bach - Cepok – język polski

Beata Wolak – biblioteka

Edyta Stanisławska – informatyka

Mirosława Koczur – wychowanie fizyczne

Najib Sherzai – informatyka

Tomasz Majka – wychowanie fizyczne.

 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć