Godziny pracy Czym się zajmuje psycholog szkolny ADHD 10 sekretów na najlepszego ojca Rozwój psychiczny dziecka - lęki. Wpływ agresji w grach komputerowych na rozwój dziecka Uczeń z Zespołem Aspergera Jak się spierać, aby się nie pokłócić? Karać czy nagradzać dziecko. Kłamstwo u dzieci – jak je rozumieć, jakie strategie stosować? Moje dziecko przeżywa stres – wskazówki dla rodziców. Pamięć – instrukcja obsługi Planowanie nauki Jak przetrwać dzień sprawdzianu? Stres przed egzaminem – jakich błędów unikać: Trening uwagi W świecie emocji – złość Wybrane właściwości procesu zapamiętywania – materiały dla rodziców Zasady postępowania z dzieckiem z ADHD. Ryzyko dysleksji

Pamięć – instrukcja obsługi

Niektórzy uczniowie żalą się, że mają słabą pamięć. Może i Ty należysz do tego grona? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Większość z nas ma wystarczająco dobrą pamięć, by radzić sobie z wymaganiami szkoły i codziennego życia. Czasami jedynie nie potrafimy z naszej pamięci w pełni korzystać. Troszkę za mało o niej wiemy. Nasza pamięć na pewno będzie nam o wiele lepiej służyć, jeśli będziemy uwzględniać rządzące nią prawa.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

• Bądź zainteresowany tym, czego się uczysz. Lepiej pamiętamy to, co nas
    ciekawi.

• Skoncentruj się na tym, czego masz się nauczyć. Powiedz sobie wyraźnie:
    Teraz będę się uczyć” i wytrwaj w tym postanowieniu.

• Powtarzaj to, czego się nauczyłeś. Powtarzając, przeciwdziałasz zapominaniu.

• Powtarzając, wykorzystuj różne techniki nauki: słuchanie, czytanie,
    przeglądanie notatek i pisanie.

• Staraj się rozumieć to, co masz zapamiętać. Najlepiej powtarzaj przeczytany materiał własnymi słowami.

• Gdy uczysz się czegoś, co wymaga zrozumienia, pracuj nad danym zagadnieniem tak długo, aż je zrozumiesz.

• Gdy uczysz się czegoś mechanicznie (np. tekstu na pamięć, ortografii), powtarzaj materiał krócej, ale za to regularnie, np. przez pięć dni po 15 minut.

• Pamiętaj o odpoczynku i przerwach w nauce. Codzienne, systematyczne powtórki są skuteczniejsze niż kilkugodzinna nauka dzień przed klasówką.

• Ucząc się, wybieraj ważne informacje i rób notatki, podkreślaj najważniejsze fragmenty na kolorowo.

• Ucząc się, staraj się kojarzyć nową wiedzę z wiadomościami już przyswojonymi.

• Szukaj śmiesznych skojarzeń. Ułatwia to zapamiętywanie.

• Podczas nauki nie zapominaj o tworzeniu wierszyków i rymowanek. Są
    pomocne w zapamiętaniu wielu szkolnych wiadomości.

Omówione kwestie stanowią fragment publikacji zawartej w materiałach wydawnictwa RAABE „Trudne sytuacje w szkole podstawowej”