Godziny pracy Regulamin biblioteki szkolnej Ciekawe strony Aktualności Nowości ICIM Bookcrossing Konkursy i imprezy biblioteczne Książki godne polecenia O bibliotece Czasopisma dla dzieci Dla nauczycieli Ciekawostki Wykaz lektur dla kl.1-8 Biblioteka zdalna Praca biblioteki podczas pandemii COVID-19 i po niej Oddawanie książek i podręczników podczas pandemii i po niej

Biblioteka

Książki godne polecenia

KSIĄŻKI GODNE POLECENIA

Propozycje Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego książek do czytania
dla kl.4-8

( W ZAŁĄCZNIKU}

Propozycje_ksiazek_do_czytania_kl.4-8.docx

Uczniowie wybrali książki , które chcieliby mieć w bibliotece. Szczegóły w załączniku.

WYNIKI_WYBOROW_KSIĄŻEK_2018.pdf

WYNIKI_WYBOROW_KSIaZEK_2016_(1).pdf

 

Znalezione obrazy dla zapytania osobliwe przypadki cymeona maksymalnego streszczenie

 

 

ODKRYWAMY NA NOWO KSIĄŻKI EDMUNDA NIZIURSKIEGO

                                                                                                                                                                                        

Klub włóczykijów

Kornel Kiwajłło, jego stryj Dionizy i grupa przyjaciół wyruszają na wakacyjną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego skarbu dziadka Hieronima. Ich tropem podąża jednak para złoczyńców. Kto wygra wyścig i pierwszy odkrywa rodową tajemnicę Kiwajłłow? Na podstawie książki został nakręcony film . Niektóre sceny do filmu zostały nakręcone w Gliwicach na terenie Zakładów GZUT przy ul. Robotniczej. Film wejdzie na ekrany kin prawdobodobnie w styczniu 2014 roku.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania ksiega urwisów Ksiega Urwisów

Powieść opowiada o ciekawych świata i żądnych przygód chłopcach z niewielkiej miejscowości, którzy przeżywają domowe i szkolne problemy, spierają się z kolegami, szukają zrozumienia u dorosłych, próbują poznać samych siebie. Akcję uatrakcyjnia niezwykły wątek sensacyjny chłopcy rozwiązują tajemniczą zagadkę...  Na podstawie  książki w 1954 roku został zrealizowany film pt. Tajemnica dzikiego szybu. Zdjęcia kręcono w miejscu dawnych prac wydobywczych na Miedziance oraz na terenie Szkoły Podstawowej w Zajączkowie.

 

 

 

 

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Dlaczego szóstoklasista Marek Piegus ma zawsze zamyśloną i strutą minę? I dlaczego właśnie jemu zdarzają się ciągle niesamowite rzeczy? Czy to wina niezwykłego zbiegu zdarzeń, czy też zwykłego pecha? Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym w wypadku Marka skończyć się może zwyczajny klasowy dyżur i pospolite wagary, zapraszamy do lektury tej jednej z najpopularniejszych powieści Edmunda Niziurskiego. W 1966 powstał oparty na motywach książki serial telewizyjny.

 
 

Znalezione obrazy dla zapytania osobliwe przypadki cymeona maksymalnego streszczenieOsobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego 

To zabawna opowieść o nastoletnim Maksymilianie Ogromskim, którego wielką pasją jest twórczość filmowa. Książka, wydana po raz pierwszy w 1975 roku, od czwartego wydania ukazuje się pod zmienionym tytułem: Niesamowite przypadki Cymeona Maksymalnego. Po wybudowaniu kolejnej szkoły następuje reorganizacja i do nowej placówki trafiają dzieci z dwóch konkurujących ze sobą szkół.

Trafia tu nasz bohater - Maskymilian Ogromski i trafia do klasy, gdzie właściwie nie ma kolegów i koleżanek.
Mimo to chłopiec jakoś radzi sobie z tą sytuacją i to pomimo, że z poprzedniej szkoły przybył z niezbyt pochlebną opinią. Wielką gafę strzela już na starcie, gdy w poczekalni u pielęgniarki szkolnej myli nauczyciela z uczniem. Tej nauczyciel, zwany przez uczniów "Koniem", będzie wkrótce wychowawcą klasy Cymka.

Cymek, bo tak na Maksymiliana wołają inni, zauroczył się w Jadwidze, zwanej "Gigą". Jest to piękna, lecz bardzo wyniosła dziewczyna. Podoba się wielu chłopcom, w tym "Tubce" - wrogowi Cymka.
Aby jakoś zbliżyć się do Gigi, Cymek postanawia zaangażować ją do swojego filmu… 


 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania awantury kosmiczneAwantury kosmiczne

To powieść przygodowo-obyczajowa dla młodzieży Edmunda Niziurskiego wydana po raz pierwszy w 1978. Środkowa część tzw. "trylogii odrzywolskiej", której pierwszą częścią jest Naprzód, Wspaniali!, a trzecią Adelo, zrozum mnie. Akcja rozgrywa się w małym (fikcyjnym) miasteczku Odrzywoły. Głównymi bohaterami jest czwórka przyjaciół, uczniów VIII klasy szkoły podstawowej im. Rejtana, którzy redagują szkolną gazetkę. Są to: Zygmunt Gnacki "Gnat", Tomasz Okist (narrator), Aleksander Kleksiński "Kleksik" oraz Maciej Kwękacz "Kękuś" (bohaterowie znani już z Naprzód, Wspaniali!).

Pozostają oni w konflikcie z dyrektorem szkoły mgr Oberonowiczem "Oberonem", oraz z nowym woźnym szkolnym Macochem, zwanym "Bamboszem". Trapieni codziennymi problemami, jednocześnie dochodzą do wniosku, że wokół szkoły mają miejsce dziwne wydarzenia, a podejrzaną postacią jest sam "Bambosz", który w przeszłości był marynarzem na statku ratowniczym i ma znajomych w kręgach półświatka. Ustalają, że dziwne indywidua kręcące się wokół szkoły poszukują "awaramisów" – cennych klejnotów pochodzących z Bliskiego Wschodu. "Awaramisy" w trakcie II wojny światowej znalazły się w posiadaniu miejscowego antykwariusza, który był później sublokatorem na poddaszu gmachu szkoły, i klejnoty prawdopodobnie są nadal ukryte na terenie budynku. Jednocześnie narrator, Tomasz Okist, zaczyna coraz bardziej interesować się płcią przeciwną, a zwłaszcza nową uczennicą w szkole, atrakcyjną Matyldą Opat, córką dyrektora przedsiębiorstwa pogrzebowego.

 

 

  Lizus

Pewien chłopiec trafia w połowie roku szkolnego do szkoły. Okazuje się,  że jest bardzo dobrym uczniem. Złośliwi koledzy przezywają go "Lizusem" i przeszkadzają we wszystkim, co robi w szkole, tak że wkrótce jego nauka i zachowanie pogarszają się. Po wyrzuceniu go ze szkoły za zachowanie okazuje się, że chłop iec przys ze dł do szk oły pro sto z... O tym w książce "Lizus" Edmunda Niziurskiego.


Ksią żka  składa się z kilku opowiadań  a mianowicie są to :
- Lizus 
- Grubas 
- Szkielet 
- Sprawa Klarneta 
- Boisko 
Każde z tych opowiadań  zaskoczy nas  akcją ,przebiegiem sytuacji, różnymi przygodami, humorem sytuacyjnym .

 

 

WARTO PRZECZYTAĆ !!!

 


 

Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"

   Książka opowiada o Ani Shirley – dziewczynce, która straciła swoich rodziców, kiedy miała zaledwie trzy miesiące. Od śmierci swojej rodziny zawsze była pod opieką obcych i niechętnych jej ludzi.

  Ta sympatyczna i obdarzona wielką wyobraźnią dziewczynka od razu spodobała się Mateuszowi. Wyjechał on na peron po chłopca, którego razem z siostrą Marylą mieli wziąć pod swój dach. Początkowo Maryla nie zgadzała się  na przygarnięcie Ani, lecz Mateusz w końcu ją przekonał . 

   Ania to dziewczynka o bogatej wyobraźni i niewątpliwych zdolnościach literackich. Właśnie dzięki tym zdolnościom, wraz ze swoją przyjaciółką Dianą, nadały nazwy wielu zakątkom okolicy.Jakie to były nazwy? Co spotkało Anię w nowej miejscowości i jak potoczyły się jej dalsze losy? Dowiecie się tego czytając  „Anię z Zielonego Wzgórza”.

   Co znajdziecie w tej książce – pierwszą miłość Ani! A kto nią będzie - sami przeczytajcie!

 

 

 

Zofia Chądzyńska "Dorosnąć"


 

Książka pt. „Dorosnąć” Zofii Chądzyńskiej opowiada o bohaterze imieniem Felek, który w wieku około 38 lat analizuje swoje dotychczasowe życie, zastanawiając się przy tym czy zrobił wszystko w kwestii wychowania swojego 13-letniego syna. Bohater nie układa informacji chronologicznie, przez co dla niektórych mogą wydawać się one nieco pogmatwane. 
    Według mnie książka ma charakter psychologiczny.

Jest skierowana do wszystkich, którzy nie rozumieją swych rodziców. Tekst ten ukazuje różnice pokoleniowe między dorosłymi i ich dziećmi. Chodzi o to, że rodzice bardzo często nie mogą porozumieć się ze swoimi pociechami, ponieważ jako dorośli są „starej daty” i nic nie rozumieją... Nie ma się jednak nad czym rozczulać, tylko wziąć książkę do ręki i po prostu ją przeczytać. Początek może wydawać się trochę nudny, ale jak już ktoś się wczyta, to nie będzie żałował!

 


 

J.K.Rowling "Harry Potter i czara ognia"

Kolejna część znanej na całym świecie książki J.K. Rowling o Harrym Potterze. Tym razem, w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, będziemy świadkami Turnieju Trójmagicznego, a do boju staną reprezentanci trzech szkół, wybrani przez „niezawodnego sędzię” - Czarę Ognia. Zgodnie z prastarą zasadą wybranych powinno zostać trzech uczniów, ale w tajemniczych okolicznościach wybrano czterech ( jakby nie mogli obejść się bez Potter'a!). 
    Tak czy inaczej książka jest świetna, a pasjonującą lekturę otwiera... uwaga, uwaga... Finał Mistrzostw Świata w QUIDITCHU!!! 
Więcej nie powiem. Sami przeczytajcie... 
...i  gwarantuję - świetna zabawa, choć koniec...

 

 

J.Rowling "Harry Potter i Zakon Feniksa"

   Miłośnicy Harry’ego doczekali się piątej książki przygód swojego bohatera. Tym razem początek zaczyna się dość nietypowo. Czarodziej trafia do siedziby Zakonu Feniksa, organizacji założonej przez Dumbledora. Istnieje możliwość, że jego rodzice również należeli do tego stowarzyszenia... Hogwarcie, wraz ze swoimi przyjaciółmi, stawia opór nowej nauczycielce obrony przed czarną magią. Czy zdoła ją pokonać? Okazuje się także, że koledzy Harry’ego odwrócili się od niego nazywając go kłamcą. 
Na koniec nie zabraknie oczywiście pojedynku z Voldemortem. 
    Czy chłopiec otrzyma odpowiedzi na tak długo dręczące go pytania? 

 

Otwórzcie książkę na pierwszej stronie, zacznijcie czytać,

 a zobaczycie,  nie pożałujecie.

 

 

J.R.R.Tolkien "Hobbit czyli tam i z powrotem"
 

   Prawdopodobnie wielu uważa tę książkę za kolejną nudną, szkolną lekturę... Nudną? Oczywiście, że nie! Zawrotna akcja i niesamowite przygody oraz, oczywiście, smutne prawdy wojny zamieszczone w „mistycznym świecie Tolkiena” nie mogą nudzić!

       Zapewne każdy zna przynajmniej tematykę głośnego filmu „Władca Pierścieni”... ale co było przedtem? O jakie niesamowite przygody Bilba chodziło? Jak Pierścień Władzy trafił do Baginnsa? No właśnie... trzeba przeczytać. Przy okazji, oczyma wyobraźni, zwiedzić można inne krainy Śródziemia: Mroczną Puszczę (dowiecie się, dlaczego jest mroczna, brrr…), Samotną Górę itp.

      Poza tym w „Hobbicie…” jest sporo humoru (angielskiego, co prawda…). Gobliny, elfy, a przede wszystkim krasnoludy nie mało dają o sobie znać i to od każdej strony. Na drodze naszych bohaterów pojawi się też wiele innych przyjaznych i nieprzyjaznych, szkaradnych i mniej szkaradnych stworów…

      Odświeżcie wspomnienia tej pradawnej historii, sięgając po tę książkę. Kto wie, może wydarzyła się naprawdę? …W innej erze, czy wymiarze? Przeczytana, na pewno pozostanie zawsze żywa w waszych sercach...

 

 

 


Małgorzata Musierowicz Jeżycjada

Czytaliście już książki Małgorzaty Musierowicz z serii Jeżycjada? Nie!!!? To biegnijcie szybko do biblioteki, w której można znaleźć m.in. „Szóstą klepkę”, „Kłamczuchę”, „Imieniny”... Naprawdę są to super książki, warte przeczytania! 
Opowiadają o rodzinie Borejko i ich przyjaciołach, którzy przeżywają pewne życiowe rozterki. Są bardzo ciekawymi ludźmi. Bez względu na wszystko stawiają czoła problemom, choć los nie zawsze im sprzyja. 
    Wszystkie tytuły serii są pełne humoru i mają bardzo ciekawą fabułę.

Zainteresowanym radzę czytać je po kolei. 
Całą serię każdemu polecam i życzę wspaniałej zabawy!

 

 

 

Małgorzata Musierowicz  "Kłamczucha"

Główną jej bohaterką jest młoda dziewczyna Aniela, która wybrała się w podróż za swoim ukochanym. Zdobyła wiele życiowego doświadczenia i przekonała się, że kłamstwo nie popłaca. 
    Książka jest bardzo ciekawa, napisana z humorem – naprawdę trudno się od niej oderwać! Cały czas zastanawia nas co będzie dalej... i jak Aniela sobie poradzi...?
 

Jeśli chcesz się tego dowiedzieć zaraz idź do biblioteki, wypożycz książkę i zacznij czytać !!! 
Dobra zabawa gwarantowana!

 

Eric Knight "Lassie wróć !"
 

http://biblioteka4.w.interia.pl/img/pollyanna.jpg    Książka ta opowiada o wspaniałym psie. Lassie, tak wabiła się suczka, mieszkała w rodzinie Carracloughów w miasteczku Greenall Bridge. Była pięknym owczarkiem szkockim. Wszyscy mieszkańcy miasteczka ją podziwiali. Lassie najbardziej jednak kochała małego Joe’ego, swojego pana. Codziennie, pięć minut przed czwartą po południu, biegła pod szkołę, aby czekać na swego przyjaciela. Wszyscy ją znali. Wiedziano, że Lassie nie jest na sprzedaż. Pan Carraclough odmówił nawet księciu Rudlingowi, który oferował wysoką zapłatę. Niestety, nadeszły smutne czasy. Rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Pewnego dnia Joe nie zastał przed szkołą swojej przyjaciółki...  był zrozpaczony. Cała rodzina była smutna, choć wszyscy wiedzieli, że nie można było postąpić inaczej...
    Od tej pory Lassie przeżywa wiele przygód. Jakie to przygody, co ją jeszcze spotka...? Dowiecie się czytając „Lassie, wróć!”.
 

 

 

"Pollyanna"

Czy kiedy los obróci się do nas plecami i co chwilę mamy jakieś problemy, przykrości możemy być szczęśliwi i zadowoleni? Nie jest to proste zadanie, ale jeśli będziemy dążyć do celu, na pewno go osiągniemy. 
    Możemy również spojrzeć na świat oczami Pollyanny, która mimo wielu smutnych okoliczności jest zawsze uśmiechnięta i cieszy się z tego co ma. 
    „Pollyanna” to opowieść o dziewczynce, która po śmierci ojca przybywa do domu surowej ciotki. Mimo to uśmiech zawsze gości na jej twarzy. Swym ciepłem, pogodą ducha przezwycięża smutki, zmartwienia i niepowodzenia. Idąc przez życie z optymizmem daje szczęście wielu osobom przez swoją słynną „grę w zadowolenie”. 
    A na czym ta gra polega i jak Pollyanna patrzy na świat? O tym sami się już przekonajcie.  Dalsze losy bohaterki zostały opisane w książce tej samej autorki pt,, Pollyanna dorasta”.

 

Serdecznie polecam wszystkim tę miłą, tryskającą optymizmem książkę 
i zapewniam, że jest bardzo ciepłą przygodą, z której można wiele wynieść.

 


Aleksander Dumas" Trzej muszkieterowie"

    „Trzej muszkieterowie” to przygodowa powieść historyczna opowiadająca o życiu w XVII - wiecznej Francji. Francuz d`Artagnan i jego trzej przyjaciele - muszkieterowie: Athos, Potrhos i Aramis mają za zadanie ochronić honor królowej Francji - żony Ludwika XIII. Kardynał Richelieu, mający nadzieje na obalenie monarchini, knuje spisek i wysyła szpiegów, aby przeszkodzili trójce dzielnych przyjaciół...

Czy żołnierze potrafią wygrać z kardynałem i jego pozycją we Francji? 
Przekonajcie się sami.

 

Alfred Szklarski "Tomek w krainie kangurów"

 

„Tomki” to seria dla chłopaków. Właściwie, to mieczy świetlnych się tam nie uświadczy, w końcu akcja dzieje się jakieś sto lat temu, ale za to tygrys będzie na pewno. Jest co prawda wątek miłosny. Pierwszy Tom(ek) zaczyna się podobnie jak Harry Potter, z tym, że szkoła jest Przedtem, a nie Potem, więc powinno wam się spodobać. Potem już tylko polowania, a na koniec mała rozróba. Podróże kształcą i z pewnością uda wam się zabłysnąć czymś na historii i geografii. Dobra, nie piszę za dużo, bo nie przeczytacie. Powodzenia.
 

 

Małgorzata Musierowicz "Szósta klepka"

Hej! Jak tam samopoczucie? Bo mi się ostatnio poprawiło po przeczytaniu "Szóstej klepki". No mówię wam, piękna  książka! Zresztą jak każda z "Jeżycjady" Musierowiczowej .Swoją drogą autorka ma tendencję do nadawania dziwnych tytułów, no ale nie będę się czepiać. W końcu każdy ma prawo do odrobiny oryginalności!

To o czym to ja... aha! No więc ona (w sensie, że Małgorzata Musierowicz) ma ogromny talent. Potrafi tak ominąć wszystkie nudziarskie opisy, że człowiek nawet się nie spostrzeże, a już wie wszystko o bohaterach! Po prostu złota rączka! Wprawdzie główną postacią jest Cesia, ale najbardziej to mnie chwycił za serce Bobcio. Boskie stworzonko. Potrafi zadać setkę baaardzo dziwnych pytań na minutę i to w najbardziej nieodpowiednich momentach! Dzieciak wali takie teksty, że można pęknąć ze śmiechu! Raz nawet... No nie! Przecież nie będę wam tu opowiadać książki!

No to hop! Do czytania!!!

 

 

                    Wszystkie wyżej opisane książki są dostępne

w bibliotece szkolnej!!!

Dość więc  próżnowania i zabieramy się

do czytania…… Koniec  i  bomba ,kto nie czytał ten trąba…..!!!                                                                          

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć