Godziny pracy Regulamin biblioteki szkolnej Ciekawe strony Aktualności Nowości ICIM Bookcrossing Konkursy i imprezy biblioteczne Książki godne polecenia O bibliotece Czasopisma dla dzieci Dla nauczycieli Ciekawostki Wykaz lektur dla kl.1-8 Biblioteka zdalna Praca biblioteki podczas pandemii COVID-19 i po niej Oddawanie książek i podręczników podczas pandemii i po niej

Biblioteka

Konkursy i imprezy biblioteczne

KONKURS
Tradycje Świąt Wielkanocnych


1. Jak nazywano pierwotnie Święta Wielkanocne? (0-1)
2. Co symbolizuje wielkanocne jajko? (0-1)
3. Czym było jajko w wierzeniach ludowych- wymień co najmniej 3 wierzenia (0-3)
4. Jak nazywamy zdobione jajko? Podaj też inną nazwę (0-2)
5.Z którego wieku pochodzą najstarsze polskie pisanki? (0-1)
6. Kto wprowadził zwyczaj malowania jajek? (0-1)
7. Co symbolizuje baranek wielkanocny i zajączek wielkanocny? (0-3)
8. W którym wieku zajączek dotarł jako tradycja do Polski? (0-1)
9. Z jakiej kultury wywodzi się zwyczaj malowania jajek? (0-1)
10. Wymień co najmniej 2 tradycje wielkanocne odbywające się w różnych regionach Polski, a różniące się od naszego regionu. (0-2)
11. Które zwyczaje i obrzędy wielkanocne wywodzą się z tradycji pogańskich?
(0-3)
12. Co rozpoczyna okres obchodów Świąt Wielkanocnych? (0-2)
13. Co jest odpowiednikiem wigilii Bożego Narodzenia w święta Wielkanocne? (0-1)
14. Wymień 2 inne nazwy Niedzieli Palmowej (0-2)
15. Jak nazywa się msza św. odprawiana o 6.00 w Wielką Niedzielę (0-1)
16. Jakie tradycyjne potrawy możemy spotkać na wielkanocnym stole- wymień co najmniej 5. (0-5)
17. Z jaką tradycją związana jest Wielka Sobota? (0-1)
18. Jaki zwyczaj związany jest z drugim dniem Świąt Wielkanocnych i na czym on polega? (0-2)
19. Czego nie może zabraknąć w święconce- koszyczku? (0-2)
20. Kiedy spożywamy święconkę? (0-1)
 
 

 

ZAGADKI DLA DZIECI

Zagadki_dla_dzieci_o_postaciach_z_bajek.doc

TEST ZE ZNAJOMOŚCI  KSIAŻKI " HOBIT"

Test_ze_znajomosci__Hobbit.doc

STRONY Z TEKSTAMI LEKTUR DLA KLAS 1-8

Strony_z_tekstami_lektur_szkolnych_(1).doc

BANK POMYSŁÓW, KONKURSÓW I IMPREZ CZYTELNICZYCH

Bank_pomyslow_konkursow_i_imprez_czytelniczych.doc

SPRAWOZDANIE  Z KONKURSU WALENTYNKOWEGO ,,PARY LITERACKIE”


    
    W dniu 14.02.20 r. w naszej szkole obchodzono Walentynki biblioteka również włączyła się w te obchody. Zorganizowano konkurs dla kl. 5-8 pt. ,,Pary literackie’’ uczetnicy losowali imiona żeńskie bohaterek literackich. Losy miały formę serduszek. 
    Na korkowej tablicy przypięte były serduszka z wypisanymi imionami męskimi bohaterów literackich. Uczniowie mieli za zadanie podać prawidłowe imię męskie postaci, tak aby powstała para literackich bohaterów np. Romeo i Julia, Kmicic i Oleńka, Kopciuszek i Książę. Za prawidłowe odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodkie nagrody.
    Uczniowie klas 8 oraz chętni nauczyciele rozwiązywali test ,,Najsłynniejsze pary literackie”, gdzie musieli połączyć ze sobą: imiona literackich par, dodać tytuł utworu z jakiego pochodzi dana para i podać nazwisko autora danej książki z której  pochodzili dani bohaterowie. Nauczyciele rozwiązywali także test, gdzie musieli na podstawie zdjęć z filmów rozpoznać pary bohaterów literackich. Konkurs cieszył się powodzeniem. Zdjęcia z tej imprezy można oglądać na stronie internetowej  szkoły.
 

Sprawozdanie z Szkolnego Konkursu Czytelniczego ,,Superbohaterowie Felix, Net i Nika”

    W dniu 3.02.20 r. w naszej szkole  w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki R. Kosiaka ,,Felix, Net i Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi”.
    Konkurs był przeznaczony dla uczniów kl.VI. Wzięło w nim udział 10 osób. Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością treści książki. Uczniowie rozwiązywali test oraz krzyzówkę.  
Laureatami konkursu zostali:

I m: Iga Hebda kl.6b
II m: Miłosz Zadeberny kl.6c
III m: Zofia Ryży kl.6b
Wyróżnienie: Antoni  Łenczyk kl.6c
 

 

KREATYWNE WARSZTATY DLA ŁĄCZNIKÓW BIBLIOTECZNYCH
 ,,MAM POMYSŁ NA SCENARIUSZ KONKURSU BIBLIOTECZNEGO I IMPREZY CZYTELNICZEJ”


    W dniu 7.02.20 r. w naszej bibliotece szkolnej  odbyły się warsztaty kreatywnego myślenia dla łączników bibliotecznych i dzieci pomagających często w  bibliotekach  szkolnych.  Uczestnicy z zaprzyjaźnionych szkół gliwickich takich jak: SP5, SP14, SP23, SP27  oraz  SP41  pracowali w dwuosobowych drużynach. 
    Uczniowie z klas 5-8 tworzyli scenariusze konkursów bibliotecznych i imprez czytelniczych. Powstały ciekawe pomysły takie jak: na wykorzystanie starych podręczników na imprezę walentynkową,  ,,Festiwal Książkomaniaków”, ,,Potteromaniaki-dla wielbicieli Harrego Pottera”, ,,Ulubiona scena z lektury”, ,,Postacie literackie w prawdziwym życiu”, ,,W świecie fantasy-dla wielbicieli tego rodzaju literatury’”, ,,Zwierzętom trzeba pomagać”-zwrócenie uwagi na ochronę zwierząt, ,,Turniej biblioteczny”, gra: ,,Biblioteczne Biuro Detektywistyczne”, konkurs plastyczny: ,,Moja okładka”-namalowanie swojej okładki do jednej z 3 podanych w regulaminie książek fantasy, ,,Tydzień Adama Mickiewicza-turniej popularyzujący tego poetę. Następnie liderzy grup przedstawiali swoje pomysły innym uczestnikom.
    Z zebranych scenariuszy powstanie bank pomysłów , który zostanie rozesłany do szkół biorących udział w  spotkaniu. Zdjęcia z imprezy można oglądać na stronie szkoły.Autorką zdjęć jest P. Beata Haładusz SP41 i wsłpracownik portaluBiblioteki Szkolne online

 

SPOTKANIE Z  PISARKĄ P. MONIKĄ KASSNER

W dniu 30.01.20 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach odbyło się spotkanie z p.Moniką Kassner w, którym brali udział  uczniowie kl.3b z naszej szkoły. 
Monika Kassner – historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, autorka książek „Sprawa Salzmanna: trup, którego nie było” oraz licznych artykułów m.in. do kwartalnika „Fabryka Silesia”. Wyróżniona w konkursie na Jednoaktówkę po śląsku.
    Pisarka czytała fragmenty że swojej książki pt.,,Ludzie, których powinieneś znać bo zmienili świat”: o twórcy polskiego ketchupu Stanisławie Fenrychu, który na bazie angielskiego przepisu  udoskonalił ten sos różnymi ziołami. Serwował go prezydentowi Polski Ignacemu Mościckiemu. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o pierwszej na świecie kobiecie marszałkini Sejmu Śląskiego Janinie Omańkowskiej. 
    Podczas zajęć  uczestnicy grali w grę Nemo oraz  kolorowali fragmenty ilustracji przedstawiającej posłankę Janinę Omańkowską , a potem naklejali swoje rysunki na  arkusz brystolu tworząc cała postać marszałkini.
    Na pamiątkę biblioteka szkolna otrzymała od autorki jej książkę z dedykacją. Zdjęcia ze spotkania można oglądać na stronie szkoły. Spotkanie z pisarką odbyło się w ramach Tygodnia Śląskiego  i przygotowano we współpracy z biblioteką szkolną.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA W SP NR 9 W GLIWICACH    


    W dniu 10.01.20 r. odbyła się w bibliotece szkolnej   impreza czytelnicza -  ,,Pasowania na czytelnika’’ dla uczniów z klas pierwszych.  Uroczystość  uświetnił  występ uczniów z  kl.7a.  
    Podczas spotkania dzieci;  poznały życzenia książki, mówiły jak należy obchodzić się z książką, odgadywały jakie postacie bajkowe występowały w przedstawieniu.
    Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, że będą szanować książki i oddawać je w terminie. W ten oto  sposób zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć na stronie internetowej szkoły.
 

 

KONKURSY  PLASTYCZNE: ,, PORTRET ANIOŁA”  ORAZ ,, GWIAZDA BETLEJEMSKA”


    W grudniu biblioteka szkolna przy SP Nr 9 w Gliwicach zorganizowała konkurs plastyczny dla kl.1-3 pt. ,, Portret Anioła’’. Na konkurs wpłynęło ok. 30 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Były to: witraże, prace: wykonane akwarelami, kredkami, pastelami, farbami plakatowymi, wyklejane papierem kolorowym , piórkami czy cekinami. Laureatami konkursu zostali:
I m: Iga Bryja kl.3a, Olga Zając kl.1b 
II m: Alicja Owsińska kl.2b
III m: Błażej Gazda kl.1b
Wyróżnienia: Marta Szudyga kl.3a, Nell Majka kl.1c, Michał Garbuliński kl.2b.
    Natomiast dla kl.4-6 zorganizowano konkurs plastyczny ,, Gwiazda betlejemska”. Jego laureatkami zostały : Im : Amelia Czubko kl.4a oraz Maja Palińska kl.4a, która zdobyła 2 miejsce. Trzeciego miejsca nie przyznano.


 

KONKURS BIBLIOTECZNY "ŚWIĄTECZNA RADOŚĆ"

Książkowa Choinka

Zbliżają się święta, dlatego też jak co roku  ten  świąteczny czas pragnęliśmy uczcić w specjalny sposób w bibliotece. 
Wspólnie z uczniami z klasy VA: Alicją Soszyńską, Zofią  Pietyszuk  i  Michałem Rateckim  wpadliśmy na pomysł,  aby z książkowych darów wykonać choinkę, która w tym roku jest trochę mniejsza od swojej poprzedniczki. Drzewko choinkowe zostało przybrane kolorowymi łańcuchami  i bombkami. 
Uczniom bardzo spodobał  się  ten  pomysł  i robią  sobie   na tle  choinki zdjęcia.  
 

Wróżby andrzejkowe w bibliotece szkolnej

W dniu 29.11.19 r. uczniowie z klas: VB, VIC, VIB, VIIA przygotowali dla uczniów z młodszych klas wróżby andrzejkowe.
    Można było dowiedzieć się: jak na imię będzie miała przyszła sympatia?  i jak będzie ona/on  wyglądać ? , jaki zawód w przyszłości będziemy wykonywać?. ,,Zegar przyszłości” przepowiadał co  nas czeka w dalszym życiu .
     Przyszłość również odczytywano: z układu rozrzuconych szpilek, czy trzech kubków Były także  wróżby: ,,Ulubiony kolor i ,,Mowa kwiatów”. Z kształtu palców i stóp można było się dowiedzieć jaki mamy charakter.    Oczywiście wszystkie wróżby należy traktować  z humorem. 
    Biblioteka szkolna w tym dniu zamieniła się w salon wróżb. 
 

KONKURSU PLASTYCZNY DLA KL.1-3,,JESIENNY LIŚĆ”    W pażdzierniku bibliotekaszkolna zorganizowała  konkurs plastyczny dla uczniów kl.1-3 pt.,,Jesienny liść”. W konkursie wzięło udział 15 osób. Uczniowie zaprezentowali prace wykonane różnymi technikami plastycznymi takimi jak: akwarela, kredki, pastele, wyklejanki, plastelina, techniki łączone. Zdjęcia prac można oglądać na stronie internetowej szkoły w zakładce : Biblioteka. Nagrody sponsorował bibliotekarz-szkolny. Laureatami konkursu zostali:
Im: Jacek Szydło kl.2b
II m: Maja Mrozowska kl.3a
III m: Laura Hachura kl.1c
Wyróżnienia:
Anna Wach kl.1c
Oliwia Fiołka kl.3a
Zofia Winiowska kl.2a

WYCIECZKA DO CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKI AKADEMICKIEJ W KATOWICACH

    DNIA 18.10.19 R. UCZNIOWIE Z KL. 4A,5A ,5B.5C,6B,6C ZWIEDZILI CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKĘ AKADEMICKĄ W KATOWICACH.
 PANI PRZEWODNIK ZAPOZNAŁA DZIECI ZE STRUKTURĄ ZBIORÓW. UCZESTNICY  WYCIECZKI DOWIEDZIELI SIĘ JAK ZA POMOCA URZĄDZENIA ,,SELFCHECK ‘’, MOŻNA SAMODZIELNIE WYPOŻYCZYĆ KSIĄZKI. 
    W BIBLIOTECE ISTNIEJE  WOLNY DOSTĘP DO PÓŁEK, ALE KSIĄŻKI OZNACZONE CZERWONĄ KROPKĄ MOŻNA OGLĄDAĆ TYLKO NA MIEJSCU W BIBLIOTECE.
    DZIECI ZOBACZYŁY JAK SAMODZIELNIE MOŻNA ODDAWAĆ KSIĄŻKI ZA POMOCĄ URZĄDZENIA ,,WRZUTA”.  POZNAŁY  TAKŻE TĄ CZEŚĆ BIBLIOTEKI DO KTÓREJ,  NIE MAJĄ WSTĘPU CZYTELNICY CZYLI MAGAZYNY, GDZIE KSIĄŻKI SĄ UŁOŻONE NA REGAŁACH KTÓRE SAMODZIELNIE SIĘ PRZESUWAJĄ ZA POMOCĄ KRĘCENIA SPECJALNĄ  KIEROWNICĄ. 
    UCZNIOWIE ZWIEDZILI TAKŻE POMIESZCZENIE,  GDZIE ZNAJDUJE SIĘ URZĄDZENIE DO ODGRZYBIANIA KSIĄŻEK, ORAZ WIELKI ZBIORNIK NA WODĘ, KTÓRĄ UŻYWA SIĘ W CZASIE POŻARU.
    UCZESTNICY WYCIECZKI  BRALI  UDZIAŁ  W WARSZTATACH  O WYSZUKIWANIU  INFORMACJI  W INTERNECIE , ROZWIĄZYWALY REBUSY I UKŁADAŁY PUZZLE.
W WYCIECZCE BRALI UDZIAŁ ŁACZNICY BIBLIOTECZNI. ORGANIZATOREM WYCIECZKI BYŁA PANI BEATA WOLAK.
    

SPRAWOZDANIE Z WYJŚCIA NA SPEKTAKL PT. ,, KPT. FRANCISZEK  DĄBROWSKI-RZECZYWISTY OBROŃCA WESTERPLATTE” DO MIEJSKIEGO DOMU KULTURY W GLIWICACH


    W dniu 10.10.19 r. uczniowie z kl.6a i z kl.7c mieli możliwość oglądnięcia monodramu  pt. ,,Kpt. Franciszek Dąbrowski –rzeczywisty obrońca Westerplatte”. Przedstawienie oparte zostało na pamiętnikach kpt. Franciszka Dąbrowskiego ( potomka  generał Hernryka Dąbrowskiego),  który kierował obroną polskiej składnicy na Westerplatte w Gdańsku podczas kampanii wrzesniowej w czasie II wojny światowej.  Spektakl przygotował instruktor teatralny MDK qw Gliwicach p. Aleksander Smoliński. W rolę kapitana wcielił się p. Dawid Szóstak. Wyjście na spektakl zorganizowały p. Beata Wolak i  Aldona Orlikowska-Szefer. 
 

 

SPRAWOZDANIE  Z  IMPREZY CZYTELNICZEJ ,,NOC BIBLIOTEK 2019”- WYPRAWA PO SKARB”


W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy 3a z  naszej szkoły-ponieważ nie mogliśmy spotkać   w sobotę podczas trwania akcji, więc zorganizowaliśmy warsztaty w piątek- 4.10.19 r. 
1. Na wstępie prowadzący bibliotekarz opowiedział dzieciom historię o Dawidzie, który otrzymał srebrną łyżeczkę , którA  stała się jego przewodnikiem życiowym i radził się jej w trudnych sytuacjach.. nauczuciel -bibliotekarz przeczytał fragment ks. ,, O srebrnej łyżeczce". 
2.  Dzieci na spotkanie przyniosły swoje pamiątki rodzinne i opowiadały historie skąd się wzięly one w ich domach i jakie historię się z tymi przedmiotami wiążą.. Wymyślały historie , które te przedmioty mogły przeżyć. Wśród  przyniesionych pamiątek przez dzieci były: stare książki, płyty winylowe, stare monety, banknoty, wisiorki, sznury korali , legitymacja powstanca śląskiego, a  nawet 80-letni makaron. -miejsce biblioteka.
3.Następnie uczniowie opowiadali jakie znają stany emocjonalne- wymieniali: np.:  lęk ,złośc, niepokój.
4. Gra w kalambury -jedna osoba gestami pokazywała jakieś emocje pozostali odgadywali jakie uczucia są pokazywane.i mówili o przeciwstawnych stanach np. lęk -pokój.
4. Potem przenieśliśmy się do klasy aby tworzyć ,,słoiki emocji" . dzieci za pomocą różnych gatunów kasz i ryżu tworzyli  swoje dziełą-.od najjaśniejszych do najciemniejszych kolorów.  Dobierały materiał do słoików pod względem grubości ziaren.
5.  Ćwiczenie : ,,Poszukujemy skarbu"-. prowadzący mówi ,żeby znaleźć skarb trzeba wyruszyć w długą drogę , gdzie napotyka się przeszkody. Dzieci  chodziły po całej sali  i naśladowały np : przejście przez rzekę , gęsty las,j akimi środkami komunikacji się poruszały np. jazda na rowerze, samochodem, płynięcie łódką..
6.Nastąpił moment odpoczynku i dzieci usiadły w  na krzesłach, a prowadzący bibliotekarz przeczytał im fragment ks. Ewy Nowak ,,Kot, który zgubił dom".Pokazane  były ilustracje z książki ,  a dzieci mówiły co one przedstawiały. i co im się w tej historii najbardziej podobało.
7.   Bibliotekarz zapytał dzieci co by wzięli w daleką podróż taką ,  jaka została opisana w  książce- wypowiedzi dzieci za czym i za kim by najbardziej tęskniły: szkołą, koleżankami, domem, mieszkaniem, kolegami cczy koleżankami.
8. Tworzenie prac plastycznych na temat : ,, Kogo lub co zabrałbym w daleką podróż?"-wystawa prac.
9. Pożegnanie: uczestnicy spotkania stwierdzili,   że także w bibliotece można odnaleźć wiele skarbów - np.  cenne książki.
Nieestety zabrakło czasu na projekcję  polecanego filmu.
 

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z KOMBATANTEM  PPŁK  P.  JÓZEFEM PRZYSTAŁEM.

 W ramach  programu ,,Marsz ku wolności” oraz   z  okazji  80 rocznicy wybuchu  II wojny światowej w  dniu 26.09.19 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. ppłk Józefem  Przystałem -  byłym: żołnierzem, drużynowym, nauczycielem wf i przysposobienia obronnego w Zespołe Szkół w Tarnowskich Górach. 
    Pan Józef miał 13 lat kiedy wybuchła II wojna. W czasie wojny   został  zatrudniony  w Szkole Gospodarstwa Domowego jako ogrodnik i  woźnica u niemieckiego gospodarza , gdzie przepracował calą okupację.
    Pan podpułkownik podzielił się z młodzieżą swoim i wojennymi  wspomnieniami:  jak zbierał rannych po ofensywie wojsk radzieckich wraz z rosyjską sanitariuszką, jak wyglądała praca u niemieckiego baurera , jak zachorował jego siostra i rodzice nie mogli zawieźć jej do lekarza.
    Po wojnie p. Józef  wstąpił do wojska i został zawodowym żołnierzem. Otrzymał wiele odznaczeń wojskowych, prowadził kronikę Koła Kombatantów w Tarnowskich Górach, śpiewał  w chórze  kombatantów. 
    Podczas spotkania uczniowie mogli: poznać również dzieje rodzinne pana podpułkownika i zobaczyć jego liczne odznaczenia wojskowe, kolekcję medali z Janem Pawłem II ,rodzinne pamiątki, kroniki  Koła Kombatantów, zdjęcia z okresu kiedy był czynnym żołnierzem.
Młodzież chętnie rozmawiała z naszym gościem podczas przerw i z uwagą słuchała jego opowieści.
Była to dla naszych uczniów niezwykła okazja aby spotkać  naocznego świadka tamtych tragicznych  wydarzeń. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas ósmych i siódmych. Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć na stronie internetowej naszej szkoły. 
    Spotkanie przygotowały p. Aldona Orlikowska – Szefer ( nauczyciel historii) i p. Beata Wolak- bibliotekarz.

 

 

Pasowanie  na czytelnika

Dnia 1.03.19 r. w bibliotece szkolnej  odbyła się  impewza czytelnicza  ,,Pasowanie na czytelnika”- dzieci z  klas pierwszych. Uczniowie kl.6a przygotowali na tą okazję krótkie przedstawienie, w którym występowały postaci bajkowe takie ja: Kopciuszek, Plastuś, Pipi, Dziewczynka z zapałkami, książki i dzieci, pierwszoklasista. Młodymi aktorami byli: OlaB. ,Oliwia H., Anna J., Magda D., Michał O., Łukasz S., Emilka G., Gosia K., Kasia K., Wiktoria M.  Inscenizacja miała charakter dydaktyczny. 
    Dzieci z klas 1 nauczyły się krótkiego wierszyka,  o tym  na jaki termin  można pożyczyć książki, jakie są zasady obchodzenia się z książką. Potem dzieci złożyły przysięgę, że będą szanować książki i w ten sposób stały się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki.     Po zakończeniu uroczystości odbyły się konkursy na temat przedstawienia. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana zakładką. Następnie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia, które można oglądać na stronie szkoły i szkolnym Facebooku. 

,, CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE”

    W ramach  programu Narodowego Programu Pozwoju Czytelnictwa, który realizowany w naszej szkole . Uczniowie biorą  czynny udział  w  projekcie ,,Czytam sobie w bibliotece” , dlatego też   chłopcy i dziewczęta z kl.7b: Mateusz G. Mikołaj R. , Hania S. Hania M. ,Weronika W. Karolina Ł. odwiedzili w dniu 9.01.19 r. sasiadujące z naszą szkołą Przedszkole ,,Koszałek-Opałek”, gdzie czytali grupie:4,5,6–latków  fragmenty książki p. Grażyny Herbst ,,Dobre maniery czyli savoir –vivre dla dzieci”. 
    Przedszkolaki dowiedziały się jakie zasady  i zwyczaje  zachowania obowiązują podczas: wizyty u rodziny,  przy posiłku, na placu zabaw, podczas wycieczki do lasu czy podczas rozmowy. Dzieci uważnie słuchały co czytali ich starsi koledzy i koleżanki,   a potem mówiły co zapamiętały z przeczytanych fragmentów tekstu  . 
    Opowiadały jak należy się prawidłowo zachowywać w różnych miejscach publicznych i sytuacjach życiowych. Przedszkolaki najlepiej zapamiętały zasady zachowania obowiązujące podczas  spożywania posiłku przy stole. Zdjęcia ze spotkania w przedszkolu można oglądać na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka i szkolnym Facebooku.


 

Szkolny Konkurs Czytelniczy ,,Znam książkę J.K.Rowling ,,Harry Potter i kamień filozoficzny


     W dniach 13.12.-20.12.18 r.  w bibliotece szkolnej odbył się dwuetapowy Szkolny Konkurs Czytelniczy ,,Znam książkę J.K.Rowling ,,Harry Potter i kamień filozoficzny” . Uczniowe musieli wykazać się dobrą znajomością treści  książki o  małym czarodzieju .   Szczególnie zacięta walka  odbyła się  o 1 miejsce.  Po  trudnych zmaganiach konkursowych wyłoniono laureatów zostali nimi: 
1m: Bartłomiej Minkina kl.6a
2 m: Adam Łapok kl.5a
3 m: Filip Gregorczyk kl.6a
Wyróżnienie: Kacper Chmielniak kl.6a. Konkurs był  przeprowadzony w ramach NPRC. Był on przeznaczony dla uczniów klas 4-6.  Nagrody rozdano w na początku styczniaich sponsorem była biblioteka szkolna.

 

KSIĄŻKOWA CHOINKA 

    W naszej bibliotece znajduje się niezwykła choinka wykonana z książek. Jej  autorami są:  dziewczynki z klasy 6c: Sławosza Szwedowska i Julia Kycia.   oraz Wojciech Tomasik z kl.8b. Zdjęcia choinki można znależć na stronie szkoły i szkolnym Facebooku.
 

KONKURS WIEDZY O GLIWICACH


W dniu 18.12 18 r. odbył  finał się konkurs ,,Wiedzy o Gliwicach. Z historią w tle”
w  Centrum Kształcenia  Ustawicznego przy ul. Kozielskiej . Naszą szkołę reprezentowała drużyna z kl.8a w składzie: Weronika  Kocur i  Martyna Stradomska. 
    Dziewczynki musiały najpierw nakręcić film o 6 gliwickich zabytkach: Pomniku Józefa Piłsudskiego, Synagodze,  pomniku Stefana Batorego, Radiostacji Gliwickiej, o muralu o  Janie III Sobieskim oraz  Domu Przedpogrzebowym przy Cmentarzu Żydowskim przy ul. Poniatowskiego. Ich praca została zakwalifikowana do finału konkursu.  
    W II etapie konkursu odpowiadały na pytania na czas  dotyczące sfilmowanych  przez siebie  zabytków za pomocą aplikacji ,,Kahoot”. Ostatecznie  dziewczynki zajęły II miejsce. W konkursie. Bardzo cieszymy się z ich sukcesu.

 

Imprezy biblioteczne w liastopadzie

15 listopada  2018 r.  akcja ,,Uwolnij książkę”. Akcja polegała na wypożyczaniu książek  zawiniętych w gazety  na których były nalepione ich  streszczenia   Były to książki zakupione  w ramach Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa. W akcji brały udział klasy 4-8.
20 listopada 2018 r. Impreza czytelnicza ,,Recenzja ulubionej książki” dla kl. 4-8. Drużyny 2 lub 3-osobowe z poszczególnych klas przedstawiały swoje ulubione książki.  Specjalna komisja złożona z : p. Ewy Rybki – logopedy, p. Aleksandry Bulskiej, przedstawicieli  łączników  bibliotecznych i Samorządu Szkolnego oceniała  wystąpienia poszczególnych klas. Przy ocenianiu brano pod uwagę: dykcję, sposób przedstawienia, ogólne wrażenie artystyczne oraz to czy czas wystąpienia nie został przekroczony. Wystąpienie miało trwać do 5 minut. Oceniano najlepsze prezentacje  z poszczególnych klas. Spotkanie poprowadziła p. Beata Wolak  Laureaci konkursu to:
klasy  4 : Liliana Rokita kl.4e
klasy 5:  Tomasz Byrka, Jan Franz i Oliwia Zając z kl. 5d
klasy 6:  Malwina Śliwińska , Aleksandra Spyra kl.6b
klasy 7: Jan Kostempski kl.7b
Klasy 8: Michał Drabik, Kacper Doniesiewicz, Przemysław Sobczak kl.8c 

W dniu 22 listopada 2018 r. odbyła się wycieczka dla  łączników bibliotecznych oraz uczniów z kółka turystycznego do Muzeum Najmniejszych Książek Świata –Zygmunta Szkocnego, które to muzeum znajduje się  w Katowich – Piotrowicach. 
    Pan Zygmunt był twórcą ok. 120 książek o wymiarach np.0,05 mm X 0,07 mm .  Otrzymał również certyfikat  jako autor  najmniejszej książki świata ,,Alfabetu łacińskiego”. Jego nazwisko zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Twórca ksiązek sam wymyślił metodę  pisania  na kartkach tych miniaturowych książek,  ( pisał kroplą atramentu  nie dotykając stalówką  papieru ), skonstruował specjalne pióro do pisania oraz narzędzia do wyrobu poszczególnych egzemplarzy książek. 
    Powstały mn: życiorysy Jana Pawła II,  Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina. Każda książka leży na specjalnym postumencie wykonanym z drewna, węgla lub metalu. Organizatorkami wycieczki były p. Agnieszka Jarnutowska i p. Beata Wolak.

26 listopada 2018  r.  zorganizowane zostały  obchody ,, Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia”. O historii tego dnia  i o sławnych misiach w literaturze i filmie opowiadała  p. Beata Wolak . Uczniowie klsy 6a i kl.5c czytali wiersze o misiach. Imprezę zorganizowano dla klas 0-4.


29 listopada 2018 r. -  konkurs na ,,Plakat do ulubionej książki”.
      Klasy 4-8 wykonały plakaty do swoich ulubionych książek. Prace  były powieszone na drzwiach poszczególnych klas. Komisja złożona z p. Aleksandry Bulskiej, Izabeli Poloczek, p. Beaty Wolak przestawicieli łączników bibliotecznych i Samorządu Szkolnego oceniali plakaty  pod kątem: pomysłowości czy praca zawierała hasło zachęcające do przeczytania prezentowanej książki i estetyki wykonania. Plakaty oceniano w poszczególnych kategoriach wiekowych.  Laureatami konkursu zostały następujące klasy:
 Klasy 4:  kl. 4a i 4b
Klasy 5: kl. 5d
Klasy 6: kl.6a
Klasy7:  kl.7a
Klasy 8: kl.8a ;  II m kl. 8c

30 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej zorganizowano dla klas 0-3  oraz świetlicy szkolnej wróżby andrzejkowe.   Podczas trwania imprezy można było dowiedzieć się jaki wybierzemy w przyszłości zawód, co nam przyniesie los, jak na imię będzie miała przyszła sympatia. Wróżby przygotowały dziewczynki z klasy 6c. 

 30 listopada 2018 r. zakończony został konkurs plastyczny dla klas 4-8 pt.. ,, Portret Orła”  laureatami konkursu zostali;
I m: Alicja Klyta kl.5b
II m; Adam Janigacz kl.4d

Imprezy biblioteczne w grudniu
 6 grudnia 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała na długich przerwach  konkurs ,,Wiedzy o Św. Mikołaju”.  Uczestnicy konkursu losowali nr pytania , za prawidłową odpowiedź otrzymywali słodką nagrodę. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 3-6.
W dniu 11 grudnia  2018 r. odbył się w SP36 w Gliwicach Międzyszkolny Konkurs Literacko- plastyczny ,,Świąteczna  Radość” naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny:  z kl.4d: Marta Łyda i Maria Markusik i z kl.5b: Aleksandra Mielcarek i Julia Olszańska ,które wywalczyły 1 miejsce. Uczestniczki do konkursu  przygotowała  p. Beata Wolak.

 

POPOŁUDNIE Z SZEKSPIREM

,, BIESIADA LITERACKA – CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA’’.


    W dniu 25.05.18 r. w Szkole Podstawowej Nr 9  odbyła się impreza czytelnicza ,,Biesiada literacka. Czytanie łączy pokolenia”. Zaproszeni goście czytali fragmenty  swoich  ulubionych książek z dzieciństwa  oraz opowiadali o nich . Dzieciom czytali: p. Agnieszka Baron - prezentenka i reporterka TV Imperium , p. Anabella Conti również prezenterka TV Imperium, p. Olimpia Gogolin z MBP filia 1, Marta Radziewicz –Winnicka- uczenica SP9 i pisarka. Goście czytali takie książki jak: Cz. Janczarskiego,, Miś Uszatek”  ,  F.H.Burnett ,,Tajemniczy ogród”,  J. Wieslander ,,Mama Mu na drzewie i inne historie” M. Radziewicz- Winnickiej  ,,Przygody Bezy i Pyzy. Zbiór opowiadan dla dzieci”.
    Ciekawą irlandzką legendę  w języku angielskim opowiedział uczestnikom spotkania p. Peadar de Burca- pisarz i dziennikarz ,, Gazety Wyborczej”.  Opowieść tą przetłumaczyła  na język polski p. Wanda Ługniewska żona pisarza.  
    W następnej części spotkania dzieci opowiadały o swoich ulubionych pozycjach książkowych, również czytały ich fragmenty. Uczniowie zadawali pytania  zaproszonym gościom  na temat przeczytanych przez nich książek , oraz  jaki sposób się je pisze, skąd czerpie się pomysły i tematy do książek. 
    W wydarzeniu tym  uczestniczyli uczniowie klas 1a i 2b. Impreza ta odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkanie przygotowały p.Iwona Błach wychowawca kl.1a, Izabela Turczak wychowawczyni klasy 2b i Beata Wolak –nauczyciel-bibliotekarz.  Krótka  relacja ze spotkania ukaże się TV Imperium.

 

 

PRZEDSTAWIENIE ,,O KSIĄŻCE’’

 

 Dnia 17.05.18 r. członkowie kółka czytelniczego i  uczniowie kl.7a wystąpili  dla uczniów  z kl.3d  w krótkim  przedstawieniu  pt. ,, O książce”.  Omówiono ważne święta związane z książką, podano informacje o rekordach książkowych. Na koniec  najlepsi czytelnicy   z klasy 3d zostali obdarowani na pamiątkę  zakładkami do książek.
 

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy ,,MAGICZNE DRZEWO”


    14 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 27 odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy sprawdzający znajomość popularnych wśród dzieci książek Andrzeja Maleszki z serii "Magiczne drzewo". – z 2 ostatnich części cyklu ; ,,Berło „ i ,,Inwazja”
    W konkursie mogły wziąć udział dwuosobowe drużyny gliwickich szkół podstawowych - uczniowie z klas 4-6. 
        Naszą szkołę reprezentowały uczennice : Martyna Jeziorska i Zofia Schwedler z kl. V b, które zajęły 2 miejsce.
    W piątek, w samo południe 8 drużyn przystąpiło do kilku rund zadań. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane do konkursu, niełatwo było wywieźć je w pole. Rozwiązywały testy ze znajomości treści książki, krzyżówkę, dopasowywały cytaty z książek do właściwych części cyklu, musiały znać kolejność wydarzeń w książkach. Były też konkurencje: ,,Prawda czy  fałsz „oraz ,,Kolorowe epitety” i ,,Mądre przesłania” . 

VI DZIECIĘCA KONFERENCJA NAUKOWA,, HENRYK SIENKIEWICZ DZIECIOM”

     W dniu 16.05.18 r. w Szkole Podstawowej Nr 36 odbyła się  ,,VI Dziecięca Konferencja Naukowa - Henryk Sienkiewicz Dzieciom” . Zadaniem jej uczestników było  przedstawienie sylwetki tego pisarza  interesujący sposób. Wystąpienia bardzo od siebie się różniły,  były to: prezentacje, wywiad czy referaty. Konferencję uświetniły występy uczniów SP36. Ciekawym elementem konferencji była inscenizacja  kukiełkowa jednej z bajek  Henryka Sienkiewicza.
     Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Bartosz Kostrzewski, Wojciech Korga oraz Damian Latawiec oraz Daniel Latawiec z kl.7a.
    Chłopcy przygotowali prezentację multimedialną o Henryku Sienkiewiczu. Bartosz i Wojtek przybliżyli uczestnikom konferencji fakty z życia tego wybitnego polskiego noblisty.
    Byli przebrani za bohaterów literackich z utworów autora. Bartek wcielił się w postać z noweli ,,Bartek Zwyciezca”,  a Wojtek odegrał rolę  Skawińskiego z utworu ,,Latarnik”. Po zakończeniu prezetacji,  chłopcy przeprowadzili krótki konkurs o twórczości pisarza wśród zgromadzonych na sali nauczycieli. Nasze wystąpienie zostało dostrzeżone i drużyna zajęła III miejsce .

Promujemy Talenty Literackie


    Kolejnym  sukces literackim jednej z naszych uczennic Marta Radziewicz-Winnickiej, która w tym  roku wydała swoją  2 książkę.  
Jej  pierwsza powieść pt. ,, Przygody Bezy i Pyzy : zbiór opowiadań dla dzieci na każdą porę roku.”  Są to opowiadania na każda porę roku. 
    . Druga książka  nosi tytuł ,, Nowe przygody Bezy i Pyzy. Zbiór komiksów”.- przeważają w niej historyjki głównych bohaterek pokazane za pomocą komiksu.
    Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku 8 lat tworząc zbiór opowiadań dla wymyślonych przez siebie postaci Bezy i Pyzy. Zwykłe i niezwykłe przygody bohaterek opowiadań są zilustrowane własnoręcznymi rysunkami. Rysowanie to jedna z wielu pasji i zainteresowań tej młodej autorki. Książki autorki są  dostępne w szkolnej bibliotece oraz można je kupić w Antykwariacie i Księgarni ,,Kawka” mającym swoją siedzibę w Gliwicach przy ul. ks. Siemińskiego 11. A Beza i Pyza są nie tylko postaciami z książki - powstały ręcznie wykonane maskotki oraz przypinki, które towarzyszą Marcie w różnych sytuacjach.  Marta miała już kilka spotkań autorskich mn: w księgarni Mercurius czy w Biblioforum.
    Dnia 9.05.18 r. w bibliotece szkolnej w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek  odbyło się spotkanie autorskie  Waszej koleżanki,    w którym wzięli udział uczniowie klasy 1a. Autorka opowiadała o swojej przygodzie z pisaniem,  mówiła skąd bierze pomysły do opisywanych przez siebie przygód głównych bohaterek – Bezy i Pyzy czytała fragmenty swoich opowiadań. Pod koniec spotkania dzieci wykonały własne zakładki z  postaciami Bezy i Pyzy.  W spotkaniu pomagała koleżanka Marty z klasy VIa –Marta Wiora ,która również czytała opowiadanie  o przygodach głównych bohaterek  Zdjęcia ze spotkania można oglądać na stronie internetowej szkoły i szkolnym  Facebooku.  Kolejne spotkanie odbedzie się 10.05.18 r. dla uczniów kl.3b. Informacje o autorce i jej książkach  można znależć na stronie: https://pl-pl.facebook.com/PrzygodyBezyiPyzy/ oraz bezaipyza.blogspot.com/. Zapraszamy do ich odwiedzenia.

                                                                                                                         Beata Wolak
                                                                                                         Nauczyciel-bibliotekarz SP9

 

ZE SPOTKANIE AUTORSKIE Z P. WALDEMAREM CICHONIEM

    W dniu 8.05.18 r. ramach obchodów  Dnia Bibliotekarza w Szkole Podstawowej  Nr 9 w Gliwicach odbyło się spotkanie dla uczniów kl. 0-2  z autorem serii książek o Kocie Cukierku z p. Waldemarem Cichoniem.  
    Z wykształcenia autor  jest  politologiem, pracował przez lata w wielu lokalnych gazetach. Obecnie zajmuje się wyłacznie pracą pisarską  Jest współwłaścicielem  Wydawnictwa Żwakowskiego. Od zawsze lubił czytać.  Pan Waldemar napisał serię swoich książek aby zachęcić do czytania swojego starszego syna Marcela – uczynił go także jednym z bohaterów książek. Autor opowiadał w jaki sposób powstała seria książek o kocie, którego jest właścicielem, czytał fragmenty swoich książek i odpowiadał na pytania uczestników spotkania.  Autor napisał także zbiór opowiadań  o naszym regionie po polsku i w języku śląskim. Najnowsze książki autora to ,,Jeśli się zgadzasz zaszczekaj dwukrotnie” ,, Skrzat” i najświeższa cześć przygód  Kota Cukierka ,, Co słychać Cukierku?.”  W 2017 roku inicjująca cykl książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została wpisana na listę lektur Ministerstwa Edukacji Narodowej.
    Obecnie kot  Cukierek ma  10 lat i jest bohaterem mnóstwa przygód  opisanych w  serii książek p.Waldemara Cichonia  - jednak nie lubi cukierków.  Jego ulubionym pokarmem jest surowa ryba.  Kot bardzo zaprzyjaźnił się z młodszym synem autora Maćkiem  i wspólnie bawią się klockami Lego.  Ma nawet swoją stronę w Internecie na Facebooku ,,Cukierku ty łobuzie”, gdzie można oglądać zdjęcia prawdziwego kota Cukierka i jego towarzyszki zabaw kotki Tradycji, która jest również bohaterką książek o Kocie Cukierku. Razem kotki psocą. Cukierek boi się kretów i wron. 
    Po spotkaniu jego uczestnicy mogli zakupić książki autora i otrzymać autograf. Zdjęcia ze spotkania można oglądać w galerii fotograficznej na stronie  internetowej szkoły i szkolnym Facebooku. Spotkanie przygotowała p. Beata Wolak. ( nauczyciel-bibliotekarz).

 

MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO  ,,SUPERBOHATEROWIE FELIX, NET I NIKA”
na podst. książki Rafała Kosika,, Felix, Net i Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi”.


    Dnia  25.04.16  R. w  naszej szkole odbył się  Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy pt. ,,Superbohaterowie Felix, Net i Nika”.  Konkurs został zorganizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną -  (Filia 15  przy  ul. Piastowskiej).
    Był on przeznaczony dla uczniów kl.V-VI.  W konkursie wzięło udział 22 uczniów z 12  gliwickich szkół  -  (1,2, 5,9, 14,20,23,27,28,36,41). 
    Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szczegółową znajomością  treści książki Rafała Kosika ,,Felix, Net i Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi”.
    Zawodnicy pisali test dotyczący treści książki, rozwiązywali krzyzówkę, wpisywali brakujące słowa do fragmentów książki ,oraz musieli wykonać pracę plastyczną pt. ,, Portret  z jednego z głównych bohaterówę.  Naszą szkołę w konkursie reprezentowali : Stanisław Oleszczak i Łukasz Mielcarek y kl.Vb.
    Konkurs przygotowały panie : Agnieszka Płaszczyk, Małgorzata Wesołowska (Miejska Biblioteka Publiczna) oraz Beata Wolak. 
    Nagrody ufundowali: Biblioteka Mejska oraz Rada Rodziców, Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce: Alicja Gwadera  SP41
II miejsce: Madgalena Rozwadowska SP20
Iii miejsce : Pola Bandyk  SP28
    Jury konkursu przyznało również wyróżnienia za prace plastyczne. Otrzymali je: Beniamin Kopiec z SP14 oraz Michał Szewioła SP36.
    Relację fotograficzną z przebiegu konkursu można obejrzeć w galerii fotograficznej na stronie  internetowej naszej szkoły oraz szkolnym Facebooku.


 

PRZEDSTAWIENIE ,,KSIĄŻKA PRZED SĄDEM

W dniu 6.04.18 R. w klasie 4a ( w dawnej małej sali gimnastycznej ) uczniowie

z kl.7A członkowie koła czytelniczego wzięli udział w przedstawieniu ,,Sąd nad książką”. Przedmiotem toczącej się przed widzami ,,rozprawy” była książka. Widzami byli uczniowie kl. 2-3 oraz kl.7a.

Czy w dzisiejszych czasach, w dobie komputerów ,tabletów, ipodów e-booków czy audiobooków książka w formie drukowanej jest nam w ogóle potrzebna. Prokurator w chciał koniecznie udowodnić , że książkę w formie tradycyjnej należy wyeliminować z życia społecznego. Obrońca starał się pokazać, że książka drukowana może współistnieć z innymi środkami przekazu.

Świadkami obrony byli: pani bibliotekarka oraz przedstawiciele najmłodszego pokolenia czytającego książki, natomiast oskarżenia : płyta cd oraz komputer.

Sędzia prowadząca rozprawę wykazała ,że książka może pełnić ważną rolę wraz z innymi nowoczesnymi środkami przekazu.

W przedstawieniu wystąpili: Sędzia – Magdalena Ochman, Obrońca-Bartłomiej Kostrzewski ,Prokurator-Wojciech Korga , Anna Przybylska –Płyta CD, Weronika Kocur-Książka Narrator –Zuzanna Tyszko , Przedstawicielki najmłodszego czytającego pokolenia- Anna Przybylska, Zuzanna Hilarowicz, Wiktoria Pichura i I Komputer-Zuzanna Hilarowicz –Bibliotekarka- Lidia Bodziony.

 

LUTOWE KONKURSY BIBLIOTECZNE

 

W miesiącu lutym odbyły się w szkolnej bibliotece 2 konkursy .

 

Pierwszy to konkurs plastyczny pt. ,,Portret kota”. Na konkurs wpłynęło 16 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Był kot zrobiony z guzików, portret kota wykonany farbami, kredkami świecowymi czy akwarelkami i mazakami. Nagrody ufundowała biblioteka szkolna.

W konkursie wzięli udział uczniowie z kl.1-3 . Laureatami konkursu zostali:

I m: Martyna Dziużańska kl. 3a

II m: Antonina Grubel kl. 2b

III m: Marta Szudyga kl. 1a

Wyróżnienie otrzymali :

Zofia Kantyka kl.1a

Krzysztof Wiśniewski kl. 2a

Zofia Konderak kl. 3a

Małgorzata Sobczak kl. 3a

Maciej Grubel kl. 3f

Karolina Gabriel kl. 3e

Marta Wójciak kl. 3f

Dominik Deka kl. 3a
Również dzieci z zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola ,,Koszałek” z grupy ,,Madrych Sówek” (5-6l atki) wykonały portrety kotów. Wystawę ich prac można oglądać w gablocie szkolnej przed biblioteką szkolną.

Konkurs muzyczny ,, Wiedza o muzyce lat 60-90”, którego pomysłodawcą był Kajetan Suma z kl.7c Ułożył on pytania do konkursu przy wsparciu merytorycznym p. Wojciecha Pieszki ( nauczyciela muzyki). Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o zespołach i przebojach, piosenkarzach i muzykach z lat 60-90. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z kl. 6-7. Nagrody i dyplomy ufundowała biblioteka szkolna. Oto laureaci:

I m: Wojciech Korga kl.7a

II m: Kacper Beyer kl.7c

III m: Mikołaj Rojek kl.6b i Bartłomiej Kostrzewski kl.7a

Wyróżnienie: Jakub Caban kl.7c

 PRELEKCJA ,,HISTORIA MANGI”

 

W dniu 23.02.18 r. w bibliotece szkolnej odbyła się prelekcja o ,,Historii Mangi” poprowadzona przez p. Joannę Kołodziejczyk absolwentkę Liceum Plastycznego w Gliwicach i historyka sztuki. Pani Joanna jest znawczynią mangi. Prelegentka opowiedziała: w jaki sposób powstała manga, jacy są znani twórcy tego gatunku, jakie rodzaje mangi są wydawane i jakie ukazały się na polskim rynku.

Prelegentka wyjaśniła słuchaczom w jaki sposób powstają rysunki do komiksów. Pokazała również kilka przedmiotów z postaciami z mangi takich jak: pióro, którym można rysować takie komiksy, szachy, leksykon o mandze, rysunki z postaciami z tych komiksów.

Omówiła również: filmy tzw. anime, które były inspirowane tego typu komiksami. Powstało wiele musicali w których występowały postaci z mangi. Bajka o ,,Czerwonym Kapturku” w wersji filmowej była wzorowana na tym gatunku.

W Polsce powstały mangi inspirowane życiem Cesarza Napoleona i Tadeusza Kościuszki. Zdjęcia z tego spotkania można oglądać na stronie internetowej szkoły i Facebooku. Spotkanie przeznaczone było wyłącznie dla uczniów klas 6 i 7 interesujących się mangą . Podczas prelekcji pokazano prezentację multimedialną o mandze.

AKCJA ,,CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM ‘’ Z PRZEDSZKOLA ,, KOSZAŁEK”

 

W dniu 19.02.18 r. dziewczynki z kl.7a należące do szkolnego kółka czytelniczego oraz uczniowie z kl. 6B: Mateusz Gazdowicz i Jan Kostempski czytali dzieciom z grupy 5-6 latków z Przedszkola ,,Koszałek” fragmenty książki p. Grzegorza Kasdepke pt. ,, Co to znaczy?” Były to krótkie opowiadania wyjaśniające znaczenie znanych powiedzeń np. .,, mieć muchy w nosie”. Dzieci z uwagą słychały co czytali im starsi koledzy i koleżanki. Następnie mówiły jakie one znają powiedzenia i prawidłowo wyjaśniały ich znaczenie.

Opiekun kółka czytelniczego p. Beata Wolak przeczytała dzieciom fragment ksiażki p. Waldemara Cichonia ,,Cukierku , ty łobuzie” i opowiedziała dzieciom historię powstania serii książek o kocie Cukierku. Rozmawialiśmy również o kotach będących własnością przedszkolaków oraz o tym jak ważne jest czytanie książek w życiu człowieka.

W związku z niedawno obchodzonym Międzynarodowym Dniem Kota dzieci wykonają portrety kotów. Wystawa ich prac odbędzie się w naszej szkole.

Zdjęcia z akcji ,,Czytamy przeszkolakom” można oglądać na  Faceebooku. Na wiosnę również ponownie odwiedzimy Przedszkole ,,Koszałek”.

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W BIBLIOTECE SP9 w GLIWICACH

W dniu 30 listopada 2017 r biblioteka szkolna zorganizowała wróżby andrzejkowe dla klas młodszych. Przygotowali je łącznicy biblioteczni z kl.VIb, VI b oraz VII b .

Można było poznać imię przyszłej sympatii bądź przyjaciela przekuwając szpilką serca z imionami chłopców lub dziewczynek , dowiedzieć się jaki los przyniesie przyszłość z wróżby ,,trzy kubki” czy odczytać z kształtu szpilek co nas czeka. Była także wróżba kwiatowa.

Była to dobra zabawa dla dzieci, które wszystkie przepowiednie potraktowały z humorem. Celem tego wydarzenia było kultywowanie tradycji polskich. Zdjęcia tego wydarzenia można znaleźć na stronie szkoły w zakładce Biblioteka.

,,WIECZÓR Z BAJKAMI”

W dniu 17 listopada 2017 r . odbyła się w SP9 w Gliwicach Impreza Czytelnicza

pt.,, Wieczór z bajkami”. Spotkanie to było przeznaczona dla dzieci z kl.2-3 .

Na początku wychowawca każdej klasy czytał tekst ,,Bajki o rybaku i złotej rybce”. Następnie dzieci w grupach 4-5 osobowych wykonywały ilustrację do przeczytanej bajki. Potem uczniowie wykonywali różne zadania związane ze znajomością popularnych baśni. Były to: puzzle ,zagadki, ,,dobieranki „ , krzyżówki . Zadania te wykonywały w klasie. Tylko do konkurencji związanej rekwizytami dzieci wychodziły na korytarz szkolny, gdzie musiały odnaleźć przedmioty związane z bajkami i odgadnąć co to są za rekwizyty i podać tytuł baśni z której pochodził dany przedmiot. Następnie wychowawca sprawdzał wykonane zadania i przydzielał punkty na kartę odpowiedzi.

Podczas wieczoru dzieci zostały poczęstowane pizzą specjalnie zamówioną na tą okazję. Po wykonaniu wszystkich konkurencji dzieci wraz z wychowawcą udawały się na salę gimnastyczną gdzie oglądały filmowe adaptacje różnych bajek. Podczas spotkania jego uczestnicy byli przebrani za różne postaci bajkowe.

Organizatorkami tego wydarzenia były panie: Aldona Floryan , Joanna Piotrowska oraz Małgorzata Świerdza ( nauczycielki nauczania zintegrowanegowspólnie z innymi wychowawcami oraz biblioteką szkolną . Nauczyciel –bibliotekarz przeprowadził podczas trwania spotkania plebiscyt na ,,Najbardziej popularną baśń”. Zwyciężyła bajka ,,Kot w butach”.

Dekoracje przygotowała nauczycielka plastyki p. Magda Ratecka, która jest także autorką zdjęć z tego spotkania. Relację z tego spotkania można przeczytać na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 24.11.17 r. przed dniem Pluszowego Misia obchodziliśmy jak co roku tą uroczystość. Klasy pierwsze obchodziły ten dzień wraz z wychowawcami. Natomiast biblioteka szkolna przygotowała krótkie spotkania dla klas trzecich, które przypomniały dzieciom historię tego wydarzenia Aktyw biblioteczny czyli : Zuzanna Kowal z kl.Vb , Fwa Goryczka , Hanna Kostrzewska oraz Maja Wojtas z kl.4c czytały wiersze o misiach.

Przeprowadzono także pogadanki na temat historii święta, rozmawialiśmy też o znanych misiach w literaturze i filmie i o gatunkach niedźwiedzi żyjąch w naturze na różnych kontynentach, wspólnie czytano opowiadanie Marii Kownackiej ,,Stary zielony miś”, przeprowadzono niedźwiadkowy quiz . Każdą prawidłową odpowiedź nagradzano ,,misiowym żelkiem”.

Spotkania odbyły się w następujących klasach: 3a,3b,3c,3d,3e,3f,oraz w świetlicy. Pogadankę na temat ,,Święta Misia” przygotowała p. Beata Wolak-nauczyciel – bibliotekarz.

 

BIBLIOTECZNE KONKURSY PLASTYCZNE

 

W październiku biblioteka szkolna zorganizowała 2 konkursy plastyczne:

a) ,, Portret Misia Wojtka” na podstawie książki łukasza Wierzbickiego ,, Dziadek i niedźwiadek”

Na konkurs wpłynęły prace wykonane różnymi technikami plastycznymi.Były rysunki wykonane kradkami , akwarelami, z materiału, gliny a nawet do wykonania jednej z prac użyto łusek z karabinu. Podczas spotkania z czytelnikami naszej szkoły autor wywej wymienionej książki wybrał prace plastyczne, które najbardziej mu się spodobały. Konkurs był przeznaczony dla uczniów z kl.3. Laureatami konkursu zostali:

1. Filip Kiczan z kl.3a

2. Magdalena Jermak z kl.3c

3. Łukasz Kuczka z kl.3b

Wyróżnienia:

Maurycy Michalski kl.3a

Jacek Zięba kl.3a

Lena Bielińska kl.3b

b) ,, Ekslibris biblioteki szkolnej” Konkurs przeznaczony był dla klas 4-6. Prace na konkurs wykonane były ołówkiem i mazakiem oraz kredkami

Laureatami konkursy zostali:

1m Emilia Górny z kl.5a

2 m. Klara Kogut z kl.4b

3 m. Radosław Barylak z kl.5a

Wystawę prac można oglądać przed biblioteką szkolną.

SPRAWOZDANIE Z DNIA PATRIOTY

W dniu 16 listopada 2017 r w Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach odbyło się spotkanie dla uczniów klas siódmych w ramach programu ,,Patriota/ Patriotka” z p. Henrykiem Krupą byłym działaczem związku zawodowego ,,Solidarność” z rejonu Śląsko- Dąbrowskiego, który był internowany w okresie stanu wojennego i osadzony w więzieniu Zabrzu-Zaborzu.

Pan Henryk opowiadał o warunkach w jakich przetrzymywano internowanych , jak byli traktowaniu przez służby wiezienne.

Życie ,,osadzonych” na początku stanu wojennego nie było łatwe, traktowano ich jak zwykłych więźniów. Rodziny internowanych często nie wiedziały , gdzie oni zostali byli wywiezieni. Mówił w jaki sposób starano się aby wiadomości o miejscu pobytu internowanych dotarły do bliskich.

Pan Krupa mówił jak wyglądało życie codzienne internowanych. Osadzeni spotykali się w świetlicy, gdzie odbywały się pogadanki, wykłady, msze święte, internowani śpiewali piosenki.

Nasz rozmówca pokazał wiele pamiątek z tego okresu takich jak: swoje zdjęcia z okresu internowania i działalności związkowej, śpiewnik z piosenkami, kalendarium wydarzeń z okresu przebywania w Zabrzu- Zaborzu spisanych na kawałku płótna, Kodeks Honorowy Internowanego, skserowane kartki na mięso, proporczyk wykonany podczas pobytu w więzieniu.

Na zakończenie nasz gość otrzymał podziękowanie za przybliżenie uczniom naszej szkoły życia w okresie stanu wojennego. Zdjęcia ze spotkania można oglądać na stronie internetowej szkoły. Spotkanie przygotowały panie: Marzena Bach-Cepok ( nauczyciel języka polskiego ) , Edyta Stanisławska – ( nauczyciel informatyki ) oraz Beata Wolak ( nauczyciel –bibliotekarz).

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA AUTORSKIEGO

Z PANEM ŁUKASZEM WIERZBICKIM

 

Pan Łukasz Wierzbicki autor tak popularnych książek jak: ,, Dziadek i niedźwiadek”, ,, Afryka Kazika”, ,, Machiną przez Chiny” był bohaterem spotkania z uczniami klas trzecich, które odbyło się w naszej szkole w dniu 25.10.17 r.w sali gimnastycznej.

Pisarz bardzo sugestywnie i barwnie opowiadał o kulisach powstawania swoich książek, przebierał się za bohaterów występujących w jego dziełach. Odgrywał scenki z poszczególnych pozycji. Mówił o tym jak sam został pisarzem.

Podczas spotkania autor pokazywał prezentację: ze zdjęciami ze swojego dzieciństwa, z ilustracjami z jego książek. Twórca pisze o polskich podróżnikach, ponieważ sam często lubi zwiedzać różne kraje i odbył już wiele wypraw do miejsc bardzo egzotycznych takich jak: Chiny, Laos, Kambodża , Maroko czy Namibia. Podróżuje z całą swoją rodziną żoną i dwoma synami. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań pisarzowi. To wydarzenie uświetnił występ uczniów z klasy VIIa członków kólka czytelniczego, którzy przestawili ,krótką scenkę pt.,, Komisja Poborowa” z książki autora ,, Dziadek i niedźwiadek”.

Po spotkaniu można było kupić książki autora i otrzymać jego autograf. Zdjęcia ze spotkania można oglądać na stronie internetowej szkoły.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

29 maja  2017 r. . w bibliotece szkolnej SP9 w Gliwicach odbyły się  warsztaty dziennikarskie dla uczniów klasy 6a, które poprowadziła redaktor  naczelna oddziału lokalnego ,, Dziennika Zachodniego” p. Marlena Polok-Kinn.
    Zadaniem uczestników było stworzenie krótkich informacji-notek prasowych o bieżących ważnych wydarzeniach w szkole czy w mieście. Prowadząca omówiła z uczniami zasady pisania takich informacji. Trzeba w takiej notatce podać  o czym jest dana  informacja np. o jakiejś lokalnej imprezie , kiedy ona się odbędzie oraz  jej lokalizację. Ważna jest równiez reguła aby podać żródło informacji.
    Omówiono również zasady zamieszczania zdjęć w gazecie. W przestrzeni publicznej  można fotografować np. przechodzące osoby dorosłe , ale nie dzieci. Trzeba uzyskać zgodę rodziców na zamieszczenie wizerunku ich pociech.
    W spotkaniu wzięły udział członkinie kółka czytelniczego : Sonia Chorzewska,  Zuzanna Hilarowicz, Zofia Nowak, Paulina Szołtys oraz Lidia Bodziony, Weronika Kocur, Wojciech Korga, Bartłomiej Kostrzewski i Kacper Łysko.

 

KONKURSU BIBLIOTECZNY ,,POTTERIADA”

W dniu 25 maja 2017 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach odbył się konkurs ze znajomości ksiązek o Harrym Potterze ,,Potteriada”.
    W konkursie wzięli udział uczniowie z kl.2-4. Na początku każdy uczestnik  za pomocą Tiary Przydziału był przydzielony do odpowiedniej szkoły. Następnie uczennice prowadzące konkurs  z kl.6d : Anna Gabryś oraz Martyna Dzimira  i Aleksandra Czarnecka zadawały uczestnikom pytania dotyczące treści  sagi o Harrym Potterze. Zawodnicy musieli wykazać się dokładną znajomością książek o Harrym Potterze. Były także zagadki o eliksirach oraz kalambury .
    Na koniec uczniowie wspólnie wykonali z kartonowych pudeł puchar,  który otrzymała zwycięska drużyna. Konkurs był przeprowadzony w formie zabawy.  Zdjęcia  z  tej imprezy czytelniczej można oglądać  na stronie internetowej szkoły.  Oto laureaci konkursu.
 I m  Zofia Bularz , Wiktor Kluj z kl. 3a
II m Fabian Rupa kl. 3a , Magdalena Dziużańska kl.4a
III m Adam Łapok kl.3a
Wyróżnienie Magdalena Jermak kl.2c

 

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy ,, Magiczne drzewo”
11 maja 2017 r odbyła się w naszej szkole kolejna, piąta edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego. Co roku zapraszamy w nasze progi uczniów z gliwickich szkół podstawowych (i nie tylko), aby w formie zabawy, ale i rywalizacji, sprawdzili swą znajomość popularnych wśród dzieci książek Andrzeja Maleszki z cyklu "Magiczne drzewo". Konkurs od tego roku został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:  Martyna Jeziorska, Zofia Schwedler  z kl.4a które zajęły 2 miejsce
W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział 11 dwuosobowych drużyn uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać trudne zadania, wymagające doskonałej znajomości tekstów ("Świat ogromnych" oraz "Inwazja"). Wśród konkursowych wyzwań znalazły się m. in.: krzyżówka pełna porównań, kolorowe epitety, wykreślanka pełna bohaterów oraz puzzle odsłaniające miejsca wydarzeń.

Występ teatralny w Bibliotece Miejskiej w Gliwicach
    W dniu 10.05 .17 r. uczniowie  kl.3a  ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach mieli okazję oglądać przedstawienie pt.,, Bajka higieniczna czyli opowieśc o Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach”, które przygotowała p. Mirosława Gąbka - nauczyciel –bibliotekarz  z SP 28 wraz z dziećmi z kółka teatralnego.
     W bajce wystąpiły ,,niezwykłe krasnoludki” . Byli to:  ,,Kocmouszek”, który unikał wody i mydła, ,,Obżartuszek”, który jadał wszystko co mu wpadło w ręce, ,,Słodyczek” tolerujący tylko ,,wszystko co słodkie”,  ,,Chorobek”, który wymyślał  sobie coraz to nowe choroby i jadł tylko lekarstwa, ,,Oczko”,  który miał słaby wzrok i nie chciał nosić okularów bo myślał, że każdy będzie się z niego śmiał oraz ,,Kuchcik”, który nie umiał gotować.       Krasnoludki nosiły  imiona  różnych ,,ludzkich charakterów”.   Domek krasnoludków odwiedziła , ,,Królewna Śnieżka”, która oznajmiła , że zrobi z krasnoludkami porządek. Morał  płynący z bajki - zawsze i wszędzie należy dbać o higienę osobistą.
    Po zakończeniu przedstawienia opiekunka kółka teatralnego czytała widzom  książki dla dzieci. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Miejska w Gliwicach  przy współpracy z  p. Beatą  Wolak nauczycielem- bibliotekarzem  z SP 9 . Impreza ta jest przykładem wieloletniej współpracy biblioteki miejskiej i szkolnej.

 

 

SPOTKANIE  Z HIMALAISTĄ PANEM JANUSZEM GOŁĘBIEM
 20 kwietnia 2017 r.  uczniowie z kl.5b Szkoły Podstawowej  nr 9 w Gliwicach  mieli możliwość  uczestniczenia w   spotkaniu z ciekawym człowiekiem   znanym śląskim i polskim alpinista i himalaistą p. Januszem Gołębiem , który zapoznał dzieci z  tajnikami organizacji wypraw górskich , opowiadał o  przygotowaniach do nich .
    Przekazał wskzazówki dla przyszłych członków wypraw w Himalaje : jak należy przygotować się fizycznie do takich wypraw, jaki bierze się sprzęt i żywność nataką ekspedycję, jak wygląda transport wyposażenia wypraw  w góry . Pokazał również film z jednej z wypraw .  
    Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Gliwicach . Jego współorganizatorem była  p. Beata Wolak nauczyciel –bibliotekarz. Spotkanie jest przykładem współdziałania biblioteki szkolnej i miejskiej.

 Konkurs plastyczny ,, Portret Harrego Pottera”

    W kwietniu 2017 r. biblioteka szkolna SP9 w Gliwicach zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas 3-6 pt.,, Portret Harrego Pottera” .Na konkurs wpłynęły prace wykonane farbami plakatowymi, kredką , czy  pastelą.  Jury wyłoniło laureatów . Prace można oglądać na korytarzu przed biblioteka szkolną .  Oto zwycięzcy .


1 m Alicja Grzeszek kl.4a
2 m Julian Kossak kl.4b
3m Wiktoria Nowak kl.3e

DZIAŁALNOŚĆ KÓŁKA CZYTELNICZEGO
W bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach  działa kółko czytelnicze w jego ramach jest między innymi realizowany program ,,Poczytajmy” Członkami kółka są uczniowie kl.5-6 .
    W ramach realizacji tego projektu w dniu 3 kwietnia 2017 r. czytaliśmy książki  niezwykle popularnego pisarza dla dzieci p. Grzegorza Kasdepke przedszkolakom z prywatnego przedszkola ,,Koszałek”, które znajduje się w pobliżu naszej szkoły.
    19 kwietnia 2017 r. odwiedziliśmy  Przedszkole Miejskie nr 31  w Gliwicach, gdzie czytaliśmy grupie ,,Ekoludków”  książki  p. Grzegorza Kasdepke i dyskutowaliśmy o przeczytanych fragmentach. Członkinie kółka zadawały dzieciom pytania związane z przeczytanym tekstem. Rozdano również słodkie nagrody za konkurs ,, Ilustracja do książki ,,Przygody Kuby i Buby”. Wszyscy autorzy  rysunków otrzymali  pamiątkowe dyplomy. Zdjęcia z tych wydarzeń można oglądać na stronie internetowej biblioteki.   Przedszkolakom czytały:dziewczynki z klasy 6a:  Sonia Chorzewska, Zuzanna Hilarowicz, Zofia Nowak oraz Paulina Szołtys
 W dniu 10 kwietnia 2017 r.     Dziewczynki z kółka czytelniczego odwiedziły  redakcję ,,Dziennika Zachodniego” – (oddział lokalny tej gazety ) - gdzie zapoznały się z tajnikami  warsztatu dziennikarskiego , zadaniami reportera, poznały program do układania poszczególnych stron gazety  w postaci elektronicznej.
    W  arkana zawodu  dziennikarza wprowadziła   członkinie kółka  pani Marlena Polok- Kinn. – ( redaktor gazety) .  Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnego zdjęcia na tle ,,ścianki” gazety, które ukazało się w dotatku  do gazety wdniu 21 kwietnia 2017 r. Redakcję odwiedziły uczenice z klasy 6a : Sonia Chorzewska, Zuzanna Hilarowicz,  Zofia Nowak  i Paulina Szołtys .Wycieczkę do gazety zorganizowała p. Beata Wolak -  opiekun koła. Zdjęcie z wizyty można także oglądać na stronie internetowej szkoły.

WARSZTATY LITERACKIE NA PODSTAWIE KSIĄŻKI ,,DRAKULCIO MA KŁOPOTY”

W dniu 5 kwietnia 2017 r.  w Szkole Podstawowej nr 9  w Gliwicach odbyły się warsztaty literackie na podstawie książki ,, Draculcio ma kłopoty”. Poprowadził je przedstawiciel Wydawnictwa ,,Akapit –Press” z Poznania p. Marcin .   
    Warsztaty przeznaczone były dla klas drugich: 2 a i 2b.  Pan Marcin  czytał fragmenty  wyżej wymienionej książki . Uczestnicy  odgrywali  scenki na podstawie tych fragmentów. Wspólnie pisano ,,dyktando” – na  podstawie  rysunków  dzieci swoim rówieśnikom pokazywały za pomocą gestów zwierzęta.  Reszta  klasy musiała odgadnąć o jakie zwierzę chodzi. Naśladowano  odgłosy  postaci zwierzaków występujących w książce. Dzieci bardzo  czynnie brały udział w warsztatach  chętnie odgrywały scenki  na tematy ,,zadane”przez prowadzącego.  Organizatorem warsztatów była biblioteka szkolna.

 

SPRAWOZDANIE Z MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
,, i TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPER DETEKTYWEM”

W dniu 27.04.16 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach odbył się  Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy ,,I Ty możesz zostać super detektywem” z cyklu książek ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai ‘’ autorstwa Martina Widmarka i   Heleny Willis.
    Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością 2 książek z tej serii: ,,Tajemnica pociągu” oraz ,,  Tajemnica szafranu”. Zawodnicy pisali testy ze znajomości treści tych książek, rozwiązywali krzyżówkę, rozpoznawali sytuacje przedstawione na ilustracjach z wyżej wymienionych pozycji oraz uzupełniali tekst z lukami. Dzieci uczestniczące w konkursie musiały również wykonać prace plastyczne do jednej z 2 wyżej wymienionych  książek . Wystawę prac  można było oglądać podczas konkursu oraz  dostępna jest ona koło biblioteki na II p.
    Poziom konkursu był  bardzo wysoki. Uczestnicy  szybko rozwiązywali poszczególne zadania konkursowe.  Konkurs odbył się pod patronatem Konsulatu Honorowego Szwecji , który był głównym sponsorem . Nagrody ufundowali także : Wydawnictwo ,,Zakamarki” ,  Miejska Biblioteka Publiczna –( filia 15) oraz Dyrekcja SP9.  
    O poczęstunek dla dzieci zadbała  Biblioteka Miejska, która była współorganizatorem konkursu.  Organizatorami konkursu były panie: Agnieszka Płaszczyk SP9 Małgorzata Wesołowska MBP ( filia 15) oraz Beata Wolak SP9 .
 Oto laureaci konkursu:

I miejsce: Lorena Chachura SP11  i  Bartosz Kolbuch SP18
II miejsce: Michał Hauser SP3 i  Bartosz Fastchnacht SP27
III miejsce: Klaudia Krawczyk SP20

 

WYSTAWA ,,PROJEKT  PISANKI”

W miesiącu kwietniu biblioteka szkolna  SP9 w Gliwicach ogłosiła konkurs plastyczny dla klas 2-3 konkurs plastyczny ,,Projekt pisanki”. Na konkurs wpłynęło ok. 30 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Były to wyklejanki z bibuły, papieru , rysunki  wykonane farbami , kredkami.  Prace można było ogladąć   na wystawie koło biblioteki szkolnej. Zdjęcia z wystawy można obejrzeć na stronie internetowej szkoły. Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce : Marta Stangel kl.2b
2 miejsce: Nina Ciążyńska kl.2a
3 miejsce: Róża Nowak kl.2a
Wyróżnienia: Zofia Bornus kl.3e i Michalina Kusińska kl.3c

 

Wystawa  Prac Plastycznych ,,Beza I Pyza”

    Dnia 15 marca 2017 roku uczennice ze SP9 w Gliwicach  w ramach projektu ,,Poczytajmy” czytały dzieciom z Przedszkola Nr 31 książkę napisaną przez uczenicę z naszej szkoły Martę Radziewicz - Winnicką . W spotkaniu z grupą ,,Ekoludki ‘’ ( 4-5 latki)  z wyżej wymienionego przedszkola brała udział sama autorka.
W podziękowaniu za przeczytanie  fragmenty książki przedszkolaki wykonały do niej  ilustracje. Zdjęcia z wystawy można oglądać na stronie internetowej szkoły.
     Dla przeszkolaków czytano również inne książki np. ksiązki Pana Grzegorza Kasdepke. Młodszym dzieciom czytały także : Marta Wiora z kl.5a, Martyna Dzimira z kl.6d Natalia Chacińska z tej samej klasy, Sonia Chorzewska z kl.6a.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY ,, PORTRET DINOZAURA”

    W lutym  biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej nr 9 zorganizowała konkurs plastyczny  dla kl.0-2 pt. ,, Portret dinozaura”. Uczestnicy konkursu wykonywali prace plastyczne różnymi technikami takimi jak: pastele, kredki, plastelina , farby plakatowe i inne.   Wystawa prac znajduje się na korytarzu  przed biblioteką na 2 piętrze. Zdjęcia prac dzieci można oglądać w galerii fotograficznej na stronie internetowej szkoły. Oto laureaci konkursu:
Kl. 1-2
1 m. Joanna Ajdukiewicz kl.2b
2 m.  Filip Morel kl.1a
3 m. Martyna Dziużanska kl.2a
Wyróżnienia
1.  Oskar Śliwiński kl.2 b
2.  Lena  Skibińska kl.2b
3. Maja Palińska kl.1a
Kl.0a
1 m Zofia Kantyka
2 m Tymon Hebda
3 m  Michał Bularz
.

 

W  Dniu św. Walentego biblioteka  zorganizowała  2 konkursy wiedzowe:
,, Co wiesz o Św. Walentym?”-gdzie uczestnicy musieli wykazać się znajomością faktów z życia św. Walentego
,, Pary Literackie”- dzieci musiały odgadnąć z jakiej książki pochodzą imiona par bohaterów literackich. Uczniowie odpowiadali na pytania konkursowe podczas przerw. Konkurs skierowany był do uczniów z kl.4-6. Za prawidłową odpowiedź otrzymywali w nagrodę żelka w postaci czerwonego serca.

XXI  Wojewódzki Konkurs Czytelniczy ,,Znam twórczość Zofii Staneckiej”

    W dniu 13.12.16 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w  Gliwicach odbył się Konkurs Czytelniczy ,,Znam twórczość Zofii Staneckiej”. Zofia Stanecka, autorka świetnych książek dla dzieci. Wielka znawczyni Narnii, pasjonatka Tolkiena,. Jej twórczość  to współczesna, bardzo dobra polszczyzna przesiąknięta humorem i mądrością. Jest autorką znanej serii książek dla młodszych dzieci o Basi.
    Naszą szkołę   w konkursie  reprezentowały  dwie uczennice : Iga Hebda z kl.3a oraz Kaja Jankowska z kl.3b .  Podczs konkursu dziewczynki rozwiązywały testy dotyczące treści autorki, rozwiążywały krzyżówkę. Musiały równiez przygotować  prace plastyczne do jednej z przeczytanych książek pisarki. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maskotki.  
    Po zmaganiach konkursowych   odbyło się spotkanie z autorką podczas ,którego:  opowiadała ona  o swojej pracy nad książkami, rysowała postaci ze swoich książek, wciągała publiczność do zabaw związanych z treścią  jej  książek . Po spotkaniu można było kupić książki pisarki i otrzymać autograf od autorki. Zdjęcia ze spotkania można oglądać w galerii fotograficznej na stronie internetowej naszej szkoły.

Konkurs Czytelniczy ,,Świąteczna radość”

    W dniu 14.12.16 r. w Szkole Podstawowej Nr 36 odbył się  jak co roku  Konkurs Czytelniczy ,,Świąteczna radość” o tematyce bożonarodzeniowej. W zmaganiach konkursowych wzięła udział sześciosobowa drużyna z naszej szkoły w składzie : Alicja Grzeszek i Wiktoria Michalska z kl.IVa , Aleksandra Ratecka i Patrycja Tustanowska z kl.Va oraz  Anna Chrapka i Agata Śledc z kl.VI c .
    Uczestnicy konkursu musieli:  przeczytać ze zrozumieniem fragmenty z różnych książek dotyczące tematyki świątecznej , a następnie odpowiedzieć na pytania dotyczące przeczytanych tekstów, wykonać jak najdłuższy łańcuch na choinkę  oraz zgadnąć ile jest fasolek w słoiku.
    W  konkursie tym odnieśliśmy duży sukces , gdyż drużyna z kl.VI c zajęła II m , natomiast dziewczynki z kl.Va zdobyły miejsce III.   Osoby startujące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy,  a    laureaci dodatkowo nagrody książkowe.  Dla biblioteki szkolnej   organizatorzy  ufundowali 2 dwie książki o tematyce świątecznej.

 

KONKURSY  BIBLIOTECZNE
    Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej zorganizowała grudniu konkurs:
,, Świąteczne anioły” przeznaczony dla uczniów kl.2. Na konkurs  wpłynęły prace wykonane różnymi technikami plastycznymi. Był anioł z masy solnej, portret wykonany  pastelami  czy przy zastosowaniu techniki wyklejania.  Zdjęcia prac można oglądać na stronie internetowej szkoły. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Róża Nowak
II miejsce Nina  Ciążyńska
III m Wiktoria Schwedler
Wyróżnienie Filip Kiczan

KSIĄŻKOWA CHOINKA

    Podczas zajęć  kółka czytelniczego  postanowiliśmy  wykonać niezwykłą choinkę złożoną z darów książkowych. Pomysłodawcą i jej wykonawcą był uczeń  z klasy V Jan Kostempski , a oto efekt widoczny na zdjęciach.

    W styczniu w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości  książki A.Lindgren ,, Święta u nas i w Bullerbyn” dla uczniów klas trzecich.  W konkursie brały udział drużyny dwuosobowe. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą  o polskich i szwedzkich o  zwyczajach świątecznych  oraz znajomością  sportów zimowych. Oto Laureaci konkursu:
I m: Kaja Jankowska i Aleksandra Żuchowicz kl. 3 b
II m: Tomasz Byrka , Grzegorz  Hilarowicz kl.3d
III m: Zofia Bularz, Iga Hebda kl.3a
Wyróżnienie:  Miłosz Zadeberny , Wiktor Domurat kl.3c

 

KONKURSY PLASTYCZNE ZORGANIZOWANE PRZEZ BIBLIOTEKE SZKOLNĄ


SZKOLNY  KONKURS PLASTYCZNY
,, ILUSTRACJA DO DOWOLNEJ KSIĄŻKI Z SERII
,,BIURO DETEKTYWISTYCZNE MAI I LASSEGO”

    W listopadzie w Szkole Podstawowej Nr 9 w Gliwicach  odbył się zorganizowała  szkolny konkurs plastyczny ,, Ilustracja do dowolnej książki z serii ,,Biuro detektywistyczne Mai i Lassego”, który przeznaczony był dla młodszych dzieci. Jego organizatorem był nauczyciel – bibliotekarz  p. Beata Wolak.
    Prace, które wpłynęły na konkurs wykonane były różnymi technikami plastycznymi. Były to: rysunki wykonane kredkami, pastelami , wyklejanki, kredkami świecowymi.  Wystawa  rysunków znajduje się na II p. koło biblioteki szkolnej . Zdjęcia prac można oglądać na stronie internetowej szkoły. Nagrody dla  laureatów konkursu ufundowała biblioteka szkolna. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:


I m Marcelina Utratny kl.3a
II m Julia Olszańska kl.3b
III m Karolina Winczura kl.3a

Wyróżnienia:
Lena Bryja kl.3a
Ewa Stankiewicz kl.3e
Amelia Kaczmarczyk kl.1b

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W SP NR 9 W GLIWICACH


    W dniu 30.11.16 r.   biblioteka szkolna wraz z uczniami  przygotowała  wróżby andrzejkowe dla młodszych dzieci.   Uczniowie wybierali  przedmiot będący  symbolem  zawodu ,który będzie się w przyszłości uprawiało.  Losowano   także imiona  swoich  przyszłych  sympatii , co przyniesie los w przyszłości można było odczytać  z układu szpilek oraz rzucanych kostek do gry.  Były także ciasteczka z wróżbami.
     Wszystkie te wróżby należy traktować z przymróżeniem oka . Przygotowali je : Jan Kostempski z kl.Vb , Ina Jeleńska i Lena  Węgrzynowska kl.VIc oraz Daniel i Damian Latawiec z kl.VIa oraz Weronika Kocur i Martyna Stradomska z tej samej klasy.


OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO  DNIA PLUSZOWEGO MISIA
W SP9 W GLIWICACH


    W dniu 25.11.16r. obchodziliśmy jak co roku Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.Uczennice z kl.VIc : Lena Węgrzynowska, Ina Jeleńska przebrane w stroje pand  oraz  Aleksandra Cyparska i Cyprian Olczak  mającymi  maskotki misiów recytowali  wiersze o misiach.
    Przeprowadzono także pogadanki na temat historii święta, rozmawialiśmy też o  znanych misiach  w literaturze i filmie i  o gatunkach  niedżwiedzi żyjąch w naturze na różnych kontynentach, wspólnie czytano opowiadanie Marii Kownackiej ,,Stary zielony miś”,  odtańczono  harcerski pląs taneczny
,, Niedżwiadek”. Na koniec spotkania każda klasa otrzymała ,,misiowe” żelki. Spotkania odbyły się w następujących klasach: 1a,1b,2a,2b,2d,2f,3e, 3b,0a. Pogadankę na temat  ,,Święta  Misia” przygotowała p. Beata Wolak-nauczyciel – bibliotekarz. Zdjęcia z tej imprezy czytelniczej można oglądać w galerii fotograficznej na stronie internetowej szkoły.

 


,, JESIEŃ W PARKU” I ,,PORTRET PSA”

 W pażdzierniku biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach zorganizowała 2 konkursy plastyczne : ,,Jesień w parku”  na który, napłynęło ok. 33 prac oraz ,,Portret psa” w którym, wzięło udział ok. 17 osób.  
    Prace plastyczne były wykonane róznymi technikami plastycznymi. Były to: akwarela, wydzieranki, wyklejanki z liści, prace malowane farbami plakatowymi, w pracach wykorzystywano materiały włokiennicze, wykonywano: szkice ołówkiem , rysunki namalowane pastelami czy kredkami świecowymi.
    Wystawa prac znajduje się na korytarzu przed biblioteka szkolną. Zdjęcia z wystawy można oglądać na stronie internetowej szkoły w galerii fotograficznej.  Sponsorem nagród była biblioteka szkolna. Oto laureaci konkursów:
,,Jesień w parku”
1 miejsce : Magdalena  Grabysz  kl.2a ; Zofia Konderak kl.2a
2 miejsce:  Maja  Palińska kl.1a
3 miejsce: Marta  Stangel  kl.2b
Wyróżnienie:  Lena  Belzyt  kl.1a
Wyróżnienie: Wiktoria  Schwedler kl.2a
,,Portret psa”
Kl.0-3
2 miejsce:  Nikola Beliczyńska  kl.2c
3 miejsce:  Zuzanna Kokosińska  kl. 2f
Wyróżnienie: Kacper Ruda kl.0a
Kl.4-6
1 miejsce: Alicja Grzeszek  kl.4a
2 miejsce: Natalia Cyptor kl.4b
3 miejsce:  Roksana Wójcik vel Brzozowska  kl.4c
Wyróżnienie: Kinga Tomala kl. 4c

 

 

WIZYTA W DRUKARNI

    W dniu 9.11.16 r. członkowie kółka czytelniczego ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Gliwicach mieli okazję odwiedzić drukarnię ,,Błękitne Studio” znajdującą się  przy ul. Chopena . Naszym przewodnikiem po drukarni była p. Joanna Wilińska- Biskup. Pokazała nam maszyny: do naświetlania, foliowania, druku offsetowego.
     Uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób są sklejane książki i   składane w tzw. bloki oraz jak  przycina marginesy na tzw.  ,,gilotynie”. Dzieci poznały także tajniki druku cyfrowego.  
    Na koniec zwiedzania członkowie kólka wraz z jednym pracownikiem drukarni  zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle maszyny do przycinania marginesów –tzw. ,,gilotynie”. Otrzymali również to zdjęcie na pamiątkę wydrukowane na maszynie do druku cyfrowego. Zdjęcie to można oglądać w galerii fotograficznej na stronie internetowej szkoły. Organizatorem wycieczki była p. Beata Wolak –nauczyciel- bibliotekarz.

 

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY CZYTELNICZEJ
,,JULIAN TUWIM ŁĄCZY  POKOLENIA”


    DNIA 21.10.16 R. ODBYŁA SIĘ W MAŁEJ SALI GIMNASTYCZNEJ  IV IMPREZA CZYTELNICZA Z SERII ,,CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA” TYM RAZEM POŚWIĘCONA WIERSZOM ZNANEGO POETY DLA DZIECI JULIANA TUWIMA.
    NA POCZĄTKU MŁODZI ,,ARTYŚCI ‘’ Z KL.4A,6D ORAZ 6B PRZEDSTAWILI KILKA WIERSZY POETY”  BYŁY TO: ,, OKULARY”, ,,ZOSIA-SAMOSIA” , ,,WARZYWA”, ,,FIGIELEK”, ,,PSTRYK”, ,, DYZIO MARZYCIEL, ,,DŻOŃCIO”.
    NASTĘPNIE  PANIE : AGNIESZKA BAŁDYGA, AGNIESZKA GORCZEWSKA,AGNIESZKA SAMBOR-ZIĘBA, MAŁGORZATA ŚWIERDZA  CZYTAŁY WIERSZE JULIANA TUWIMA.  WYSTEPUJĄCE PANIE LOSOWAŁY  TYTUŁY CZYTANYCH PRZEZ SIEBIE  WIERSZY.
    JURY W SKŁADZIE:  PANI LOGOPEDA: TERESA GARWONA, ALEKSANDRA BULSKA-OPIEKUN KOŁA TEATRALNEGO ORAZ PANI JOANNA MALISZEWSKA OCENIAŁY  WYSTĘPY PAŃ.
     PRZYZNAWANO PUNKTY ZA: POPRAWNOŚĆ WYMOWY, INTONACJĘ GŁOSOWĄ ,INTERPUNKCJĘ ORAZ OGÓLNE WRAŻENIE ARTYSTYCZNE.  PUBLICZNOŚĆ GROMKIMI PRAWAMI OKLASKIWAŁA WYSTĘPY  SWOICH WYCHOWAWCZYŃ.
    WSZYSTKIE PANIE ZOSTAŁY WICEMISTRZYNIAMI CZYTANIA WIERSZY TEGO ZNANEGO POETY.
POZA KONKURSEM WYSTAPIŁY DZIEWCZYNKI Z KL.2B- ZUZANNA BONCZAR ORAZ Z KL.3C –EWA GORYCZKA. NIESPODZIANKĄ BYŁ WYSTĘP PANI ALEKSANDRY BULSKIEJ, KTÓRA PRZEDSTAWIŁA WŁASNĄ INTERPRETACJĘ WIERSZA ,, ZOSIA-SAMOSIA’’.
    UCZESTNICY SPOTKANIA  I WYSTĘPUJĄCY UCZNIOWIE  OTRZYMALI PAMIĄTKOWE DYPLOMY I SŁODKIE BATONY. FOTOGRAFIE Z IMPREZY CZYTELNICZEJ MOŻNA OGLĄDAĆ W GALERII FOTOGRAFICZNEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ NASZEJ SZKOŁY. IMPREZA BYŁA PRZEZNACZONA DLA DZIECI Z KL.2A,2B,2E,3C,3E 2D. PRZYGOTOWAŁA JĄ  PANI BEATA WOLAK.

 

 

Czytać można wszędzie i dla każdego
    Dnia 25.10.16 r. w Dniu Kundelka  grupa  25 dzieci z  kl.4-6 z   naszej szkoły odwiedziła Schronisko dla Zwierząt w Gliwicach- Sośnicy. Uczniowie przynieśli karmę  i puszki dla zwierząt. Podzielili się na grupy .  Jedna grupa zwiedzała schronisko,  a druga czytała książki o psach  takie jak:  z serii ,,Zaopiekuj się mną”,  ,,Psie troski”, ,,Reksio’’.  Pozycje książkowe czytano dla psów, kotów i gołębia.
    Zwierzęta początkowo były zainteresowane i bardzo podekscytowane  nowymi gośćmi w schronisku, jednak  pod wpływem  czytania książek przez uczniów uspokajały się i nawet zasypiały- ( pies ) inne jak koty grzecznie siedziały w klatkach  i ,,słuchały” czytanych tekstów . Uczniowie czytali książki dla zwierząt  bardzo spokojnym głosem.
    Dzieci po schronisku oprowadzała p. Barbara Malinowska- kierownik tego azylu dla zwierząt , a także p. Henryk Mizerski –były wieloletni pracownik i wiceprezes tego schroniska.
    Pan Henryk wygłosił w naszej szkole pogadankę na temat opieki nad zwierzętami dla dzieci - członków  kółka przyrodniczego, a także przekazał skromne nagrody na konkurs plastyczny ,,Portret psa”, który odbył się , także w naszej szkole. Organizatorem wycieczki do schroniska była p. Beata Wolak . Relację fotograficzną z wycieczki można oglądać w galerii fotograficznej na stronie naszej szkoły.

 

 

 

,,Popołudnie z Andersenem”

 


         W dniu 18 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach  w bibliotece szkolnej  odbyła się   już IV edycja Szkolnego Popołudnia z Pisarzem.  Tym razem było to spotkanie z Hansem Christianem Andersenem.
        Wzięli w nim udział uczniowie z  klas czwartych i piątych, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności współzawodnicząc z kolegami z innych klas. Uczestnicy spotkania wykazali  się imponującą znajomością ,,Baśni” H.Ch.Andersena. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez  Bibliotekę  Miejską nr 1 przy ul. Kościuszki w Gliwicach, (która była współorganizatorem tej imprezy)  oraz  pamiątkowe dyplomy i zakładki .
        Spotkanie składało się  z kilku  etapów: Pierwszym z nich było przybliżenie postaci H. CH. Andersena. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek z życia autora ,,Baśni”. Wypełniali następnie test dotyczący faktów z jego życia. Potem  brali udział w kilku konkursach na odgadnięcie tytułów ,,Baśni”. Uczestnicy spotkania na podstawie pantomimy przedstawiali tytuły ,,Baśni” reszta dzieci je odgadywała. Były to tzw. ,,Kalambury”.
        Uczniowie biorący udział w spotkaniu wykonywali postaci bohaterów  z ,,Baśni” H.CH.Andersena - z papieru gazetowego.
        Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i zaproponowali spotkanie za rok. Organizatorami spotkania były panie : Marzena Bach-Cepok –nauczyciel języka polskiego, Teresa Garwona – logopeda oraz Beata Wolak –nauczyciel-bibliotekarz i Ewa Zabuska- nauczyciel języka polskiego. Fundusze na  potrzeby spotkanie przekazała Rada Rodziców.
Dzięki finansowemu wsparciu zakupiono produkty na poczestunek dla uczestników spotkania. Zdjęcia z tej imprezy  można oglądać na internetowej szkoły w zakładce Biblioteka.

,,UWOLNIJ KSIĄŻKĘ Z PAPIERU”

 

    W dniach 17-18 maja 2016 r. odbyła się w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 9 w   Gliwicach impreza pt.  ,, Uwolnij książkę z papieru”. Uczniowie wypożyczali książki obwinięte w papier gazetowy .  Na paczkach z książkami była naklejona informacja  tylko o treści ksiązki.  Dzieci wybierające książki nie znały ani tytułu książki ani jej autora.
     Dzięki tej akcji popularyzowano wśród uczniów książki zakupione w ramach rządowego programu ,,Książki naszych marzeń”, a liczba wypożyczonych pozycji  ksiązkowych znacznie wzrosła. W następnym roku powtórzymy taką akcję , gdyż cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci. Zdjęcia z imprezy można oglądać na internetowej szkoły w zakładce Biblioteka.

 

Tydzień Bibliotek

10 maja 2016 r.

10 maja odbyło się spotkanie pt. „Książka mój przyjaciel” z Panią Natalią Jońską, redaktorem Działu Nabywania Tytułów z Wydawnictwa Helion w Gliwicach. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiła jak wygląda proces powstawania książki od pomysłu do oddania do druku. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu zasypała naszego gościa pytaniami zawiązanymi z powstaniem książki. Na zakończenie najbardziej aktywni uczestnicy dostali atrakcyjne książki z wydawnictwa Helion.  W zajęciach uczestniczyła kl.6c.


11 maja 2016 r.

„Z książką w plenerze” zajęcia literacko – edukacyjne w plenerze. Razem z naszymi czytelnikami odwiedziliśmy gliwickie miejsca, które były inspiracją do czytania książek. Odwiedziliśmy Szkołę Muzyczną gdzie zostały zaprezentowane książki o muzyce, Kościół Wszystkich Świętych – książki o tematyce religijnej, Willa Caro – przewodniki dla dzieci po miastach świata, park im. A. Mickiewicza – książeczki o przyrodzie i zwierzętach. Wszystkie dzieci wróciły do biblioteki aby wypożyczyć książki, które zostały im zaprezentowane na plenerowym pikniku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły z kl.1a.

12 maja 2016 r.

„Twórcze inspiracje czyli od książki do realizacji serialu animowanego” - spotkanie z Panią Joanną Sorn – Garą autorką serii książek dla dzieci oraz malarką, połączone z twórczymi warsztatami. Autorka zapoznała dzieci jak powstają ilustracje do książek. Każda książka autorki, oprócz ciekawej fabuły zawiera elementy edukacyjne. Zostało dokładnie opowiedziane „krok po kroku” jaka jest droga od książki do serialu animowanego
13 maja godz.9:00
W Bibliotece Miejskiej przy ul. Kościuszki wystąpiły dzieci z kółka teatralnego z  SP28 w przedstawieniu ,, Nasze bajeczki –kabaret”  przedstawienie to oglądali uczniowie naszej szkoły z kl.6a .
    Tydzień bibliotek przygotowały panie: Małgorzata Wesołowska z MBP w Gliwicach przy współpracy pani Beata Wolak z SP9 w Gliwicach. Jest to przykład wieloletniej dobrej współpracy  pomiędzy  biblioteką publiczną i  szkolną. Zdjęcia z tych spotkań można oglądać w galerii fotograficznej na stronie internetowej szkoły oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

 

 

SPRAWOZDANIE Z XVII MIĘDZYSZKOLNEGO TURNIEJU LITERACKIEGO ,,RUINY GORLANU”

    W dniu 10 maja 2016 roku odbył się w MBP w Sośnicy finał
XVII Międzyszkolnego Turnieju Literackiego ,,Ruiny Gorlanu” przygotowanego na podstawie książki z serii ,,Zwiadowcy”. J.Flanagana  -ks.1 ,,Ruiny Gorlanu”. Zadania do turnieju przygotowały panie bibliotekarki z Filii Nr 16 w Sośnicy.
    Naszą szkołę  reprezentowała dwuosobowa drużyna w składzie: Kacper Łaba i Jakub Szczeciński z kl.VD. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania związane z treścią książki, rozwiązywali krzyzówkę , wyszukiwali słowa związane z książką w rozsypance wyrazowej , odszyfrowywali słowo dotyczące konkursowej pozycji książkowej.
         Zawodnicy musieli wykazać się także dokładną znajomością faktów z biografi autora książki. W konkursie uczestniczyły także SP1, SP14, SP21. Po  zaciętej walce i dogrywce nasza szkoła zajęła 3 miejsce. Gratulujemy laureatom konkursu  sukcesu. Zdjęcia z tego wydarzenia możemy  oglądać w galerii fotograficznej na stronie internetowej szkoły.

 Sprawozdanie  Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy - ,, Magiczne drzewo”


    12 maja 2016 r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek po raz czwarty nasza szkoła zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas 4-6.
    Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szczegółową znajomością dwóch najnowszych książek z popularnej wśród dzieci serii książek Andrzeja Maleszki - "Magiczne drzewo". Do konkursu przystąpiło 12 drużyn.
    Uczniowie w parach rozwiązywali różne zadania dotyczące części "Cień smoka" oraz "Świat ogromnych". Wśród zadań znalazły się: krzyżówka, plan wydarzeń na podstawie ilustracji, prawda-fałsz, zaszyfrowane trudne słowa.
    W części drugiej odbył się test, uczniowie musieli  też rozpoznać zwierzęta na podstawie ich opisu, określić kolory wskazanych przedmiotów. Na koniec wykreślanka, w której należało znaleźć nazwy broni i pojazdów wyczarowanych przez bohaterów.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie : Przemysław Sobczak i Jakub Szczeciński z kl.5d,  którzy w konkursie zajęli 2 miejsce . Poziom konkursu był wysoki i dosyć wyrównany. Gratulujemy laureatom.

III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim
,,Chotomska dzieciom”

    27 kwietnia 2016 r. dwie dziewczynki z klasy 5b : Amelia Swaczyna i Aleksandra Pietrowicz wzięły udział  w  III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Chotomska dzieciom”, który odbył się w Gimnazjum Nr 1.
    W konkursie tym Aleksandra Pietrowicz zdobyła III miejsce. Gratulacje dla laureatki. Amelka Swaczyna  też godnie reprezentowała naszą szkołę.

 

TEATR LASSIEGO I MAI


    W dniach 11- 14 kwietnia 2016 r.  w klasach 2a, 2b, 1f, 3a były czytane fragmenty książek z popularnej serii książek dla dzieci ,,Biuro detektywistyczne Mai i Lassego”były to natepujące książki: ,,Tajemnica złota”, ,, Tajemnica szafranu”, ,,Tajemnica cyrku” i ,,Tajemnice kina” następnie dzieci próbowały do przeczytanych fragmentów przygotować scenki aktorskie, które następnie były przedstawione w Bibliotece Miejskiej w Gliwicach przy ul.Kościuszki w dniach  18-21.04. 16 r.
    Zdjęcia z tego wydarzenia można oglądać na stronie szkoły i Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Zajęcia te wspólnie przygotowały panie Małgorzata Wesołowska z MBP i pani Beata Wolak oraz wychowawcy klas wraz z dziećmi- panie: Aldona Floryan, Iwona Błach , Joanna Kozak i Izabela Turczak.

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z  MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
,,ZNAM KSIĄŻKĘ JEFFA KINNEY’A
 ,,DZIENNIK CWANIACZKA. ZAPISKI GREGA HEFFLEYA’’

    29 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy ze znajomości książki Jeffa Kinney’a ,,Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya”
    W  konkursie wzięło udział 14 szkół podstawowych z Gliwic  w tym  także z Sośncowic. Każdą szkołę reprezentowała  dwusosbowa drużyna złożona z uczniów kl.4-6.  Uczestnicy konkursu musieli wykazać się dokładną znajomościa treści książki.  
    Uczniowie rozwiązywali następujące zadania: rozwiązywali test , musieli wykazać się znajomością życiorysu autora, odgadywali jakie postaci związane z książką zostały umieszczone na obrazkach, rozwiązywali krzyżówkę związaną z treścią książki, uzupełniali puste miejsca w tekście dotyczącym treści książki.  
    Dzieci musiały zaprojektować okładkę książki ,, Dziennik Cwaniaczka –cz.1” , wymyśleć hasło reklamujące tą książkę oraz przekonać komisję złożoną z przybyłych nauczycieli  ,że warto  ją przeczytać .  Naszą szkołę reprezetowała drużyna w składzie: Lena Węgrzynowska kl.Vc oraz szczepan Utratny kl.Vd. Było to najtrudniejsze zadanie konkursu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie nagrody. Laureaci konkursu otrzymali także nagrody rzeczowe i książki. Są to:
I miejsce:  Kacper Fastnacht , Julia Kopel –SP27
II miejsce :  Michał Wierzbicki , Michał Jędrzejowski – SP 10
III miejsce:  Olga Krzyzińska, Antoni Forenda –SP z Sośnicowic
    Konkurs przygotowano wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną –oddział 33 przy ul.Kościuszki. Sponsorami nagród byli: MBP w Gliwicach oraz Rada Rodziców przy SP9.     Konkurs przygotowały panie: Małgorzata Wesołowska (MBP) ,  Agnieszka Płaszczyk i Beata Wolak. Zdjęcia z konkursu można ogladać na stronie naszej szkoły oraz Biblioteki Miejskiej .

 

WARSZTAT TWÓRCZY PISARZA –SPOTKANIE Z P. JOANNĄ  SORN-GARĄ
W   BIBLIOTECE MIEJSKIEJ GLIWICACH
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodziliśmy z panią  Joanną Sorn Garą - autorką i ilustratorką serii książek oraz audiobooków o Panu Totim. Spotkanie to było pełne pasji, twórczych inspiracji oraz humoru. Nasza gliwicka autorka popularnych i poczytnych książek dla dzieci spotkała się z naszymi czytelnikami z kl.2c  ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Gliwicach i opowiedziała o swoim warsztacie pisarskim a ponieważ z wykształcenia jest grafikiem, przygotowała informacje na temat tworzenia ilustracji książkowej oraz o tajnikach pisania scenarusza.
Mamy nadzieję, że to twórcze spotkanie z książką i jej autorką pozostanie na długo w pamięci naszych młodych czytelników i co najważniejsze zachęci ich do czytania a nawet pisania własnych książek. Spotkanie przygotowały wspólnie p. Beata Wolak z SP9 w Gliwicach oraz Małgorzata Wesołowska z MBP w Gliwicach –oddział 33. Jest to przykład współdziałania biblioteki szkolnej i publicznej.
Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymali nagrody książkowe!

 


KONKURS Y BIBLIOTECZNE  I IMPREZY CZYTELNICZE
    W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w nasza biblioteka zorganizowała następujące  konkursy i imprezy czytelnicze:
    Na przełomie marca i kwietnia  zorganizowano konkurs plastyczny dla klas młodszych pt. ,, Portret Harrego Pottera’’.
    Na konkurs wpłynęły prace wykonane  kredkami, farbami , ołówkiem, z plasteliny. A oto laureaci:
I m Magdalena Jermak kl.1c
II m Amelia Brojanowska kl.1e
III m  Kinga Fudali kl.2c
Wyróżnienia:
Hanna Michalak kl.1b
Łukasz Kuczka kl.1b
     

 

 

    W kwietniu uczniowie klas starszych uczestniczyli w konkursie  ze znajomości ksiażki Brandona Mulla ,,Baśniobór” –cz.1 . uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania dotyczące treści książki musieli po opisie rozpoznać  bohaterów książki, bądź opisać postaci występujące w książce. Laureatami konkursu zostali:
I m  Kaja Mazurkiewicz kl.6b, Wyróżnienie: Jakub Szczeciński kl.5d,  II m Lidia Bodziony kl.5a  , III m: Szczepan Utratny kl.5d


 22 kwietnia 2016 r. zorganizowano   szybki Turniej Literacki ,,Hobbitoniada” uczniowie kl.5d: Mateusz Bednarski , Kacper Łaba  oraz Martin Pindur z kl.6a  wchodzili do
klas 4-6 i zadawali  dzieciom pytania dotyczące treści  lektury ,,Hobbit”, kto prawidłowo odpowiedział na pytanie otrzymywał   kalendarzyk  na 2016 rok.
    27 kwietnia 2016 r. dwie dziewczynki z klasy 5b : Aleksandra Swaczyna i Amelia Pietrowicz reprezentowały naszą szkołę na III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Chotomska dzieciom”, który odbył się w Gimnazjum Nr 1.

 

Zajęcia i wycieczka do Palmiarni przygotowane na podst. książki Łukasza Wierzbickiego ,,Afryka Kazika”

W marcu uczniowie kl.1c zapoznali się z książką Ł. Wierzbickiego „Afryka Kazika”podczas zajęć w bibliotece szkolnej SP9 w Gliwicach. Czytano opowiadania o przygodach  jakie znany polski podróżnik miał w Afryce, dzieci poznały zwierzętami i rośliny tego kontynentu. Następnie aby utrwalić wiedzę o tym kontynencie wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Palmiarni.  W czasie wycieczki dzieci oglądały  najbardziej niezwykłe afrykańskie roślinany znajdujące się w kolekcji Palmiarni. Klasa 1c stworzyła drzewo egzotycznych owoców.  Zajęcia wspólnie przygotowały wspólnie p.Beata Wolak  nauczyciel-bibliotekarz z  SP9 w Gliwicach oraz p.Małgorzata Wesołowska z MBP w Gliwicach –oddział 33.
Jest to przykład współpracy biblioteki szkolnej oraz publicznej.  Zdjęcia z wycieczki do Palmiarni można oglądać na stronie Biblioteki Miejskiej w Gliwicach oraz w Galerii zdjęć  na stronie szkoły.

 

Szkolny Konkurs Czytelniczy ,, Znam książkę J.R.R. Tolkiena ,,Drużyna Pierścienia” z serii ,,Władca Pierścienia”.

 

 

         W dniach 7-22 III. 16 r. odbył się 3 etapowy konkurs ze znajomości  książki ,,Drużyna Pierścienia”.

         Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. 5-6. Wzięło w nim  udział 16 osób. Uczniowie  musieli  wykazać się dokładną znajomością treści książki, znać: autorów pieśni zawartych w książce oraz  różne określenia w  języku elfów.   

         Szczególnie długo  uczniowie walczyli  o  miejsce 2 i 3 .   Oto nazwiska  laureatów: Ich zdjęcia można oglądnąć w galerii na stronie internetowej  szkoły –zakładka biblioteka.

 

miejsce  Michał Bainczyk kl.VD1  

2  miejsce  Lena  Węgrzynowska kl.VC

3 miejsce   Kajetan Suma kl.VD

Wyróżnienia:

Aleksandra Cyparska kl.VC

Michał Macalik kl. VD

 

 

Wyniki konkursu plastycznego dla kl.1

 

,,Ilustracja do dowolnej książki z serii

o Kocie Cukierku

 

W  styczniu w naszą szkołę odwiedził pisarz książek dla dzieci p.Waldemar Cichoń –autor serii książek o Kocie Cukierku ,  dlatego też,  w lutym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla kl. 1  - pt.  ,,Ilustracja do dowolnej książki z serii o Kocie Cukierku”. Na konkurs wpłynęły prace wykonane różnymi technikami plastycznymi.  Były to prace wykonane farbami plakatowymi, akwarelkami, kredkami , prace  na grubej  tekturze Zdjęcia prac są dostępne na stronie internetowej szkoły w  Galerii. Oto lista nagrodzonych osób :

 

Miejsca

1 miejsce  Pola Kuteraś  kl. 1a

2 miejsce  Michalina Wilczek kl.1e

3 miejsce  Alicja Soszyńska  kl.1b

Wyróżnienia:

Roch Pieprzyca kl.1e

Małgorzata Fligier kl.1a

 

 

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS

 ,,MY LUBIMY CZYTAĆ”

 

            DNIA 9.02.15 R. W GIMNAZJUM NR 11 ODBYŁ SIĘ MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,MY LUBIMY CZYTAĆ”. NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWAŁA DRUŻYNA Z KL.5B W SKŁADZIE : ANNA KIEŁBIOWSKA, ALEKSANDRA PIETROWICZ, AMELIA SWACZYNA

            W TYM  TURNIEJU CZYTELNICZYM  ODNIEŚLIŚMY DUŻY SUKCES.

PIERWSZE MIEJSCE ZAJĘŁA ANNA KIEŁBIOWSKA.

  POZOSTAŁE UCZESTNICZKI GODNIE REPREZENTOWAŁY  NASZĄ SZKOŁĘ

GRATULUJEMY NASZEJ  LAUREATCE  I CZEKAMY NA DALSZE SUKCESY

W PRZYSZŁYM ROKU.

 

 

 

 

XX WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY

 ,, ZNAM KSIĄŻKI M.BRYKCZYŃSKIEGO”

 

                26.01.16 r. w Szkole Podstawowej nr 7 odbyła się 20 edycja Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego z cyklu ,,Znam twórczość”, tym razem była ona poświęcona Marcinowi Brykczyńskiemu – pisarzowi ksiązek dla dzieci ,tłumaczowi i  językoznawcy.  Patronat nad konkursem objęli Dyrektor Delegatury KO w Gliwicach oraz Prezydent  Miasta Gliwice.

W konkursie wzięli udział uczniowie z kl.II i III śląskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezetowały dwie uczennice z kl.III b: Martyna Jeziorska oraz Aleksandra Tartanus.

            Dziewczynki musiały wykazać się dobrą znajomością idiomów, związków frazeologicznych oraz zasad ortografii opisanych w książkach p. Marcina Brykczyńskiego. Zdobywczynią I miejsca w konkursie została  Martyna Jeziorska bardzo dobrze spisała się również Ola Tartanus.  

            Następnie  odbyło spotkanie z autorem, który wręczył uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody. Pisarz opowiadał skąd czerpie pomysły na pisanie wierszy i książek.

            Po spotkaniu można było zakupić książki autora i otrzymać autograf.

 

 

 

Sprawozdanie ze spotkania autorskiego

 z p. Waldemarem Cichoniem

 

                W dniu 14.01.16 r. odbyło się spotkanie dla uczniów kl. 0-3  z autorem serii książek o Kocie Cukierku z p. Waldemarem Cichoniem. 

         Z wykształcenia autor  jest  politologiem, pracował przez lata w wielu lokalnych gazetach. Obecnie pracuje w instytucie badawczym w Katowicach, gdzie zajmuje się promocją wydawnictw reklamowych.  Od zawsze lubił czytać.  Pan Waldemar napisał serię swoich książek aby zachęcić do czytania swojego starszego syna Marcela – uczynił go także jednym z bohaterów książek. Autor opowiadał w jaki sposób powstała seria książek o kocie, którego jest właścicielem, czytał fragmenty swoich książek i odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

         Obecnie kot  Cukierek ma  8 lat i jest bohaterem mnóstwa przygód  opisanych w  serii książek p.Waldemara Cichonia  - jednak nie lubi cukierków.  Jego ulubionym pokarmem jest surowa ryba.  Kot bardzo zaprzyjaźnił się z młodszym synem autora Maćkiem  i wspólnie bawią się klockami Lego.  Ma nawet swoją stronę w Internecie.

         Po spotkaniu jego uczestnicy mogli zakupić książki autora i otrzymać autograf. Zdjęcia ze spotkania można oglądać w galerii fotograficznej na stronie  internetowej szkoły.

 

 

 

Spotkanie z autorem książek dla dzieci panem Waldemarem Cichoniem -
autorem serii książek o Kocie Cukierku

Podczas spotkania Autor opowiada o pracy i warsztacie pisarza, procesie
pisania książek, wplatając w mini-wykład interesujące i ciekawe
informacje dotyczące historii, współczesności i przyszłości
książki. Kilkanaście minut poświęca na głośne czytanie fragmentów
swoich książek, potem odpowiada na pytania.
Spotkanie jest całkowicie bezpłatne oraz co istotne nie ma konieczności
zakupu określonej liczby książek.

Cena egzemplarza sprzedawanego podczas tego typu wydarzeń wynosi 20 zł i
jest niższa o ok. 20 proc. od ceny katalogowej w księgarniach (książki
są dostępne m.in. w sieciach EMPIK oraz Matras w cenie 25zł). Każdy
zakupiony egzemplarz jest oczywiście podpisywany przez Autora, co samo w
sobie stanowi dużą atrakcję dla Czytelników i stanowi rzadką okazję.
W naszej szkole spotkanie odbędzie się  14.01.15 r. na 2 i 3 lekcji w 
dużej sali gimnastycznej. 

 

CICHOŃ WALDEMAR,

urodził się 9 marca 1974 roku w Tychach. Rodowity z dziada pradziada Ślązak. Zawód wyuczony – politolog, absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zawód wykonywany od zawsze – „rzeźbienie w Słowie”. Wieloletni dziennikarz śląskiej prasy lokalnej i regionalnej, a także gospodarczej; obecnie rzecznik prasowy jednego z katowickich instytutów badawczych. Żonaty, tata Marcelego (11 lat) i Macieja (rok). Właściciel kota Cukierka. Fanatyczny wielbiciel literatury, hokeja na lodzie, chorwackiego Adriatyku i węgierskiej kuchni.

 

O Cukierku tomik trzeci! 
O czym zatem nam opowie 
Nim postawi świat na głowie? 
Czy się uda wygrać z kretem? 
Czemu trzeba iść na dietę? 
Czy sąd kocie uzna racje? 
Jak się wyrwać na wakacje? 
O tym wszystkim, drogie dzieci 
Powie kot nam po raz trzeci…

 

 

Rodzina pewna, jakich jest wiele
Zdecydowała w pewną niedzielę:
Miłego kotka chcemy mieć bardzo!
Miłego kotka trzeba przygarnąć!
Szukali długo, długo szalenie
W końcu znaleźli kota marzenie
Słodki jak cukier, piękny jak kwiatek 
W rzeczywistości był to gagatek...

 

 

Siądź wygodnie, zamknij buzię Znasz „Cukierku, ty łobuzie!”? Jeśliś czytał i chcesz więcej Oddajemy w twoje ręce Książkę drugą o kocurze Co w kłopoty wpada duże Pręgowane ma futerko Oto – „Nie martw się Cukierku!” Przygód kocich tu bez liku Znajdziesz, Miły Czytelniku Psot i włóczęg co niemiara (Już kot o to się postarał) Dowiesz się, co łobuz koci Narozrabiał i napsocił: Jak się Maćka bardzo...

 

WYSTĘP KÓŁKA TEATRALNEGO ,,JASEŁKA”

 

W dniu 21.12.15 r. członkowie kółka teatralnego  wystąpili  dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej  przy ul. Zygmunta Starego. Młodzi artyści przedstawili   sztukę pt. ,,Jasełka”. 

                Nowo narodzonemu Jezusowi pokłon oddali pastuszkowie  oraz  Trzej Królowie.  Podczas przedstawienia zespół wokalny  śpiewał piękne i popularne kolędy. Do wspólnego śpiewania włączyli się widzowie.   Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej byli bardzo wzruszeni  podczas oglądania występu uczniów naszej szkoły czemu dali wyraz  - głośno oklaskując młodych artystów.  Przedstawicielka widzów gorąco podziękowała dzieciom za występ. Przedstawienie przygotowała p. Aleksandra Bulska  - ( opiekun  kółka teatralnego ) przy współpracy p. Marzeny Bach-Cepok oraz Beaty Wolak. Kolędy przygotowała p. Beata Śmietanka – (opiekun zespołu). 

 

Wyniki konkursu plastycznego dla kl.1-3

 

,,Projekt bombki choinkowej

 

W grudniu biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla kl.1-3  - pt.  ,,Projekt bombki choinkowej”. Na konkurs wpłynęły prace wykonane różnymi technikami plastycznymi. Były to wycinanki, prace wykonane za pomocą brokatu, farbami, wydzieranki, kredkami , prace wykonane na grubej  tekturze oraz projekty przestrzenne – bombki ze styropianu ozdobione rysunkami z brokatu, czy ręcznie szyte, była tez praca wykonana z koralików. Przyznano następujące nagrody.  Oto laureaci:

 

Prace na kartkach i tekturze:

1 m Marta Stangel kl.1b

2 m Aleksandra Stangel kl.3a

3 m Ignacy Dobrzański kl.2b

Prace przestrzenne:

1 m Alicja Klyta kl.2 b

2 m Zuzanna Kokosińska  kl.1 f

Wyróżnienia

1 Martyna Łuczko kl.3c

2 Łukasz Kuczka kl. 1b

3 Maria Zając kl. 2b

 

Wróżby andrzejkowe w bibliotece szkolnej

 

W dniu 27.11 .15 r. uczniowie klas IVB oraz VC przygotowali dla młodszych uczniów wróżby andrzejkowe.

         Można było dowiedzieć się jak na imię będzie miała przyszła sympatia , jaki zawód w przyszłości będzie można wykonywać,  co  nas czeka w niedalekiej przyszłości?

          Przyszłość odczytywano: z układu rozrzuconych szpilek,  grubej księgi wróżb oraz szklanej kuli ,była też wróżba ,,Ulubiony kolor”.      Oczywiście wszystkie wróżby należy traktować  z humorem.

         Stanowiska ,,wróżbitów” znajdowały  się na 2 p. koło biblioteki szkolnej.

 

 

 

Ile waży wiedza?

 

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klas IV-VI .  Mieli trudne zadanie do wykonania ,musieli wziąć do rąk  pakunek składający się z encyklopedii i słowników i odgadnąć ile razem one ważą . Było to  trudne zadanie matematyczne, ale 6 osób poradziło sobie z nim znakomicie i podało prawidłowy wynik - 8 kg. Byli to :

1.     Natalia Chacińska – kl.5d

2.     Natalia Jasińska – kl.5d

3.     Mateusz Bednarski- kl.5d

4.     Adam Bronikowski- kl.5d

5.     Maciej Mucha – kl.5c

6.     Natalia Jutrosińska-kl.5c

Wśród zwycięzców wylosowano nagrodę książkową, którą otrzymał Mateusz Bednarski.

Obchody Dnia Pluszowego Misia

W listopadzie biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny  pt. ,,Portret misia”. Konkurs przeznaczony był dla klas 1-2 .

                                                       Na konkurs wpłynęły prace wykonane różnymi technikami  plastycznymi. Były  to rysunki: wykonane farbami ,kredkami, wyklejane, wycinanki . Komisja brała pod uwagę podczas oceniania  prac :  samodzielność wykonania pracy,  staranność  oraz czy praca wykonana została ciekawą techniką. Prace oceniał nauczyciel plastyki .

Oto laureaci konkursu:

Miejsca:

1.      Zofia Konderak kl.1A

2.     Lena Bielińska kl.1B

3.     Inez Jurkiewicz- Fazenda kl.2b

Wyróżnienie: Tomasz Ficoń kl.1B, Hanna  Michalak kl.1B,  Krzysztof Malinowski kl.1b

 

 

W dniu 25.11.15 r. obchodziliśmy w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

                                                       Uczniowie klas 1-2 mieli możliwośc poznać historię tego dnia, dowiedzieli się o znanych misiach bohaterach książek i filmów dla dzieci, poznali jakie  gatunki niedźwiedzi występują w naturze oraz posłuchali wierszy o misiach , które recytowały uczennice z kl.Vc: Kamila Kociołek, Ola Rozwadowska  i Kamila Zielińska i z kl.Via: Julia Kolińska i Zofia Klaczkowska. Był też quiz o misiach za dobrą odpowiedź można było otrzymać żelowego misia.

                                                       Dla uczniów z kl.1b przeprowadzono lekcję biblioteczną o misiach ,,Miś przyjacielem każdego dziecka”. Podczas lekcji czytano opowiadanie ,,Stary zielony miś”,  które czytały dziewczynki z kl.VB , Ola Cieślak z kl.IV B poprowadziła zabawę o misiach . Dzieci  otrzymały portrety misia do pokolorowania.

 

 

Pokazy chemiczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej

 

            23 listopada 2015 r. w Bibliotece Centralnej dla dzieci odbyły się fantastyczne pokazy doświadczeń i eksperymentów chemicznych pt. „Burza w próbówce”, które prowadzone były przez młodego chemika, ucznia Technikum Chemicznego, pana Marcina Śliwkę.

          W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z SP 9 w Gliwicach  - kl.VD.  Podczas pokazu można było się dowiedzieć jak zrobić ,,słoniową pastę” jak rozpoznać roztwór zasady czy kwas. Uczniowie także mogli samodzielnie wykonać pewne doświadczenia pod czujnym okiem pana Marcina.   

         Dzieci chętnie uczestniczyły w pokazie , zadawały pytania. Było ciekawie i wybuchowo, ale co najważniejsze bezpiecznie! Zdjęcia z pokazu można oglądać na stronie biblioteki szkolnej i  Facebooku –strona Biblioteki Miejskiej.

 

 

Spotkanie z  przedstawicielami ciekawych zawodów

 

         W dniu 19.11. 15 r. w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z ciekawym człowiekiem, uprawiącym ciekawy zawód z  p. Michałem Rojkiem – kontrolerem ruchu lotniczego na lotnisku w Pyrzowicach.

         Uczestnikami spotkania byli uczniowie z klasy IVB z SP9 w Gliwicach. Dzieci dowiadziały się jakie warunki trzeba spełniać aby zostać takim kontrolem , jak wygląda praca takiej osoby, jakie egzaminy i jakie testy trzeba zdać aby być przyjętym do tego zawodu. Kontroler lotu pracuje 7,5 h po 2 godzinach pracy ma przerwę na odpoczynek.

         Pan Michał Rojek opowiadał także o urządzeniach, umieszczonych  na wieży kontroli lotów, mówił,  że do tego zawodu niezdędna jest znajomość języków obcych w tym j. angielskiego i, że  jest to bardzo odpowiedzialny zawód.

         Podczas prelekcji dzieci dowiedziały się jakiego rodzaju sytuacje zdarzają podczas pełnienia dyżurów przez kontrolera, jakim specyficznym kodem  porozumiewają się z kapitanami samolotu. Całość wykładu była ilustrowana slajdami.

         Było to bardzo pouczające i ciekawe spotkanie. Spotkanie przygotowały panie Beata Wolak z SP9 oraz p. Małgorzata Wesołowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

 

 

 IMPREZA CZYTELNICZA

,,M. STRZAŁKOWSKA ŁĄCZY  POKOLENIA”

 

 

                DNIA 27.10.15 R. ODBYŁA SIĘ W MAŁEJ SALI GIMNASTYCZNEJ IMPREZA CZYTELNICZA POŚWIĘCONA WIERSZOM ZNANEJ POETKI DLA DZIECI MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ.

                NA POCZĄTKU MŁODZI ,,ARTYŚCI ‘’ Z KL.5D PRZEDSTAWILI KILKA WIERSZY POETKI Z TOMIKU ,,WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI”  - MN.: ,, BĄKA”, ,,PCHŁĘ” , ,,DZIECIOŁA”, ,,KRÓLIKA”, ,,ROBALA”.

                NASTĘPNIE  PANIE : AGNIESZKA SAMBOR-ZIĘBA, . JOANNA KOZAK, JUSTYNA ZBIECHORSKA ORAZ P. CZESŁAWA OSTROWSKA NASZA PANI PIĘLĘGNIARKA CZYTAŁY WIERSZE MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ .  WYSTEPUJĄCE PANIE LOSOWAŁY  TYTUŁY CZYTANYCH PRZEZ SIEBIE  WIERSZY.

                JURY W SKŁADZIE:  PANI LOGOPEDA, PRZEWODNICZĄCY SAMORZĄDU SZKOLNEGO SZCZEPAN UTRATNY  ORAZ  WCZEŚNIEJ WYSTĘPUJĄCY UCZNIOWIE Z KLASY 5D OCENIALI WYSTEPY PAŃ.

                 PRZYZNAWANO PUNKTY ZA: POPRAWNOŚĆ WYMOWY, INTONACJE GŁOSOWĄ ,INTERPUNKCJĘ ORAZ OGÓLNE WRAŻENIE ARTYSTYCZNE.  PUBLICZNOŚĆ GROMKIMI PRAWAMI OKLASKIWAŁO WYSTĘPY PAŃ.

                MISTRZYNIĄ CZYTANIA WIERSZY MAŁGORZATY  STRZAŁKOWSKIEJ ZOSTAŁA PANI JUSTYNA ZBIECHORSKA WYCH.KL.1E. POZOSTAŁE PANIE OTRZYMAŁY DYPLOMY  WICEMISTRZYŃ.

                NA KONIEC UCZESTNICZKI SPOTKANIA  I WYSTĘPUJĄCY UCZNIOWIE Z KL.5D ZROBILI SOBIE PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE. FOTOGRAFIE Z IMPREZY CZYTELNICZEJ MOŻNA OGLĄDAĆ W GALERII FOTOGRAFICZNEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ NASZEJ SZKOŁY. IMPREZA BYŁA PRZEZNACZONA DLA DZIECI Z KL.1E,1A ORAZ 2B. IMPREZĘ PRZYGOTOWAŁA PANI BEATA WOLAK.

 

 

Spotkania w ramach projektu ,,Czytam sobie w bibliotece”

przeprowadzonego w oparciu o książkę Ewy Nowak ,, Szarka”

 

W dniu 28.10.15 r. uczniowie kl.4a uczestniczyli w już w drugich  zajęciach w ramach projektu: ,,Czytam sobie w bibliotece.”

            Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej  przy ul. Kościuszki. Scenariusz spotkania zrealizowano na podstawie książki p. Ewy Nowak pt.,,Szarka” opowiadającej o przygodach młodego wilczka, złapanego przez ludzi.

            Uczestnicy  zajęć naśladowali odgłosy lasu i leśnych zwierząt. Na podstawie obrazków śladów zwierząt odgadywali ich nazwy. Wyszukiwali informacje o życiu ,zwyczajach wilków w książkach i Internecie. Wypowiadali się na temat: ,,Czy wilki budzą grozę w  ludziach? ” .

            Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach , z chęcią odpowiadały na zadawane pytania. Podczas spotkania były  także odczytywane fragmenty książki.

            Zajęcia poprowadziły panie Małgorzata Wesołowska –pracownik Biblioteki oraz p. Beata Wolak –nauczyciel –bibliotekarz w SP9 w Gliwicach oraz p. Marzena Bach-Cepok nauczyciel SP9 w Gliwicach. Na koniec spotkania uczestnicy zajęć zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Fotografie ze spotkania można oglądać w galerii na stronie internetowej szkoły.

 

Projekt ,,Czytam sobie w bibliotece ’’

 

W ramach tego projektu uczniowie kl.IVa uczestniczyli w zajęciach  opartych na kanwie książki Ewy Nowak ,,Apollo13”. Projekt jest realizowany we współpracy w Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach  i tam też odbyły się niżej opisane zajęcia w dniu 28.09.15 r.

         Warsztaty miały tytuł,, Księżyc na tapetę”. Podczas zajęc dzieci  poznały historię lądowania amerykańskich  astronautów na ,,Srebrnym Globie”.  Uczniowie klasy IVa dowiedzieli się jak wyglądały przygotowania do startu ,,Apollo 13”, kto brał udział w tym historycznym wydarzeniu.  Dzieci były zainteresowane tym co kosmonauci ,jedzą, jak zbudowany jest skafander kosmiczny.

         Zadawały pytania dotyczące budowy Księżyca,  oglądały ilustracje ,,Srebrnego Globu”  w różnych książkach o kosmosie , oraz strony internetowe NASA poświęcone temu zagadnieniu. Następnie rysowały  na kartkach odciski swoich butów. Potem tworzyły prace plastyczne na temat powierzchni Księżyca.Po zajęciach na pamiątkę rozdano dzieciom teczki tematyczne programu ,,Czytam sobie w bibliotece”. Zajęcia poprowadziły p.Lucyna Nieśpiałowska z MBP oraz p. Beata Wolak .

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna  z siedzibą przy ul. Kościuszki zaprasza w dniu 21 listopada  2015   (sobota) w godz.10-18:00 na obchody Międzynarodowego Dnia Gier miłosników gier planszowych i komputerowych .Uczestnicy przynoszą swoją ulubioną grę zapoznają innych uczestników spotkania z jej instrukcją i grają w nią z innymi uczestnikami . Na spotkanie można przyjść ze swoimi rodzicami ,rodzeństwem , dziadkami , którzy także mogą przynieść swoje ulubione gry. Zapisy na ten dzień w bibliotece szkolnej do dnia 17 listopada 2015 r. Również w bibliotece szkolnej odbędą się obchody tego dnia tylko , że dnia 20 listopda 2015 r. – ( piątek ). W tym dniu można przynieść do biblioteki swoje ulubione gry planszowe i grać  w nie na przerwach z innymi dziećmi. Nie obowiązują na ten żadne zapisy. W tym dniu dla potrzeb graczy  będą udostępnione komputery na których będzie można grać  tylko w gry nieagresywne. Trzeba będzie się zapisać w zeszycie odwiedzin.

 

 

                W DNIU 30.10.15 R. NA MAŁEJ SALI GIMNASTYCZNEJ UCZNIOWIE Z KL.5A I KL.5D WYSTĄPILI                         W PRZEDSTAWIENIU ,,KSIĄŻKA PRZED SĄDEM”. PRZEDMIOTEM TOCZĄCEJ SIĘ PRZED WIDZAMI ,,ROZPRAWY”  BYŁA KSIĄŻKA.         

                CZY W DZISIEJSZYCH CZASACH, W DOBIE KOMPUTERÓW ,TABLETÓW ,IPODÓW E-BOOKÓW  CZY AUDIOBOOKÓW KSIĄŻKA W FORMIE DRUKOWANEJ JEST NAM W OGÓLE POTRZEBNA.                 PROKURATOR  W SZTUCE CHCIAŁ KONIECZNIE UDOWODNIĆ , ŻE KSIĄŻKĘ W FORMIE TRADYCYJNEJ NALEŻY WYELIMINOWAĆ Z ŻYCIA SPOŁECZNEGO. OBROŃCA STARAŁ SIĘ  POKAZAĆ,  ŻE  KSIĄŻKADRUKOWANA MOŻE WSPÓŁISTNIEĆ Z INNYMI ŚRODKAMI PRZEKAZU.

                ŚWIADKAMI OBRONY BYLI: PANI BIBLIOTEKARKA ORAZ PRZEDSTAWICIELE NAJMŁODSZEGO POKOLENIA CZYTAJĄCEGO KSIĄŻKI, NATOMIAST OSKARŻENIA : PŁYTA CD ORAZ KOMPUTER.

                SĘDZIA PROWADZĄCA ROZPRAWĘ WYKAZAŁA ,ŻE  KSIĄŻKA MOŻE PEŁNIĆ WAŻNĄ  ROLĘ WRAZ  Z INNYMI NOWOCZESNYMI ŚRODKAMI PRZEKAZU.

                W PRZEDSTAWIENIU WZIĘLI UDZIAŁ : SĘDZIA – ZOFIA NOWAK, OBROŃCA-ANNA GABRYŚ, PROKURATOR-SZCZEPAN UTRATNY , JUSTYNA PYZIA –PŁYTA CD, WERONIKA KOCUR-KSIĄZKA I NARRATOR , WOJCIECH KORGA-DZIECKO I KOMPUTER, SONIA CHORZEWSKA-BIBLIOTEKARKA.

                PO WYSTĘPIE ROZDANO NAGRODY LAUREATOM  DWUETAPOWEGO KONKURSU ,,ZNAM KSIĄŻKĘ J.KINNEY’A ,,DZIENNIK CWANIACZKA.  RODRICK RZĄDZI”. ZWYCIĘZCĄ KONKURSU ZOSTAŁ SZCZEPAN UTRATNY           Z KL.5D DRUGIE MIEJSCE WYWALCZYŁ : MICHAŁ BAINCZYK Z KL.5D ,NATOMIAST TRZECIE MIEJSCE OTRZYMAŁ : MICHAŁ DRABIK Z KL.5D. KONKURS ODBYŁ SIĘ W DNIACH : 21.10.15 R. ORAZ 29.10.15 R.

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KL i-III

,,LAS JESIENIĄ”

 

        Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla kl.I-III ,,Las jesienią”. Prace konkursowe zostały wykonane takimi technikami jak: akwarela, wycinaniki, pastela, wydzieranki, z plasteliny, z  suchych liści i roślin. Prace te znajdują się  na wystawie przed biblioteka szkolną na korytarzu na II p. Serdecznie zapraszamy do oglądania prac Waszych Koleżanek i Kolegów .zdjęcia z wystawy można zobaczyć  na stronie internetowej szkoły w linku Galeria fotograficzna.

                         Oto wyniki konkursu:

Miejsca:

1 m: Stanisław Łyda kl.2e

2 m: Lena Skibińska kl.1b

3 m: Iga Hebda kl.2a

Wyróżnienia:

Bartosz Minkina kl.3A

Oliwia Halota kl.3A

Malwina Milewska kl.2a

Lena Glugla kl.2e

Zofia Ryży kl.2b

 

Wycieczka do Muzeum Najmniejszych Książek Świata

do

Katowic Piotrowic

 

                W dniu 9.10.15 r. uczniowie-łącznicy  z kl. 2a, 4b,4c,5a, 5b,5c,5d zwiedzili Muzeum Najmniejszych Książek Świata w Katowicach –Piotrowicach Pana Zygmunta Szkocnego . Po Muzeum oprowadzał nas jego syn także Zygmunt.

          Dzieci oglądały gabloty z postumentami książek miniaturowych umieszczonych za szybką  postumentu. Uczestnicy wycieczki zapoznali się także z narzędziami potrzebnymi do wykonania takich książek. Aby wykonać jedna książkę musiał nauczyć się podstaw złotnictwa, kaligrafii, zdobnictwa, introligatorstwa, rysunku czy liternictwa. Uczniowie z zainteresowaniem słuchały opowieści o powstawaniu książek.

         Od 1976 r.  p. Zygmunt Szkocny był guru w sztuce "mikrointroligatorskiej" na świecie. Tego roku jego książka została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Na 28 stronach umieścił 24 litery alfabetu łacińskiego. Książeczka ma wymiary 1 na 0,8 mm, jest wielkości ziarnka maku. 

Zygmunt Szkocny robił najmniejsze książki na świecie. Pierwszą miniaturkę zrobił w 1935 roku. Książki robił aż do śmierci w wieku

93 lat. Ostatniej nie dokończył. Gdy umierał siedem lat temu, w swoim zbiorze miał 165 malutkich książeczek. W sumie wykonał ok. 230 książeczek.Niektóre z nich zginęły podczas wojny część z nich rozdał czy podarował. Otrzymywali je wybitni Polacy np. Czesław Miłosz, czy papież Jan Paweł II.

 

 

Krótko przed drugą wojną światową Szkocny dostał list zza oceanu. To Muzeum Narodowe w Chicago miało chrapkę na wszystkie jego prace. Amerykańscy muzealnicy oferowali dolary! Szkocny odmówił. Później odmawiał jeszcze wielokrotnie i nigdy nie zarobił grosza na swojej pasji. 
 

 

 

 

Konkursy i imprezy biblioteczne

w roku szkolnym 2014/2015

 

XVI Międzyszkolny Turniej Literacki ,,Most do Terabithi”

Dnia 14.05.15 r.w Bibliotece Miejskiej w sosnicy odbył się XVI Międzyszkolny Turniej Literacki ,,Most do Terabithi”w którym wzięła udział drużyna z naszej szkoły w składzie: Agnieszka Zgraja i Maria Zdziebko z kl.VB.  W konkursie brały udział drużyny składające się uczniów klas piątych gliwickich szkół.

         Uczestniczki musiały wykazać się wiedzą z zakresu znajomości:  treści książki K.Paterson ,,Most do  Terabithi’ oraz  fabuły filmu nakręconego na podstawie tej książki i biografii autorki. Konkurencje były różnorodne. Były to ustne pytania dotyczące  dokładnej treści książki, oraz fabuły filmu, test, wykreślanka, krzyżówka, oraz test dotyczący biografii autorki. W ogólnej rywalizacji drużyna z naszej szkoły zdobyła 3 miejsce. 

gify książki

 

WARSZTATY QUILLINGU W BIBLIOTECE SZKOLNEJ SP9

 

DNIA 28.05.15 R. ODBYŁY SIĘ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ WARSZTATY QUILLINGU POPROWADZONE PRZEZ PANIĄ JADWIGĘ  ZAJĄCZKOWSKA Z GIMNAZJUM NR  .

QUILLING TO SZTUKA WYKONYWANIA Z POCIĘTYCH PASKÓW PAPIERU RÓŻNYCH FIGUR ,WZORÓW. UCZESTNICY WARSZTATÓW WYKONYWALI ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK Z MOTYWAMI QUILLINGU : ŻABKI I KWIATKA.

        W SPOTKANIU UCZESTNICZYŁY DZIECI ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ . DZIECIOM POMAGAŁY W PRACY NAD ZAKŁADKAMI UCZENNICE Z GIMNAZJUM NR3 ,KTÓRE SĄ CZŁONKAMI KÓŁKA OZDÓB ROBIONYCH Z FILCU. ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA MOŻNA OGLĄDAĆ W GALERII FOTOGRAFICZNEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY.

gify książki

 

 

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY CZYTELNICZEJ

,,POPOŁUDNIE Z BAŚNIAMI BRACI GRIMM” W SP9

W GLIWICACH

 

                Dnia  29.05.15 r. w ramach obchodów ogólnopolskiej akcji ,,Noc w bibliotece” w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza ,,Popołudnie z Baśniami braci Grimm”  Spotkanie  to było przeznaczone dla  uczniów  klas czwartych.

            Pierwszym zadaniem uczestników  spotkania było znalezienie kilku informacji o autorach ,,Baśni” w Internecie. Następnie dzieci rozwiązywały test związany z życiem braci Wilhelma i Jakuba Grimmów.

            Uczniowie odpowiadali na pytania związane z treścią ,,Baśni”, rozpoznawali z jakich baśni pochodzą czytane cytaty.

            . Uczestnicy odgrywali scenki dotyczące  poszczególnych baśni po wcześniejszym wylosowaniu  ich tytułów, a pozostałe dzieci musiały odgadnąć tytuły tych baśni- ( kalambury)

            W kolejnej konkurencji. uczniowie rysowali ilustracje do wylosowanych tytułów baśni. Rysunki wykonane przez dzieci można oglądać na korytarzu szkolnym koło biblioteki.  Podczas spotkania oglądano również  fragmenty filmów o ,,Baśniach” braci Grimm.    

            Na koniec wszyscy uczestnicy  imprezy ,,Popołudnie z ,,Baśniami braci Grimm” otrzymali pamiątkowe dyplomy, mazaki oraz zakładki ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul.Kościuszki. Spotkanie przygotowały panie: Marzena Bach-Cepok, Beata Wolak, Ewa Zabuska. Było to już trzecie spotkanie z cyklu ,,Popołudnie z…” nagrody i poczęstunek dla uczestników spotkania ufundowała Rada Rodziców. Zapis fotograficzny ze spotkania można oglądać na stronie biblioteki szkolnej.

Oprac. Beata Wolak

 

 

IMPREZA CZYTELNICZA ,,JAN BRZECHWA ŁĄCZY POKOLENIA”

DNIA 27.05.15 R. BIBLIOTEKA SZKOLNA ZORGANIZOWAŁA W MAŁEJ SALI GIMNASTYCZNEJ IMPREZĘ CZYTELNICZĄ PT ,,BRZECHWA ŁĄCZY POKOLENIA” DLA UCZNIÓW KL1-2.

            PODCZAS SPOTKANIA WIERSZE  POETY DEKLAMOWAŁY UCZESTNICZKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO ,,BRZECHWA DZIECIOM”ZORGANIZOWANEGO PRZEZ GIMNAZJUM NR 1. WYSTAPIŁY RÓWNIEŻ DZIECI Z KÓŁKA TEATRALNEGO , KTÓRE CZYTAŁY  I DEKLAMOWAŁY WIERSZE JANA BRZECHWY.

                                   NASTĘPNIE WYSTĄPIŁY ZAPROSZONE PANIE ,KTÓRE CZYTAŁY TEKSTY WCZEŚNIEJ WYLOSOWANYCH WIERSZY POETY.

            W SPOTKANIU UCZESTNICZYŁY:  PANI OLGA KOLEW ZE SZKOLNEGO SKLEPIKU, PANI AGNIESZKA MALOTA-GRUSZCZYK WYCHOWAWCZYNI KL.1D, PANI AGNIESZKA BAŁDYGA WYCHOWAWCZYNI KL2A, PANI EDYTA STANISŁAWSKA WYCHOWAWCZYNI KL.4A ORAZ PANI MIROSŁAWA GĄBKA NAUCZYCIEL-BIBLIOTEKARZ Z SP28.

            WYSTĘPY OCENIAŁO JURY POD PRZEWODNICTWEM PANI JOANNY PIOTROWSKIEJ. CZŁONKAMI JURY BYLI TAKŻE: PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU SZKOLNEGO GABRIELA MRÓZ ORAZ CZŁONKOWIE KÓŁKA TEATRALNEGO. MISTRZYNIĄ CZYTANIA WIERSZY JANA BRZECHWY ZOSTAŁA PANI MIROSŁAWA GĄBKA Z SP28.

gify strażak

 

SPRAWOZDANIE Z MIĘDZYSZKOLNEGO

KONKURSU CZYTELNICZEGO

,,PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ EDMUNDA NIZIURSKIEGO

,,KLUB WŁÓCZYKIJÓW”

         DNIA 26.03.15 R. W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY PT. ,,PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ EDMUNDA NIZIURSKIEGO ,,KLUB WŁÓCZYKIJÓW”.  KONKURS ZOSTAŁ ZORGANIZOWANY WSPÓLNIE Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ -  (ODDZIAŁ 33 PRZY  UL. KOŚCIUSZKI).

            BYŁ ON PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KL.IV-VI.  W KONKURSIE WZIĘŁO UDZIAŁ 14 UCZNIÓW Z 7 GLIWICKICH SZKÓŁ  -  (5,9,12,14,20,23,27).

            UCZESTNICY KONKURSU MUSIELI WYKAZAĆ SIĘ SZCZEGÓŁOWĄ WIEDZĄ NA TEMAT   KSIĄŻKI.E.NIZIURSKIEGO ,,KLUB WŁÓCZYKIJÓW”.

            ZAWODNICY PISALI TEST DOTYCZĄCY TREŚCI KSIĄŻKI, ODGADYWALI NAZWY: MIEJSCOWOŚCI, SZCZYTÓW GÓRSKICH, REGIONÓW GEOGRAFICZNYCH WYMIENIONYCH KSIĄŻCE.

            ROZSZYFROWYWALI NAZWISKA BOHATERÓW KSIĄŻKOWYCH ORAZ NAZWY PRZEDMIOTÓW ZAMIESZCZONYCH W TEŚCIE NA FOTOGRAFIACH. UCZNIOWIE BIORĄCY UDZIAŁ W KONKURSIE MUSIELI WYKONAĆ  TAKŻE PRACE PLASTYCZNE DOTYCZĄCE OPISANYCH W KSIĄŻCE  PRZYGÓD GŁÓWNYCH BOHATERÓW. NASZĄ SZKOŁĘ W KONKURSIE REPREZENTOWAŁY: ANNA CHRAPKA I ANNA GABRYŚ.

            KONKURS PRZYGOTOWAŁY PANIE : AGNIESZKA PŁASZCZYK-ŁADOŚ, MAŁGORZATA WESOŁOWSKA (MBP) ORAZ BEATA WOLAK.

            NAGRODY UFUNDOWALI: BIBLIOTEKA MIEJSKA, RADA RODZICÓW, BIBLIOTEKA SZKOLNA ORAZ ŚWIETLICA. KAŻDY Z UCZESTNIKÓW KONKURSU OTRZYMAŁ NAGRODĘ.

OTO LAUREACI KONKURSU:

I MIEJSCE: WERONIKA FRANCZAK SP20

II MIEJSCE: ADA WOŹNIAK SP20

III MIEJSCE : NATALIA WISNIEWSKA SP12

            JURY KONKURSU PRZYZNAŁO RÓWNIEŻ WYRÓŻNIENIA ZA PRACE PLASTYCZNE. OTRZYMALI JE:

IDRIL CICHOCKA SP12, NATALIA WISNIEWSKA Z SP12, EMILIA BURCZY Z SP23, WERONIKA FRANCZAKZ SP20 ORAZ ADA WOŹNIAK Z SP20.

            WYSTAWĘ PRAC PLASTYCZNYCH MOŻNA OGLĄDAĆ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ. RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ Z PRZEBIEGU KONKURSU MOŻNA OBEJRZEĆ W GALERII FOTOGRAFICZNEJ NA STRONIE  INTERNETOWEJ NASZEJ SZKOŁY.

 

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Brzechwa dzieciom”

Dnia 27.05 .15 r. w Gimnazjum nr 1 w Gliwicach odbyło się rozdanie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim

,,Brzechwa dzieciom” w którym dziewczynki z naszej szkoły odniosły duży sukces :

 W kategorii klas 1-3:

I m: Marta Mainusz  - ( opiekun p.Joanna Maliszewska)

II m: Oliwia Rybka   -  (opiekun p.Agnieszka sambor-Zięba)

Kategoria klas 4-6

II m: Dominika Bednarska  -  ( opiekun: Beata Wolak i Marzena Bach-Cepok)

 

III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI ,,BRZECHWA DZIECIOM”

 

         W dniu 15.04.15 r. odbył  się w Gimnazjum Nr1

III Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości Jana Brzechwy.  Był on przeznaczony dla dzieci z kl.0-6 Każdy z uczestników reprezentował 1 lub 2 utwory tego poety. 

     Wystąpienia dzieci oceniano w 3 kategoriach wiekowych  kl. O , kl.1-3 i kl.4-6 .

     Naszą szkołę w konkursie reprezentowały :Dominika Bednarska z kl.VIA, Aleksandra Pietrowicz z kl.4b oraz Amelia Swaczyna z kl.4b.

Dziewczynki recytowały następujące utwory Jana Brzechwy:,,Stonoga”, ,,Jajko” oraz ,,Chrząszcz”

 

SPRAWOZDANIE Z MIĘDZYSZKOLNEGO

KONKURSU CZYTELNICZEGO

,,PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ EDMUNDA NIZIURSKIEGO

,,KLUB WŁÓCZYKIJÓW”

         DNIA 26.03.15 R. W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY PT. ,,PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ EDMUNDA NIZIURSKIEGO ,,KLUB WŁÓCZYKIJÓW”.  KONKURS ZOSTAŁ ZORGANIZOWANY WSPÓLNIE Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ -  (ODDZIAŁ 33 PRZY  UL. KOŚCIUSZKI).

            BYŁ ON PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KL.IV-VI.  W KONKURSIE WZIĘŁO UDZIAŁ 14 UCZNIÓW Z 7 GLIWICKICH SZKÓŁ  -  (5,9,12,14,20,23,27).

            UCZESTNICY KONKURSU MUSIELI WYKAZAĆ SIĘ SZCZEGÓŁOWĄ WIEDZĄ NA TEMAT   KSIĄŻKI.E.NIZIURSKIEGO ,,KLUB WŁÓCZYKIJÓW”.

            ZAWODNICY PISALI TEST DOTYCZĄCY TREŚCI KSIĄŻKI, ODGADYWALI NAZWY: MIEJSCOWOŚCI, SZCZYTÓW GÓRSKICH, REGIONÓW GEOGRAFICZNYCH WYMIENIONYCH KSIĄŻCE.

            ROZSZYFROWYWALI NAZWISKA BOHATERÓW KSIĄŻKOWYCH ORAZ NAZWY PRZEDMIOTÓW ZAMIESZCZONYCH W TEŚCIE NA FOTOGRAFIACH. UCZNIOWIE BIORĄCY UDZIAŁ W KONKURSIE MUSIELI WYKONAĆ  TAKŻE PRACE PLASTYCZNE DOTYCZĄCE OPISANYCH W KSIĄŻCE  PRZYGÓD GŁÓWNYCH BOHATERÓW. NASZĄ SZKOŁĘ W KONKURSIE REPREZENTOWAŁY: ANNA CHRAPKA I ANNA GABRYŚ.

            KONKURS PRZYGOTOWAŁY PANIE : AGNIESZKA PŁASZCZYK-ŁADOŚ, MAŁGORZATA WESOŁOWSKA (MBP) ORAZ BEATA WOLAK.

            NAGRODY UFUNDOWALI: BIBLIOTEKA MIEJSKA, RADA RODZICÓW, BIBLIOTEKA SZKOLNA ORAZ ŚWIETLICA. KAŻDY Z UCZESTNIKÓW KONKURSU OTRZYMAŁ NAGRODĘ.

OTO LAUREACI KONKURSU:

I MIEJSCE: WERONIKA FRANCZAK SP20

II MIEJSCE: ADA WOŹNIAK SP20

III MIEJSCE : NATALIA WISNIEWSKA SP12

            JURY KONKURSU PRZYZNAŁO RÓWNIEŻ WYRÓŻNIENIA ZA PRACE PLASTYCZNE. OTRZYMALI JE:

IDRIL CICHOCKA SP12, NATALIA WISNIEWSKA Z SP12, EMILIA BURCZY Z SP23, WERONIKA FRANCZAKZ SP20 ORAZ ADA WOŹNIAK Z SP20.

            WYSTAWĘ PRAC PLASTYCZNYCH MOŻNA OGLĄDAĆ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ. RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ Z PRZEBIEGU KONKURSU MOŻNA OBEJRZEĆ W GALERII FOTOGRAFICZNEJ NA STRONIE  INTERNETOWEJ NASZEJ SZKOŁY.

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS

 ,,MY LUBIMY CZYTAĆ”

 

XV Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy ,,Rafał Witek Waz zaskoczy”

 

Dnia 19.03.15 r. w SP5 odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy

,,Rafał Witek Was zaskoczy”.

        Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Dominka Kampka i Małgorzata Krawiec.

        Konkurs miał formę zabawową. W programire konkursu znalazły się takie konkurencje jak: gra planszowa, gdzie należało opowiedzieć na pytania dotyczące treści książek Rafała Witka.

         Uczestniczki konkursu musiały się wykazać talentem plastycznym – zaprojektować wzór balonu,  oraz aktorskim - wymyśleć scenkę zachęcającą do   przeczytania książek wyżej wymienionego autora. Scenka była adresowana do rodziców , zaprezentować rekwizyty związane z  treścią książek Rafała Witka . Nasza drużyna w konkursie  zajęła 1 miejsce.

 

 

            DNIA 23.02.15 R. W GIMNAZJUM NR 11 ODBYŁ SIĘ MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,MY LUBIMY CZYTAĆ”. W KONKURSIE TYM BRAŁY UDZIAŁ DZIEWCZYNKI Z NASZEJ SZKOŁY Z KL.6A 6B I 4B.

            W TEJ IMPREZIE CZYTELNICZEJ ODNIEŚLIŚMY DUŻY SUKCES.

            PIERWSZE MIEJSCE ZAJĘŁA DOMINIKA BEDNARSKA Z KL.6A ,TRZECIE MIEJSCE WYWALCZYŁA AMELKA SWACZYNA Z KL.4B A WYRÓŻNIENIE OTRZYMAŁA ALEKSANDRA PIETROWICZ KL.4B

 

GRATULUJEMY NASZYM LAUREATKOM I CZEKAMY NA DALSZE SUKCESY W PRZYSZŁYM ROKU. RELACJA FOTOGRAFICZNA Z KONKURSU W GALERII FOTOGRAFICZNEJ

 

WYSTĘP KÓŁKA TEATRALNEGO ,,KOPCIUSZEK INACZEJ”

 

            DNIA 14.11.14 R. CZŁONKOWIE KÓŁKA TEATRALNEGO  PRZEDSTAWIŁI MŁODSZYM KOLEGOM Z KL.0-2 SZTUKĘ PT. ,,KOPCIUSZEK INACZEJ”. WYKONAWCY ROZŚMIESZYLI WIDZÓW. CIEKAWYM,  KOMICZNYM MOMENTEM PRZEDSTAWIENIA BYŁ  FAKT , IŻ KSIĄŻE ,,RZUCIŁ” SIĘ NA PODŁOGĘ , ABY ZŁAPAĆ PANTOFELEK KOPCIUSZKA,  KTÓRYM OKAZAŁ SIĘ ADIDAS FIRMY ,,NIKE”. NIEKTÓRZY UCZESTNICY PRZEDSTAWIEMIA ,,WYŚPIEWALI” SWOJE ROLE.

            W SZTUCE WYSTĄPILI UCZNIOWIE KLASY 6B: MAŁGORZATA GORYCZKA, MAGDALENA KORGA,  KAROLINA MACIUŁA, RAFAŁ MACIUŁA,WERONIKA MACIUŁA, HANNA OKULARCZYK, JAGODA PUDŁO, JAKUB STĘPLEWSKI, ZUZANNA SZCZECIŃSKA.

            ZDJĘCIA Z PRZEDSTAWIENIA MOŻNA OGLĄDAĆ  NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY W ZAKŁADCE BIBLIOTEKA W GALERII ,,IMPREZY CZYTELNICZE”. PRZEDSTAWIENIE PRZYGOTOWAŁA PANI BEATA WOLAK.

 

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY CZYTELNICZEJ

 ,, CHOTOMSKA ŁĄCZY POKOLENIA”

 

                DNIA 13.11.14 R. W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 W GLIWICACH ODBYŁA SIĘ CIEKAWA IMPREZA CZYTELNICZA -

,CHOTOMSKA ŁĄCZY POKOLENIA”.

                CELEM IMPREZY BYŁA POPULARYZACJA WŚRÓD UCZNIÓW  TWÓRCZOŚCI  ZNANEJ POETKI PISZĄCEJ DLA DZIECI PANI WANDY CHOTOMSKIEJ.

                NA POCZĄTKU UROCZYSTOŚCI WYSTAPIŁY DZIECI Z KÓŁKA TEATRALNEGO. MŁODZI WYKONAWCY CZYTALI  WIERSZE POETKI.

                NASTĘPNIE ODBYŁ SIĘ NIEZWYKŁY KONKURS RECYTATORSKI , GDZIE UCZESTNICZKAMI BYŁY : PANI DYREKTOR ANNA POMYKAŁA, PANIE NAUCZYCIELKI :  JOANNA PIOTROWSKA , MAŁGORZATA ŚWIERDZA, A TAKŻE PANI HIGIENISTKA CZESŁAWA OSTROWSKA ORAZ  PANI MAŁGORZATA WESOŁOWSKA Z MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ PRZY UL. KOŚCIUSZKI. UCZESTNICZKI  KONKURSU WYLOSOWAŁY WIERSZE   WANDY  CHOTOMSKIEJ  DO CZYTANIA. WSZYSTKIE PANIE ZAPREZENTOWAŁY SIĘ FANTASTYCZNIE.

                JURY W SKŁADZIE:  PANI PEDAGOG-( PRZEWODNICZĄCA ), PANI PSYCHOLOG ORAZ PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU SZKOLNEGO I CZŁONKOWIE KÓŁKA TEATRALNEGO WYŁONIŁO SPOSRÓD UCZESTNICZEK KONKURSU  ,,MISTRZYNIĘ CZYTANIA WIERSZY POETKI”.

                ZOSTAŁA NIĄ  PANI JOANNA PIOTROWSKA POZOSTAŁE PANIE ZOSTAŁY WICEMISTRZYNIAMI. WIDZOWIE NAGRODZALI KAŻDY WYSTĘP GROMKIMI BRAWAMI. WSZYSTKIM PANIOM  WRĘCZONO PAMIĄTKOWE DYPLOMY ORAZ SŁODKIE NAGRODY.

                PO SPOTKANIU WSZYSCY UCZESTNICY UROCZYSTOŚCI ZROBILI SOBIE PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA. RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ ZE SPOTKANIA  MOŻNA OGLĄDAĆ W ALBUMIE ,,IMPREZY CZYTELNICZE” NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY-ZAKŁADKA BIBLIOTEKA. ORGANIZATOREM IMPREZY BYŁA PANI BEATA WOLAK- NAUCZYCIEL- BIBLIOTEKARZ.

 

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY CZYTELNICZEJ

,,POPOŁUDNIE Z ROBINSONEM CRUZOE

                Dnia  31.10.14 r. w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza ,,Popołudnie z Robinsonem Cruzoe”  Spotkanie  to było przeznaczone dla  uczniów  klas szóstych.

            Aby wprowadzić uczestników w klimat spotkania odczytano  historię powstania książki oraz informacje o autorze. Na początku  imprezy ustalono zasady postępowania na  Wyspie  Robinsona. Podczas  spotkania uczestnicy wykonywali różnorodne   zadania związane z  treścią lektury.

            Dzieci tworzyły projekt  jadłospisu z uwzględniając żywność, którą  można było  zdobyć  na wyspie i  w morzu. 

            Uczestnicy układali obrazki z puzzli przedstawiające treść powieści. Ponieważ  impreza odbyła się w wieczór Halloween czyli w święto duchów uczniowie również szukali   Ducha Wyspy Robinsona. Następnie  dzieci odpowiadały  na pytania związane z treścią lektury, a na podstawie cytatów z książki musiały określić  jakimi cechami charakteru odznaczał się Robinson. Kolejnym zadaniem było  przekonie głodnych ludożerców, którzy przybywali  aby nie zjedli uczestników.

            W kolejnej konkurencji. uczniowie rywalizowali w sztuce wyplatania z konopnego sznurka lin-(wygrała ta  drużyna, która wykonała dłuższą linę) .       

            Na Wyspie  Robinsona rosły kokosy, które stanowiły częste jego  pożywienie . Na naszym  spotkaniu  kokosy zostały zastąpione  balonami  do których uczestnicy rzucali papierowymi kulkami- (kto więcej razy trafił w balony ten zwyciężał).

             Następnie sprawdzono kreatywność i pomysłowość uczestników polecając im wykonanie. z gazet stroju jaki nosił głowny bohater  będąc na wyspie.       

            Aby zechęcić młodych czytelników do przeczytania powieści o przygodach Robinsona uczestnicy wykonali plakaty o książce, które można oglądać na korytarzu szkolnym koło biblioteki.  Podczas spotkania oglądano również  fragmenty filmu ,,Robinson Cruzoe”.            

            Na koniec wszyscy uczestnicy  imprezy ,,Popołudnie z Robinsonem Cruzoe” otrzymali pamiątkowe dyplomy, zabawne długopisy oraz książki i zakładki ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul.Kościuszki. Spotkanie przygotowały panie: Marzena Bach-Cepok, Beata Wolak, Ewa Zabuska oraz Małgorzata Wesołowska z filii nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zapis fotograficzny ze spotkania można oglądać na stronie biblioteki szkolnej.

PROGRAM ,,SZLAKIEM LEGEND POLSKICH”

W RAMACH TEGO PROGRAMU BĘDZIE SPOTYKAĆ SIĘ Z KLASĄ 3B RAZ w MIESIĄC ,GDZIE BĘDZIEMY OMAWIAĆ  JEDNĄ ZE ZNANYCH LEGEND POLSKICH.

 

                PIERWSZE SPOTKANIE ODBYŁO SIĘ W PAŻDZIERNIKU, GDZIE CZYTALIŚMY LEGENDĘ O ,,SMOKU WAWELSKIM”. ROZMAWIALIŚMY SKĄD WZIĘŁO SIĘ SŁOWO ,,LAJKONIK”, JAKIE CIEKAWE ZABYTKI MOŻNA ZWIEDZIĆ W KRAKOWIE. PO ZAJĘCIACH DZIECI ULEPIŁY Z PLASTELINY FIGURKI ,,SMOKA WAWELSKIEGO”. WYSTAWĘ ICH PRAC MOŻNA OGLĄDAĆ  W BIBLIOTECE. ZDJĘCIA Z WYSTAWY DOSTĘPNE SĄ W FOLDERZE ,,PROGRAM SZLAKIEM LEGEND-SMOK WAWELSKI.”

 

 

 

CZYTANIE ,,DZIENNICZKA CWANIACZKA”

                W dniach od 1-9.10.14 r. uczniowie klas starszych: Rafał Maciuła, Weronika Maciuła oraz Łukasz Kopeć  na długich przerwach obiadowych czytali fragmenty pierwszej części serii,, Dzienniczka Cwaniaczka” młodszym dzieciom.

WYSTĘP W  MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 21

                DNIA 21.10.14 R. DZIEWCZYNKI Z KÓŁKA TEATRALNEGO PRZEDSTAWIŁY DZIECIOM Z  ZE STARSZYCH GRUP PRZEDSZKOLNYCH PRZEDSTAWIENIE ,,CZERWONY KAPTUREK CZYLI SZKODA BABCI”. MALUCHY ŻYWO REAGOWAŁY NA TO CO DZIEJE SIĘ NA SCENIE Z UWAGĄ ŚLEDZIŁY PRZEBIEG AKCJI. PO PRZEDSTAWIENIU Z OCHOTĄ ODPOWIADAŁY NA PYTANIA DOTYCZĄCE SZTUKI.

 

 

 

ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE  - ,,JESIENNE DRZEWA”

DNIA 16.10.14 R. W MAŁEJ SALI GIMNASTYCZNEJ ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚC ROZDANIA NAGRÓD W KONKURSIE ,,JESIENNE DRZEWA”.

         KONKURS PRZEZNACZONY BYŁ DLA UCZ. KL.2-3, ZOSTAŁ ON OGŁOSZONY Z OKAZJI MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH. 

         UROCZYSTOŚĆ UŚWIETNIŁ WYSTĘP KÓŁKA TEATRALNEGO. DZIEWCZYNKI Z KL.4B PRZEDSTAWIŁY SZTUKĘ  ,, BAJKA O CZERWONYM KAPTURKU CZYLI SZKODA BABCI”.

OTO WYNIKI KONKURSU:

1  MIEJSCE : FILIP SIMON KL.3B

2  MIEJSCE: WIKTORIA MICHALSKA KL.2A 

ORAZ   GRZEGORZ SZEJKA KL. 2B

3 MIEJSCE:  MAJA KRUSZYŃSKA KL.3B 

ORAZ    PATRYCJA TUSTANOWSKA KL.3A

WYRÓŻNIENIA:

RADOSŁAW BARYLAK KL.2A

TOMASZ GAJDZIK KL.2B

MACIEJ SIDORSKI KL.3A

NATALIA CYPTOR KL.2A

MICHAŁ OWSIŃSKI KL.2A

 

W BIBLIOTECE I  NA KORYTARZU KOŁO  DO KOŃCA  MIESIĄCA MOŻNA OGLĄDAĆ WSZYSTKIE PRACE ZGŁOSZONE NA KONKURS. SERDECZNIE ZAPRASZAMY. ZDJĘCIA Z WYSTAWY W FOLDERZE JESIENNE DRZEWA.

 

 

    Zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału  w konkursie   plastycznym ,,Jesienne drzewa”.

 

Prace wykonane dowolną techniką plastyczną na kartkach z bloku – format A 4- należy przynosić do biblioteki szkolnej  do dnia 30 września 2014 r. prace powinny być podpisane .


UWAGA !!!

     Biblioteka szkolna zaprasza do udział w konkursie ze znajomości książki Edmunda Niziurskiego pt. ,,Klub Włóczykijów”.

    Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6 . Konkurs odbędzie dnia 23.10.14 r. – (czwartek) zapisy do udziału w konkursie u łączników bibliotecznych z danych klas oraz w bibliotece do dnia 17.10.14 r.

Zwycięzca konkursu będzie reprezentował naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym dotyczącym książki ,,Klub Włóczykijów’

W naszym mieście były kręcone sceny do filmu według książki ,,Klub Włóczykijów". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć