Witamy! Regulamin Karty zgłoszenia Świetlicowa Bajkoterapia

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9

W GLIWICACH

I. Założenia  ogólne

1. Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w programie wychowawczym szkoły. W świetlicy realizowane są według rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o plan pracy szkoły.

2. Regulamin świetlicy opracowany jest przez wychowawców świetlicy i zatwierdzany przez dyrektora szkoły.

II. Cel zadania świetlicy

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnianie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej rozwój osobowości .

1. Zapewnianie uczniom opieki i bezpieczeństwa w godzinach przed lekcjami lub po lekcjach.

2. Organizowanie odpowiednich warunków do nauki własnej, rekreacji i rozwijania własnych zainteresowań.

3. Kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie .

4. Rozwijanie zainteresowań oraz zdolności dzieci.

5. Wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej.

6. Udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce.

7. Organizowane właściwego i kulturalnego wypoczynku.

8. Współpraca i współdziałanie ze szkołą domem oraz środowiskiem lokalnym.

III. Założenia organizacyjne

1. Uczniowie mogą korzystać z opieki świetlicy od poniedziałku do piątku w godz. 6.30-17.00.

2. Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie kart zgłoszeń, które wypełniają rodzice.

Karta zgłoszenia do świetlicy zawiera podstawowe dane dotyczące dziecka :

• imiona i nazwisko dziecka,
  • datę urodzenia, klasa,
  • adres zamieszkania;
  • czasu przebywania ucznia w świetlicy w ciągu tygodnia;
  • informację, o odbiorze ucznia ze świetlicy(imiona i nazwiska osób, które oprócz rodziców ewentualnie będą przyprowadzać i odbierać dziecko);
  • dokładny dzień i godzina, o której dziecko samodzielnie może wyjść do domu (pisemna zgoda rodzica dziecka, które ukończyło 7 rok życia, o samodzielnym powrocie do domu);
  • kontaktu z rodzicami (tel. Do zakładu pracy rodziców/opiekunów).

3. W przypadku zmiany wcześniejszych ustaleń rodzic jest zobowiązany do jak najszybszego poinformowania o tym wychowawców świetlicy i założenia stosownego oświadczenia.

4. Wychowawca nie zastosuje się do ustnych informacji przekazanych przez dziecko.

5. Dzieci przebywające w świetlicy spożywają obiad pod opieką nauczyciela – wychowawcy świetlicy.

IV. Wychowankowie świetlicy

1. Świetlica szkolna zapewnia opiekę głównie uczniom klas I-III, a także w miarę potrzeb starszym.

2. Uczeń przebywający w świetlicy ma prawo do:

• wyboru zajęć zgodnie z zainteresowaniami;
  • korzystania z pomocy wychowawców w odrabianiu zadań;
  • wpływa na planowanie pracy w świetlicy;
  • korzystania z organizowanych form pracy, wypoczynku i zabaw.

3. Obowiązki uczestnika świetlicy.

Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej zobowiązany jest do:

• systematycznego udziału w zajęciach,
  • nie opuszczania świetlicy szkolnej bez uprzedniego zgłoszenia wychowawcy, (osoby, które zwolnić się z zajęć świetlicowych muszą dostarczyć pisemną zgodę rodziców),
  • dbania o porządek i wystrój świetlicy,
  • poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy,
  • kulturalnego zachowania się w trakcie zająć świetlicowych jak i w trakcie pobytu na stołówce, respektowania poleceń nauczyciela- wychowawcy,
  • przestrzegania regulaminu świetlicy.

4. W przypadku, gdy zachowanie dziecka zagraża bezpieczeństwu innych dzieci oraz gdy zostały wyczerpane wszystkie środki zapobiegawcze (współpraca z rodzicami, pedagogiem i psychologiem szkolnym),a zachowanie dziecka nie uległo zmianie-możliwości  uczęszczania na świetlicę może zostać zawieszona.

5. Możliwość uczęszczania do świetlicy może zostać zawieszona także w przypadku, gdy rodzice/ opiekunowie dziecka nie przestrzegają regulaminu świetlicy.

6. W świetlicy szkolnej mogą przebywać uczniowie  nie zapisani do niej, nie uczestniczący w lekcji religii.

7. Wychowawcy świetlicy otaczają szczególną opieką dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce i zachowaniu.

V. Nagrody i kary

1. Nagrody i wyróżnienia
  • Wyróżnienie wobec wszystkich dzieci przez wychowawcę świetlicy.
  • Pochwała przekazana rodzicom / opiekunom.
  • Przekazanie pochwały wychowawcy klasy.
  • Nagroda rzeczowa na koniec roku szkolnego.
  1. Kary
  • Upomnienie, nagana udzielona przez wychowawcę w obecności wszystkich uczniów.
  • Poinformowanie rodziców o złym zachowaniu ( w kontakcie bezpośrednim, pisemnie lub telefonicznie )
  • Uwaga pisemna  odnotowana w zeszycie uwag i pochwał.
  • Nagana udzielona w obecności wychowawcy klasy.
  • Nagana udzielona przez Dyrektora szkoły.
  • Skreślenie z listy uczestników świetlicy.

VI. Współpraca z rodzicami

1. Bezpośrednia (codzienny kontakt i rozmowy w przypadku, kiedy rodzice odbierają dzieci ze świetlicy osobiście).
  1. Korespondencja z rodzicami w zeszytach korespondencyjnych.
  1. Rozmowy telefoniczne.
  1. Zebrania.
  1. Kącik dla rodziców-tablica informacyjna.
  1. Zachęcanie rodziców do przekazywania na potrzeby świetlicy różnych materiałów papierniczych, plastycznych, itp.
  1. Systematyczne przekazywanie informacji o działalności świetlicy na szkolnej stronie internetowej.

VII. Dokumentacja świetlicy

1. Roczny plan pracy dydaktyczno-wychowawczej zatwierdzony przez dyrektora szkoły na początku roku szkolnego.
  1. Plan pracy świetlicy szkolnej.
  1. Ramowy rozkład dnia.
  1. Tygodniowy rozkład zajęć – tematyczny.
  1. Dziennik zajęć.
  1. Karty zgłoszeń dzieci do świetlicy szkolnej.
  1. Semestralne i roczne sprawozdanie z działalności świetlicy szkolnej.
  1. Kontrakt zawierany między wychowawcami świetlicy a uczniami.
  1. Wewnętrzny Regulamin Świetlicy.