Ważne informacje KÓLKO EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZE CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE I EKOLOGICZNE konkurs Aktywni dla klimatu korepetycje internetowe Sławni naukowcy ZBIÓR ZASAD SPRZYJAJĄCYCH KLIMATOWI Aktywni dla klimatu - c.d. Album fotograficzny

Jarnutowska Agnieszka

konkurs Aktywni dla klimatu

zespół Cirrus prężnie pracował a oto efekty:

 
Podział ról wśród uczestników Ekozespołu i sposób komunikacji wewnętrznej (max. 1 p.)
Hejka!
Jesteśmy dopiero w czwartej klasie, a już polubiliśmy przyrodę, dlatego chcemy o nią zadbać. 
Nasz ekozespół nazywa się Cirrus- ponieważ to chmura a chmury maja to zjawisko pogodowe i lubimy je obserwować .
Ekozespól utworzyła pani Agnieszka Jarnutowska , która powiedziała nam o konkursie w wklasie na lekcji przyrody. My byliśmy chętni aby brać w nim udział.
Zapisałem się na konkurs o środowisku bo wiem, że trzeba dbać o przyrodę.
Jak będziemy o nią dbać to będzie taka ładna jak przyroda na zdjęciu które przesłałem. Grześ D
Interesuję się: Ju Jitsu, siatkówką i przyrodą
W konkursie startuję ponieważ lubię przyrodę i zależy mi na wprowadzaniu dobrych zachowań ekologicznych w życiu codziennym.
Pozdrawiam,
Joanna Bączkowska
Nazywam się Agnieszka Zgraja. Startuje w konkursie ,,Aktywni dla klimatu" ponieważ lubię przyrodę i zainteresował mnie temat konkursu. Lubię przyrodę bo: można ją obserwować, jest nieprzewidywalna, ciekawa, a czasem też trochę tajemnicza. Interesuję się: tańcem, przyrodą, historią i zwierzętami. Mam nadzieje, że wiele dowiem się w czasie konkursu o klimacie.
Nazywam się Agnieszka Ślusarek. Mam 10 lat i chodzę do klasy IV szkoły podstawowej. Interesuje się sportem, przyrodą i ekologią. Biorę udział w konkursie "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" z powodu chęci wspierania wszelkich działań i pomysłów zmierzających do ratowania przyrody. Obecnie do podstawowych zadań ochrony przyrody należy: segregacja odpadów oraz powtórne wykorzystanie śmieci w przemyśle. Kolejnym ważnym zadaniem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii takich jak: energia wiatrowa i energia słoneczna. Dlatego też wszelkie działania pro-ekologiczne mają ograniczyć skażenie środowiska naturalnego w którym żyjemy.
Interesuję się przyrodą, matematyką i plastyką. 
Biorę udział w konkursie ,,aktywni dla klimatu,, ponieważ, najbardziej interesuję się przyrodą. 
Interesuję się przyrodą ponieważ, lubię obserwować ptaki, rośliny i lubię się o tym uczyć. Ania Burdek
Spotykamy się raz w tygodniu w środy i omawiamy kolejne zadania i rozdzielamy role co kto ma robić , według możliwości naszych i naszych rodziców którzy chętnie nam pomagają w wytyczonych zadaniach. 
Sposób autoprezentacji Ekozespołu (max. 1 p.)
Jednym sposobem podzielenia się z kolegami i nauczycielami było przedstawienie krótkich prezentacji na lekcjach przyrody w poszczególnych klasach. Na korytarzu szkolny wykonaliśmy gazetkę na której przedstawiliśmy nasze działania, będzie ona wysiała przez cały rok szkolny. Będziemy tu umieszczać kolejne działania wytyczone organizatorów konkursu.
Nasza szkoła to Szkoła Podstawowa nr9 im Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach , powstała w 1907 roku.
Podczas II wojny w budynku szkoły znajdował się szpital wojskowy dla żołnierzy sowieckich, co sprawiło, że dzieci zgłaszające się na naukę umieszczono w budynku przedszkola przy ulicy Świętokrzyskiej W grudniu 1945r. SP nr 9 stanęła w płomieniach. Budynek był jeszcze w tym czasie wykorzystywany jako szpital. Ogień strawił pół dachu, poczynił duże spustoszenia, aż do drugiego piętra. 
W latach 1950 - 51 szkoła nr 9 stała się koedukacyjną, liczyła 13 oddziałów, w których uczyło się 568 uczniów. Z inicjatywy dyrekcji szkoły w osobach pań Lilianny Wójcik i Alicji Wicherek w 1983 roku nadano szkole imię Króla Jana III Sobieskiego na pamiątkę 300 rocznicy victorii wiedeńskiej.
Od 13 lat w szkole, obchodzimy Tydzień Ziemi. Akcja ta jest przeprowadzana w celu propagowania idei ekologicznych. Nasi uczniowie od początku edukacji są nauczani poszanowania do środowiska naturalnego.
Społeczność uczniowska i nauczyciele nie pozostają obojętni na potrzeby innych ludzi i zwierząt. Dlatego każdego roku uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach charytatywnych jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Góra Grosza Organizowane są także zbiórki pieniędzy na potrzeby chorych dzieci. Ponadto pomagamy bezdomnym zwierzętom ze schroniska oraz dzikim zwierzętom. Uczniowie Dziewiątki pilnie się uczą, biorą udział w wielu konkursach, rozwijają swoje zainteresowania, w różnych dziedzinach a także poznają kraj i Europę.
Zastosowane formy promocji i informacji o konkursie w środowisku szkolnym i lokalnym (max. 1 p.)
Jednym ze sposobów informacji o konkursie wśród społeczności lokalnej jest umieszczenie wiadomości na stronie internetowej szkoły. www gliwice .Sp9.edupage.org.pl, ponadto wspólnie z naszą opiekunka założyliśmy Blog „Cirrussp9 blog.pl” i zareklamowaliśmy go na facebooku.
Dzięki temu trafimy do szerokiego grona społeczności nie tylko lokalnej. 

Byliśmy również w Urzędzie Miasta Gliwice w Wydziale Środowiska, gdzie rozmawialiśmy na temat działań ekologicznych, prowadzonych przez pracowników Urzędu Miasta Gliwice.
Dzięki uprzejmości władz naszego miasta mogliśmy spotkać się z Panią Naczelnik Wydziału Środowiska Agnieszką Setnik. Która udzieliła odpowiedzi na nasze pytania.
A oto przykładowe pytania i odpowiedzi:
- jak miasto dba o segregację odpadów?
W zeszłym roku powstała ustawa o segregacji odpadów, dlatego My jako urzędnicy monitorujemy ludność naszego miasta, aby segregował swoje śmieci. Promujemy selektywną zbiórkę odpadów po przez różnorodne Akcje Ekologiczne. Do wszystkich mieszkańców trafiły specjalne ulotki z informacja w jaki sposób należy przeprowadzać selektywną segregację. Na stronie internetowej Urzędu miasta również możemy znaleźć informację, jak należy postępować z odpadami .
Jak Urząd Miasta promuje ochronę środowiska?
Organizujemy różne akcje ekologiczne w szkołach i wśród mieszkańców np: Happeningi ” Kochasz dzieci nie pal śmieci”, Dzień bez samochodu, Eko Rajd, Sprzątanie świata. Organizujemy również konkursy ekologiczne. Od maja co dwa tygodnie organizujemy rajdy rowerowe, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z ekologicznych środków transportu.
Jak można chronić klimat w Gliwicach? 
Jest wiele sposobów m.in. Segregacja odpadów, sadzenie drzewek, zmiana ogrzewania w domach, oszczędzanie energii elektrycznej, oszczędzanie wody. Każdy z nas może dbać o środowisko, już od najmłodszych lat. Dlatego bardzo mnie to cieszy, że Wy będąc w czwartej klasie bierzecie udział w konkursie Aktywni dla klimatu. 
Mieszkańcy Naszego Miasta
Łączna liczba mieszkańców zameldowanych w Gliwicach 186 267 Gęstość zaludnienia os/km2 1 391 Mieszkańcy naszego miasta są różnorodni, dobrze wykształceni, kulturalni i dbają o środowisko. 
 
Podstawowe informacje o gminie: lokalizacja, rodzaj gminy, charakter gminy, plan gminy (max. 2 p.)
Gliwice to miasto położone w dolinie rzeki Kłodawy w odległości 35 km od Katowic. Liczy około 180 tys. mieszkańców. Obecnie obejmuje obszar 134 km2, z czego ok.14 km2 zajmują lasy, 5 km2 zieleń miejska, a 7 km2 użytki rolne. Już w XII wieku Gliwice znane były z kopalnictwa rud i kuźnic żelaza oraz warzenia piwa. Wówczas wchodziły one w skład Księstwa Opolskiego. Prawa miejskie uzyskały w 1475 r. Podstawą utrzymania ludności w tym okresie było rybołówstwo, myślistwo, rolnictwo i hodowla zwierząt oraz handel. (Szefer, 1976)
W XVIII wieku mieszkańcy Gliwic utrzymywali się głównie z uprawy chmielu i warzenia piwa. Chmiel uprawiany był wokoło miasta, w okolicznych wsiach. Ówczesny majątek ziemski składał się z okolicznych lasów, stawów rybnych, dwóch młynów wodnych oraz kilku okolicznych wiosek, z których dochód przeznaczony był na potrzeby miasta i jego mieszkańców.
Wiek XIX kojarzy się z oddaniem do użytku część Kanału Gliwickiego i decydującym rozwojem przemysłu, a co za tym idzie, prężnym rozwojem miasta. W 1810 r. Gliwice liczyły zaledwie 2990 mieszkańców, natomiast w 1892r już blisko 20.000 mieszkańców. Dużą rolę w rozwoju gospodarki przemysłowej w XIX wieku odegrała Huta 1 -Maja. Była ona jednym z najważniejszych i najstarszych zakładów przemysłowych w Gliwicach, początki hutniczej wytwórczości sięgają 1867 r., kiedy to utworzono na Górnym Śląsku pierwszą wytwórnię rur. W tym okresie powstają również: Huta Łabędy, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Fabryka Drutu i wiele innych zakładów produkcyjnych. Wiek XIX to zatem rozwój głównie hutnictwa, metalurgii i górnictwa, co z pewnością odbiło się na kształtowaniu sięprzemysłu XX wieku. Podczas II wojny światowej wiele zakładów przemysłowych pracowało na rzecz III - Rzeszy. (Drabina,1995) 
Po wojnie powstało wiele zakładów przemysłowych oraz instytutów naukowo-badawczych. 
Rozwój gospodarki w Gliwicach przyczynił się do wzmożonej migracji. Głównie był to napływ ludności ze wsi do miasta. W porównaniu z 1946 rokiem kiedy liczba mieszkańców wynosiła 95 980, w roku 1977 wzrosła o ok.100 tys. Według stanu z grudnia 1977r, liczba ludności w Gliwicach wynosiła 203 000 mieszkańców. 
Obecnie są one ważnym ośrodkiem przemysłu górniczego (K.W.K. Gliwice), maszynowego, metalowego, chemicznego i spożywczego. Są także ważnym węzłem komunikacyjnym, posiadają port żeglugi śródlądowej. Gliwice są również liczącym się ośrodkiem kulturowym i naukowym, działa tu Politechnika Śląska, liczne instytuty m.in. Chemii Nieorganicznej, Metalurgii Żelaza, itp. W latach 90 XX wieku utworzono na terenie Gliwic specjalną Katowicką Strefę Ekonomiczną, co pozwoliło na powstanie nowych zakładów pracy, takich jak Fabryk Glazury „ROCA oraz Fabryka samochodów-„Opel Polska” Prężny rozwój Gliwic od momentu jego założenia sprawił iż powstały dzielnice utworzone z okolicznych wsi, które z przyczyn gospodarczych włączono do miasta, m. in: Bojków, Czechowice, Szobieszowice, Trynek, Wójtowa Wieś, Łabędy. 

Miasto Gliwice obecnie jest zatem jednym z głównych miast konurbacji górnośląskiej i położone jest w województwie śląskim na zachodnim krańcu konurbacji, nad rzeką Kłodnicą ( dopływ Odry) przepływającej ze wschodu na zachód przez teren wyżyny Śląskiej 
Sąsiadują z Zabrzem, Sośnicowicami, Pilchowicami, Pyskowicami, Knurowem, Gierałtowicami, Rudzińcem.
Głównym bogactwem mineralnym jest węgiel kamienny, którego stosunkowo łatwo dostępne złoża są zlokalizowane w południowej i południowo- wschodniej części miasta. Są to złoża najlepszego w Polsce węgla kamiennego, obecnie już wyeksploatowane. Inne bogactwa mineralne to gliny zwałowe i piaski jednak w bardzo małym stopniu wykorzystywane. Na terenie miasta Gliwic zlokalizowane są także złoża surowców budowlanych (Szefer 1976).
Gliwice leżą w obrębie śląsko – krakowskiej dzielnicy klimatycznej, która tak jak inne dzielnice Polski znajduje się w strefie przejściowej pomiędzy kontynentalnym klimatem wschodniej Europy, a oceanicznym – zachodniej. Największy wpływ na kształtowanie się pogody w Gliwicach wywiera powietrze polarno – morskie, napływające tutaj najczęściej, bo w około 60% w ciągu roku; przynosi ono w zimie ocieplenie, często odwilże oraz zwiększone zachmurzenie i opady. Natomiast w lecie przynosi obfite, zazwyczaj przelotne opady i dość często burze. Rzadziej napływa na ten teren powietrze polarno – kontynentalne. Największe zachmurzenie notuje się w listopadzie (70%) a najmniejsze w sierpniu i wrześniu (50%). Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ( średnio18 C) a najzimniejszym luty (średnio –2C). Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7,5C (Szefer 1976, s. 34-38).
Radiostacja Gliwicka: 
Została zbudowana w 1935r. Od kilkunastu lat służyła głównie do łączności radiotelefonicznej. Wysokość konstrukcji drewnianej wynosi 111 metrów. Drabina wiodąca na szczyt ma 365 szczebli. Radiostacja jest zrobiona z drewna modrzewiowego. Wszyscy mówią, że Gliwice mają swoją „ małą Wieżę Eiffla ” 

Kościół pw. Wszystkich Świętych: 
Parafia została założona około XIII wieku. Nie wiadomo, jak wyglądał pierwszy kościół. Podobno został zbudowany z drewna. Obecny został wybudowany w XV wieku. Bogate, rzeźbiarskie wnętrze kościoła uzupełniają duże i nowoczesne organy. W skarbu kościelnym przechowywana jest piękna monstrancja. Nie daleko kościoła znajduje się plebania. Została zbudowana w 1781r. w stylu klasycznym. W podziemiach kryją się gotyckie wątki murów. 

Palmiarnia: 
Szklarnia przeważnie o wysokości 18 – 25 metrów, temperatura 14 – 15 C, przeznaczona głównie do uprawy palm i roślin wysoko rosnących, znoszących spadki temperatur zimą do 8 – 10 C. W Polsce najwyższe palmiarnie są w Poznaniu: palmiarnia miejska o wysokości 18 m., zbudowana w 1910r. i w Krakowie w Ogrodzie Botanicznym ma 18 m. wysokości i powstała w 1965r. W Polsce są uprawiane m.in. palmy daktylowe, np. feniks, palma orzechowa, honea, linistonia, sagowce, bananowce, figowce, manioki, drazeny, juki, eukaliptusy, drzewa cytrusowe, a także różne gatunki epifitów z rodziny storczykowatych i ananasowych. Gliwicka Palmiarnia szczyci się pięknymi agawami, które kwitnąc raz w życiu ubiegłego lata zakwitły. 

Kościół pw. św. Bartłomieja: 
Wzmianki o parafii pw. Św. Bartłomieja sięgają XIII wieku. Według najstarszych źródeł kościół i parafia powstały około 1232r. Swój początek zawdzięczają zakonowi rycerskiemu Templariuszy, przybyłemu na Śląsk. Kościół jest gotycki, murowany, orientowany, otoczony murem z kamienia. Obecne prezbiterium i zakrystia pochodzą z XV wieku, nawa i wieża – z XVII wieku. 

To tylko nieliczne ciekawe obiekty w naszym mieście, ponad to znajduje się u nas Zamek Piastowski, Willa Caro, Katedra i wiele innych zabytków techniki oraz zabytków sakralnych.
Przez Gliwice przechodzą dwa ważne szlaki turystyczne "Szlak zabytków techniki", i " Szlak kultury drewnianej".
W naszym mieście zostały założone parki miejski m.in. Park Chopina, Park Przyjaźni Polsko Francuskiej, Park B. Chrobrego. Znajdują się również pomniki przyrody takie jak: głaz narzutowy w Łabędach, Dąb szypułkowy w Parku Chopina, którego obwód na wysokości 130cm ma 428cm.
w naszym Mieście jest dużo ścieżek rowerowych, dzięki którym możemy zwiedzać ekologiczne nie tylko centrum, ale również cały powiat gliwicki.
Dane statystyczne: powierzchnia, liczba mieszkańców, ilość szkół. (max. 1 p.)
Położenie: 50°17' N, 18°40' E
Powierzchnia: 134,2 km²
Liczba mieszkańców: 186 702
Kod pocztowy: 44-100 do 44-164
Szkoły Podstawowe - 29szt.
Gimnazja -21szt.

 

Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. (max. 3 p.)
Odpady Komunalne:
ul Banacha - firma Remondis, która w mieście zajmuje się selektywną zbiórką odpadów
ul. Sownińskiego - punkt skupu makulatury 
ul. Pszczyńska 122 - skup surowców wtórnych
ul. Toszecka 3 - skup głównie złomu i makulatury
ul. Rybnicka - wysypisko komunalne - utworzono punkt selektywnej zbiórki odpadów
Na terenie Składowiska Odpadów przy ul. Rybnickiej powstał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla indywidualnych mieszkańców Gliwic. 
Jest on dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00 oraz w soboty – od 7.00 do 13.00. Można tam przywieźć zużyte opony samochodów osobowych, odpady zielone, budowlane, rozbiórkowe oraz wielkogabarytowe. Odpady są przyjmowane bezpłatnie. – Posegreguj swoje śmieci i przywieź do punktu selektywnej zbiórki przy ul. Rybnickiej. Wyczyśćmy nasze piwnice i strychy – zachęca Tomasz Rysz, dyrektor ds. inwestycji Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. Regulamin PSZOK jest dostępny na stronie

W Wydziale Ochrony Środowiska powiedziano nam, że miasto zaopatrzyło wszystkie osiedla na kosze do selektywnej zbiórki odpadów. 
dobrym przedsięwzięciem władz miasta Gliwice było obniżenie opłat dla ludności która segreguje śmieci, dzięki temu więcej mieszkańców zajęło się segregacją.
ZAKŁADY ZBIERAJĄCE SPRZĘT ELEKTRONICZNY 
Zakład Przetwórstwa Odpadów Przemysłowych i Usług Okołohutniczych Eko-Pro-Hut Sp. z o.o.
Gliwice, Zawadzkiego 45 
 REMONDIS Gliwice Sp. z o. o.,
ul. Kaszubska 2, tel. (32) 231-08-58,

 Aeris Recykling Sp. z o.o.,
ul. Jana Śliwki 86, 44-100 Gliwice, tel. 606-715-166

 Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „TECHNIKA” Sp. z o.o. ,
ul. Toszecka 2, tel. 32-338-38-00,
ul. Mechaników 15, tel. (32) 338-38-00

 EKOMAX Sp. z o.o.
ul. Pszczyńska 206, tel. (32) 335-09-33

 WOSTAL Wojciech Soczawa
ul. Toszecka 3, 44-100 Gliwice (32) 231-23-19

 EKO-MET Krystyna Skrago-Soczawa
ul. Toszecka 3, 44-100 Gliwice (32) 231-23-19
ul. Świętojańska 76, 44-100 Gliwice (32) 231-23-19 
Zakłady produkcyjne/ fermy hodowlane. (max. 3 p.)

· Zakłady Maszyn Chemicznych METALCHEM Spółka z o.o., ul. Chorzowska 113, 44-
100 Gliwice;
· Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., ul. Okrężna 16, 44-100
Gliwice;
· Vlassenroot Polska Sp. z o.o., ul. Bojkowska 59, 44-100 Gliwice;
· Silesia Asfalty Sp. z o.o., Nad Bytomką 1, 44-100 Gliwice;
· Walcownia Metali Nieżelaznych "Łabędy" S.A., ul. Metalowców 6, 44-109 Gliwice;
· GZUT Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych S.A., ul. Robotnicza 2, 44-101
Gliwice;
· Izo-Erg Zakłady Tworzyw Sztucznych S.A., ul. Jana Śliwki 86, 44-100 Gliwice;
· POCH Spółka Akcyjna, ul. Sowińskiego 11, 44-101 Gliwice;
· Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A. ul. Mechaników 9, 44-109 Gliwice;
· FERROSTAL ŁABĘDY Sp. z o.o. (poprzednia nazwa "ELSTAL" Łabędy Sp.z o.o.),
ul. Zawadzkiego 26, 44-109 Gliwice;
· Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych S.A., ul. Chorzowska 58, 44-100
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - Gliwice Sp. z o.o., ul. Królewskiej Tamy 135,
44-100 Gliwice;
· SIAP Sp. z o.o., ul. Pszczyńska 206, 44-100 Gliwice;
· Zakłady Wyrobów Sanitarnych "ROCA" sp. z o.o., ul. Wyczółkowskiego 20, 44-109
Gliwice;
· Huta Łabędy S.A., ul. Zawadzkiego 45, 44-109 Gliwice;
· SFW Energia Sp.z o.o., ul. św. Urbana 17, 44-100 Gliwice;
· Zakład Energo-Mechaniczny "ŁABĘDY" Sp. z o.o., ul. Zawadzkiego 45, 44-109
Gliwice;
· Tenneco Automotive Polska Sp. z o.o., ul. Bojkowska 59B, 44-100 Gliwice;
· CERG Sp. z o.o., ul. Pszczyńska 309, 44-100 Gliwice;
· Odlewnia Staliwa "ŁABĘDY" Sp. z o.o., ul. Mechaników 9, 44-109 Gliwice;
· Zakład Konstrukcji Spawanych "BUMAR ŁABĘDY" Sp. z o.o., ul. Mechaników 9,
44- 109 Gliwice;
· NGK Ceramics Polska Sp. z o.o., ul. Jana Gutenberga 6, 44-109 Gliwice;
· HP Polska sp.z o.o., ul. Leonarda Da Vinci 9, 44-121 Gliwice;
· Mecalux sp. z o.o., ul. Wyczółkowskiego 125, 44-109 Gliwice.
Punkty wykorzystujące odnawialne źródła energii (max. 4 p.)
Jednym zakładów korzystających z energii słonecznej jest Centrum Nowych Technologi Politechniki Śląskiej.
Ponadto w wielu domach prywatnych właścicieli jest są zamontowane kolektory słoneczne
między innymi na ul Daszyńskiego, ul. Słoneczna, ul. Myśliwska , 
W każdej praktycznie dzielnicy w Gliwicach możemy spotkać domy zasilane energię słoneczną. Głównym czynnikiem powodującym zakładanie tych kolektorów była oszczędność finansów, tak odpowiedzieli nam właściciele . Jednak spotkaliśmy też osoby , które kierowały się ekologią.
Przy ul. Daszyńskiego znaleźliśmy dom w którym mieszkańcy maja przydomową oczyszczalnię ścieków.
w Dzielnicy Ostropa jest wiele gospodarstw rolnych - tu dowiedzieliśmy się, że w 12 gospodarstwach są kompostowniki , które służą rolnikom do nawożenia pół. 
Dzikie składowiska śmieci (max. 2 p.)
1.Zlokalizowaliśmy "dzikie" wysypisk śmieci, przy ul. Toszeckiej, za dobrze znaną firmą "Glimag", na osiedlu Obrońców Pokoju. 
śmieci pozostawione na ul. Toszeckiej odrzucają swoim wyglądem i zapachem. To bomba ekologiczna, składająca się z butelek, torebek foliowych i plastików. 
2.Kolejne dzikie wysypisko w Dzielnicy Ostropa na hałdzie po byłej kopalni Gliwice -Szyb Ostropa, to są składowane worki foliowe, opony, a nawet star meble.
3.Ul. Kozłowska - to uliczka szutrowa z Daszyńskiego dochodzi do niej tak zwana " droga czołgowa", kiedyś użytkowana przez wojsko, obecnie mieszkańcy wywożą tu swoje śmieci: worki, kafelki, muszle , gruz, i śmieci z gospodarstw domowych, 
4. "Wilcze Doły"- bardzo urokliwe miejsce w okolicach osiedla Sikornik i ul. Ku Dołom niestety ludność naszego miasta wywozi tam mnóstwo odpadów komunalnych, opony, resztki samochodów, worki butelki plastikowe i szklane i jest mnóstwo puszek. 

Miasto Gliwice zajmuje się na bieżąco likwidacją dzikich wysypisk a oto raport : 
Liczba zlikwidowanych dzikich wysypisk śmieci 61
Powierzchnia zlikwidowanych dzikich wysypisk śmieci [m2] 427 760
Ścieżki rowerowe (max. 1 p.)
trasy
Granica Gliwice-Żerniki/Zabrze-Maciejów do wiaduktu nad DK-4 w ciągu ulicy Tarnogórskiej. 5,33 km
ul Tarnogórska (Graniczna i Olszewskiego) do skrzyżowania Toszecka/Gajowa. 4,22 km
Plac Piłsudskiego – skrzyżowanie Śliwki/Kasztanowa. 1,30 km
Skrzyżowanie Toszecka/Gajowa – dolot do ul. Perseusza. 1,34 km
Pl. Piłsudskiego – Wybrzeże Wojska Polskiego/Orlickiego. 0,85 km
Wzdłuż Portowej od Jana Śliwki. 2,00 km
Skrzyżowanie Jana Śliwki/Kasztanowa do skrzyżowania Oriona/Perseusza. 3,00 km
Skrzyżowanie Oriona/Perseusza – Zygmuntowska – skrzyżowanie Piaskowa/Toszecka. 2,40 km
Piaskowa/Toszecka – kąpielisko Czechowice. 2,35 km
Skrzyżowanie ul. Nowy Świat/Al. Sikornik – do granicy z Gminą Pilchowice. 4,30 km
Staromiejska/Wyczółkowskiego – Kozielska. 3,32 km
Plac Piłsudskiego – granica Gliwice-Sośnica/Zabrze. 7,90 km
Wiadukt nad DK-4 w ciągu ulicy Tarnogórskiej – wiadukt w ciągu ulicy Nad Torami. 2,92 km
Elsnera/Żernicka – Gliwicka (w Szałszy). 0,98 km
Rondo Pionierów – skrzyżowanie Toszecka/Pionierów. 0,53 km
Skrzyżowanie ul. Nowy Świat/Al. Sikornik – skrzyżowanie Orlickiego/Wyspiańskiego. 2,37 km
Skrzyżowanie Jesienna/Wiślana – rondo autobusowe Jesienna. 0,48 km
Skrzyżowanie Kozielska/Gaudiego – skrzyżowanie Gutenberga/Nobla. 2,31 km
Skrzyżowanie Żurawia/Czapli – skrzyżowanie Żurawia /Rybnicka. 0,28 km
Skrzyżowanie Lotników/Toruńska – droga zachodnim skrajem lotniska – droga południowym skrajem lotniska. 2,51 km
Trasa nr 15 (PTTK) pl. Mickiewicza - pl. Grunwaldzki - ul. Sowińskiego - Ostropa - granica z Gminą Sośnicowice
(przyjęto długość 7,45 km ze względu na pokrywanie się części trasy z dotychczas istniejącą. Wykonanie trasy
polegało głównie na oznakowaniu).9 km
Tor kolarski w Parku Szwajcaria. Obiekt przeznaczony do jazdy sportowej typu four cross(skoki przez przeszkody
ziemne- długość samego toru to 300 mb, a długość dojazdu od ul. Łabędzkiej do obszaru Parku Szwajcaria to około 150mb 0,45 km
Trasa nr 374 Ostropa Wilcze Gardło; od skrzyżowania Nauczycielska/Piekarska/Geodetów, poprzez skrzyżowanie
Daszyńskiego/Geodetów/Lekarska, następnie Lekarska/ Ekonomistów/ droga polna; dalej droga polna do
skrzyżowania Tulipanów/Frezji/Begonii zmian kierunku trasy na wschód-zachód i na przedłużeniu ulicy Niezapominajki skręt n południe w drogę leśną do granicy ze Smolnicą 4,50 km
Rejon 1 Portowa, Niepaszycka, Staromiejska, Wyczółkowskiego 3,76 km
Rejon 2.1 Nadrzeczna, Gagarina, Kozielska, Os. Gwardii Ludowej, Andersa, Mieszka I, Sowińskiego, droga w rejonie POD POCH oraz Radomska, Sopocka, Kozielska i Zamojska.8,07 km
Rejon 5.1 od Piaskowej, Os. Kosmonautów, Las Łabędzki do kortów tenisowych przy ul. Zakątek Leśny. 2,42 km
Trasy nr 937 i 400 Park Kultury i Wypoczynku przy ulicy Chorzowskiej oraz rejon ulic Dąbrowskiego, poniatowskiego,
Krokusa i Okrzei. 3,00 km
Trasa 376 Ostropa pola – droga będąca przedłużeniem ulicy Kozielskiej.
Tereny zalesione,parki (max. 1 p.)
Rodzaj zieleni 2012
1. Parki 30,34
2. Zieleńce 69,87
3. Zieleńce nie urządzone 68,69
4. Nieużytki zadrzewione 36,52
5. Pasy uliczne 65,56
6. Cmentarze 44,6
7. Las komunalny 235,54
Razem powierzchnia terenów zielonych [ha] 551,12

Drzewa to płuca miasta.

W samych Gliwicach tereny zielone zajmują powierzchnię 742,2 ha, z czego 226,2ha 
zajmują lasy gminne pozostające w zarządzie Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. Duża
ilość obszarów parków i zieleńce sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Miasto Gliwice charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem florystycznym. Gatunki rodzimych
siedlisk naturalnych mieszają się z gatunkami synantropijnymi oraz z obcymi naszej florze
gatunkami inwazyjnymi „wchodzącymi” na siedliska wtórne przekształcone przez człowieka. Na
tym obszarze możemy wyróżnić dwa rodzaje ekosystemów – tereny zielone (łęgi, zieleń wysoka
i niska, tereny alimentacyjne) oraz tereny wtórne (zieleń urządzona, izolacyjna, zrekultywowane
hałdy - tereny poprzemysłowe).
W Gliwicach jest wiele wartościowych przyrodniczo terenów i obiektów posiadających
ogromne walory przyrodnicze: Las Łabędzki, Żernicki i Las Dąbrowa. Pełnią dużą rolę
w zachowaniu równowagi stosunków wodnych i odpowiedniej jakości wód, stanowią ponadto
ostoje dla wielu chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt, mają wpływ na polepszenie
warunków klimatycznych i zdrowotnych oraz jako miejsce wypoczynku, rekreacji, spacerów.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć