Informacje o grupie 0 Program autorski Nasze prace Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania w oddziale sześciolatków. gotowość/dojrzałość szkolna Charakterystyka dziecka pięcioletniego Charakterystyka dziecka sześcioletniego

Maria Proniewicz

Informacje o grupie 0

Co piszczy w zerówce.....

Szybko minął pierwszy miesiąc pobytu dzieci w zerówce. W tym czasie dzieci wzajemnie się poznały i zaaklimatyzowały w grupie. Każdego dnia uczymy się i bawimy. Nowa pora roku pozwoliła na ciekawe zagospodarowanie i udekorowanie naszej sali. Przedtem jednak były wspomnienia z wakacji, czego efektem były wspaniałe prace plastyczne i kompozycje z materiału przyrodniczego przywiezionego z wakacyjnych podróży  przez dzieci.

We wrześniu w naszej szkole obchodzony był Dzień Patrona Szkoły – Króla Jana III Sobieskiego. W związku z tym jak co roku został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas 0-3 zatytułowany Gliwice za czasów  Króla Jana III Sobieskiego – . Portret Króla.

Kronika Zerówki Bobrówko

Również we wrześniu obchodziliśmy w klasie pierwszą wspólną uroczystość – Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów drobne upominki.

Jesień obfitowała w dary, które dzieci ochoczo przynosiły do sali, dzięki czemu mamy wspaniały i bogaty kącik przyrody. Powstały też nowe prace plastyczne związane tematycznie z nową porą roku.  Są  zatem koszyczki z kolorowego kartonu, a w nich plastelinowe grzybki, las rysowany kredkami czy drzewa nakrapiane gąbką. Poznaliśmy też nowe piosenki i wierszyki, oraz krótkie rymowanki. Dzieci wesoło spędzają wspólnie czas". :)

Gify, linieGify, linie

W listopadzie udaliśmy się z dziećmi na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, by palić znicze w związku ze Świętem Zmarłych.

Również w listopadzie udaliśmy się z dziećmi do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z cyklu – Urodziny Kubusia Puchatka w związku z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia obchodzonym w tym miesiącu na całym świecie.

Już w listopadzie zaczęliśmy próby do Jasełek. Dzieci z ochotą uczyły się przydzielonych im ról, kolęd i tańców.

W grudniu braliśmy udział w Szkolnym Jesiennym Festiwalu Piosenki i Poezji. Był to pierwszy występ dzieci przed publicznością.

W grudniu do klasy zawitał długo wyczekiwany Mikołaj przynosząc dla naszych milusińskich wielki worek  wspaniałych prezentów, które wręczył każdemu dziecku.

Tuż przed świętami rodzice mieli okazję odwiedzić swoje pociechy w klasie i wziąć udział w zajęciach otwartych podczas którego wykonywali wraz z dziećmi choinkę z kółek techniką origami wraz z rodzicami. Efekty są bardzo ciekawe.

Dzieci samodzielnie wykonywały świąteczne kartki, które bardzo piękne powędrowały na następny szkolny konkurs plastyczny – Świąteczna Kartka.

W grudniu odbyła się w klasie wigilia na którą zaproszeni zostali rodzice oraz świetlica szkolna, która przyszła wraz z panią Agnieszką. Występ był bardzo udany , dzieci otrzymały wielkie brawa i  wspaniałe gratulacje. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały Jasełka.

Na początku lutego braliśmy udział w balu maskaradowym. Dzieci były pięknie poprzebierane i wspaniale sie bawiły.

W styczniu odbył się w klasie „0” uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Na te okazję dzieci z zerówki zaprezentowały inscenizację pt „ Nasze babcie”, kilka piosenek i tańców według idei systemu Carla Orffa. Ponadto przygotowały upominki w postaci własnoręcznie wykonanych portretów babci i dziadka metodą kirgami z kółek. Nie obyło się też bez poczęstunku w miłej i serdecznej atmosferze.

Gify, robaczkiSzybko mija czas i właśnie skończył się pierwszy semestr pobytu dzieci  w zerówce. W tym czasie wiele się działo, dzieci bawiły się i uczyły, zawierały przyjaźnie, doskonaliły umiejętność zgodnej zabawy a nasz codzienny pobyt urozmaicany był wieloma atrakcjami, były to np. wycieczki po okolicy.

Gify, robaczki I tak pierwszą naszą wycieczką było wyjście do Szkoły Muzycznej Yamaha, gdzie dzieci uczyły się piosenki oraz grały na keyboardach. Następnie  trzy razy odwiedzaliśmy MDK w Gliwicach i braliśmy udział w zajęciach z cyklu „Jak to dawniej na Śląsku bywało”. Kolejnym wyjściem były Biblioteki Miejskie, gdzie byliśmy na spotkaniu z cyklu  Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia oraz zajęcie z języka angielskiego dla przedszkolaków. Następnie byliśmyw Gimnazjum nr I w Gliwicach na koncercie Muzyki Poważnej oraz w Teatrze Edukacyjnym który, przyjechał do nas z Wrocławia z bajką pt. „ Przygody Baltazara Gąbki  i Wawelskiego Smoka”.

Gify, robaczki Z każdego spotkania dzieci wynosiły nowe wiadomości i świetnie się bawiły. Wszystko to odbywało się dzięki nieocenionej pomocy mam dzieci z naszej grupy, za co serdecznie dziękuję! Poza tym wiele dzieci brało udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych zdobywając niejednokrotnie  znaczące miejsca. Gratulujemy zwycięzcom! Ponadto dzieci bardzo aktywnie włączały się w liczne akcje jakie odbywały się na terenie naszej szkoły co również mogło mieć miejsce dzięki wspaniałomyślności i wsparciu rodziców i za to również składam  serdeczne podziękowania!

Gify, robaczkiW klasie ponadto obchodziliśmy Dzień Chłopca, Andrzejki, przyjmowaliśmy Mikołaja, była klasowa wigilia zajęcie dla rodziców, Jasełka dla rodziców oraz klasy 0b i I a, oraz Dzień Babci i Dziadka. W styczniu odbył się również wspaniały bal karnawałowy na którym przepięknie przebrane dzieci doskonale się bawiły.