Szanowni Państwo,
Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy.
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania.
Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek. Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Czytanie:
- poprawia pamięć,
- ćwiczy mózg,
- wzbogaca słownictwo,
- uczy wyrażania uczuć,
- pomaga zrozumieć rzeczywistość,
- uczy rozumieć innych ludzi,
- dostarcza wiedzy,
- uczy przyswajania nowych wiadomości,
- ułatwia naukę,
- utrwala zasady ortografii,
- rozwija emocjonalnie,
- poprawia koncentrację,
- przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,
- rozwija umiejętności komunikacyjne.
Biblioteka szkolna SP9 w Gliwicach
RECENZJE KSIĄŻEK ZAKUPIONE DO BINBLIOTEKI SZKOLNEJ W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU ,,NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA’’
J. Verne : ,,W 80 dni dookoła świata”
Akcja powieści toczy się w czasach współczesnych autorowi. Podróż bohaterów zaczyna się 2 października, a kończy 21 grudnia 1872 roku. Właśnie w grudniu tego roku ukazała się powieść Verne’a, stąd niektórzy czytelnicy błędnie uznali, że opisuje ona autentyczne wydarzenia!
Bohater powieści to Fileas Fogg, brytyjski dżentelmen, żyjący według od lat ustalonych nawyków. Jest on człowiekiem zamożnym, a jego pasję stanowi gra w karty, a konkretnie w wista. W czasie spotkania z przyjaciółmi z klubu zakłada się, że przemierzy świat w 80 dni. Zakład opiewa na kwotę 20 tysięcy funtów (pieniądze miały w XIX wieku nieco inną wartość – Fogg założył się mniej więcej o 10 milionów dzisiejszych polskich złotych). W wędrówkach towarzyszy mu służący Jean Passepartout(znany także jako Obieżyświat). Wskutek pomyłki agent Scotland Yardu (brytyjskiej policji) Fix uznaje Fogga za sprawcę napadu na bank i rusza tropem bohaterów, sprawiając im kilkukrotnie poważne problemy.
Podróż Fogga zaczyna się od udania się do Indii, będących wówczas pod władzą Brytyjczyków. Tam pociągiem jadą z Bombaju do Kalkuty – jednak na trasie brakuje pięćdziesiąt kilometrów torów, które nie zostały jeszcze wybudowane. Fogg omija problem, kupując słonie i na ich grzbietach bohaterowie pokonują dżunglę. W czasie podróży natykają się na próbę odprawienia rytuału sati – małżonka zmarłego maharadży ma być spalona razem z nim na stosie pogrzebowym. Fogg ratuje kobietę imieniem Auda, która przyłącza się do podróżników. Z Kalkuty płyną oni do Hong Kongu, wymykając się Fixowi, próbującemu ich aresztować. Stamtąd zaś udają się do Japonii, a potem do Ameryki. W San Francisco łapią pociąg do Nowego Jorku – podróż okazuje się kłopotliwa. Na drodze bohaterów staje stado bizonów, a także Indianie z plemienia Siuksów, którzy porywają Passepartout. Po uratowaniu przyjaciela i pokonaniu pozostałych perypetii, bohaterowie docierają do celu. Wsiadają na pokład parowca płynącego do Francji, ale Fogg przekupuje załogę, by
ta zbuntowała się przeciw kapitanowi i obrała kurs na Anglię. W czasie drogi kończy się opał, potrzebny do napędzania statku – podróżnicy obchodzą ten problem, paląc drewniane części pokładu!
Wreszcie Fogg dociera do Anglii, jednak zostaje aresztowany przez Fixa. Okazuje się, że bohater jest niewinny, ale owo zatrzymanie oznaczało stratę dnia. Fogg jest przekonany o przegraniu zakładu. Okazuje się tymczasem, że bohaterowie źle obliczyli daty – i nasz dżentelmen dociera do klubu na czas, by wygrać. Dowiaduje się też, że Auda jest w nim zakocha – para bierze ślub.
A. Frączek : ,,Rany Julek.otym jak Julian Tuwim został poetą”
Lektura „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Fraczek została wydana w 2013 roku. Książka została wydana z okazji roku Juliana Tuwima, który był ogłoszony w 2003 roku przez Sejm RP. „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą” jest zbiorem opowiadań, poezji i zagadek, które przybliżają postać poety Juliana Tuwima.
Autorka w tej książce skupia się na dzieciństwie Tuwima, opowiada o jego przygodach, psotach, stosunkach z siostrą, jakie miał zwierzęta i o tym, jakim był uczniem. Opowiadania są pełnymi humoru historiami z dzieciństwa Juliusza Tuwima, które pokazują że był on takim samym uczniem jak inne dzieci. Miał swoje dziecięce przygody, lubił psoty a niekiedy też wpadał w tarapaty. Zagadki i historyjki są dopełniane przez ciekawe, kolorowe ilustracje Joanny Rusinek. Dzieci w tej książce mogą poznać nie tylko najważniejsze wiersze Juliana Tuwima, ale również przy pomocy wierszowanych zagadek i rymowanek nauczyć się trudniejszych słów i faktów z życia poety.
Dzięki książce Agnieszki Fraczek uczniowie mogą nie tylko zapoznać się z biografią poety, ale również odkryć „ludzką” stronę literatury. Autorka w ciekawy sposób przybliża nie tylko świat znanych pisarzy ale również pokazuje i inspiruje do zabaw słowem i twórczości literackiej.
D.Terakowska ,,Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”
Na książkę Doroty Terakowskiej, przeznaczoną dla młodszych dzieci, składają się trzy bajkowe opowiadania, zilustrowane z fantazją przez Bogdana Butenkę.
Historia o Babci Brygidzie to opowieść o dziewięcioletnim Bartku, w którego zwyczajne życie wkracza nieoczekiwanie magia - za pośrednictwem, a właściwie w osobie nieznanej dotąd, bardzo niekonwencjonalnie zachowującej się babci. Okazuje się, że pozornie stateczny, zabytkowy Kraków zamieszkują barwne postaci niesłusznie kojarzone wyłącznie z legendami. Dzięki oryginalnemu pomysłowi grafika każdy ma szansę powędrować śladami Bartka i zakosztować jego przygód.
Młodzi czytelnicy mogą także dowiedzieć się, jak wyglądała jedna, pełna niespodzianek, doba w życiu pewnej czarownicy i co kryje się w starych grubych książkach. Lektura dla każdego, komu nieobcy jest świat krasnoludków, zaczarowanych księżniczek i zwierząt mówiących ludzkim głosem.
J . Christa: Seria Kajko i Kokosz: ,,Szkoła latania”
To jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów - mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza - służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty. Niewymuszony humor opowieści bawi czytelników w różnym wieku, a pełne szalonych przygód albumy czyta się jednym tchem.
O. Fritsche: ,,Skarb Troi”
Poszukiwanie skarbu to świetna zabawa! Lilly, Albert i Magnus to paczka przyjaciół, którzy miewają niesamowite przygody. Za pomocą magicznego tunelu młodzi odkrywcy cofną się w czasie do… starożytności! Potem przeniosą się do XIX wieku, aby pomóc słynnemu archeologowi Heinrichowi Schliemannowi w poszukiwaniu skarbu antycznej Troi. Jakie przygody spotkają ich po drodze?
W. GOMBROWICZ: ,, FERDYDURKE”
,,Ferdydurke „- to historia Józia, który znajduje się na rozstaju dróg, lecz nie będzie mu dane wybranie żadnej z nich, gdyż oto pojawia się Profesor Pimko, który podejmie za niego decyzję i uprowadzi go z mieszkania, zabierając do szkoły podstawowej. Tak właśnie zaczyna się fabuła powieści. Wraz z rozwojem fabuły mamy do czynienia z absurdem przechodzącym w jeszcze większy absurd, a wydarzenia płyną, płyną… Na kolejnych stronach spotykamy Syfona i Miętusa, toczących odwieczną walkę chłopaków - walkę między dobrem a złem, formy z antyformą. Mamy również idealnie ukazane Ciało Nauczycielskie w postaci Bladaczki, Pimka wraz z innymi groteskowymi profesorami. Gombrowicz bardzo trafnie zauważył płytkość zachwytu nad literaturą polską u nauczycieli starszej daty. A więc dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? Bo Słowacki wielkim poetą był. To taki szkolny pewnik, jak "jeden dodać jeden to dwa". Słowacki i Mickiewicz zachwycają swoją twórczością.
B. Mull: ,,Baśniobór” - t.1
i Kendraj brat Seth Sorenson wyjeżdżają na wakacje do domu dziadka Stanleya Sorensona i babci Ruth Sorenson. Okazuje się, że babcia wyjechała do umierającej ciotki. Dziadek wita rodzeństwo serią przestróg i zakazów. Dzieci poznają też gosposię Lenę i dbającego o ogromny teren Dale'a Burgess. Jednak Seth przy najbliższej okazji wymyka się do lasu. Poznaje tam dziwną staruszkę mieszkającą w chacie. Do domu wraca jednak szczęśliwie. Podczas deszczowego dnia Kendra znajduje tajemniczy Dziennik Sekretów. Na jednej ze stron znajduje dwa wyrazy "wypij mleko". Namawia do tego Setha. Po chwili jednak i ona wypija tajemniczy napój. Rodzeństwo widzi wróżki. Dziadek wyjaśnia im, że las to tak naprawdę tajemny Sorenson rezerwat magii.
A.De Saint – Exupery: ,, Mały Książę”
Książka „Mały Książę” jest niewielkiego formatu. Na okładce znajdują się kolorowe ilustracje. Autorem „Małego Księcia” jest Antoine de Saint-Exupéry. Po raz pierwszy edycja tej książki została wydana w 1943 roku.
„Mały Książę” to opowieść fantastyczna z elementami baśni. Akcja jest bliżej nie określona, ale wiemy że trwa osiem dni. Wydarzenia rozgrywają się na sześciu małych planetach po których wędruje bohater i na Ziemi. Głowni bohaterowie to: Mały Książę i Pilot, którzy poznają się w nietypowej sytuacji.
Problematyka utworu dotyczy niedojrzałości emocjonalnej bohatera, w związku z czym Mały Książę wyrusza w podróż, by poznać ludzi i znaleźć przyjaciół. Poznajemy dzieje głównego bohatera i wpływ innych postaci na jego przemienienie wewnętrzne.
Książka dotyczyła niesamowitych wrażeń. Czytając można zrozumieć jak ważna rolę odgrywa przyjaźń w życiu każdego człowieka. Nadal aktualne jest to odkrycie Małego Księcia że dorośli nie rozumieją dzieci.
Najbardziej ciekawym bohaterem jest Mały Książę, jest to postać wyjątkowa, godna naśladowania. Po przez patrzenie na świat ludzi dorosłych dowiadujemy się prawdy o ludzkich wadach. Na uwagę zasługują również inni bohaterowie choćby postać lisa - jego mądrość.
Sempe , Goscinny : ,, Mikołajek”
Przecież każdy wie, że Mikołajek to mały urwis, który ma masę całkiem zwyczajnych, a jednocześnie prawdziwych do bólu przygód. Choć jego przyjaciele noszą egzotyczne imiona to dzięki temu lepiej ich zapamiętujemy, a ich przygody równie dobrze mogłyby być naszymi. Alcest, Ananiasz, Rufus i Kleofas, żeby wymienić tylko kilku bohaterów opowiastek. Ich przygody niezmiennie śmieszą.
A. Sapkowski ,,Saga o Wiedźminie”
Sześcioksiąg sagi o Wiedźminie - mistrzu miecza i fachowcu czarostwa strzegącym moralnej i biologicznej równowagi w czarownym świecie fantasy. Komplet składa się z siedmiu tomów zawartych w sześciu książkach. Są to: Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki i Pani jeziora.
E. Nowak : ,, Pajączek na rowerze”
Pajączek na rowerze dotyka problemów, z jakimi często spotykają się dzieci - rozpad rodziny, brak oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców, ale też pierwsza miłość, kłopoty w relacjach z rówieśnikami.
Ola i Łukasz - główni bohaterowie - to para dzieci, które mierzą się ze światem dorosłych, muszą też stawić czoła różnym sytuacjom w szkole i na podwórku. Jak sobie poradzą?To ciepła i pouczająca powieść, która pokazuje, co w życiu jest najważniejsze.
,,Asiunia”
Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze.
Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Cześć, wilki!
Za osiedlem Cztery Wiatry rozciąga się kraina Dalej i Dalej. To tam jedenastoletni Filip śmiga na rowerze, gdy chce wyrwać się z domu i uciec od wakacyjnej nudy. Bo w Dalej i Dalej między drzewami przemykają wilki, a w starej willi z ogrodem mieszka ciocia Agnieszka, pisarka. Tylko ona zna sekret Filipa. Błyskotliwa, mądra i pełna subtelnego ciepła opowieść o chłopcu, który przekonuje się, że wyobraźnia ma wielką moc.
Powieść pokazuje, jak ważną rzeczą w życiu jest wyobraźnia. I że warto jej ufać. To książka, która dodaje odwagi, by marzyć.
,, Pan Tadeusz”
Epopeja narodowa Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” powstała w latach 1832-1834 w Paryżu w epoce romantyzmu. Utwór ten został wydany po raz pierwszy przez Aleksandra Jełowickiego w Paryżu.
Opowiada o życiu polskiej szlachty pod zaborem rosyjskim i o przybyciu wojska napoleońskiego na Litwę. Głównymi bohaterami są szlachcice: Tadeusz Soplica, Jacek Soplica, Sędzia, Hrabia i Wojski Hreczecha oraz Zosia i Telimena.
Akcja toczy się w latach 1811-1812 w Soplicowie, w jego okolicy i w Dobrzynie. Głównym tematem poematu jest historia Jacka Soplicy, który po zastrzeleniu Stolnika postanowił naprawić wyrządzone przez siebie zło. Inne ważne wydarzenia opisane w „Panu Tadeuszu” to proces Hrabi i Sędziego o zamek oraz miłość tytułowego bohatera do Zosi i Telimeny.
Tło historyczne epopei stanowi wyprawa wojska napoleońskiego na Litwę. W swoim dziele Mickiewicz znakomicie opisał staropolskie zwyczaje szlachty oraz społeczeństwo szlacheckie.
,,Stroiciel”
„Tylko ty możesz ocalić świat przed zagładą. Tylko ty jesteś w stanie pokonać zło od wieków panujące na ziemi. Tylko ty…”
Zdanie to brzmi jak wstęp do gry komputerowej. Co zrobisz, kiedy okaże się, że tak nie jest? Co zrobisz, gdy zrozumiesz, że to, co się dzieje, nie jest snem? Jak postąpisz, gdy odkryjesz prawdę o sobie? Niezwykła książka o współczesnym, nie do końca idealnym świecie, i o konieczności podjęcia walki o jego ocalenie.
„Harry Potter i Komnata Tajemnic” to książka autorstwa
Opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater, po ukończonej nauce w klasie pierwszej niecierpliwie oczekuje nadejście nowego roku szkolnego. Może jest to trochę nietypowe zachowanie, ale młody Potter nienawidzi swojej ciotki i wuja oraz ich syna - Dudleya, bardzo przez nich rozpieszczanego. Co innego z Harrym - ten nękany jest przez nich chyba od zawsze, ponieważ jest „inny” - Potter jest czarodziejem. Jego rodzice zostali zabici przez okrutnego czarnoksiężnika Lorda Voldemorta, gdy Harry był jeszcze niemowlęciem. Dlatego mieszka z wujostwem w Little Surrey na ulicy Privet Drive 4. Jedyne, co zostało mu po spotkaniu z zabójcą jego rodziców to blizna na czole w kształcie błyskawicy - efekt nieudanej próby rzucenia uroku na syna Lily i Jamesa Potterów.
Właściwa historia zaczyna się w momencie, w którym skrzat Zgredek niespodziewanie odwiedza dom Dursleyów i przestrzega Harry’ego przed powrotem do Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie główny bohater i jego przyjaciele - Ron Weasley oraz Hermiona Granger - zdobywają wiedzę magiczną, uczą się historii magii, oraz rzucania czarów i uroków. Po wielu dziwnych wypadkach trójce przyjaciół udaje się dotrzeć do szkoły, ale tam zaczynają dziać się dziwne rzeczy.
,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
Fantastyczna i przezabawna powieść o polskich trzynastolatkach, nie tylko dla trzynastolatków! Przeczymy tu o przyjaźni, zwariowanych wynalazkach, sztucznej inteligencji, skarbach, duchach, robotach i… nastoletnich uczuciach. Od tej książki nie można się oderwać!
,,Za niebieskimi drzwiami”
Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia – nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata.
Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu... Równie ważne jak pochłaniająca czytelnika akcja jest jednak to, że książka tak wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków – ich samotności, marzeniach, wyborach – oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną. To także historia poszukiwania ojca, którego Łukasz nigdy nie poznał, a za którym tęsknił przez całe swoje dwunastoletnie życie.
,,Koniec świata nr 13”
Dwunastoletnia Sabina żałuje, że nie mieszka w bloku jak wszyscy, a jej tata nie jest elektrykiem. Jednak kamienica na Końcu świata numer 13 to jej dom. Jak się okazuje – absolutnie wyjątkowy! To pachnąca sztuką i cyganerią przyjazna przystań dla znajomych artystów, to dźwięki tanga, to kolorowe ptaki cudaki.
Sabina powoli zaczyna dostrzegać, że artystyczna rodzina to najpiękniejsze, co mogło się jej przytrafić w życiu. Podobnie jak pierwsza wakacyjna praca i nowy przyjaciel na dobre i na złe. Dziewczyna czuje w kościach, że idzie nowe. Niektórzy nazywają to „dorastaniem”.
,,Syzyfowe prace”
Książka jest opowieścią o czasach, gdy nasza ojczyzna była pod zaborami. Jej bohaterowie to młodzi Polacy - uczniowie klerykowskiego gimnazjum, których za wszelką cenę chciano zrusyfikować. Walka jest nierówna, bo rusyfikatorzy stosują różne metody, np. zakazują używania języka polskiego na terenie szkoły, ograniczają lekcje języka ojczystego do nudnych, monotonnych ćwiczeń, tendencyjnie nauczają historii Polski (skupiając się głównie na wadach Polaków), kontrolują uczniów na stancji.Wszystkie te poczynania nie przynoszą jednak zamierzonych efektów, bo są uczniowie, którzy pielęgnują polskość, mimo że naszego kraju dawno już nie ma na mapie.
„Quo Vadis”
Ukazuje sytuację chrześcijan w starożytnym Rzymie, gdzie są oni podejrzewani o jego podpalenie. Autor już w samym tytule zadał sobie pytanie – Quo Vadis? (dokąd idziesz) , które towarzyszy nam przez całą powieść. Głównie dotyczy się ono chrześcijan, którzy głosząc ewangelie i szerząc swoja wiarę dążą do ukazania jedynej prawdy jaką jest Jezus Chrystus.
Drugim głównym bohaterem (po chrześcijanach) jest Marek Winicjusz , który z miłości do Ligi zmienia wiarę na chrześcijaństwo. Punktem kulminacyjnym książki są Igrzyska ,gdzie znajduje się Ligia, która zostaje uratowana przez Ursusa, swojego niewolnika, który zrobił to nie z przymusu, ale z uczucia jakim darzył Ligię.
,,Ziele na kraterze”
Krysia Wańkowicz przychodzi na świat w 1919 roku. Przed narodzinami dziewczynki, jej matka – Zofia Wańkowiczowa – dowiaduje się o śmierci swych dwóch braci. Rodzina pisarza mieszka w Warszawie przy ulicy Elektoralnej. Krysia to słabe i chorowite dziecko. Rodzice walczą o jej zdrowie przez pierwsze trzy lata jej życia. Na krótki czas rodzina Wańkowiczów przenosi się do wiejskiego domu Tola – brata pisarza. Marta Wańkowicz, nazwana przez starszą siostrę „Tili”, rodzi się w majątku Prochy, będącym wtedy własnością Marii Wańkowicz. Mały „Tirliporek” to psotne i wesołe dziecko, ciekawe otaczającego go świata.
Autor powieści opisuje szczegółowo pierwsze kroki córek w świecie – pierwsze wypowiadane słowa, ulubione zabawy, psoty. Dziewczynki dorastają w towarzystwie kuzynostwa (dzieci Tola Wańkowicza) – Jura, Hani, Roma, Irenki. Po powrocie do Warszawy młoda rodzina boryka się z problemami finansowymi. Wańkowicz postanawia zarabiać jako autor sloganów reklamowych.
Mieszkanie na Elektoralnej przytłacza swą szarością i smutkiem. Nie przeszkadza to jednak dzieciom (i ojcu) w wymyślaniu coraz ciekawszych zabaw. Krysia i Marta uwielbiają bawić się w „lokomotywę” (przesiadki na stacjach „Kłujewo”, „Całuski”, „Szczypin”), śpiewać piosenki, tworzyć zabawne wierszyki. Dzieci z uwagą przysłuchują się bajkom i całkiem „dorosłym” powieściom („Trylogia” Sienkiewicza) czytanym przez ojca na dobranoc. Już w pierwszych latach życia kształtują się silne charaktery obydwu córek Wańkowiczów. Krysia jest opanowana, ciekawska i uparta (rodzina nadaje jej przydomek „Pyton” od ciągłego wypytywania). „Tili” to wesołe, beztroskie dziecko, starające się za wszelką cenę dorównać starszej siostrze. Ojciec nazywa ją „Chłopkiem-Roztropkiem”. Dziewczynki spędzają lato na wsi – w Bezku (Chełmszczyzna) u „przyszywanej”
,,Tędy i owędy”- to zbiór gawęd wspomnieniowych autorstwa Melchiora Wańkowicza - twórcy uważanego za niekwestionowanego mistrza formy literackiej, jaką jest gawęda. Kolejne utwory udowadniają mistrzostwo językowe autora, bawią, śmieszą, ale także wzruszają, skłaniają do refleksji i zastanowienia. Zabierają czytelnika w fascynującą podróż przez rozmaite miejsca i zmieniające się czasy, widziane przez pryzmat historii życia samego autora oraz jego rodziny - przed oczami czytelnika rozwija się panorama końca okresu zaborów, dwudziestolecia międzywojennego, powojennej Ameryki i rzeczywistości PRL-u.
„Stowarzyszenie umarłych poetów” Jest rok 1959. W szkole elitarnej Akademii Weltona rozpoczyna się nowy rok szkolny pełny dyscypliny i doskonałości. Do szkoły znów przybywają nowi uczniowie żądni doskonalenia się i poszerzenia swojej wiedzy. Na miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi inny, nietypowy nauczyciel Keating.
Porywa swoich uczniów niezwykłym sposobem bycia i niekonwencjonalnymi metodami nauki. Pod wpływem nowego nauczyciela języka angielskiego, chłopcy zmieniają swoje postawy, tworząc „grupę naukową”. Dzięki „Stowarzyszeniu umarłych poetów”, młodzi ludzie próbują radzić sobie wzajemnie. Lekcje literatury stają się przyjemnością, poznają wartość przyjaźni. i dojrzewają w prawdziwej miłości, a „Stowarzyszenie umarłych poetów” jest dla nich oderwaniem od szkolnej rzeczywistości. Wrażliwi chłopcy szybko obdarzają swojego nauczyciela przyjaźnią i traktują jak najwyższy autorytet. Sprawia, że inaczej niż dotychczas postrzegają otaczający ich świat.
"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.Gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że zniakją, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyńcze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.
,,Opowiadania z Doliny Muminków”
Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu mamy i tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.
"W Dolinie Muminków".Mieszkańcy Doliny wybudzają się z zimowego snu. Muminek z Włóczykijem znajdują kapelusz, który zamienia rzeczy włożone do jego wnętrza. Skorupki jajek zamieniają się w różowe obłoki, a słona woda morska – w sok malinowy. Kapelusz powoduje przemianę Domu Muminków w dżunglę oraz samego Muminka w kogoś innego. Paszczak Filatelista zmienia hobby na botanikę. Muminki i przyjaciele płyną łódką na wyspę Hatifnatów. Paszczak zostaje zaatakowany przez stworzenia, ten w odwecie kradnie ich barometr. Hatifnatowie odzyskują zgubę, odwiedzając namiot muminków nocą.
Do doliny przybywają Topik i Topcia z walizką z zawartością w postaci królewskiego rubinu, należącego do Buki. W Dolinie organizowane jest przyjęcie z okazji odnalezienia torebki Mamy Muminka. Podczas zabawy Topik i Topcia pokazują uczestnikom rubin, którego blask z księżyca dostrzega Czarodziej. Przybywa do Doliny z pragnieniem odzyskania klejnotu. Topik i Topcia przekazują rubin w zamian za replikę. Włóczykij odchodzi w świat.
,,Matylda”Nie ma tu zwykłej szkoły – jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie… rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców – tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy geniusz, Matylda, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!
Harry Potter i Komnata Tajemnic” to książka autorstwa Opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater, po ukończonej nauce w klasie pierwszej niecierpliwie oczekuje nadejście nowego roku szkolnego. Może jest to trochę nietypowe zachowanie, ale młody Potter nienawidzi swojej ciotki i wuja oraz ich syna - Dudleya, bardzo przez nich rozpieszczanego. Co innego z Harrym - ten nękany jest przez nich chyba od zawsze, ponieważ jest „inny” - Potter jest czarodziejem. Jego rodzice zostali zabici przez okrutnego czarnoksiężnika Lorda Voldemorta, gdy Harry był jeszcze niemowlęciem. Dlatego mieszka z wujostwem w Little Surrey na ulicy Privet Drive 4. Jedyne, co zostało mu po spotkaniu z zabójcą jego rodziców to blizna na czole w kształcie błyskawicy - efekt nieudanej próby rzucenia uroku na syna Lily i Jamesa Potterów.
Właściwa historia zaczyna się w momencie, w którym skrzat Zgredek niespodziewanie odwiedza dom Dursleyów i przestrzega Harry’ego przed powrotem do Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie główny bohater i jego przyjaciele - Ron Weasley oraz Hermiona Granger - zdobywają wiedzę magiczną, uczą się historii magii, oraz rzucania czarów i uroków. Po wielu dziwnych wypadkach trójce przyjaciół udaje się dotrzeć do szkoły, ale tam zaczynają dziać się dziwne rzeczy.
Powieść pt.: "Hobbit" czyli tam i z powrotem napisał J.R.R. Tolkien. Jest to książka typu fantasy. Książka ta mówi nam o przygodach małego hobbita, który wyrusza w podróż wraz z krasnoludami i czarodziejem o imieniu Gandalf. Celem ich podróży jest dotarcie do Samotnej Góry i odzyskanie ukradzionych przez złego smoka bogactw. Podczas wyprawy bohaterowie przedzierali się przez Mroczną puszczę, szybowali na orłach wśród chmur, płynęli w beczkach oraz przeżywali wiele niebezpiecznych i zarazem ciekawych przygód. W czasie podróży hobbit wraz z towarzyszami i czarodziejem spotkali wiele magicznych stworzeć, m.in.: elfy, trole, gobliny i smoki.
Główny bohater tej lektury to Bilbo Baggins - hobbit, który przed wyprawą był typowym sybokrytą. Z wędrówki wrócił jako osobnik doświadczony. Pozanał siebie. odkrył, że jest odważny, pomysłowy, wierny, rozważny, prytny oraz zaradny. Bohaterowie występujący w tym utworze są godni szacunku i uznania. Pobudzają one wyobraźnię. W tej książce bardzo spodobało mi się to, że wydarzenia były zaskakujące, trudne do przewidzenia oraz ciekawe.
„Która to Malala?”
Z okładki spogląda na nas piękna, ciemnowłosa dziewczynka z brązowymi oczami. Hipnotyzuje spojrzeniem, ma smutne, ale błyszczące oczy. Trudno przejść obok tej okładki obojętnie, bardzo szybko zapada w pamięć.
Kim jest ta dziewczynka? To Malala Yousafzai, najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2014 roku w uznaniu dla działalności na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie. Niechętni jej talibowie w 2012 roku postrzelili ją w głowę i szyję. Malala trafiła do szpitala i tu właśnie rozpoczyna się opowieść Renaty Piątkowskiej. Dziewczynka imponuje odwagą i determinacją. Jest autorką bloga, w którym opisuje codzienność swoich rówieśniczek, które mieszkają w Pakistanie, a którym talibowie odebrali prawo do edukacji. W książce „Która to Malala?” znajdujemy nie tylko fragmenty jej wpisów, ale także komentarze pisane przez internautów z całego świata. Oprócz tego dostajemy również opis walki o życie i zdrowie Malali. Walkę tę podjęli najpierw lekarze z pakistańskiego szpitala, a kontynuowali ich koledzy z Birmingham. Dziewczynce towarzyszą rodzice, wspierają córkę, dużo z nią rozmawiają o sprawach ważnych dla ich rodziny, bliskich i dla kraju. Rozmawiają z nią jak z dorosłym, nie zachęcają do tego, żeby córka porzuciła pisanie, wiedzą że robi coś ważnego.
,, Buszujący w zbożu”
Bohaterem jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college`u i przez kilka dni 'buszuje' po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, którą opowiada swym barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka przede wszystkim zabawna, jednakże rychło spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe...
Szanowni Państwo,
Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy.
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania.
Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie
w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać
u uczniów zamiłowanie do książek.Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji
i komputerów.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Czytanie:
- poprawia pamięć,
- ćwiczy mózg,
- wzbogaca słownictwo,
- uczy wyrażania uczuć,
- pomaga zrozumieć rzeczywistość,
- uczy rozumieć innych ludzi,
- dostarcza wiedzy,
- uczy przyswajania nowych wiadomości,
- ułatwia naukę,
- utrwala zasady ortografii,
- rozwija emocjonalnie,
- poprawia koncentrację,
- przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,
- rozwija umiejętności komunikacyjne.
Biblioteka szkolna SP9 w Gliwicach
SZANOWNI PAŃSTWO!
W ramach Rządowego Programu „Książki naszych marzeń” nasza biblioteka szkolna zakupiła nowości książkowe, które Państwa dzieci, a nasi uczniowie chętnie czytają. Dzieci same wybrały te pozycje podczas głosowania przeprowadzonego w naszej szkole w ramach Ogólnopolskiej Akcji Wyborów Książek w którą aktywnie włączyła się nasza szkoła.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z listą nowo zakupionych książek oraz zachęcenia dzieci do ich wypożyczania z naszej biblioteki oraz wspólnego ich czytania z dziećmi . Lista zakupionych książek dostępna jest na stronie internetowej szkoły- zakładka ,,Biblioteka”- wraz z krótkimi recenzjami oraz w bibliotece szkolnej.
Bardzo prosimy również o wysłuchanie „Listu do Rodziców” skierowanego do Państwa przez Panią Irenę Koźmińską - Prezesa Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom” o wpływie czytania na rozwój dziecka.
Z poważaniem
Beata Wolak
Nauczyciel- bibliotekarz
Nowości z bibliotecznej półki
Oto nowe nabytki biblioteki szkolnej zakupione
w ramach programu: ,, Książki naszych marzeń”
ELVIRA LINDO- ,,JESTEM SUPER-MATEUSZEK”
Macie przed sobą kolejny tom wielkiej encyklopedii mojego życia, z której dowiecie się, jaki jestem sławny! Dzieciaki z innych dzielnic przyjeżdżają tylko po to, by ze mną porozmawiać, kiedy bawię się z kolegami w gangsterów na pustym placu koło więzienia!
Ostatnio przeglądałem się w lustrze i pomyślałem: "Jestem super!". No co? Założę się, że wielu ludzi myśli tak o sobie, tylko nie mówi tego głośno. A w końcu ja też jestem człowiekiem!
Poza tym jestem dzieckiem z zasadami, nie łobuziakiem, jak na przykład Kamil. Są jednak zasady, do których nie mogę się stosować. Jakie?
Przeczytaj tę książkę, a się dowiesz!
TRZY CZĘŚCI SERII ,,MAGICZNE DRZEWO”
Książka scenarzysty nagrodzonego Emmy Award
Jest to doskonale i nowocześnie opowiedziana historia o trójce współczesnych polskich dzieci, które muszą pokonać mnóstwo trudności, by odzyskać miłość rodziców pochłoniętych zarabianiem pieniędzy. W los Kukiego, Tosi i Filipa mocno wplata się świat magii w postaci czerwonego krzesła, które zostało zrobione z Magicznego Drzewa i posiada niezwykłe właściwości. Niesamowicie intensywna akcja i świetne tempo narracji powodują, że książkę czyta się jednych tchem.
Dalsze przygody Kukiego, Filipa, Tosi i Wiki. Do dzieci dołącza nowa postać - Melania, niezwykła dziewczynka, od której wiele zależy. Dzieci muszą odnaleźć magiczny przedmiot, który wyleczy Filipa z nieszczęśliwej miłości. Czerwone krzesło już nic nie pomoże. Potrzebna jest magia innej rzeczy, którą dzieci muszą odnaleźć. Finał całej historii rozgrywa się w Wenecji. Oszałamiające tempo narracji, groza, humor, nieoczekiwane zwroty akcji - to cechy perfekcyjnego pisarstwa Andrzeja Maleszki, wybitnego reżysera i scenarzysty filmów dla młodej widowni.
3. ,,MAGICZNE DRZEWO.OLBRZYM”
Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą, by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędrują z nim mądra Gabi, gracz komputerowy Blubek i gadający pies. Walczą ze zwierzomaszynami, stalowym ptakiem i pożeraczem światła. W dalekiej Azji szukają tajemniczego domu pilnowanego przez złotego tygrysa. Powieść w tempie gry komputerowej, pełna przygód i humoru. Nie można się od niej oderwać!
SERIA JEFFA KINNLEY’A ,,DZIENNIK CWANIACZKA”
Bycie nastolatkiem to prawdziwy kanał. Doskonale wie o tym Greg Heffley, rzucony przez los do gimnazjum, gdzie chuderlawe słabeusze dzielą korytarze z dzieciakami, które są wyższe, wredniejsze i już się golą. Zmagania ze szkolną rzeczywistością opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniku, w którym pojawiają się i takie wpisy:
Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie.
Na szczęście Greg całkiem nieźle sobie radzi, nie tylko w szkole...
Przekonuje do czytania nawet najbardziej opornych
Oprac. Zbiorowe- ,,opowiadania z dreszczykiem”
Déjà vu, podejrzany zbieg okoliczności, znajoma twarz osoby, której się nigdy wcześniej nie spotkało i podskórne wrażenie, że z tego mogą być tylko kłopoty… Takie sytuacje przytrafiają się każdemu. Bohaterom tych opowiadań też, i to nie raz!
Podczas lektury Opowiadań z dreszczykiem nie będzie Wam do śmiechu, lepiej żeby rodzice byli za ścianą. Ale jak już się rozczytacie, to… kto wie? Może z tymi upiorami to jednak przesada?
Zbiór opowiadań niesamowitych dla niestrachliwych dzieci.
Przeczytaj tę książkę, a się dowiesz!
E.Lindo- ,,przygody mateuszka”
"Cześć, to znowu ja, Mateuszek! Na pewno pamiętacie, że ciągle mi się przydarza coś okropnego. Już nawet nie mówię, że mój najlepszy przyjaciel to podły zdrajca, a mama jest lepsza niż wykrywacz kłamstw i dlaczego to mnie zawsze odprowadzają do domu za ucho?
Ech, tylko na dziadka mogę liczyć - on jest po prostu super!
Zresztą sprawdźcie sami! Oto pierwsze zbiorowe wydanie moich przygód!"
J.Grabowski-,,Puc,Bursztyn i goŚCIE”
Bohaterami powieści Puc, Bursztyn i goście są dwa podwórzowe psymieszkające w gospodarstwie w niewielkim miasteczku - starszy i bardziej doświadczony Puc oraz młodszy od niego Bursztyn. Pewnego dnia do ich domu przyjeżdża z wizytą gość z miasta - panna Agata. Przywozi ona ze sobą dwa pieski - jeden to piesek rasy angielskiej, Tiuzdej, a drugi tomały japoński piesek Mikado. Tiuzdej jest niesympatyczny i tchórzliwy, a Mikado dumny i niezależny. Tiuzdej spędza cały czas ze swoją panią, ale Mikado za namową Puca i Bursztyna zaczyna brać udział w zabawach i spotkaniach psów, aż wreszcie staje się pełnoprawnym członkiem psiej społeczności. Okazuje się być także bardzo odważnym psem mimo swoich niewielkich rozmiarów. Przywiązuje się też do Krysi, córeczki pana Puca i Bursztyna. Krysia prosi pannę Agatę, aby Mikado mogł zostać na wsi, ale ta się nie zgadza. Jednak Mikado w ostatniej chwili wyskakuje z pociągu i zostaje w gospodarstwie.
J.Goscinny i J.J.Sempe- ,,MikoŁAJEK”
Mikołajek (fr. Le Petit Nicolas) – pierwsza książka z serii o Mikołajku. Autorem książki jest René Goscinny. Ilustracje stworzył Jean-Jacques Sempé. Na język polski została przetłumaczona przez Tolę Markuszewicz i Elżbietę Staniszkis. W Paryżu Mikołajek został wydany w 1960, zaś w Warszawie w 1964roku i w Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Francja, lata 60. XX wieku. Mikołajek (Maxime Godart) mieszka z zapracowanym ojcem (Kad Merad) i matką (Valérie Lemercier), gospodynią domową, w dużym domu z ogrodem. Tworzą zgodną i szczęśliwą rodzinę. Do tego chłopiec ma wielu przyjaciół: otyłego i wiecznie głodnego Alcesta (Vincent Claude), niezbyt rozgarniętego Kleofasa (Victor Carles), syna policjanta Rufusa (Germain Petit Damico), bogatego Gotfryda (Charles Vaillant), Joachima (Virgile Tirard) i rozrabiakę Euzebiusza (Benjamin Averty). Razem z nimi wciąż naraża się surowemu wychowawcy Rosołowi (François-Xavier Demaison) i dokucza płaczliwemu prymusowi Ananiaszowi (Daniel Ferdel). Ułożony świat Mikołajka może jednak wkrótce lec w gruzach. Chłopiec podsłuchuje bowiem rozmowę rodziców, z której wynika, że mama jest w ciąży. Przerażony malec dowiaduje się od kolegów, że teraz rodzice będą chcieli pozbyć się go z domu. Gdy utwierdza się w tym strasznym przekonaniu, postanawia zapobiec nieszczęściu. Z pomocą kumpli chce pozbyć się niechcianego braciszka, gdy tylko przyjdzie na świat.
St. Pastis- ,,Kacper NiewypaŁ. TOTA(LNA) PORAŻKA”
Jeśli jeszcze nigdy nie słyszałeś o niedźwiedziu Totalu, to zapewne jesteś jedną z trzech ostatnich osób na świecie, które nie czytały mojej książki.
Nazywam się Niewypał. Kacper Niewypał. Jestem prezesem największej agencji detektywistycznej na świecie i rozwiązuję najtrudniejsze sprawy.
Moim wspólnikiem jest niedźwiedź polarny, Total. Nie jest to łatwa współpraca.
Jeśli kiedykolwiek postanowisz zatrudnić niedźwiedzia polarnego, musisz się liczyć z tym, że:
– Niedźwiedzie śpią dwanaście godzin na dobę (i nie próbuj z tym walczyć! Szkoda czasu, bo jeśli to zrobisz wspólnik zarządzi zimową drzemkę i będzie spać przez najbliższe trzy miesiące).
– Jedynym co motywuje go do pracy jest słowo: KOKOSANKA
e.PIOTROWSKA- ,,CIOCIA JADZIA .TĘCZA”
Przygody cioci Jadzi i jej niezależnie myślącej bratanicy.
Ciocia Jadzia jest zawsze zadowolona i uśmiechnięta. Ma też niekonwencjonalne pomysły i oryginalnych znajomych, a przepisy na potrawy po prostu wymyśla. Z ciocią Jadzią wszystko jest ciekawe, zabawne, ale też pouczające – nawet oglądanie telewizji, wyprawa do kina czy zwykły spacer.
Książka przeznaczona jest dla dzieci od lat 6, ale czytający ją dziecku dorosły też nie powinien się nudzić.
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ciocia Jadzia".
e.PIOTROWSKA- ,,CIOCIA JADZIA W RZYMIE”
Ciocia Jadzia wygrała wycieczkę do Rzymu! Dla trzech osób. Tą trzecią osobą jest Wiktoria, przyjaciółka z podwórka. Przygody zaczynają się już w samolocie, kiedy to wszyscy zakładają kamizelki ratunkowe w obawie przed katastrofą. Ale to na szczęście fałszywy alarm. W Rzymie są zabytki, ale nie tylko. Są też dobre lody, pizza i nowe znajomości. Wycieczka do Rzymu okazuje się bardzo udana, jak zresztą wszystko, w czym macza palce ciocia Jadzia. Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ciocia Jadzia".
M.MCDONALD- ,,HANIA HUMOREK.WIELKA KSIEGA PRZYGÓD”
„Wielka księga przygód. Hania Humorek” to kolejne spotkanie z przezabawną trzecioklasistką. Tym razem Hania będzie chciała zostać najprawdziwszą wróżką, a także sprawdzić się w roli lekarza. A że jest dziewczynką nie tylko pomysłową, lecz także niezależną – ogłosi niepodległość!
W „Wielkiej księdze przygód” znajdziesz tomy: „Hania Humorek przepowiada przyszłość”, „Doktor Hania Humorek”, „Hania Humorek ogłasza niepodległość”
M.MCDONALD- ,,HANIA HUMOREK.
PRZEPOWIADA PRZYSZŁOŚĆ
Pierścień Hani ma niezwykłą moc. Pozwala na przepowiadanie przyszłości. Wróżby Hani są naprawdę zadziwiające. Dowiadujemy się, że odnajdzie się maskotka Klubu Siusiającej Ropuchy, że Hania dostanie nagrodę za dyktando, a jej nauczyciel spraw i sobie nowe okulary, bo się zakocha.
J.KRZYŻANEK- ,,CECYLKA KNEDELEK I ULICA NALEŚNIKOWA”
Najsmaczniejsza ulica w Starym Knedelkowie to ulica Naleśnikowa. Każdego roku trzynastego czerwca obchodzi ona swoje urodziny. Tego dnia na wszystkich drzewach wiszą papierowe lampiony i okrągłe baloniki, płoty ozdobione są gałgankowymi chorągiewkami, a w domach smażą się naleśniki. Każdy z mieszkańców ma nadzieję, że to on wygra konkurs naleśnikowy w ogrodzie pani Ludmiły. Niektóre naleśniki są zwijane w rulony i polewane syropem malinowo-klonowym, inne nadziewane serkiem z wanilią, zwijane w koperty i posypywane borówkami oraz poziomkami. W tym roku było tak samo O tytuł mistrza smażenia naleśników ubiegali się: Cecylka Knedelek, pani Ludmiła, pan Alojzy, Antek, bliźniaczki Lusia i Lucia oraz – jakże by inaczej – gąska Waleria. Choć pierzasta istotka starała się jak mogła i miała skrzydła pełne pracy, to jednak nie jej przypadł laur zwycięzcy, a wszystko przez pewne bardzo głodne mrówki i pewnego żarłocznego mola. Szczegółów tej zabawnej historii nie będziemy zdradzać, przeczytajcie je sami. Zapraszamy za to wraz z mieszkańcami Starego Knedelkowa na przepyszną naleśnikową ucztę..
g.DELAHAYE- ,,MARTYNKA. NAJLEPSZE PRZYGODY”
Bestseller w wielu krajach świata! Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki wzruszają i bawią jej rówieśniczki na całym świecie. Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą niepowtarzalny, ciepły nastrój. W tym zbiorze znajdziecie 8 opowiadań: ,,Martynka i przygody od środy’’, ,,Martynka i czarownica”, ,,Martynka spadła z roweru”, ,,Martynka tańczy”, ,,Martynka w wesołym miasteczku”, ,,Martynka bawi się w teatr”, ,,Martynka i osiołek Wesołek”, ,,Martynka na biwaku”.
L.PICHOŃ- ,,TOMEK ŁEBSKI I JEGO (ZAZWYCZAJ) ŁEBSKIE POMYSŁY”
Czwarta część zabawnych perypetii szkolnych Tomka Łebskiego. Tym razem Tomek jest zajęty wymyślaniem kolejnych fantastycznych pomysłów na rozzłoszczenie swojej starszej siostry Danki i rywalizuje z denerwującym go kolegą Markiem. Zamiast się skupiać na lekcjach jak zwykle rysuje i nie ma czasu na odrabianie prac domowych, co powoduje, że wpada w kolejne kłopoty. Poza tym nagrywa pierwszy teledysk swojego zespołu Pzombie i nie bez problemów bierze udział w konkursie młodych talentów. A wszystko zabawnie opisane i zilustrowane.
Ł.WIERZBICKI- ,,AFRYKA KAZIKA”
Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika. „Afryka Kazika” to książka
o miłości do ludzi i zwierząt, o dobroci i życzliwości, które zasiane hojną ręką powrócą w trudnych chwilach. Kazimierz Nowak to w tej książce przede wszystkim człowiek wiecznie zaciekawiony, przyglądający się z wielką uwagę przyrodzie, światu, ludziom.
SERIA- ,,ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ”
Na ratunek Rufiemu! Holly Webb
Bliźnięta, Gosia i Adam, nie mogą się doczekać wakacji, zwłaszcza że planują wyjazd nad morze. Bardzo cieszą się również z tego, że na wakacje będą mogli zabrać z sobą swojego ukochanego szczeniaczka. Szczeniak uwielbia długie spacery po plaży, szczególnie cieszy go wskakiwanie do morza oraz kopanie w piasku. Na spacerach poznaje również nowe zwierzątka ? interesują go wiewiórki, które bardzo lubi gonić. Pewnego razu po raz pierwszy sam wybiera się na długi spacer, a dzieci martwą się jego zniknięciem i niecierpliwie go wyczekują. Po długich godzinach oczekiwania postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Szukają go na plaży. Idą wzdłuż klifu, tam spotyka ich coś zupełnie nieoczekiwanego.
Wróć, Alfiku! Holly Webb
Ewa nie posiada się z radości, gdy rodzice dają jej szczeniaka Alfika. Piesek ją uwielbia: lubi być głaskany, śpi w jej łóżku i codziennie wita ją po powrocie ze szkoły, merdając ogonem. Niebawem jednak pojawia się inny nowy członek rodziny: maleńki braciszek Ewy, Sam. Nagle wszystkim zaczyna brakować czasu na opiekę nad Alfikiem, nie mówiąc o zabawie czy spacerach. Wkrótce piesek czuje się niechciany i samiuteńki...
A.LIND- ,,PIASKOWY WILK”
Kiedy ani mama, ani tata nie chcą się z nią bawić, Karusia idzie nad brzeg morza i rozmawia z Piaskowym Wilkiem. On zawsze ma dla niej czas oraz ochotę na robienie ciekawych rzeczy.
Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów. Świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Książka składa się z kilkunastu rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc.
p.wAKUŁA- ,,JAGIEŁŁO POD PRYSZNICEM.OPOWIESCI O POLSKICH WŁADCACH”
Jagiełło pod prysznicem to pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem. Przekonają się, że prawdziwa historia Polski obfituje w wydarzenia, których nie wymyśliliby scenarzyści Gry o tron, pełna jest zdrad, ucieczek, braterskich kłótni, przemyślnych forteli i krwawych bitew. Dowiedzą się, że nasi królowie i książęta byli ludźmi z krwi i kości, że zdarzali się wśród nich bohaterowie i tchórze, grzesznicy i święci, patrioci i zwyczajni zdrajcy.
To lektura dla tych, którzy nie lubią wkuwania dat, ale chcą wiedzieć, po co Zygmunt August spotykał się z czarnoksiężnikiem Twardowskim, czy Jan Sobieski lubił kawę po wiedeńsku i co łączyło Jana Kazimierza z więźniem w żelaznej masce.
Dzięki tej książce przekonacie się, że historia da się lubić!
OPRAC. ZBIOROWE- ,,OPOWIADANIA Z KLUCZEM”
Każde opowiadanie w tym tomie ma swój zamek. A pęk kluczy jest… w waszych rękach i głowach! Trzeba tylko umiejętnie dopasować jedno do drugiego. Odwagi! Miał ją Sherlock Holmes, Herkules Poirot, czy dziecięcy bohaterowie opisanych tu historii, to i wam jej nie zabraknie! Gwarantowana satysfakcja i bezcenne doświadczenie, które może się wam przydać jeszcze nie raz.
SERIA- ,,CIEKAWE DLACZEGO”
Serię wydała Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk "Inwestycje". Wydawnictwo Olesiejuk prezentuje kolejną serię edukacyjną dla dzieci)
W zbiorach biblioteki szkolnej posiadamy następujęce części tej serii:
Ciekawe, dlaczego Dodo nie żyje, i inne pytania na temat wymarłych i zagrożonych gatunków zwierząt(Charman Andrew)
Ciekawe, dlaczego drzewa mają liście, i inne pytania na temat roślin (Charman Andrew)
Ciekawe, dlaczego gąsienice tak dużo jedzą, i inne pytania na temat cyklów życiowych (Weber Belinda))
Ciekawe, dlaczego Grecy budowali świątynie, i inne pytania na temat starożytnej Grecji (Macdonald Fiona (pseud. Geyer Flora))
Ciekawe, dlaczego na Saharze jest zimno nocą, i inne pytania na temat pustyń (Gaff Jackie)
Ciekawe, dlaczego rybom wyrosły nogi, i inne pytania na temat prehistorii (Gaff Jackie)
Ciekawe, dlaczego stalaktyty rosną w dół, i inne pytania na temat jaskiń (Gaff Jackie)
Ciekawe, dlaczego węże zrzucają skórę, i inne pytania na temat gadów (O'Neill Amanda)
Ciekawe, dlaczego wielbłądy mają garby, i inne pytania na temat zwierząt (Ganeri Anita)
Ciekawe, dlaczego wieloryby śpiewają, i inne pytania na temat życia w morzu (Harris Caroline)
m.sTRZAŁKOWSKA- ,, WIERSZE, ŻE AŻ STRACH”
Wiersze, że aż strach!, mówią, jak tytuł wskazuje, o strachu.
Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą
i niczym nie grozi. - Lubią też obłaskawiać strach, a książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej mająca przy okazji zapewniania rozrywki funkcję terapeutyczną - na pewno im w tym pomoże.
"Wiersze, że aż strach!" Małgorzaty Strzałkowskiej zdobyły w 2003 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego(statuetkę Koziołka Matołka) przyznawaną przez fundację - Książka dla Dziecka oraz- otrzymały nominację w konkursie IX Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
Teraz "Wiersze, że aż strach!" można kupić z - dołączoną płytą CD, na której - wiersze czyta znakomity aktor, Jerzy Stuhr!
KSIĄŻKI DLA STARSZYCH DZIECI
J. K. rowling- seria,, harry potter” t.1-7
Autorką siedmiotomowej sagi jest J. K. Rowling. Seria ta opowiada o przygodach nastoletniego chłopca - Harry'ego Pottera. Wychowuje się on u swojego wuja i ciotki. Harry nie jest jednak zwykłym chłopcem. W dniu jego jedenastych urodzin zjawia się u niego Hagrid - strażnik kluczy i gajowy w Hogwarcie. Co to Hogwart? To szkoła magii, do której Harry jest zapisany od urodzenia. Chłopak dowiaduje się, że jest czarodziejem, podobnie jak jego rodzice. W szkole poznaje Rona Weasleya i Hermionę Granger, z którymi się zaprzyjaźnia. Kolejne tomy opisują jego przygody w świecie magii. Napisana jest w sposób przyjemny, czyta się ją bardzo łatwo. Postacie są barwne i różnorodne. Można się z nimi w pewnym stopniu utożsamić. Książki J.K. Rowling są pełne przygód oraz humoru. Polecamy je każdemu, kto chce choć przez chwilę poczuć magię.
Tomy:
J. R.R. Tolkien- seria,, Władca Pierścieni ” t.1-3
Jest to powieść fantastyczna, której akcja rozgrywa się, jak większość dzieł tego autora, w fikcyjnym świecie, zwanym Śródziemiem. Zamieszkują go między innymi Hobbici - istoty podobne do ludzi, lecz o wiele mniejsze. Autor z wielką pasją przedstawia ich liczne zwyczaje i upodobania. Pojawiają się także inne, równie interesująco opisane, fantastyczne stworzenia, które odgrywają mniejszą lub większą rolę w fabule.Głównym bohaterem powieści jest Hobbit o imieniu Frodo. Zawsze towarzyszy mu jego wierny przyjaciel, Sam. Frodo dziedziczy po wuju tajemniczy pierścień, za pomocą którego można stać się niewidzialnym. Pewnego razu dowiaduje się więcej o przeszłości tego cennego skarbu. Okazuje się, że jest to pierścień wykuty przez Saurona, Władcę Ciemności, który dawno temu zapragnął przejąć panowanie nad światem. Został jednak pokonany, a jego skarb zagubił się na tysiące lat. Na wieść o tej historii, z polecenia mądrego czarodzieja, Frodo wyrusza do Rivendell, pięknego Miasta Elfów. Tam odbywa się narada, na której zostaje wybrany, aby zanieść pierścień do Mordoru - miejsca, gdzie został wykuty. Tylko tam można go zniszczyć, by uniknąć zagłady świata. Jak się okazuje, ta misja jest niebezpieczna i pełna wyzwań. Na każdym kroku obserwujemy wyrównaną walkę dobra ze złem.Polecamy ją wszystkim fanom historii fantastycznych i opowieści trzymających w napięciu
Tomy serii:1.Drużyna ( Bractwo) Pierścienia, 2. Dwie wieże, 3. Powrót króla
J. R.R. Tolkien ,, Hobbit czyli tam i z powrotem ”
Pierwsza powieść najbardziej znanego pisarza fantasy XX wieku - J.R.R. Tolkiena, która od ponad pięćdziesięciu lat zachwyca miliony czytelników na całym świecie. Szał na książkę zwiększyła premiera ekranizacji "Hobbita." w reżyserii Petera Jacksona, który z przeszło 300 - stronicowej powieści zrobił trylogię filmową.
Bilbo Baggins to młody hobbit, który wiedzie spokojne życie w norze pod Pagórkiem. Wszystko zmienia się diametralnie za sprawą wizyty Gandalfa, który przybywa wraz
z trzynastoma krasnoludami, z Thorinem Dębową Tarczą na czele, zabierają Bilba na przygodę życia na Samotną Górę, gdzie muszą rozprawić się z potężnym smokiem, Smaugiem i odebrać mu skarby należące do rodu Thorina. Czy uda im się dotrzeć do Samotnej Góry i odebrać skarby, skradzione przez smoka? Jakie niebezpieczeństwa czekają na przybyszów?
Książkę polecamy przede wszystkim osobom rozpoczynającym swoją przygodę
z Tolkienowskim światem Śródziemia, ponieważ przedstawia ona początki wojny
z Sauronem, jaki i historię Bilba Bagginsa, z którą warto zapoznać się przed przeczytaniem "Władcy Pierścieni”
P. Baccalario seria,, Ulysses Moore “
Na samym wstępie mamy przyjemność przeczytać wiadomość jakoby od tłumacza książki, o tym jak w jego ręce dostał się kufer z zeszytami i fotografiami. O tym że miejscowości Kilmore Cove w Kornwalii nie można znaleźć na mapie. I o tym że tłumaczowi właśnie udało się odkodować pierwszy zeszyt, którego treść następuje potem. Tak poznajemy rodzeństwo Julię i Jasona Covenantów, którzy właśnie wprowadzają się do niesamowitej Willi Argo, położonej nad urwiskiem w Kilmore Cove. Domem opiekuje się stary, mrukliwy ogrodnik o imieniu Nestor. Dzieciom wydaje się, że Willa Argo skrywa jakąś tajemnicę i bez wątpienia leży ona za podniszczonymi drzwiami o czterech zamkach, których nie da się otworzyć. Wraz z nowo poznanym kolegą Rickiem Bannerem próbują przekroczyć ich próg. We wszystkich pojawia się mnóstwo tajemnic, ale najważniejszą z nich jest to, kim jest Ulysses Moore. Bohaterowie pokonają niejedną trudność, by odkryć kolejne sekrety Kilmore Cove i wrót czasu
Tomy serii: 1. Wrota czasu - 2. Antykwariat ze starymi mapami -3. Dom luster -4. Wyspa masek – 5.Kamienni strażnicy – 6.Pierwszy klucz W bibliotecznych zbiorach mamy tomy od 1-4.
L. Peirce seria,, Zapiski Luzaka ”
Wiecie jak ciężkie życie ma uczeń podstawówki?
Świetnym przykładem jest Natan, chłopak, który nie jest lubiany przez nauczycieli. Skąd to wie? To proste! - z ciastka z wróżbą - DZIŚ PRZYĆMISZ WSZYSTKICH! Pod wpływem wróżby, Natan próbuje zrobić wszystko: od rozśmieszenia najbardziej marudnego nauczyciela, do pobicia rekordu w jedzeniu. Zamierza nawet napisać list miłosny do swojej koleżanki, która mu się szalenie podoba. Jednak wszystko wygląda tak, jakby cały świat sprzysiągł się przeciwko Natanowi. Czy chłopakowi uda się przyćmić wszystkich? Historia zabawna,a przez rysunki autora książkę czyta się szybko.
,,Zapiski luzaka" polecamy wszystkim lubiącym śmieszne historyjki.
Tomy serii: 1.Skazany na sukces , 2. Natan znowu w akcji 3.Ale jazda,4.Natan idzie na całość, 5. Natan świruje, 6.Trefna strefa ( brak w bibliotece ) ,
7. Pogromca nudy
M. Musierowicz Wnuczka do orzechów ”
Kolejna, dwudziesta już część popularnej od lat "Jeżycjady".
Tym razem Borejkowie główni bohaterowie serii opuszczają Poznań i przebywają na wsi. Akcja książki przenosi się do miasta tylko na chwilę — po to, by zasygnalizować, że nawet najstarsi, a więc oderwany od rzeczywistości ojciec rodu i jego niezastąpiona żona, także zdecydują się na odpoczynek w innym miejscu. Dom, do którego w wyniku zbiegu okoliczności trafia Ida, a potem i jej siostrzeniec, syn Gabrysi, sprawia wrażenie idealnego. Nie tylko ludzie są przemili i życzliwi, ale też przyroda piękna i obficie nagradzająca wysiłek domowników plonami. Właściwie — poza wysłaniem maila — nie ma tu możliwości skomunikowania się ze światem. Nie ma zasięgu, samochód się zepsuł, a mąż Idy zasługuje na karę. Tę zaś zbliżająca się do pięćdziesiątki córka Borejków chętnie mu dawkuje. Na plan pierwszy wysuwa się tytułowa "wnuczka do orzechów", czyli nastoletnia Dorota Rumianek. To ona będzie rozmawiać z Idą o swoich planach, toczyć z nieobecną matką mailowe dyskusje o tym, czy człowiek jest dobry, czy zły, to ona wreszcie przeżyje miłosne zauroczenie — od pierwszego wejrzenia, oczywiście. Nietrudno się domyślić, że obiektem miłości będzie ktoś z najmłodszego pokolenia Borejków.
M. Musierowicz ,, Feblik
Najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz – to ciąg dalszy bestsellerowej "Wnuczki do orzechów". Akcja przebiega w czasie tych samych kilku upalnych dni sierpniowych, a dotyczy przełomu w życiu Ignacego Grzegorza. Humor, dobra energia, radość życia i ciepło – znajome postacie i zaskakujące wydarzenia! – jednym słowem: Jeżycjada! – Tom 21!
Ignacy Grzegorz Stryba, główny męski bohater powieści, dorósł i co więcej, wydoroślał. Wreszcie zachowuje się jak człowiek. Nie potyka się już o własne kolana, a kiedy się rumieni, wypada to naturalnie i wdzięcznie. Bywa zakłopotany, rozkojarzony, a jednak radzi sobie w niełatwych nieraz sytuacjach. Wreszcie można go lubić. To ważne, lepiej się czyta książki o kimś, kto nie jest tylko genialnym cyborgiem. Główny charakter żeński to Agnieszka. Nosi ona normalne imię i nazwisko, ale nie można tego powiedzieć o jej siostrze Tekli.
J.P Arrou-Vignod ,, JaŚKI ”
Nowi kumple Mikołajka!
Kiedy w rodzinie ma się sześciu chłopaków, nie da się nudzić nawet przez sekundę. Zwłaszcza z Janem-A, który zawsze chce być szefem, z klubem tajnych agentów Jana-B, Janem-C, który nigdy nic nie rozumie, z Janem-D zwanym Demolką, złotymi rybkami Jana-E, i Janem-F, który nie przestaje płakać... Nie mówiąc już o przeprowadzce, bijatykach z bandą Castorsów i kuzynami Fougasse'am i o odstających uszach... Na całe szczęście tata to złota rączka, a mama jest bardzo zorganizowana!
Książka Arrou-Vignoda to świetna zabawa dla całej rodziny. Perypetie Jaśków na pewno rozbawią wszystkich fanów Mikołajka.
J.P Arrou-Vignod ,, JaŚKI rEPETA ”
Brakowało wam już gromady Jaśków?
Wracają trochę wyrośnięci, ale za to z nowymi pomysłami, od których rodzicom włos się na głowach jeży. Jan-A jedzie na kurs językowy za granicę, Jan-B wstępuje do skautów, a młodsi bracia bez przerwy plączą się pod nogami. Dom Jaśków tętni życiem, ale tata jak zwykle ciągle grozi, że wyśle wszystkich do szkoły wojskowej.
J. kINNEY seria ,, Dziennik Cwaniaczka ”
Cała seria to przezabawne losy Grega Heffleya, narratora historii. Greg jest gimnazjalistą i bynajmniej nie jest z tego zadowolony. Uważa, że gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie, a jego rówieśnicy to banda idiotów. Życie nastolatka to wcale nie taka zabawna sprawa - denerwujące rodzeństwo, wpadający na dziwaczne pomysły rodzice i w końcu przeróżne problemy w szkole - jednym słowem nie ma czego zazdrościć. Greg wszystkie bóle przelewa na papier w postaci historyjek i obrazków.
Tomy serii:
1. Dziennik Cwaniaczka
2. Rodrick rządzi
3. Szczyt wszystkiego
4. Ubaw po pachy
5. Przykra prawda
6. Biała gorączka
7. Trzeci do pary
8. Zezowate szczęście
9. Droga przez mękę
J. flanagan seria ,, Zwiadowcy”
Zwiadowcy to ludzie objęci tajemnicą, chodzą plotki, że parają się magią. Potrafią robić rzeczy których nie zrobiłby żaden normalny człowiek. Potrafią stać się niewidzialni, znikać, przemykać tak cicho, że nawet orzeł ma problemy z wyłapaniem ruchu.W większości serii można dużo dowiedzieć się na temat łuków, sztyletów, mieczy. Gdy bohater walczy lub uczy się posługiwać bronią, czytelnik sam to odczuwa tak samo jak ból, stan psychiczny, a nawet zmęczenie postaci. Książki adresowane są do młodzieży, dzieci powyżej 11 roku życia. W bibliotece szkolnej mamy 12 tomów serii.
B. Mull seria ,, BaŚNIOBÓR ” t.1-5
Brandon Mull stworzył cudowną 5-tomową opowieść o tajnych rezerwatach. To wspaniała seria przeznaczona dla dzieci od 9 roku życia. Koniec świata zbliżał się nieubłagalnie. Nikt nie był przygotowany na to, co miało się wydarzyć. Drużyna podzieliła się na kilka podzespołów, każdy miał do wykonania inne zadanie. Zależało im głównie na zdobyciu kolejnych artefaktów, które były w posiadaniu Sfinksa. Nie wszystko jednak szło po ich myśli. Rozpoczęła się walka z czasem. Dodatkowo nie wszyscy byli godni zaufania, nie było wiadomo na kim można bezgranicznie polegać…
Tomy serii:
1. Baśniobór
2. Gwiazda wieczorna wschodzi
3. Plaga cieni
4. Tajemnice smoczego azylu
5. klucze do więzienia demonów
H.J Chmielewski seria ,, Tytus , romek i atomek ”
Dwaj przyjaciele – harcerze, Romek i A’Tomek – starają się uczłowieczyć człekokształtną małpę – Tytusa de Zoo, posiadającego, wbrew pozorom, więcej cech ludzkich niż małpich. Kolejne tomy komiksu to podróże bohaterów w rozmaite dziedziny wiedzy w wymyślnych pojazdach skonstruowanych przez prof. T.Alenta lub A’Tomka. Każda księga umieszcza bohaterów w innej roli. Tytus, Romek i A’Tomek zawsze pakują się w jakieś kłopoty, ale umieją łatwo z nich wybrnąć. Świat w komiksie jest bardzo absurdalny i odznacza się błyskotliwym humorem, a jednocześnie zawiera wiele edukacyjnych przesłań dotyczących geografii, ochrony przyrody czy historii („bawiąc uczy”). W bibliotece mamy ks.13 i ks.19-25.
A. Stelmaszczyk seria ,, Kroniki Archeo ” T.1-9
Rodzeństwo Ania i Bartek Ostrowscy mają rodziców archeologów. Rodzice znają także rodzinę Gardnerów - dzieci Mary Jane, Jim i Martin (chłopcy to bliźniaki) również mają rodziców archeologów. Dzieci zaprzyjaźniają się
i wkrótce czekają je niesamowite przygody. Seria naprawdę zasługuje na wielkie uznanie, czytając nie ma momentu nudy. Dodatkowo wątki miłosne, zabawne ,nawet gdy jakaś postać wspomni tylko o jakimś wydarzeniu z przeszłości - np. o tym, że ktoś jest niezatapialny jak Molly z TITANICA, to już na marginesach tekstu można poczytać o TITANICU i kim była Niezatapialna Molly. Piękne ilustracje, które naprawdę są na wysokim poziomie - to wszystko idealnie do siebie pasuje i mamy niesamowitą serię książek przygodowych. Dzieci robią wiele rzeczy i to one doprowadzają do rozwiązania zagadki. Postaci są bardzo realistycznie opisane - Mary Jane jest zazdrosna o Bartka , Bartek boi się ale idzie uratować siostrę
C. L . Lewis seria ,, opowieŚCI Z NARNII” T.1-7
W pierwszej części cyklu (Lew, Czarownica i stara szafa) główni bohaterowie Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja przenoszą się do magicznej krainy, gdzie zostają jej królami i królowymi. Narnia to jedna z nielicznych krain fantastycznych obserwowanych od dnia stworzenia, po godzinę sądu ostatecznego. Jest to świat fantastyczny tu olbrzymy i karły z nordyckich legend, fauny, jednorożce i centaury wprost z mitologii greckiej, oraz zła królowa - Czarownica, niczym z baśni braci Grimm, czy Hansa Christiana Andersena. Spotykamy tu świętego Mikołaja, pomagającego głównym bohaterom w walce z Białą Czarownicą. W Narnii mieszkają, także przemawiające ludzkim głosem zwierzęta (lew, myszy, konie, bobry Znana seria opowieści dla dzieci C.S. Lewis'a została wydana w latach 1950-1956, w następującej kolejności:
1. Lew, Czarownica i Stara Szafa (1950)
2. Książę Kaspian (1951)
3. Podróż Wędrowca do Świtu (1952)
4. Srebrne krzesło (1953)
5. Koń i jego chłopiec (1954)
6. Siostrzeniec czarodzieja (1955)
7. Ostatnia bitwa (1956)
K.m. Widmark , H.Willis seria
,, biuro detektywistyczne mai i lassego” –czĘŚCI.16
Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.
Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również oczytani szóstoklasiści!
1) Tajemnica diamentów
2) Tajemnica hotelu
3) Tajemnica cyrku
4) Tajemnica kawiarni –BRAK W BIBLIOTECE
5) Tajemnica mumii
6) Tajemnica kina
7) Tajemnica pociągu
8) Tajemnica gazety
9) Tajemnica szkoły-BRAK W BIBLIOTECE
10) Tajemnica złota
11) Tajemnica zwierząt-BRAK W BIBLIOTECE
12) Tajemnica meczu
13) Tajemnica szafranu
14) Tajemnica biblioteki
15) Tajemnica miłości
16) Tajemnica kempingu
17) Tajemnica galopu
18) Tajemnica szpitala
19) Tajemnica pływalni
r. rIORDAN seria ,, Percy jackson i bogowie olimpijscy” –t.1-5
"Percy Jackson nie ma łatwego życia. Przez ADHD i dręczącą go dysleksję ciągle jest wyrzucany ze szkół. Lecz pewnego dnia, gdy "wyparował" nauczycielkę matematyki, jego świat przewrócił się do góry nogami. Grover - najlepszy przyjaciel Percego okazuje się być pół kozłem, matka zostaje porwana przez przerośniętego potwora z głową byka, a nowo poznana dziewczyna karmi go magicznym budyniem. Centaur Chejron - były nauczyciel Yancy Academy wmawia mu, że jego ojcem jest "śmierdzący glonami" bóg mórz i oceanów oraz daje Percemu długopis, którym ma się on bronić. Czy to jakiś żart? Kiedy wszystko powoli się wyjaśnia, Percy wraz z przyjaciółmi musi pokonać żądnego krwi Kronosa. A w każdej kolejnej książce półbogowie zmagają się z nowymi przeszkodami. ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” to seria pełna walki, zdrady i nienawiści, ale także nowych przyjaźni i miłości. Jest idealna zarówno dla miłośników mitologii jak i dla tych, co dopiero ją poznają .Tomy serii 1. ,,Złodziej Pioruna”, 2. ,,Morze Potworów’’, 3.,,Klątwa Tytana”, 4.,,Bitwa w Labiryncie’”, 5.,,Ostatni Olimpijczyk”.
J. Green ,, Gwiazd naszych wina”
Gwiazd Naszych Wina to książka, która opowiada o szesnastoletniej dziewczynie imieniem Hazel, która jest również narratorką powieści. Dziewczyna ma raka płuc od dość długiego czasu i gdziekolwiek chce iść, musi mieć ze sobą butlę z tlenem. Można rzec, że jest samotna, choć ma dużo wsparcia od swoich rodziców. Jest również uczestniczką grupy wsparcia dla chorej młodzieży. Tam też poznaje siedemnastoletniego Augustusa - chłopaka z protezą jednej nogi, która było wynikiem choroby. Książka przeznaczona tylko i wyłacznie dla uczniów klas szóstych!!!