Równowaga emocjonalna
Równowaga emocjonalna polega na tym, że dominujące emocje nieprzyjemne mogą być do pewnego stopnia zneutralizowane przez emocje przyjemne, i odwrotnie. W idealnej równowadze emocjonalnej szala powinna być przechylona na korzyść emocji przyjemnych, aby mogły one przynajmniej częściowo łagodzić ujemne skutki psychologiczne przewagi emocji nieprzyjemnych.
W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka można tak kontrolować środowisko, aby doznawało ono jak najwięcej emocji przyjemnych i tylko minimum uczuć nieprzyjemnych. Z chwilą gdy dziecko osiąga zdolność swobodnego poruszania się, kontrola taka nie jest już możliwa.
Równowagę emocjonalną można osiągnąć w dwojaki sposób:
Kontrola emocji.
W potocznym znaczeniu przez kontrolę emocji rozumie się tłumienie zewnętrznych reakcji na bodźce wywołujące emocje. Zgodnie z takim ujęciem osoba, u której pojawiło się uczucie złości, tłumi swe reakcje mimiczne, fizyczne i słowne, normalnie towarzyszące złości, i w ten sposób sprawia wrażenie, że jest opanowana. W opinii otoczenia, im ktoś bardziej potrafi stłumić zewnętrzne przejawy emocji, tym ma lepszą kontrolę emocjonalną.
Naukowe pojmowanie kontroli emocji różni się znacznie od ujęcia potocznego. Słowo „kontrola”, zgodnie z definicją podaną w każdym standardowym słowniku, oznacza „wywieranie hamującego lub ukierunkowującego wpływu na”. Naukowe rozumienie terminu „kontrola emocji” oznacza skierowanie energii emocjonalnej na pożyteczne i społecznie akceptowane tory. Ujęcie naukowe kładzie również nacisk na opanowanie, ale nie jest to całkiem równoznaczne z tłumieniem. Ludzie, którzy powstrzymują się od otwartych przejawów emocji usiłują skierować energię wytworzoną przez organizm na pożyteczne i społecznie akceptowane wzory zachowania.
Dzieci powinny się nauczyć opanowywać zarówno bodźce, które wzbudzają emocje, jak i towarzyszące im zwykle reakcje. Aby tego dokonać, muszą umieć ocenić dany bodziec i zdecydować, czy reakcja emocjonalna jest uzasadniona, czy też nie.
Osiągnięcie kontroli nad emocjami jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, grupa społeczna oczekuje od wszystkich dzieci, aby nauczyły się kontrolować swoje emocje i ocenia dziecko według tego, jak mu się to udaje. Jakkolwiek dorośli bywają pobłażliwi wobec emocjonalnych wybuchów małych dzieci, to jednak nie aprobują podobnych reakcji
u dzieci starszych. Dzieci szybko zresztą spostrzegają, że niepohamowane przejawy ich emocji nie są tolerowane. Po drugie z chwilą gdy już ukształtuje się jakiś wzór ekspresji emocji, trudno ją kontrolować, a jeszcze trudniej wyeliminować. Im wcześniej dzieci nauczą się kontrolować swoje emocje, tym łatwiejsze będzie dla nich to zadanie.
Fizyczny i psychiczny stan gotowości do działania, jaki powstaje w wyniku wzbudzonej emocji, może być rozładowany w rozmaity sposób. Typowy dla danej osoby sposób reagowania zależy głównie od tego, co jej sprawia najwięcej satysfakcji, co zyskuje aprobatę społeczną lub co pozwala uniknąć dezaprobaty osób znaczących. Najbardziej typowe dla dzieci sposoby rozładowania tłumionej energii:
Typowe sposoby rozładowania tłumionej energii emocjonalnej:
Nie ma takiego sposobu wyrażania kontrolowanej emocji, który byłby w każdej sytuacji najlepszy. Dlatego dzieci wybierają taki sposób, który odpowiada ich potrzebom i równocześnie jest aprobowany społecznie. Jeśli dziecko nie wyładuje całej energii wzbudzonej przez emocję, może mieć to niekorzystne następstwa dla jego
samopoczucia fizycznego i psychicznego. Nawet najbardziej konstruktywna pośrednia ekspresja złości nie jest wystarczająca, jeśli nie oczyści systemu energii wytworzonej przez złość. Wybuch emocjonalny może oczyścić ten system, ale nie przyczyni się do pozyskania aprobaty ze strony grupy. W rezultacie nie przynosi to zadowolenia.
Wszystkie dzieci powinny nauczyć się, jak rozładowywać nadmiar energii emocjonalnej. Jest to potrzebne po to, aby dzieci jak najmniej doznawały trudności fizycznych i psychicznych wówczas, gdy kontrola okaże się konieczna. Pomocny
w rozładowywaniu nadmiaru energii emocjonalnej może być:
Opracowanie K. Procek-Hryniewicz
na podstawie książki E. Hurlock „Rozwój dziecka”