OgólnopolskiProjekt „Między nami czytelnikami” Czytamy Akcja Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, jedyna gra
Wraz z nowym rokiem szkolnym 2013/2014 nadeszły nowe konkursy, projekty, wyzwania.Na lekcji języka polskiego w klasie 6c Pani Marzena Bach-Cepok przedstawiła uczniom i uczennicom zasady udziału w ogólnopolskim projekcieMiędzy nami czytelnikami” -Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. W projekcie wzięło udział 1300 klas tj 30 000 uczniów, składał się z 4 zadań, zamieszczanych systematycznie na stronie : czytamy.gwo.pl . Za każde wykonanie zadania uczniowie dostawali 10 kapsli Między Nami. Dodatkowo można było dostać złoty, srebrny i brązowy kapsel MN. Wśród uczniów klasy 6c wyłoniła się grupka osób, które bardzo chciały wziąć udział w tym projekcie. Nasza grupa nazwana została „ LITERAKI”.
Zadanie I Wielki atlas czytelnictwa,- tytuły najchętniej czytanych przez młodzież książek.
Zadanie I polegało na stworzeniu rankingu najchętniej czytanych książek w klasie- 6c. Na podstawie rankingów z naszej szkoły i innych szkół stworzono ranking województw: śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego itd. i całej Polski.W zadaniu dotyczącym stworzenia rankingu chodziło o namówienie uczniów, żeby chcieli porozmawiać o swoich ulubionych lekturach, a nawet się tym chwalić.
NAJCHĘTNIEJ CZYTANE KSIĄŻKI W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
1.Joanne Kathleen Rowling- Harry Potter
2.Clive Staples Lewis – Opowieści z Narni
3.John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
4. John Ronald Reuel Tolkien – Władca pierścieni
5.René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek
6.Suzanne Collins- Igrzyska śmierci
7.Astrid Lindgren- Dzieci z Bullerbyn
8. Jan Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
9. Andrzej Sapkowski- Wiedźmin
10. Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
Zadanie II
Kolejnym zadaniem było stworzenie plakatu promującego film, w którym grają wspólnie wybrani bohaterowie książek zajmujących 8,9 i 10 miejsce w rankingu województwa ( w zależności z jakiego województwa pochodzi szkoła).
Dnia 10 stycznia(piątek) 2014 roku osoby biorące udział w projekcie Czytamy spotkały się na kółku z języka polskiego po przedstawieniu kilku pomysłów wybrano jeden z nich zaczęto projektować plakat. Dnia 14 stycznia 2014 r. na 7 lekcji spotkano się w klasie Pani Marzeny Bach-Cepok i dokończono plakat. Następnie zrobiono zdjęcia plakatu i wysłano je na adres Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego .
Termin nadsyłania prac mijał 24 stycznia 2014 roku.
Zadanie III
Kolejnym zadaniem było stworzenie alternatywnego zakończenia dowolnie wybranej książki lub nagranie filmu z alternatywnym zakończeniem wybranej książki. Osoby z klasy 6c napisały zakończenie książki Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego.
Oto jego treść
-Wreszcie wolni!- krzyknął fałszywy malarz.
Po pięciu latach spędzonych w areszcie on i jego spółka wyszli na wolność. Kiedy tak cieszyli się wolnością przypomnieli sobie Adama Cisowskiego, który pokrzyżował im plany nabycia bogactwa. Wtem przyszła im na myśl nieopanowana chęć zemsty. Długo myśleli jak zniszczyć Adamowi Cisowskiemu życie.
W tym samym czasie w Bejgole odbywało się przyjęcie na cześć przyjazdu Adasia. Wszyscy hucznie ucztowali, a w szczególności Wanda. Po zabawie dorośli poszli do swoich pokoi. W jadalni zostali tylko Adam i Wanda, którzy wpatrywali się sobie prosto w oczy. Wtem Wanda odezwała się niespodziewanie:
-Długo Cię nie widziałam.
- Jednak Adam nadal wpatrując się w jej fiołkowe oczy nic nie odpowiedział.
- Dlaczego nic nie mówisz?- zapytała drżącym głosem Wanda.
- Adam wzruszył się i gwałtownie wymówił kilka słów nie mających żadnego sensu. Nagle upadł na podłogę- zemdlał!
- Pomocy! Ratunku!- krzyknęła Wanda.
-Nagle wszyscy zerwali się z łóżek i wybiegli na ,,świeżo” pomalowany korytarz.
Profesor Gąsowski jako jedyny zachował ,,zimną krew” i zadzwonił pod numer 999 opanowując sytuację. Gdy wszyscy się uspokoili nagle domu wpadło dwóch sanitariuszy. Powiedzieli, że muszą zabrać Adasia do szpitala i nie czekając na odpowiedź szybko wyszli z Adamem i odjechali skradzioną wcześniej karetką pogotowia. Jednak po chwili prof. Gąsowski zaczął zastanawiać się czy przypadkiem nie był to podstęp, bo przecież polska służba zdrowia nie działa tak szybko. Niemal od razu przypomniał sobie fałszywego malarza i zagadkę tajemniczego skarbu. W tejże chwili uświadomił sobie, że prawdopodobnie Adaś znajduje się teraz w niebezpieczeństwie i trzeba go szybko ratować.
-Ratujmy Piotrusia- wykrzyknął po chwili.
-Piotrusia?! Chyba chodzi ci wujku o Adasia, ale przecież on jest teraz pod fachową opieką, nie ma się czym martwić- powiedziała Wanda.
Dyskutowali tak przez całą noc, gdy nagle usłyszeli na zewnątrz jęki , zobaczyli, że na drodze ktoś leży. Był to Adaś pobity prawie do nieprzytomności. Wanda podbiegła do niego i zaczęła nad nim płakać. Profesor Gąsowski opanował sytuację i odciągnął ją od Adasia. Nagle chłopak otworzył oczy, wypowiedział niewyraźnie kilka słów. Nikt nie zrozumiał treści jego wypowiedzi. Wszyscy uznali, że jest w szoku i zanieśli go do domu, ostrożnie kładąc do łóżka.
***
Po wszystkim cała rodzina Gąsowskich zasiadła przy stole w kuchni i wymyślała różne historie na temat nieszczęścia Adama. Prowadzili tą zaciętą dyskusję przez dłuższy czas, gdy nagle zapadła błoga cisza. Wtem rozległ się przeraźliwy krzyk Adama. Pośród przeraźliwych jęków wydobyły się dwa słowa : -Fałszywy malarz.
Znów usłyszeli jego głos. Wszyscy pobiegli do pokoju, w którym znajdował się pobity chłopak. Zobaczyli, że Adam budzi się z długiego snu. Gdy ich zobaczył opowiedział im swoją historię. Nagle wstał z łóżka z uśmiechem na twarzy i nowym pomysłem.
-Eureka ! – wykrzyknął Adaś. – Już wiem jak zniweczyć plany dwóch zbirów.
- Jak, powiedz jak. – zapytał się Iwo Gąsowski.
Jednak Adam nic nie odpowiedział i śmiejąc się wyszedł z pokoju. Wszyscy widzieli przez okno jak chłopak opuszczał dom i biegnie w stronę lasu.
***
Tymczasem w domu złodziei dwaj przestępcy obmyślali plan zemsty. Nagle słyszą głos Adama. Zdenerwowani wyszli przed dom i zauważyli, że na ich posiadłości stoi grono policjantów. Zza nich wyłoniła się postać Adama Cisowskiego. Zrozumieli wtedy, że Adam rozgryzł ich taktykę i plan. Byli wściekli, ale też smutni, ponieważ wiedzieli, że muszą wrócić do więzienia. Jednak najbardziej rozwścieczył ich widok zadowolonego z siebie, jak to mówili na Adama ‘’smarkacza’’. Po chwili policja zgarnęła bandytów i zawiozła znowu do więzienia.
***
Po tym wszystkim Adam wrócił do domu. Uznał, że dzisiejszy dzień jest dobrym na oświadczyny. Wszedł do domu, klęknął przed Wandzią i wypowiedział długo oczekiwane przez nią słowa:
-Czy zechciałabyś zostać mą żoną?
-Oczywiście- odpowiedziała szczęśliwa Wanda.
Ślub odbył się dwa lata później ,kiedy to Adam był już studentem medycyny, a Wanda podjęła naukę na wyższej uczelni kulturoznawstwa. Późne lato było najodpowiedniejszą porą w ciągu roku. Goście zjechali się z różnych zakątków Polski. Wszyscy gratulowali szczęśliwej młodej parze, ale najradośniejszą osobą była… Wanda.
Zadanie IV „Wymyślcie i przeprowadźcie akcję promującą czytanie.”
Zadanie IV polegało na zachęceniu innych spoza szkoły do czytania książek. Uczniowie mieli wykazać się pomysłowością i kreatywnością.
Dnia 25.04.2014 roku po przeczytaniu treści zadania 4 cała grupa osób biorących udział w projekcie „Czytamy” z naszej szkoły zebrała się w sali nauczycielki języka polskiego i wspólnie przedstawiliśmy swoje propozycje dotyczące wykonania ostatniego zadania. Po długiej naradzie wybraliśmy najciekawszy pomysł- zachęcenie przedszkolaków 5-6 latków do czytania książek i wierszy dla dzieci. Aby zachęcić dzieci do czytania książek wymyśliliśmy, że trzeba przedstawić je z najciekawszej i śmiesznej strony, więc stwierdziliśmy, że najlepiej przedstawić wybrane wiersze w przedstawieniu. Wybraliśmy utwory dwóch wybitnych polskich pisarzy: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a także baśń pt. „ Calineczka” Hansa Christiana Andersena. Każda osoba, która była chętna do udziału w przedstawieniu dostała do zaprezentowania 1-2 wiersze. Oczywiście, aby wystąpić przed przedszkolakami musieliśmy wybrać się do jakiegoś gliwickiego przedszkola.
Dnia 28.04.2014 roku zadzwoniliśmy do pani dyrektor gliwickiego przedszkola „ STOKROTKA” mieszczącego się przy ul. Studziennej, naprzeciw muzeum „ Willi Caro”. Dyrektorka przedszkola była mile zaskoczona naszym potencjałem i wspólnie ustaliliśmy termin przedstawienia na 12.05.2014 roku. Ruszyły więc przygotowania, a czas mijał nieubłagalnie szybko.
Niemal codziennie odbywały się próby podczas których uczniowie doskonalili swoje umiejętności recytatorskie. Niektóre osoby poznały mniej popularne wiersze Brzechwy i Tuwima. Dnia 09.05.2014 roku uczniowie przynieśli stroje i odbyła się próba generalna. Wszyscy prezentowali się znakomicie a na poprawienia małych niedociągnięć mieli jeszcze całe 2 wolne dni.
Dnia 12.05.2014 roku przyszliśmy na godzinę 8 50 i jeszcze raz szybko przećwiczyliśmy nasz występ. Około godziny 915 wyszliśmy do pobliskiego przedszkola. Przedszkolaki przyjęły nas w bardzo miłej atmosferze. Najpierw poszliśmy do Sali, aby przebrać się w stroje Kotka, Kaczki Dziwaczki, Biedronki, Żuka… Gdy weszliśmy do innej Sali pełnej już przedszkolaków usłyszeliśmy gromkie brawa. W trakcie przygotowanego przez nas powitania dzieci dowiedziały się, ze powinny bardzo uważnie słuchać gdyż można zdobyć nagrody. Na początku przedstawiliśmy wiersze: Samochwała, Na Wyspach Bergamutach. Następnie w rytm muzyki Walc nad pięknym modrym Dunajem narrator wyrecytował wiersz Tańcowała igła z nitką, dwie dziewczynki udając igłę i nitkę tańczyły: igła- pięknie, nitka- brzydko. Przedstawiliśmy także wiersze w ramach krótkich scenek np. Żuk, Dyzio Marzyciel… Szczególnym uznaniem wśród dzieci cieszył się wierszyk Kotek. Piosenka Kaczka Dziwaczka znana z filmu Akademia Pana Kleksa, również spodobała się zarówno dziewczętom jak i chłopcom szczególnie, gdy dzieci mogły razem z nami zaśpiewać i potańczyć. Po każdym wierszyku odpowiadały na pytania uczniów SP9 dotyczących poszczególnych wierszy i za poprawne odpowiedzi zdobywały słodkie nagrody. Na koniec naszej wizyty w przedszkolu dzieci posłuchały baśni pt. „ Calineczka” przeczytanej przez uczennicę naszej klasy. Następnie dzieci oznajmiły, że bardzo lubią jak czytają im rodzice i po powrocie do domu zasiądą z rodzicami do czytania książek dla dzieci. W ramach prezentów dzieci dostały od nas zakładki do książek z napisem „CZYTANIE WCIĄGA” i zabawnym rysunkiem, które mogły własnoręcznie pokolorować.
Następnego dnia podobny występ oddaliśmy naszym dwóm szkolnym zerówkom, gdzie również spotkał się on z samymi pozytywnymi opiniami.
Dnia 15.05.2014 roku odbył się nasz ostatni etap wykonania zadania. Na samoprzylepnych kartkach zostały napisane zabawne fragmenty wybranych książek i zostały one przyczepiane dzieciom i ich rodzicom.
Udział w projekcie zakończyliśmy z wynikiem bardzo dobrym+ 50 kapsli MN.
W PROJEKCIE BRAŁY UDZIAŁ NASTĘPUJĄCE OSOBY:
Lura Adamczyk
Iza Hecel
Weronika Nocoń
Kasia Nowińska
Ola Wybraniec
Magda Zalaś
Gościnnie:
Mikołaj Krzyczmonik
Maja Mazurkiewicz
Kacper Skalski
Opiekun:
Pani Marzena Bach-Cepok