ROZWÓJ PSYCHICZNY DZIECKA – LĘKI
Każdy rodzic odczuwa instynktowną potrzebę chronienia swoich dzieci przed wydarzeniami, które mogą budzić strach. Jednak nie jesteśmy w stanie ustrzec ich przed przeżywaniem lęku ani wyręczyć w zmaganiu z tym problemem. Możemy im pomóc uporać się z własnymi lękami okazując zrozumienie, miłość i wsparcie.
Lęk to jeden z elementów rozwoju emocjonalnego dziecka. Przechodząc przez jego kolejne etapy, każde dziecko przeżywa określone rodzaje lęków. To normalne. U zdrowego dziecka lęki przemijają, a te, z których wyrasta, po pewnym czasie zastępują nowe. Psychologowie zauważyli, że lęki nasilają się w wieku: 2 i pół roku, 6-7 oraz 10 lat.
Wykaz lęków typowych dla danego wieku:
2 LATA
2 I PÓŁ ROKU
3 LATA
4 LATA
5 LAT
6 LAT
7 LAT
8-9 LAT
10 LAT
JAK SOBIE RADZIĆ Z DZIECIĘCYMI LĘKAMI
Istnieje kilka ogólnych zasad dotyczących postępowania w sytuacjach, kiedy dziecko się boi. Stosując się do nich należy pamiętać, że każde dziecko jest indywidualnością, co ogranicza wartość tego typu generalizacji.
Kiedy rodzice powinni się niepokoić?
Wprawdzie dziecięce lęki są czymś naturalnym, ale zbyt intensywne
i nieprzemijające mogą być emocją negatywną i niszczącą. Poznamy to po tym, że:
Uważna obserwacja dziecka gwarantuje dostrzeżenie niepokojących objawów. Tak silny lęk wymaga podjęcia dodatkowych działań, szukania przyczyn.
Jak radzić sobie z „domowymi potworami”?
Czasami do naszych domów wprowadzają się zrodzone w dziecięcej wyobraźni potwory, duchy, groźne zwierzęta. Oto kilka sposobów radzenia sobie
z nimi:
Opracowano w oparciu o F. L. Ilg, L. B. Ames, S. M. Baker
„Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat.
Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy”
GWP