Szkoła dla Rodziców PROGRAM „KAŻDY Z NAS MOŻE BYĆ DOBRYM RODZICEM” Program rozwijający kompetencje wychowawcze - informacje dla rodziców Typowe dla dzieci rodzaje emocji Charakterystyczne cechy emocji dziecięcych Jak emocje wpływają na przystosowanie psychiczne i społeczne dzieci? Różnice indywidualne w rozwoju emocjonalnym Równowaga emocjonalna CO WARTO WIEDZIEĆ O ALKOHOLU CZY POZWALAĆ DORASTAJACEMU DZIECKU NA PICIE ALKOHOLU W DOMU? ODDZIAŁYWANIE WYCHOWAWCZE RODZICÓW - ALKOHOL SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE, ŻE MOJE DZIECKO PIJE SZKODLIWE DLA TWOJEGO ZDROWIA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE SZODLIWA ENERGIA - materiały dla rodziców BUDOWANIE WARTOSCI U SWOJEGO DZIECKA - materiały dla rodziców JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA? Apel Twojego dziecka Wpływ telewizyjnych obrazów agresji na psychikę dzieci w młodszym wieku szkolnym Szkodliwe treści w sieci... Bezpieczny Internet-informacja dla rodziców 10 PORAD DLA RODZICÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU PRZEZ DZIECI Jak trafnie postępować z dzieckiem w okresie dorastania? JAK TRAFNIE POSTĘPOWAĆ Z DZIECKIEM W OKRESIE DORASTANIA CZ. II? RODZICU, JAK REAGOWAĆ NA KŁAMSTWO? WPŁYW TELEWIZJI NA WYCHOWANIE DZIECKA W WIEKU SZKOLNYM Co to jest DYSGRAFIA CO ZAMIAST KRZYKU – JAK MÓWIĆ DO DZIECKA, ABY NAS SŁUCHAŁO?

PROBLEMY WYCHOWAWCZY I NIE TYLKO...

Charakterystyczne cechy emocji dziecięcych

Charakterystyczne cechy emocji dziecięcych

 

  • Emocje dziecka są intensywne. Małe dzieci reagują jednakowo silnie zarówno na błahe wydarzenia, jak i na poważne sytuacje. Nawet młodzież w okresie wczesnej adolescencji reaguje bardzo silnymi uczuciami na sytuacje, które dorośli traktują jako drobne frustracje.

 

  • Emocje pojawiają się często. Dzieci manifestują swoje uczucia z dużą częstotliwością. W miarę dorastania uczą się przystosowywać do sytuacji wyzwalających emocje, gdyż przekonują się, że wybuchy emocji często sprowadzają naganę lub karę. Starają się zatem powstrzymać od wybuchów lub reagują w bardziej akceptowany sposób.

 

  • Emocje mają charakter przejściowy. Małe dziecko szybko przechodzi od śmiechu do łez, od złości do uśmiechu, od zazdrości do czułości, co przypisuje się trzem czynnikom: oczyszczaniu się systemu zablokowanych uczuć przez ich ekspresję; brakowi pełnego zrozumienia sytuacji z powodu niedojrzałości intelektualnej i niewielkiego doświadczenia; wreszcie krótkotrwałości uwagi, co sprawia, że łatwo ją rozproszyć. U starszych dzieci uczucia stają się coraz trwalsze.

 

  • Reakcje ukazują indywidualność dziecka. Wszystkie noworodki reagują
    w podobny sposób. Stopniowo, pod wpływem uczenia się i oddziaływania środowiska, różnicuje się zachowanie towarzyszące różnym emocjom. Przykładowo pod wpływem strachu niektóre dzieci uciekają z pokoju, inne krzyczą, a jeszcze inne chowają się za meble lub spódnicę matki.

 

  • Zmienia się nasilenie uczuć. Uczucia, które są bardzo silne w pewnych okresach, słabną wraz z dorastaniem dziecka, podczas gdy inne uczucia, początkowo słabe, stają się później silniejsze. Różnice te są częściowo wynikiem zmian siły popędu, częściowo rezultatem rozwoju intelektualnego,
    a częściowo są spowodowane zmianami w zainteresowaniach i wartościach.

 

  • Uczucia uzewnętrzniają się w zachowaniu. Dzieci nie zawsze ujawniają bezpośrednio swoje reakcje emocjonalne. Mogą je wyrażać pośrednio w postaci niepokoju, marzeń sennych, krzyku, trudności w wymowie oraz takich przejawów nerwowości, jak ogryzanie paznokci i ssanie kciuka.

 

Opracowanie K. Procek-Hryniewicz

na podstawie książki E. Hurlock „Rozwój dziecka”

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć