Zasady postępowania z dzieckiem z ADHD.
Dziecko nadpobudliwe powinno mieć stałą porę posiłków, stałą porę snu, ustalony czas na lekcje itp.
Należy ograniczyć czas spędzany przez dziecko przy komputerze i przed telewizorem, gdyż natłok bodźców nadmiernie obciąża układ nerwowy.
Przypominanie o obowiązkach i egzekwowanie ich. Dziecko musi mieć świadomość, że jego wysiłek nie idzie na marne. Po wykonaniu zadania należy pochwalić je za to.
W miarę możliwości rodzic powinien kontrolować aktywność dziecka. Wskazane jest przeplatanie zajęć ruchowych z zajęciami wyciszającymi. Nie są wskazane hałaśliwe gonitwy, aktywność chaotyczna, ponieważ powodują wiele napięć emocjonalnych. Wskazane byłyby takie zabawy, które wymagają przestrzegania przyjętych reguł, podporządkowania się prowadzącemu, czekania na swoją kolej.
Dziecko powinno odrabiać lekcje samodzielnie, powinno mieć jednak świadomość tego, że w każdej chwili może liczyć na naszą pomoc. Lekcje należy przeplatać: trudne z łatwymi.
Miejsce pracy: biurko nie powinno stać w pobliżu okna, ponieważ wyglądając przez nie, dziecko nie będzie mogło skoncentrować się na pracy. Na biurku nie powinno być żadnych przedmiotów rozpraszających uwagę.
Przerwy w nauce nie powinny przekraczać 10 minut, dłuższe dekoncentrują.
Pora odrabiania lekcji powinna być względnie stała i niezbyt późna.
Dziecko powinno mieć oddzielny zeszyt, w którym będzie notowało sprawy pilne, wymagające zapamiętania (np. co jest zadane do domu, co trzeba zrobić po powrocie ze szkoły).
Dziecko nadpobudliwe wymaga szczególnie konsekwentnego, zrównoważonego i pełnego spokoju postępowania.
Ostre kary nie są skuteczne, gdyż dodatkowo pobudzają dziecko, aż do utraty kontroli nad swoim zachowaniem. Rozmowy wychowawcze z dzieckiem powinny być prowadzone dopiero wtedy, gdy wyciszy się emocje, które kierowały jego zachowaniem. W spokojnej, krótkiej rozmowie trzeba skłaniać dziecko do samokontroli i samooceny. Należy zauważać zachowania pożądane i stosować pochwały (wzmocnienia pozytywne), co zwiększy poczucie własnej wartości dziecka.
Omówione zasady stanowią fragment publikacji zawartej w materiałach wydawnictwa RAABE „Trudne sytuacje w szkole podstawowej”