Godziny pracy Biblioteka zdalna Praca biblioteki podczas pandemii COVID-19 i po niej Oddawanie książek i podręczników podczas pandemii i po niej Regulamin biblioteki szkolnej Wykaz lektur dla kl.1-8 Konkursy i imprezy biblioteczne Aktualności Nowości ICIM Bookcrossing Książki godne polecenia O bibliotece Czasopisma dla dzieci Dla nauczycieli Ciekawe strony Ciekawostki

Biblioteka

Czasopisma dla dzieci

 

Czasopisma dla dzieci

Kumpel - Pomoże w szkole! Nie pozwoli się nudzić! Miesięcznik przeznaczony dla uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. To pisemko prenumerujemy.

Ponadto w bibliotece można pożyczyć następujące pojedyńcze egzemplarze:

                                                                                                                

Magazyn dla dzieci „Świerszczyk” służy dzieciom oraz pomaga rodzicom i nauczycielom, wspiera kształcenia zintegrowane. Na łamach dwutygodnika ukazują się wiersze, baśnie i opowiadania (także obiecujące debiuty literackie i ilustratorskie!), interesujące artykuły popularnonaukowe dostosowane do wieku  odbiorcy, zabawy i gry rozwijające inteligencję i wyobraźnię. Ukazuje się od 1945r. Nazwę czasopisma wymyśliła pisarka Ewa Szelburg- Zarembina.

                                                       

 

,,Przygoda ze sztuką” nauka  rysunku, historia sztuki dla dzieci i młodzieży

                                           

 

Miś - dwutygodnik dla dzieci w wieku przedszkolnym, założony w 1957 roku, ukazujący się do dziś. Obecnie wydawany przez TISE SA w Warszawie.
Było to pierwsze po wojnie
czasopismo dla dzieci - pierwszy numer ukazał się 15 lutego 1957 roku. Dla "Misia" Czesław Janczarski pisał opowiadania o Misiu Uszatku a Zbigniew Rychlicki narysował postać tego sympatycznego bohatera nakręconego później w Se-ma-forze
lalkowego, animowanego serialu telewizyjnego.

                                                            

Deutsch Junior - czasopismo wydawane przez Polskie Media AmerCom od 2002 do 2004. Pozwalało dziecku uczyć języka niemieckiego z bohaterami serialu Animaniacy. Do każdego numeru dołączono kasetę, a do kilku numerów (np. 3) segregator. Z powodu spadku popularności wydano w 2004 ostatni (79) numer czasopisma.

                                                                

,, English Magic” - Dziecko często w towarzystwie znanych i lubianych postaci z bajek i kreskówek uczy się podstaw języka angielskiego.

                                                                                                        

"CIUCHCIA” – miesięcznik nie tylko dla grzecznych dzieci” – zawsze z dołączonym filmem i edukacyjną grą komputerową. Istnieje na rynku od 1994 rokujako konsekwencja ogromnej popularności, emitowanego w TVP, programu telewizyjnego o tym samym tytule. Swój wieloletni sukces zawdzięcza przeuroczym bohaterom: Kulfonowi, Monice, Gapci i Mądralkowi, Tedowi, Dąbkowi oraz profesjonalnemu przygotowaniu i zabawnej, barwnej zawartości. Jest pismem o charakterze edukacyjnym, w nowoczesny sposób uczącym po przez zabawę.

 

                                                                                     

W Polsce czasopismo "Przyjaciele z Zielonego Lasu" było wydawane w latach 1999-2000. Bardzo dużo ówczesnych dzieci, również ja, zaczęło zbierać tygodnik.  Tak samo , jak w Wielkiej Brytanii i w innych krajach, w Polsce również to jednak zanim zaczęła wychodzić gazeta, zawsze o 8 rano w Polsacie leciały odcinki "Zwierząt z Zielonego Lasu", które również oglądała bardzo duża rzesza dzieci ta bajka była bardzo popularna wśród polskich dzieci (i dorosłych). I nadszedł rok 2001. Zakończył się okres "Zwierząt z Zielonego Lasu" w Polsce, przestało wychodzić czasopismo.

 

Czasopisma dla  starszych uczniów

a)komputerowe

b)młodzieżowe

 

                                                                                                                

Co nastolatek znajdzie "Victorze Juniorze"?°w Reportaże, w których poczyta o ważnych dla niego sprawach ° Odpowiedzi na swoje problemy - szkolne, domowe, dotyczące codziennych spraw związanych z dojrzewaniem, akceptacją siebie, zainteresowaniami, a także relacji z rówieśnikami i dorosłymi° Artykuły o zwierzętach, sporcie, przyrodzie, filmie, a także ciekawostki historyczne, świetne opowiadania i niezwykłe straszne historie° Materiały przydatne w szkole (na przyrodzie, historii, polskim) ° Przykładowy sprawdzian na arkuszu - do ćwiczenia specjalnie dla szóstoklasistów - arkusz wzbogacony jest o omówienie wszystkich pytań i odpowiedzi, czytelnik sam śledzi swoje postępy, może dowiedzieć się, czego jeszcze nie umie, sprawdza się° Komiks w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej° Konkursy. Wydawca dwutygodnika "Victor Junior": Agencja Wydawnicza AGA PRESS. Magazyn ukazuje się od 2002 roku.

                                                                                                                   

"Victor" ukazuje się już od 1998 roku - Jedyny dwutygodnik edukacyjny dla gimnazjalistów - Polecany przez nauczycieli. - Systematyczne przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego – testy na arkuszach wraz z dokładnym omówieniem każdego zadania i wskazówkami, jak uzupełniać wiedzę - Podpowiedzi, jak przygotować się do sprawdzianu, jak poprawić ocenę – materiały dla uczniów wszystkich klas gimnazjalnych - Nauka pisania wypracowań - Pomoc w określeniu predyspozycji zawodowych, wyborze liceum, uczelni Victor Gimnazjalista – co dwa tygodnie, przez cały rok! - Wiemy wszystko o gimnazjum – reportaże, porady psychologa, rozwiązania trudnych nastoletnich problemów. - Konkursy, rozrywka, przyjemność .

                                                                                                                       

"Płomyczek" to miesięcznik dziewcząt
i chłopców w wieku
10-15 lat (starsze klasy szkół podstawowych i gimnazja).
Założony w 1917 r., zawsze towarzyszący edukacji szkolnej.

  •  Wzbogaca wiedzę uczniów,
  • wychowuje w duchu polskiej kultury i tradycji narodowej,
  •  dostarczający mądrej rozrywki.

Na łamach "Płomyczka" publikowane są materiały:
  przydatne na lekcjach języka polskiego,
     a także przyrody, geografii, historii;
 podpowiadające jak się uczyć skutecznie
     i szybko; pomagające uporać się z problemami  wieku dorastania
.

c)geograficzno- podróżnicze:

                                                                                                               

Polski miesięcznik krajoznawczo-turystyczny, założony w 1958 r. przez ówczesne Ministerstwo Oświaty, a przeznaczony dla szkolnych kół krajoznawczo. Miesięcznik promuje różne regiony kraju, odkrywa nieznane atrakcyjne zakątki, popularyzuje turystykę kwalifikowaną, podpowiada gdzie ciekawie i tanio można dobrze wypocząć.

Miesięcznik turystyczno - podróżniczy, wydawany od 1948 roku, publikacja relacji z dalekich wypraw znanych podróżników, jak również oryginalne teksty własnych czytelników

Temat Miesiąca, Portet, Gdzie szusować, Wakacje na dwóch kółkach, Poznaj Świat przygody, poznaj świat z kosmosu, Wyspy i wysepki

Artykuły, quizy, reportaże, zdjęcia z różnych stron świata, mapy. jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich.  Ukazuje się 12 razy w roku, niekiedy pojawiają się także numery specjalne. Jego charakterystyczną cechą jest żółta obwódka i twardy, "książkowy" grzbiet.

d) czasopisma popularnonaukowe :

                                                                                                                   

Młody Technikmiesięcznik naukowo-techniczny na poziomie popularnym przeznaczony głównie dla młodzieży.

Zawiera artykuły na temat różnych pomysłów technicznych, historii myśli technicznej, artykuły o tematyce popularnonaukowej, o wsól czesnych osiągnięciach techniki, rozmaitości matematyczne, informacje z dziedziny chemii i fizyki. Od 2005 roku ukazuje się z płytą CD. Jest także dostępny w Internecie.

                                                                                                     

"Świat wiedzy" dawny polski tygodnik, encyklopedia. Motto wydawnictwa brzmi: wszechstronne źródło informacji dla całej rodziny. Świat Wiedzy ukazał się w 264 numerach. Do pisma dołączano od czasu do czasu segregatory aby można go było przechowywać jak encyklopedię. Każdy numer  składał się z luźnych kartek i podziurkowanych . Można go było więc przechowywać w segregatorach i jako kolejne numery. Każdy numer składa się z następujących działów: planeta Ziemia, historia świata, ciało człowieka, zwierzęta i rośliny, nauka i technika, sztuka, atlas świata z quizem.

"Świat Nauki" Polskie wydanie popularnonaukowego miesięcznika Scientific American.
Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. Miesięcznik

"Wiedza i Życie" jest pismem popularnonaukowym. Pokazuje życie na wiedzy oparte i wiedzę wyrastającą z życia. O złożonym świecie i najnowszych odkryciach pisze. Miesięcznik

I jak tutaj się nudzić, jak można czytaniem czasopism

w bibliotece się trudzić!!!

Czasopisma  encyklopedie dla dzieci w segregatorach:

 

  • ,,Wally zwiedza świat”

 

  • ,,Wally poznaje historię świata”

 

  • ,,Świat dzikich zwierząt”

 

  • ,,Odkryj świat”

 

  • ,,Państwa i narody”
  • ,,Easy PC”

 

  • ,,Supermózg”

 

 

  • ,,Życie świata”

 

  • ,,Przygoda z Polską”

 

 

  • ,,Najnowsza historia Polaka. Batalie i wodzowie wszechczasów”

 

  • ,,Polska Piłsudskiego”

 

  • ,,Polscy Żydzi”    ”                                             

 

 

 

  • Wstąp, zobacz  i  wypożycz !!!

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć