O mnie Prowadzone zajęcia Kabecjanie Dają Radę Szkoła dla rodziców Bezpieczny Internet - informacje dla rodziców Artykuł - Szkoła dla rodziców Bezpieczny Internet - polecane strony Cyberprzemoc Bezpieczny internet - Filtry rodzinne Szkodliwe treści Kompter i internet - jak chronić swoje dziecko? Szkoła bez Przemocy Bezpieczny internet dla najmłodszych- Dekalog dzieci dyslektycznych wg prof. Bogdanowicz Poczytaj mi mamo... O dysleksji słów kilka... Formy pomocy dla uczniów z dysleksją Trudności dzieci dyslektycznych PROGRAM „KAŻDY Z NAS MOŻE BYĆ DOBRYM RODZICEM”- Program Profilaktyczny "Bezpieczeństwo w sieci" Program "Jestem asertywny, zachowuję sie bezpiecznie" O mnie

Joanna Troll

Dekalog dzieci dyslektycznych wg prof. Bogdanowicz

Dekalog dla rodziców dzieci dyslektycznych

 

1. Nie traktuj dziecka jak chorego, kalekiego, niezdolnego, złego lub leniwego.

2. Nie karz, nie wyśmiewaj dziecka w nadziei, że zmobilizujesz je to do pracy.

3. Nie łudź się, że dziecko "samo z tego wyrośnie", "weźmie się w garść", "przysiądzie fałdów" lub że ktoś je z tego "wyleczy".

4. Nie spodziewaj się, że kłopoty dziecka pozbawionego specjalistycznej pomocy ograniczą się do czytania i pisania i skończą się w młodszych klasach szkoły podstawowej.

5.  Nie ograniczaj dziecku zajęć pozalekcyjnych, aby miało więcej czasu na naukę, ale i nie zwalniaj go z systematycznych ćwiczeń.

TAK - "strzeżonego Pan Bóg strzeże".

6.  Staraj się zrozumieć swoje dziecko, jego potrzeby, możliwości i ograniczenia, aby zapobiec trudnościom szkolnym.

7.  Spróbuj jak najwcześniej zaobserwować trudności dziecka: na czym polegają i co jest ich przyczyną. Skonsultuj się ze specjalistą (psychologiem, pedagogiem, logopedą).

 8.  Aby jak najwcześniej pomóc dziecku:

zaobserwuj w codziennej pracy z dzieckiem, co najskuteczniej mu pomaga,

korzystaj z odpowiedniej literatury i fachowej pomocy nauczyciela - terapeuty (w formie terapii indywidualnej i grupowej),

bądź w stałym kontakcie z nauczycielem i pedagogiem szkolnym.

9. Bądź życzliwym, pogodnym, cierpliwym przewodnikiem i towarzyszem swego dziecka w jego kłopotach szkolnych.

10.  Chwal i nagradzaj dziecko nie tyle za efekty jego pracy, ile za włożony w nią wysiłek. Spraw, aby praca z dzieckiem była przyjemna dla was obojga.

opr.: prof.dr hab. Marta Bogdanowicz

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć