Godziny pracy Czym się zajmuje psycholog szkolny ADHD 10 sekretów na najlepszego ojca Rozwój psychiczny dziecka - lęki. Wpływ agresji w grach komputerowych na rozwój dziecka Uczeń z Zespołem Aspergera Jak się spierać, aby się nie pokłócić? Karać czy nagradzać dziecko. Kłamstwo u dzieci – jak je rozumieć, jakie strategie stosować? Moje dziecko przeżywa stres – wskazówki dla rodziców. Pamięć – instrukcja obsługi Planowanie nauki Jak przetrwać dzień sprawdzianu? Stres przed egzaminem – jakich błędów unikać: Trening uwagi W świecie emocji – złość Wybrane właściwości procesu zapamiętywania – materiały dla rodziców Zasady postępowania z dzieckiem z ADHD. Ryzyko dysleksji

Psycholog

Moje dziecko przeżywa stres – wskazówki dla rodziców.

Moje dziecko przeżywa stres – wskazówki dla rodziców.

 

Rodzicu szóstoklasisty!

 

         Możesz pomóc swojemu dziecku przetrwać trudny okres przygotowań do sprawdzianu.

 

  • Sprawdzian dla klasy VI szkoły podstawowej to źródło stresu nie tylko dla dziecka, lecz również dla jego najbliższych. Warto to sobie uświadomić, by nie przenosić na dziecko własnych lęków i obaw. Każdy uczeń, zwłaszcza
    w okresie egzaminów, potrzebuje rodzica, który wierzy w jego sukces i nie panikuje.

 

  • Nie bagatelizuje stresu przeżywanego przez waszą pociechę. Sprawdzian jest dla szóstoklasisty trudnym doświadczeniem. Nie umniejszajcie jego znaczenia. Nie mówcie: Co to za sprawdzian, dopiero matura to będzie prawdziwy egzamin. Takie zdania ranią dzieci, gdyż osłabiają ich poczucie własnej wartości.

 

  • Do sprawdzianu uczeń musi się przygotować. Poszukaj skutecznego sposobu motywowania dziecka do pracy. Pamiętaj, że ustawiczne powtarzanie, żeby się uczyło, że się nie uczy lub za mało się uczy, nie przynosi efektów. To jedno ze zdań, które na wielu nastolatków działa jak płachta na byka. Gdy rodzice jedynie powtarzają ucz się, dziecko utwierdza się w przekonaniu, że dorośli go nie rozumieją.

 

  • Uczeń klasy VI zdaje pierwszy ważny egzamin w życiu. To dla niego duży stres. Bywa jednak, że twój nastolatek sprawia wrażenie, jakby zupełnie go to nie obchodziło. Nie daj się zwieść – czasem to tylko pozory. Bywają dzieci, które nie wyrażają wprost swoich obaw, jednak wzrasta u nich liczba obserwowanych zachowań agresywnych, łatwiej popadają w konflikty (także z rodzicami), wydają się bardzo drażliwe. Za takiego rodzaju zachowaniami dziecka może stać lęk. Potrzebuje ono wtedy z twojej strony wsparcia, a nie wzmocnienia dyscypliny.

 

  • Jeśli twoje dziecko rzeczywiście się nie uczy, porozmawiaj z nim, spróbujcie wspólnie zastanowić się, jaki jest powód takiej sytuacji. Wtedy możecie zacząć szukać rozwiązania waszych problemów. Jeśli okaże się to potrzebne, nie obawiajcie się prosić o pomoc wychowawcy dziecka bądź szkolnego psychologa.

 

  • Pomóż dziecku nauczyć się radzić sobie ze stresem. Bądź dla niego wzorem.

 

  • Zadbaj o relaks, ruch oraz właściwe odżywianie swojego dziecka. Pamiętaj, że dobry odpoczynek jest nieodzownym elementem procesu uczenia się.

 

  • Jeśli potrafisz, spróbuj nauczyć swoje dziecko jakichś technik relaksacyjnych, np. kontroli oddechu, napinania i rozluźniania mięśni, wizualizacji.

 

  • W okresie bezpośrednich przygotowań do sprawdzianu porozpieszczaj nieco swoje dziecko. Pamiętaj, że zasługuje ono na nagrodę nie tylko za dobry wynik na sprawdzianie, lecz może jeszcze bardziej za wysiłek, który wkłada, by się do niego przygotować.

 

  • Pamiętaj, że znasz swoje dziecko lepiej niż twórcy wszelkich poradników. Szukaj więc własnych sposobów, by skutecznie pomóc mu radzić sobie ze stresem wywołanym sprawdzianem. Dzieci różnią się i każde z nich może potrzebować czegoś innego, by móc lepiej znieść napięcie i lęk.

 

Ważne strony:

 

         www.cke.edu.pl

         http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/0,0.html

 

 

Omówione kwestie stanowią fragment publikacji zawartej w materiałach wydawnictwa RAABE

„Trudne sytuacje w szkole podstawowej”

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć