Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022
do Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach
I. Informacje ogólne
Zasady przyjmowania do publicznych szkół podstawowych określone zostały w Rozdziale 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.).
Ilekroć w niniejszej informacji jest mowa o rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą na dzieckiem (art. 4 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe).
Miejsce zamieszkania kandydata
W rekrutacji do szkół podstawowych istotne znaczenie ma miejsce zamieszkania kandydata. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określą sąd opiekuńczy (art. 26 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.
II. Przyjmowanie do klasy I szkoły podstawowej
4. W praktyce oznacza to, że dziećmi przyjmowanymi z urzędu do pierwszej klasy szkoły przyjmowane są:
- dzieci zameldowane w obwodzie danej szkoły i faktycznie tam zamieszkujące,
- dzieci niezameldowane, lecz przebywające stale w obwodzie danej szkoły.
Kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły
podstawie Zgłoszenia rodziców kandydata. Pod zgłoszeniem podpis składa oboje rodziców.
Zgłoszenie do klasy I zawiera:
Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151, ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
Wypełnione Zgłoszenie, wraz z oświadczeniem, należy złożyć w szkole obwodowej w dniach od dnia 22 lutego 2021 do dnia 23 kwietnia 2021 r.
Wzór Zgłoszenia dostępny na stronie WWW szkoły lub w holu szkoły.
Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły
Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym na wolne miejsca.
Rodzice/opiekunowie prawni dostarczają, do wglądu, dowód tożsamości rodzica/opiekuna prawnego oraz akt urodzenia/dowód osobisty dziecka.
Kandydaci przyjmowani są zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Miasta Gliwice z dnia 30 marca 2017 r. Poszczególnym kryteriom została przypisana określona liczba punktów.
Rodzice kandydata wypełniają Wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Wzór wniosku będzie dostępny w późniejszym terminie na stronie WWW szkoły oraz w holu szkoły. Wypełniony i podpisany przez oboje rodziców wniosek składa się do szkoły w dniach od 10 maja 2021 do dnia 21 maja 2021 r. do godziny 15:00. Podpisy złożone na wniosku są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
Wnioski rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły. Przewodniczący komisji może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawartych w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności.
W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.