9-tka brała aktywny udział w realizacji projektu
Szkoła Myślenia
Program "Szkoła Myślenia" skierowany był do szkół z całej Polski. Jego celem było zachęcenie nauczycieli do podejmowania z uczniami działań o charakterze badawczym, zarówno w naukach matematyczno-przyrodniczych, jak i humanistyczno- społecznych, poprzez realizowanie projektów i organizowanie szkolnych festiwali nauki. Realizowany był w latach: 2008/2009 oraz 2009/2010.
Realizacja projektu składała się z dwóch etapów:
I część projektu -polegała na przygotowaniu przez uczniów klas 4- 6 (ochotnicy) pod merytoryczną opieką nauczycieli prezentacje multimedialne dotyczące historii rozwoju i osiągnięć ludzkości na przestrzeni dziejów.
W sumie wykonano 50 projektów (w tym kilka w języku angielskim), z czego wyróżniono 25.
12.02.10r. w sali gimnastycznej odbył się kilkugodzinny pokaz nagrodzonych prac. Odbiorcami byli uczniowie klas 4-6, dyrekcja oraz nauczyciele. Autorzy sami przedstawiali swoje prezentacje i opowiadali o ich realizacji.
II część projektu - Festiwal Nauki - polegała na przygotowaniu przez wszystkich uczniów klas 4-6, dwunastu wystaw z elementami teatralnymi i multimedialnymi, przedstawiających rozwój i największe osiągnięcia człowieka na przestrzeni dziejów - od prehistorii do współczesności, a nawet futurystycznej wizji przyszłości. Zostały w nich wykorzystane, jako komentarze dopełniające pokazy, fragmenty prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów w I części projektu.
Wystawy umieszczono w boksach, na które podzielono całą salę gimnastyczną za pomocą ścian, podwieszanych na stalowych linach pod sufitem.
Do obejrzenia efektów pracy uczestników projektu zaproszono zarówno uczniów i rodziców SP9, jak i sąsiednie szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne, przedszkola, oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gliwic.
Przybyli goście wkraczali :
- w prehistoryczną epokę kamienia łupanego, gdzie w zbudowanej przez dzieci wielkiej jaskini pokrytej naskalnymi rysunkami, zapoznali się z codziennym życiem człowieka pierwotnego.
-w starożytny świat Egiptu – z piramidami,. mumiami, Faraonami, piaskiem pustyni, Nilem, wędrującymi Beduinami, wielbłądami i tańczącymi przy dźwiękach egzotycznej muzyki Egipcjankami.
-do otoczonej jońskimi kolumnami świątyni Ateny w starożytnej Grecji, gdzie po obejrzeniu rytualnej ofiary składanej przez kapłanki przy dźwiękach modłów, mogli się zapoznać z osiągnięciami wielkich greckich myślicieli, filozofów i matematyków.
- w średniowieczny świat ponurych zamczysk i walczących o względy wybranki serca rycerzy.
-W największe odkrycia geograficzne. Na tle zbudowanego przez dzieci ogromnego żaglowca z bocianim gniazdem, Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan opowiadali o swoich podróżach i zdobytych lądach oraz przywiezionych z dalekich wypraw skarbach.
- do wilanowskich ogrodów, po których przechadzał się Król Jan III Sobieski, gawędząc z Królową Marysieńką o Odsieczy Wiedeńskiej.
-w renesansowej pracowni, Leonardo da Vinci właśnie kończył portret Mony Lisy, która, siedząc przy płonącym kominku, w skupieniu obserwowała znajdujące się wokół dzieła mistrza - od machin latających, przez roboty, śmigła, spadochrony, do łodzi podwodnej.
-w świat romantycznych uniesień, zniewolonej Polski, patriotycznych dysput największych naszych wieszczów. Przy herbatce i dźwiękach Poloneza As- dur F. Chopina, Mickiewicz, Słowacki, Krasiński i Fredro dyskutowali o ojczyźnie i poezji.
- Szalony wiek XIX przywiał gości w magicznym laboratorium, w którym spotkali się jedni z największych naukowców i wynalazców tej epoki. Swoje osiągnięcia prezentowali i zażarcie o nich dyskutowali: Skłodowska- Curie, Edison, Łukasiewicz, Bell, Diesel i Benz.
- w świat współczesności, gdzie niepodzielnie królowały środki komunikacji, zarówno w kontekście transportu, jak i porozumiewania się między ludźmi. Można było zobaczyć również sprzęt militarny związany z II wojną światową oraz współczesną broń rakietową.
Człowiekowi współczesnemu nie wystarcza już Ziemia, eksploruje nowe planety a nawet galaktyki – właśnie znal
eźliśmy się w kosmosie. Na tle wirującego Układu Słonecznego Neil Armstrong opowiadał o pierwszej wyprawie na Księżyc i Wielkim Wybuchu.
Podróż w czasie kończy się w przyszłości, przedstawionej przez dzieci w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to ponury świat
zniszczony, zdegradowany przez człowieka. Druga wizja to przyjazne ludziom środowisko, piękna, radosna i kolorowa Ziemia, o którą należy wspólnie dbać.
Podsumowaniem projektu było przesłanie zawarte w słowach piosenki „Ocean” wykonanej przez Julię Kos,
uczennicę kl.5c:
„…A gdy ludzie wypełnieni nienawiścią w jednej chwili
zniszczą wszystko, co stworzyli wielkim ogniem z wnętrza Ziemi,
znikną lady, znikną morza, nie wie nikt, co będzie potem,
w białych światach ja z powrotem w łonie matki się ułożę…”
Obydwa etapy projektu HOMO-SAPIENS, HOMO-SCIENCE koordynował i prowadził we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej trzyosobowy zespół :
p. Beata Śmietanka, p. Agnieszka Jarnutowska i p. Anna Kocyan – Stawarska.
Poniżej adresy, pod którymi można obejrzeć relacje z naszego Festiwalu Nauki zamieszczone w lokalnych mediach i na oficjalnej stronie CEO:
www.itv.gliwice.pl/artykul.php
http://www.nowiny.gliwice.pl/index.php/archiwum-video/4211-najwiksze-osignicia-czowieka
http://www.ceo.org.pl/portal/b_szkola_myslenia_doc?docId=55888