• Życzenia wakacyjne !

  A poniżej mamy niespodziankę od nauczycieli SP 9 : ))

 • List Ministra Edukacji Narodowej na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

   

  Minister Edukacji Narodowej skierował, 24 czerwca br. list do szkół i placówek oświatowych z okazji zbliżającego się zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W liście minister przekazał podziękowania dla dyrektorów i nauczycieli za profesjonalne i pełne zaangażowania wykonywanie obowiązków zawodowych, szczególnie w okresie pandemii. Podziękował również rodzicom za wspieranie dzieci w nauce na odległość oraz życzył wszystkim bezpiecznych wakacji.

  Podziękowania od Ministra Edukacji Narodowej

  – Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania – napisał minister Dariusz Piontkowski w liście przesłanym do wszystkich szkół i placówek oświatowych. 

  Minister zaznaczył, że kształcenie na odległość było zupełnie nową i niecodzienną sytuacją, w której musieli odnaleźć się dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie. Podkreślił jednocześnie, że ogromną rolę w zdalnej nauce odegrali rodzice, którzy wspierali dzieci i motywowali je do pracy.– W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując je do pracy i wspierając w nauce na odległość – wskazał minister Dariusz Piontkowski.

  Życzenia bezpiecznych wakacji

  Szef MEN przekazał wszystkim życzenia spokojnych i bezpiecznych wakacji.

  – Chciałbym, aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021 – podkreślił. 

  Minister zaznaczył, że w tej chwili przygotowujemy się do powrotu do stacjonarnej nauki w szkołach. Zaznaczył, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi.

  Aby pobrać dokument kliknij na poniższy link : 

  List_MDP_zakonczenie_roku_szkolnego_2019-2020_-_Kopia.pdf  

 • Sukcesy naszych uczniów!!

  Miło nam poinformować, że pomimo pandemii nasi uczniowie osiągają wspaniałe sukcesy w licznych konkursach humanistycznych, matematycznych , biorą udział w konferencjach naukowych on line.

  Na bieżąco umieszczamy informacje na naszym szkolnym facebooku. Zachęcamy do odwiedzania i lajkowania. Znajdziecie tam Państwo więcej szczegółów.

  Mamy sie czym pochwalić min.: 

  Sukces mamtematyczny

  Uczniowie klasy 6b zdobyli I miejsce w XXXI Międzynarodowym Konkursie "Matematyka bez granic" („Mathématiques Sans Frontières” ) - region Północny Śląsk. Natomiast uczniowie klasy 5a - zdobyli V miejsce. Z naszej szkoły wzięły udział nst. klasy: 5a,5c, 5d,6a, 6b, 6c. Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne, z czego pierwsze zadanie podane było w języku angielskim.

  Sukces humanistyczny

  Uczennice z naszej szkoły Hanna Mikuła (8b), Aleksandra Stangel (7a) oraz Patrycja Tustanowska (8b) zdobyły III miejsce w Konkursie Frazeologicznym w ramach Dni Gliwickich Młodych Naukowców.

  Z okazji Dnia Dziecka uczennica klasy 5c Dominika Kościarz wzięła udział w VII Dziecięcej Konferencji Naukowej online. Konferencję objęły swoim patronatem honorowym: Rzecznik Praw Dziecka, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach oraz Prezydent Miasta Gliwice. Tematem konferencji było życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego - autora wielu powieści i bajek dla dzieci. Wszyscy znamy przygody Koziołka Matołka.

  Dominika przygotowała prezentację tematu "Adaptacje filmowe utworów Kornela Makuszyńskiego". Ze swojego zadania wywiązała się znakomicie.

  Gratulujemy serdecznie, jesteśmy z Was dumni  !!! 


 • Procedura Bezpieczeństwa SP 9 na czas COVID-19

  Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach.

  Aby pobrać plik kliknij na ponizszy link :

  PROCEDURA.pdf

 • Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

  Informujemy, że w dn.19.05.2020r., na stronie gov.pl zostały opublikowane materiały dot. harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.  Informacje pobrane ze strony gov.pl  

  Materiały zostały umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły w pionowym panelu - DORADZTWO ZAWODOWE- HARMONAOGRAM REKRUTAJI lub aby pobrać plik , kliknij na poniższy link.

  https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021?fbclid=IwAR0g3BNJQno3KTY_fKIPJSVxR3A7OQu4RRGOCdrEdHqqJF-CkBgArI-5RLk

   

 • Sanepid informuje

  I

  Brudne ręce są przyczyną licznych chorób.. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażone na ogromne ryzyko infekcji.

  Aby dowiedzieć się więcej , kliknij na poniższy link:

  https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

   

   

 • Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

 • Pomoc dla naszej uczennicy !!!

  Potrzebna pomoc!

  Martyna do niedawna razem z Wami codziennie rano przekraczała próg szkoły, biegała po korytarzu, pisała sprawdziany, rozrabiała... Chodziła do klasy 4e.

  Niestety od kwietnia przebywa w szpitalu, ponieważ cierpi na poważną śmiertelną chorobę- białaczkę limfoblastyczną. Nie spotkacie jej dziś w szkole. Wymaga leczenia chemioterapią, która jest bardzo ciężką próbą dla młodego organizmu.

  To, że straciła włosy to najmniejszy problem- odrosną, ale chemioterapii, jakiej poddawana jest Martyna, towarzyszy szereg innych skutków ubocznych. Wywołują one przykre dolegliwości- w przypadku Martyny ze strony układu pokarmowego.

  Aby zminimalizować efekty uboczne, potrzebuje leczenia drogim lekiem (koszt ok. 30 tys. zł), który nie jest refundowany, za który nasze państwo nie chce płacić. Pierwszą dawkę pokryła częściowo fundacja i szpital, jednak kolejne muszą pokryć także rodzice. Wiadomo, że taka kwota jest wielkim obciążeniem dla każdej rodziny, a życie dziecka jest najważniejsze.

  Dlatego zwracamy się do wszystkich o pomoc!

  Jeżeli możecie- wpłaćcie choćby najmniejszą kwotę, porozmawiajcie z rodzicami, z kolegami z innych szkól, udostępnijcie informację o Martynie na fejsbuku, POMÓŻCIE!

  Jeśli masz jakiś pomysł, jak można pomóc w zbiórce pieniędzy na leczenie Martyny, zgłoś się do wychowawczyni Martyny - p. Bryndal lub kliknij na poniższy link.

  https://fundacjaiskierka.pl/podopieczni/martyna-czernel-z-gliwic/?fbclid=IwAR0fRCS4QL4VP8kZc6USDipCabzDLrWnOZ2f6wrXwE0e_zF-IFBBVbnOY6U

  Wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się pokonać chorobę Martyny!

  Dziękujemy za Waszą empatię i wsparcie!

 • Opieka stomatologiczna nad uczniami

  Informujemy, że zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019r. poz. 1078) Szkoła/Organ prowadzący szkołę zawarł  porozumienie z Podmiotem Leczniczym:

  „NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI STOMATOLOGICZNEJ PRODENTAL SIOMKAJŁO AGNIESZKA”

  porozumienie w zakresie opieki stomatologicznej nad uczniami.

  Wiecej informacji na temat opieki stomatologicznej, lub rezygnacji z niej,  znajdziecie Państwo na naszej stronie w pionowym panelu - Praca Specjalistów-Opieka Medyczna lub tez klikajac na poniższy link: 

  https://gliwicesp9.edupage.org/text/?text=text/text78&subpage=1

   

 • E-papierosy zagrożenie

  Warszawa, 7 października 2019 r.

  Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

   

  Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

  E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
  Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
  po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

   

  Co to są e-papierosy?

  E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

  E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid.Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
  Inneprzypominająpamięć USB, długopis lubprzedmioty codziennego użytku.

  Papierosy elektronicznefunkcjonują pod różnymi nazwami:e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

  W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8000 różnych rodzajówe-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

  Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”
  lub „JUULINGIEM”.

   

  Jak działają e-papierosy?

  E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol,który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

  Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

  Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

   

  Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

  Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”.Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

  • acetaldehyd,
  • formaldehyd,
  • akroleinę,
  • propanal,
  • nikotynę,
  • aceton,
  • o-metyl-benzaldehyd,
  • karcinogenne nitrozaminy.

  Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
  oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

   

  Co to jest JUUL?

  JUUL to forma e-papierosa –urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

  Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów.Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

   

  Problem używania e-papierosów

  W Polsce papierosy istnieją jużod 13 lat, jednakich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

  E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem
  są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliłoodpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może byćWielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego krajuw wieku
  11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

  Polska negatywniewyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie wgrupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły
  z elektronicznymi papierosami.Wielu z nich pali podczas przerw.Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowałoich co najmniej raz życiu.

  Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy!Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne.Ponadto e-papierosy wyglądająatrakcyjnie, coosłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

   

  Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

  Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

   

  Układ narządów

  Skutki zdrowotne wynikające z użycia
  e-papierosa

  Układ oddechowy

  - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),
  - zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

  Układ immunologiczny

  - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),
  - zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),
  - zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

  Ośrodkowy
  układ nerwowy

  - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),
  - upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),
  - skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

  Pozostałe układy

  - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),
  - kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),
  - nudności i wymioty (Hess et al., 2017),
  - podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

  Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

  Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbiebardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

   

  Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używaniem
  e-papierosów?

  • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
  • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.
  • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.
  • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

   

   

 • Regulamin przebywania Rodziców i osób obcych na terenie szkoły

  Regulamin przebywania Rodziców i osób obcych na terenie szkoły

  Dyrektor szkoły przypomina o obowiązującym regulaminie przebywania rodziców i osób postronnych na terenie szkoły.
  Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie, mając na uwadze bezpieczenstwo uczniów przebywajacych w szkole.

  Regulamin dostępny jest pod poniższym linkem lub w górnym poziomym panelu - Dokumenty szkolne - Regulamin przebywania rodziców i osób obcych na terenie szkoły.  

  REGULAMIN.pdf

 • Ważna informacja ! 

  Ważna informacja ! 

  Uwaga nowy numer konta Rady Rodziców przy SP 9 w Gliwicach !!!

  Nr konta bankowego Rady Rodziców 

   

  85 1020 2401 0000 0702 0572 8672

 • INFORMACJA DOTYCZĄCA REMONTU

  INFORMACJA DOTYCZĄCA REMONTU

  Informujemy, iż w związku z remontem ogrodzenia, wejście do świetlicy odbywa się głównym wejściem do szkoły, aż do odwołania.

  Za utrudnienia przepraszamy.

 • Informacje dot. wszawicy

  Szanowni Państwo!

  Informuję, że w jednej z klas pojawił się problem wszawicy.

  Bardzo proszę o codzienne sprawdzanie czystości głowy dziecka.

  Ps. Więcej informacji dot.wszawicy leczenia , zapobiegania znajdziecie Państwo klikając na poniższy link:

  https://gis.gov.pl/zdrowie/wszawica-choroba-ktora-trzeba-leczyc-a-nie-nalezy-sie-wstydzic/

   

  Z poważaniem,
  Anna Pomykała

 • Projekt Dziecięca Wszechnica Architektury DWA

  Szanowni Państwo,

  Informujemy, iz Politechnika Śląska , Wydział Architektury prowadzi nowy nabór do projektu: DWA - Dziecięca Wszechnica Architektury. 

  W roku szkolnym 2019/2020 realizowane będą Cykle 4,5 i 6 według harmonogramu zamieszczonego na stronie projektu:

  https://www.polsl.pl/Wydzialy/RAr/Strony/dwa.aspx

  Na stronie znajdziecie Państwo aktualne informacje dotyczące tematów zajęć oraz druki formularzy rekrutacyjnych.  

  Podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku szkolnym, zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, które zainteresowane są poszerzaniem wiedzy z zakresu podstawowej edukacji architektonicznej. Do uczestnictwa w zajęciach Cyklu 5 zapraszamy również rodziców. W szkoleniu mogą brać udział rodzice dzieci spoza grupy docelowej 10-15 lat.

   

  Podczas zebrania rodziców inaugurującego nowy rok szkolny w dn. 17.09 przedstawiciele Politechniki Śląskiej będą do Państwa dyspozycji.

   

 • Zarządzenie Dyrektora SP9

  Zarządzenie Dyrektora SP9

  Zarządzenie SP9.0211.1.2013

   

  Dotyczy: przebywania uczniów w godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od nauki na terenie boisk szkolnych.

  Szanowni Rodzice,

  W związku z oddaniem do użytku boiska szkolnego, na którym nasi uczniowie mogą realizować podstawę programową z w-fu, klasy sportowe mogą trenować, a dzieci z klas 0-III bawić się na placu zabaw zwracam się do Państwa z ogromną prośbą, abyście zwracali baczną uwagę na to, w jaki sposób Wasze dzieci spędzają czas na boiskach szkolnych.

  Przede wszystkim pierwszeństwo korzystania z boisk i placu zabaw mają uczniowie, którzy przebywają jeszcze na zajęciach szkolnych: w-f, SKS, świetlica szkolna.

  Zdarza się, że uczniowie kończą zajęcia i zostają, aby pograć w piłkę, a jest godzina 13:00, 14:00 – w tym czasie inne klasy mają w-fy. Na pytanie dlaczego nie idziecie do domu? uczniowie odpowiadają, że Rodzice pozwolili im zostać.

  Ja rozumiem, dzieci cieszą się, że są profesjonalne boiska dla nich. Niepokoi mnie jednak fakt, kto bierze w tym czasie odpowiedzialność za uczniów, którzy są już po lekcjach? Kto będzie odpowiadał, gdy coś złego się wydarzy?

  Przypominam, że to Rodzice odpowiadają za dzieci, które już skończyły lekcje. Zdarzały się już pobicia uczniów, dewastacje sprzętu i chodzenie po dachu sali gimnastycznej, wszystko to zadziałało się popołudniami lub w czasie dni wolnych od nauki.

  Bardzo Państwa proszę, abyście przychodzili razem z dziećmi lub dzieci przychodziły ze starszym rodzeństwem, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, tym bardziej, że tereny rekreacyjne są otwarte 7 dni w tygodniu.

  Przypominam również, że na boiska szkolne nie wolno wprowadzać psów, na to również uczulam Rodziców.

  Jeżeli chodzi o parking dla samochodów, służy on tylko dla pracowników szkoły. Nauczyciele przyjeżdżają i wyjeżdżają o różnych godzinach, dlatego bardzo proszę nie parkować w w/w miejscu.

  Przypominam, że za szkody wyrządzone przez uczniów na terenie szkoły i boisk szkolnych odpowiadają Rodzice.

                                                                                                      Z poważaniem:

  Dyrektor szkoły Anna Pomykała

   

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
  ul. Sobieskiego 14
  44-100 Gliwice
 • 32 239 13 62

Galeria zdjęć