Godziny pracy Informator logopedyczny dla rodziców Dekalog Rodzica Nauka prawidłowego sposobu połykania śliny oraz płynów

Logopeda

Dekalog Rodzica

Dziesięć zasad utrwalania prawidłowej wymowy w domuZnalezione obrazy dla zapytania logopedia obrazki

 

  1. Ćwicz codziennie – dostosuj czas ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Pamiętaj, że lepiej ćwiczyć krótko, ale częściej (do 10 minut). Ustal stałą porę ćwiczeń, która mogłaby stać się częścią codziennego rytuału.

 

  1. Doceniaj wysiłki dziecka – ważne, aby dostrzegać nawet najmniejsze postępy dziecka, które ciężko pracuje, aby nauczyć się nowego, prawidłowego sposobu mówienia. Potrzeba akceptacji i uznania jest kluczowa w budowaniu pozytywnej motywacji do ćwiczeń.

 

  1. Nagradzaj – jest to bardzo skuteczna forma motywacji i docenienia wysiłku, dlatego nie zapominaj o pochwałach w trakcie ćwiczeń i po nich. Możesz ustalić z dzieckiem nagrodę za osiągnięcie pewnego etapu terapii.

 

  1. Ucz poprzez zabawę – nie traktuj ćwiczeń jako kolejnego, przykrego obowiązku. Możesz wykorzystać ten czas na wspólną zabawę i wzmacnianie więzi rodzinnych. Masz wiele możliwości. Rynek wydawniczy oferuje mnóstwo ciekawych gier edukacyjnych/logopedycznych. Zastanów się i wykorzystaj zabawy, które Twoje dziecko lubi najbardziej.

 

  1. Wykorzystuj naturalne sytuacje „przemycaj” ćwiczenia stymulujące aparat artykulacyjny w codziennych sytuacjach: przy posiłku, podczas spaceru, w trakcie czynności pielęgnacyjnych, w drodze do szkoły.

 

  1. Stosuj metodę małych krokówmusisz być konsekwentny i cierpliwy. Nie porównuj dziecka z innymi, nie wywieraj presji i pozwól dziecku popełniać błędy, ponieważ jest to naturalna część procesu terapeutycznego. Daj dziecku czas na przekraczanie kolejnych etapów.

 

  1. Nie uciekaj od odpowiedzialności – odgrywasz ogromną rolę w całym procesie terapii. To Ty masz największy wpływ na swoje dziecko.

 

  1. Konsultuj z logopedąpytaj.  Nie wykonuj ćwiczeń „po swojemu”. Trzymaj się zaleceń. Dziel się swoimi wątpliwościami, spostrzeżeniami i uwagami. Praca oparta na współpracy przynosi największe korzyści.

 

  1. Wspieraj dobre nawyki – bądź dobrym obserwatorem. Zwracaj uwagę na sposób oddychania dziecka (oddycha nosem, czy siedzi/bawi się z otwartą buzią), przeżuwania pokarmów, połykania płynów itd. Ucz właściwych postaw.

 

  1.  Bądź wzorem – dziecko jest wspaniałym naśladowcą. Słownictwo jakiego używasz i sposób w jaki mówisz wpływają na jakość mówienia młodego człowieka. Dawaj dobry przykład.

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć