Szkoła dla Rodziców PROGRAM „KAŻDY Z NAS MOŻE BYĆ DOBRYM RODZICEM” Program rozwijający kompetencje wychowawcze - informacje dla rodziców Typowe dla dzieci rodzaje emocji Charakterystyczne cechy emocji dziecięcych Jak emocje wpływają na przystosowanie psychiczne i społeczne dzieci? Różnice indywidualne w rozwoju emocjonalnym Równowaga emocjonalna CO WARTO WIEDZIEĆ O ALKOHOLU CZY POZWALAĆ DORASTAJACEMU DZIECKU NA PICIE ALKOHOLU W DOMU? ODDZIAŁYWANIE WYCHOWAWCZE RODZICÓW - ALKOHOL SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE, ŻE MOJE DZIECKO PIJE SZKODLIWE DLA TWOJEGO ZDROWIA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE SZODLIWA ENERGIA - materiały dla rodziców BUDOWANIE WARTOSCI U SWOJEGO DZIECKA - materiały dla rodziców JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA? Apel Twojego dziecka Wpływ telewizyjnych obrazów agresji na psychikę dzieci w młodszym wieku szkolnym Szkodliwe treści w sieci... Bezpieczny Internet-informacja dla rodziców 10 PORAD DLA RODZICÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU PRZEZ DZIECI Jak trafnie postępować z dzieckiem w okresie dorastania? JAK TRAFNIE POSTĘPOWAĆ Z DZIECKIEM W OKRESIE DORASTANIA CZ. II? RODZICU, JAK REAGOWAĆ NA KŁAMSTWO? WPŁYW TELEWIZJI NA WYCHOWANIE DZIECKA W WIEKU SZKOLNYM Co to jest DYSGRAFIA CO ZAMIAST KRZYKU – JAK MÓWIĆ DO DZIECKA, ABY NAS SŁUCHAŁO?

PROBLEMY WYCHOWAWCZY I NIE TYLKO...

RODZICU, JAK REAGOWAĆ NA KŁAMSTWO?

(materiały edukacyjne dla rodziców opracowane w ramach pedagogizacji – 24.03.2015)

Jednym z symptomów rozluźniania więzi między rodzicami, a dziećmi, a często nawet wchodzenia dziecka na drogę destrukcji, jest pojawienie się kłamstwa. Kłamstwo pomiędzy członkami rodziny ma ogromną destrukcyjną siłę. Niszczy relacje, oddala od siebie bliskich sobie ludzi. Jedno kłamstwo pociąga za sobą kolejne, co sprawia, że dziecko zaczyna żyć „podwójnym życiem” i coraz trudniej mu korzystać z nas jako rodziców. To, że dziecko zaczyna nas okłamywać, może być dla nasz bardzo trudnym bolesnym przeżyciem.

Przyczyny kłamstwa mogą być bardzo różne i część z nich wynika, niestety,
z zachowań dorosłych. Do takich przyczyn należą:

• modelowanie, dawanie przykładu – dorośli członkowie rodziny sami nie mówią prawdy, ukrywają przed sobą nawzajem różne swoje zachowania, nawet błahe (np. matka ukrywa przed ojcem, że kupiła nową sukienkę),
  • nadmierne, destrukcyjne reakcje rodziców na to, że dziecko mówi im prawdę, która im się nie podoba. Jeśli dziecko przekona się, że ujawnianie prawdy i konsekwencje
    z tym związane są dla niego dużo bardziej przykre niż okłamywanie rodziców – jest dość prawdopodobne, że zacznie kłamać,
  • naruszanie granic dziecka, gdy rodzice próbują zmusić je do ujawnienia spraw osobistych, które ono chce zachować dla siebie,
  • nieprzestrzeganie umów przez rodzica/rodziców.

JEŚLI DZIECKO ZACZYNA CIĘ OKŁAMYWAĆ:

• SPRÓBUJ – przeprowadzić na ten temat z dzieckiem poważną rozmowę. Podkreśl
    w niej, że wzajemna uczciwość ma dla Ciebie ogromne znaczenie i bardzo Ci zależy na jej przestrzeganiu. Dowiedz się, jak dziecko rozumie przyczyny tego, że kłamie.

• STARAJ SIĘ – aby pytanie „Dlaczego skłamałeś” było rzeczywiście pytaniem
    o przyczyny, a nie formą wyrzutu czy oskarżenia. Być może najlepszym sposobem zadania tego pytania będzie: „Co mogę zrobić, abyś w przyszłości nie kłamał”.

• Jeśli dziecko zwraca uwagę na popełniane przez Ciebie błędy, nie traktuj tego jako oskarżeń ani manipulacyjnych usprawiedliwień. SŁUCHAJ DZIECKA UWAŻNIE, wyjaśnij mu motywy swojego postępowania, a jeśli okaże się, że źle się czuje
    z jakimiś Twoimi zachowaniami, porozmawiajcie o możliwości ich zmiany.

• ZAWRZYJ Z DZIECKIEM UMOWĘ – z której będzie jasno wynikało, że mówienie prawdy będzie się dziecku bardziej opłacało niż kłamstwo.

• STARAJ SIĘ  - tej umowy skrupulatnie przestrzegać.

Opracowanie: Joanna Troll – pedagog szkolny,

na podstawie „Poradnika dla rodziców” przygotowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii