Szkoła dla Rodziców PROGRAM „KAŻDY Z NAS MOŻE BYĆ DOBRYM RODZICEM” Program rozwijający kompetencje wychowawcze - informacje dla rodziców Typowe dla dzieci rodzaje emocji Charakterystyczne cechy emocji dziecięcych Jak emocje wpływają na przystosowanie psychiczne i społeczne dzieci? Różnice indywidualne w rozwoju emocjonalnym Równowaga emocjonalna CO WARTO WIEDZIEĆ O ALKOHOLU CZY POZWALAĆ DORASTAJACEMU DZIECKU NA PICIE ALKOHOLU W DOMU? ODDZIAŁYWANIE WYCHOWAWCZE RODZICÓW - ALKOHOL SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE, ŻE MOJE DZIECKO PIJE SZKODLIWE DLA TWOJEGO ZDROWIA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE SZODLIWA ENERGIA - materiały dla rodziców BUDOWANIE WARTOSCI U SWOJEGO DZIECKA - materiały dla rodziców JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA? Apel Twojego dziecka Wpływ telewizyjnych obrazów agresji na psychikę dzieci w młodszym wieku szkolnym Szkodliwe treści w sieci... Bezpieczny Internet-informacja dla rodziców 10 PORAD DLA RODZICÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU PRZEZ DZIECI Jak trafnie postępować z dzieckiem w okresie dorastania? JAK TRAFNIE POSTĘPOWAĆ Z DZIECKIEM W OKRESIE DORASTANIA CZ. II? RODZICU, JAK REAGOWAĆ NA KŁAMSTWO? WPŁYW TELEWIZJI NA WYCHOWANIE DZIECKA W WIEKU SZKOLNYM Co to jest DYSGRAFIA CO ZAMIAST KRZYKU – JAK MÓWIĆ DO DZIECKA, ABY NAS SŁUCHAŁO?

PROBLEMY WYCHOWAWCZY I NIE TYLKO...

JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA?

(materiały edukacyjne dla rodziców opracowane w ramach pedagogizacji – 18.11.2014 r.)

Co mogą robić rodzice, dziadkowie, opiekunowie, by budować poczucie własnej wartości u dziecka?

Komponenty poczucia własnej wartości:

Co powinien robić opiekun:

Widoczna przyjemność czerpana z życia, akceptacja siebie.

• akceptować dziecko takim, jakie ono jest
  • obdarzać je miłością bezwarunkową i zaufaniem
  • okazywać wiarę w dobroć dziecka
  • okazywać szacunek dziecku
  • szanować swoje granice, ustalać zasady.

Widoczna harmonia między werbalnymi i niewerbalnymi sposobami komunikowania się z innymi.

• informować o przeżywanych uczuciach
  • być spójny na poziomie werbalnym i niewerbalnym
  • przekazywać dziecku spójne komunikaty na temat oczekiwań, zasad
  • być wzorem dla dziecka.

Otwarta postawa wobec faktów i rzeczywistości.

• potrafić przyznać się do błędu
  • dawać sobie i innym prawo do doświadczania porażek
  • mieć świadomość własnych mocnych stron, dostrzegać i doceniać mocne strony dziecka
  • akceptować realne możliwości dziecka, w tym także jego ograniczenia
  • wspierać dziecko, gdy doświadcza porażek.

Łatwość w obdarzaniu innych, jak i w przyjmowaniu komplementów, a także w radzeniu sobie z krytyką.

• umieć przyjmować komplementy, pozytywne informacje zwrotne na swój temat
  • doceniać i chwalić dziecko
  • przyjmować krytyczne informacje zwrotne o sobie.

Swoboda w okazywaniu i przyjmowaniu wyrazów uczucia.

• okazywać dziecku uczucia, miłość, czułość
  • dawać bliskość emocjonalną i fizyczną
  • być otwarty na sygnały wysyłane przez dziecko
  • przyjmować czułość ze strony dziecka.

Swoboda w okazywaniu i przyjmowaniu wyrazów uczucia.

• uczyć dziecko, że czymś naturalnym jest okazywanie sobie uczuć, a także ich przyjmowanie.

Otwartość, samodzielność i ciekawość wobec nowych doświadczeń, idei, możliwości, wiara we własne siły i możliwość odniesienia sukcesu.

• zachęcać dziecko do samodzielności
  • stawiać adekwatne do możliwości dziecka granice
  • dawać dziecku dokonywać wyboru
  • doceniać wysiłek dziecka, a nie tylko końcowy efekt
  • towarzyszyć dziecku, pomagać, ale nie wyręczać
  • pozwalać dziecku na marzenia, w tym także na te, które dotyczą przyszłości dziecka i tego kim będzie
  • stawiać adekwatne oczekiwania − tak, by dziecko mogło doświadczyć własnej skuteczności, odnieść sukces
  • dodawać otuchy w sytuacjach porażek.

Poczucie humoru w stosunku do świata i samego siebie.

• mieć dystans do siebie
  • pokazywać, że nie trzeba być „idealnym”.

Akceptowanie uczuć, także tych trudnych jak złość, bezsilność, strach czy smutek.

• radzić sobie z przeżywanymi uczuciami
  • starać się zrozumieć i nazywać uczucia dziecka
  • powstrzymywać się od ocen, nawet jeśli uczucia dziecka nie zawsze wydają mu się zrozumiałe
  • zapewniać dziecko o swojej miłości niezależnie od przeżywanych przez nie uczuć.

Asertywność.

• umieć odmówić, postawić granice
  • umieć przyjąć odmowę dziecka
  • przyjmować perspektywę dziecka, także w sytuacji, gdy różni się ona od jego perspektywy.

Opracowanie:

Krystyna Procek-Hryniewicz – psycholog szkolny

Więcej informacji na powyższy temat znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce:

Wspieranie rozwoju dziecka.

Zapraszamy do pogłębionej lektury, pedagog i psycholog szkolny.