Godziny pracy Czym się zajmuje psycholog szkolny ADHD 10 sekretów na najlepszego ojca Rozwój psychiczny dziecka - lęki. Wpływ agresji w grach komputerowych na rozwój dziecka Uczeń z Zespołem Aspergera Jak się spierać, aby się nie pokłócić? Karać czy nagradzać dziecko. Kłamstwo u dzieci – jak je rozumieć, jakie strategie stosować? Moje dziecko przeżywa stres – wskazówki dla rodziców. Pamięć – instrukcja obsługi Planowanie nauki Jak przetrwać dzień sprawdzianu? Stres przed egzaminem – jakich błędów unikać: Trening uwagi W świecie emocji – złość Wybrane właściwości procesu zapamiętywania – materiały dla rodziców Zasady postępowania z dzieckiem z ADHD. Ryzyko dysleksji

Psycholog

Stres przed egzaminem – jakich błędów unikać:

         Stres przed egzaminem – jakich błędów unikać:

 

  • spędzanie czasu do ostatniej minuty przed wejściem na salę na ciągłych powtórkach i wzajemnym przepytywaniu się z innymi zdającymi, takie zachowanie potęguje stres i napięcie przedegzaminacyjne

 

  • uczenie się do białego rana, brak czasu na wyspanie się, zamiast tego dzień przed egzaminem warto wieczorem zakończyć naukę, pójść na spacer, obejrzeć film czy w inny sposób oderwać się na chwilę od książki, w efekcie mózg zyska możliwość skonsolidowania śladów pamięciowych, czyli nie zdąży przetworzyć i zapamiętać ostatnio nabywanej porcji wiadomości, co uniemożliwi jej wykorzystanie w trakcie egzaminu

 

  • chodzenie na egzamin „na głodnego”, żeby mieć niezbędną energię potrzebną do skupienia się w trakcie egzaminu, powinniśmy zjeść śniadanie składające się z białka
    i węglowodanów i nie zapomnieć o uzupełnianiu płynów.

 

Jak się uczyć, by zdać:

 

  1. Powtarzaj materiał zaraz po lekcjach. W pierwszej godzinie po zajęciach zapamiętujemy największą część informacji.

 

  1. Najpierw przeczytaj porcję materiału, potem opowiedz to własnymi słowami, a następnie sporządź zwięzłą notatkę. Im więcej zmysłów angażujesz, tym więcej zapamiętujesz.

 

  1. Ucz się często i małymi porcjami. Najlepiej pamiętamy informacje, których uczymy się na końcu i na początku. Zaczynaj naukę od zadań trudniejszych, potem przejdź do łatwiejszych. Na koniec powtórz te pierwsze.

 

  1. Powtarzaj sobie: „Lubię się uczyć!”, „Świetnie mi to wychodzi!” – to angażuje prawą półkulę mózgu w procesie uczenia się.

 

  1. Korzystaj z technik pamięciowych: mapy myśli (przestrzenne notatki obrazkowe), zapamiętywanie za pomocą kojarzeń, wyobrażeń i śmiesznych historyjek lub odgrywania scenek.

 

  1. Wprowadź jak najwięcej emocji do nauki. Na przykład wyznacz sobie czas, w którym chcesz się nauczyć porcji materiału
    i nastaw budzik.

 

  1. Zadbaj o czystość i estetykę miejsca, w którym się uczysz. Bałagan rozprasza.

 

  1. Włącz muzykę, najlepiej klasyczną lub odgłosy natury albo taką, która będzie tylko tłem.

 

  1. Zaplanuj naukę tak, by przeplatać ją z czymś miłym: spacerem, przejażdżką rowerową. Zadbaj o to, by codziennie przynajmniej przez godzinę być na dworze i aktywnie spędzać czas.

 

  1. Wysypiaj się. Nie ucz się w nocy: tak naprawdę z nocnej nauki niewiele zapamiętujesz.

 

 

 

Omówione zasady stanowią fragment publikacji zawartej w materiałach wydawnictwa RAABE „Trudne sytuacje w szkole podstawowej”

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 9 w Gliwicach
    ul. Sobieskiego 14
    44-100 Gliwice
    mail: sekretariat@sp9.gliwice.eu
  • 32 239 13 62

Galeria zdjęć