O mnie O Batiku Kółko Plastyczne Konkursy Plastyczne

Helena Szuba

O Batiku

SŁOWO O BATIKU

Technika zdobienia tkaniny za pomocą wosku i barwienia.

Słowo „batik” pochodzące od słowa „ambatik” w języku jawajskim można dowolnie przetłumaczyć
jako „tkanina zdobiona małymi kropkami” lub od określenia „mbatik manah”, czyli „wykonywanie kompozycji batiku z sercem”.v
Początki batiku sięgają już starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu, a nawet Chin i Afryki. Jednak najbardziej przyjął się i rozwinął się na Jawie, gdzie tkaniny zdobione tą techniką stanowiły o kolorycie tutejszych obyczajów i określały status społeczny osoby noszącej batikowy strój.
Z Jawy, będącej kolonią holenderską, batik przywędrował w XVII wieku do Europy. W XIX wieku zainteresowanie batikiem staje się modne wśród projektantów ubiorów. Z czasem „unowocześnianie” techniki przez Europejczyków spowodowało, że batik bardziej kojarzony był z rzemiosłem.
W Polsce batik staje się popularny w początkach XX wieku, chociaż sztuka zdobienia za pomocą wosku znana była wcześniej, przy wykonywaniu pisanek wielkanocnych i drukowaniu ornamentów na tkaninach.
Batik w Polsce

Popularyzatorem batiku w Polsce był malarz Antoni Buszek, współzałożyciel „Warsztatów Krakowskich”. Prace pochodzące z nich zdobyły wiele nagród w 1925 r. w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej.

Polskie tkaniny uznano za jedne z najciekawszych w Europie.

Po 1945 r. batik praktycznie przestaje być obecny w polskiej sztuce.
Stopniowo, poprzez indywidualne eksperymenty i wymianę doświadczeń twórców, wzrasta zainteresowanie tą techniką.
W 1986 r. powstaje pracownia batiku w ośrodku w Łucznicy,
w ówczesnym Centrum Animacji Kultury, przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Jak powstaje batik?

Po przeniesieniu projektu na tkaninę bawełnianą nakładamy pędzlem gorący wosk, a następnie tkaninę zanurzamy w barwniku. Czynność tę powtarzamy tyle razy, ile barwień wymaga nasz projekt. Tkaninę wykańczamy poprzez ciągnięcie wosku żelazkiem.

Materiały i narzędzia
Faza 1 –
nakładanie wosku

Faza 2 –
Pierwsze barwienie tkaniny

Faza 3 –
nałożenie wosku, drugie barwienie

Faza 4 –
efekt końcowy

Po ostatnim barwieniu tkaninę wykańczamy
poprzez ściągnięcie nadmiaru wosku żelazkiem.